10nm procesory Intel Alder Lake přinesou do desktopu big.LITTLE

Unikly informace o prvních 10nm procesorech Intelu pro desktop a platformě LGA 1700

Zatímco pořád čekáme na procesory Intel do nové patice LGA 1200, objevily se velmi zajímavé informace o tom, co přijde až za nějaké dva roky po nich: o prvních 10nm procesorech Intelu pro desktop. Čipy nazvané Alder Lake budou mít opět novou platformu LGA 1700 a fyzicky se zvětší. Ale hlavně prý do desktopu přinesou kombinaci velkých a malých jader „Atom“, tedy něco jako systém big.LITTLE v procesorech ARM pro telefony.

O procesorech Alder Lake jsme se dozvěděli už dávněji, nedávno se pak na webu Intelu objevily dokumenty ukazující na to, že bude existovat jejich verze pro desktop označená Alder Lake-S. Má jít o první procesory pro desktop, které už nebudou 14nm, ovšem přijdou až po generacích Comet Lake (letos) a Rocket Lake (příští rok), takž se tu bavíme o produktech, které se asi budou dát koupit až v roce 2022. Nyní se na tchajwanském fóru PTT.cc objevil únik z dokumentu popisujícího tyto procesory, s nímž přišel uživatel Sharkbay. Ten měl dosud kvalitní interní informace o chystaných platformách Intelu (například už před rokem věděl o LGA 1200), takže je dost pravděpodobné, že jim lze věřit i těm, které tu budeme probírat.

Podle tohoto útržku bude Alder Lake-S mít celkem 16 jader, ale s hybridním mixem. Osm jader má být „velkých“, čímž se míní výkonná architektura typu Skylake, Sunny Cove (tak Intel označuje jádra v Ice Lake), ale k tomu má procesor dalších osm jader „malých“. Tím se zřejmě míní úsporná jádra typu Atom jako jsou v procesorech Celeron a Pentium Gemini Lake/Gemini Lake Refresh. Procesor k tomu bude obsahovat ještě běžnou integrovanou grafiku třídy GT1. Vedle této konfigurace Intel plánuje i ořezané verze, které by měly jenom šest velkých jader a žádná malá jádra. Asi nejde o kompletní výčet, tato tabulka se může týkat jenom nějakého menšího segmentu trhu, takže v desktopu by mohlo být variant i víc.

Proč tyto procesory budou mít polovinu jader na bázi architektury Atom? Pravděpodobně nejde jenom o nějakou snahu marketingově nahnat jejich počet a zároveň ušetřit tranzistory. V telefonech jsou malá jádra motivována snahou ušetřit energii tím, že méně náročné úlohy (třeba procesy na pozadí) operační systém umisťuje na úspornější jádra, aby nemusel spouštět ta výkonnější a více žravá (v případě potřeby maximálního výkonu ale spojí své síly obě tyto sekce procesoru). Procesory Alder Lake-S mají pravděpodobně malá jádra proto, že stejný čip bude Intel používat i ve výkonných noteboocích (jako Alder Lake-H). Do desktopu se tedy nejspíš dostanou sekundárně z tohoto důvodu.

Únik, podle kterého má Alder Lake mít hybridní mix velkých a malých jader (Zdroj: PTT.cc)

Teoreticky by díky tomuto mohly procesory Alder Lake-S mít úspornější chod v klidu a malé zátěži (pokud plánovač CPU systému Windows 10 dokáže malá jádra využít k tomuto účelu). Pro výkon by samozřejmě bylo lepších 16 plnokrevných jader, nicméně Alder Lake by zřejmě mělo používat opět nové jádro (Golden Cove), jenž má údajně zase výrazně vyšší IPC oproti Ice Lake a procesorům Tiger Lake/Rocket Lake, které ještě mezitím vyjdou. Je tedy možné, že výkon bude i při jen osmi velkých jader hodně slušný, navíc také malá jádra budou nová (snad „Gracemont“), takže výkon by se mohl blížit třeba architekturám jako Zen nebo Skylake. Otázka je, zda Intel vyřeší to, že jádra Atom nyní nemají pokročilé instrukce jako AVX, AVX2 a AVX-512. Například jeho mobilní big.LITTLE čip Lakefield kvůli tomu má AVX a vyšší instrukce u velkého jádra vypnuté. To by bylo krok zpět.

