Gelid Phantom – ticho a výkon za skvělou cenu

Klíčové vlastnosti

Gelid není v našich končinách bohužel tolik známá značka jako například Noctua nebo BeQuiet!. To je ovšem trochu škoda, protože Gelid nabízí obvykle výborné chladiče za příznivé ceny. Jedním z takových produktů je právě model Phantom. Dvě věže, sedm heatpipe, tichý chod, vysoký TDP rating a cenovka pod tisícovku? Na papíře to zní až neuvěřitelně dobře. Uvidíme tedy, jak si Phantom povede v zátěžových testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Gelid Phantom má na poměry dvouvěžových chladičů relativně kompaktní rozměry. O to víc překvapivý je celkový počet heatpipe. Trojici osmimilimetrových doplňuje další čtveřice šestimilimetrových trubic. Okolo těchto trubic jsou dva husté svazky žeber, kterých je celkem čtyřiačtyřicet. Phantom je dále vybaven dvěma ventilátory, které poskytují vysoký statický tlak a jsou tedy optimalizované pro podobné nasazení.

Tvar celého chladiče je lehce asymetrický, což je potřeba si ohlídat při instalaci. Tento design umožňuje chladiči, aby příliš nezasahoval pro prostoru slotů DIMM. První slot však stejně překrývá ventilátor na přední věži, na což je potřeba brát zřetel, pokud tento slot plánujete osadit modulem operační paměti. Zde bude