Nová patice LGA 1700

Druhá zásadní informace je, že Alder Lake přinese nový socket LGA 1700. Číslo by mělo odpovídat počtu kontaktů, takže proti LGA 1200 jich přibude rovnou pět set. Přitom asi není moc pravděpodobné, že by měl třeba tříkanálový řadič pamětí. Je proto pravděpodobné, že tyto piny jsou přidány kvůli tomu, že Intel integruje do procesoru více konektivity. To by mohly být porty USB, SATA, rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro NVMe moduly (aby byly připojené přímo k procesoru) a podobně. Asi existuje šance, že velký počet kontaktů navíc znamená, že Intel integroval celý čipset přímo do procesoru, který by tak byl vlastně SoC. Toto by opět bylo přínosné pro spotřebu a výdrž notebooků. Ale pokud by se tato energetická efektivita projevila i na desktopu, také bychom se asi nezlobili.

150W TDP?

To by se nicméně týkalo spotřeby v nečinnosti nebo pod nízkou zátěží. V plné zátěži procesor přes 10nm proces zdá se bude pořád schopen protopit dost elektřiny. TDP snad základních/zamčených verzí má být 80 W (tuto hodnotu Intel používá u Xeonů E3/Xeonů E, takže je možné, že se tabulka týká jich). A vedle toho má existovat 125W verze, což svádí k interpretaci, že toto TDP bude platit pro odemčené procesory pro nadšence. U těch by se tedy nezměnilo TDP proti také 125W 14nm odemčeným procesorům Comet Lake, ačkoliv by mezitím Intel přešel na 10nm proces.

Dokonce je v poznámce uvedeno, že je u těchto 125W verzí zvažováno použití ještě vyššího TDP 150 W. Dlužno dodat, že TDP dnes platí pro běh na základních taktech, takže tato hodnota nemusí být tolik podstatná, důležité bude, kolik si CPU vezme v boostu. Pokud to ovšem bude opět víc než TDP, pak to znamená, že Alder Lake-S bude i na 10nm procesu v zátěži dost topit. Ovšem zatím nevíme, jaký má výkon, takže toto nemusí být negativum. Je klidně možné, že bude dostatečně dobrý na to, aby spotřeba byla opodstatněná.

Procesory se po dlouhých letech zvětší

To, že Alder Lake-S bude používat patici LGA 1700, už předtím uvedly další zdroje, pravděpodobně jde o informaci z dokumentů Intelu. Velký počet kontaktů na spodní straně podle twitterového leakera Komachi_Ensaka vedl k tomu, že se celé procesory fyzicky zvětší. Intel dlouhou dobu v mainstreamu používá pouzdro/substrát s rozměrem 37,5 × 37,5 mm. Procesory pro LGA 1700 budou ale trošku širší, zvětší se na 43,0 × 37,5 mm (viz tweet níže). Protože je to jen o pár milimetrů, snad by pořád mohla být zachována kompatibilita s chladiči. Ta je dána montážními otvory, které jsou dál od socketu a snad by mohly mít rezervu, aby se o 5,5 mm širší socket mezi ně vešel. Ovšem možnost přerušení kompatibility (nebo nutnosti vyrábět nějaké adaptéry) zde asi potenciálně je.

Jak už bylo řečeno, tato informace není oficiální a jde jen o nepotvrzený únik. Zatím proto jádra Atom v procesorech Alder Lake neberte jako úplně jistou věc. Ale zdroj úniku byl zatím skutečně dost spolehlivý, takže je docela dost pravděpodobné, že v této podobě procesory opravdu v roce 2022 vyjdou. V té době to bude zřejmě pod značkou Intel Core 12. generace, pokud se mezitím pojmenování nezmění.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H

Po vydání 10nm procesorů Tiger Lake-H a pořád 14nm Rocket Lake pro desktop, které trpěly už poměrně špatnou energetickou efektivitou, leckoho mrzelo, že 10nm čipy nemohly přijít i do desktopu. Intel vydal BGA verze, které používaly například jeho NUCy, ale nebyly k mání samostatné desky. Teď se zpožděním takový hardware vychází: čínský výrobce Maxsun teď má mATX desku s osmijádrovým Tiger Lake Core i7-11800H. Celý článok „Vyšla mATX deska s osmijádrovým 10nm CPU Intel Tiger Lake-H“ »

  •  
  •  
  •  

Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)

Mnohokrát asi bylo litováno, že se Intel nevydal na platformě LGA 1200 10nm procesory. Jako Core 11. generace pro desktop vyšlo 14nm Rocket Lake, paradoxně až v momentě, kdy se Intelu podařilo 10nm proces opravit a 10nm čipy by konečně měly dost výkonu. Vypadá to ale, že pokud jste 10nm procesor v desktopu chtěli vidět, určitou možnost budete mít – Intel totiž teď překvapivě vydal opravdové modely procesorů Tiger Lake pro desktop. Celý článok „Intel vydal procesory Tiger Lake pro desktop. (Update: správné takty)“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Nemůžu pochopit k čemu to v desktopu může být dobré. Kartě-akcelerátoru po vzoru Knights-něco jsem rozuměl, ale tomuto vůbec.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *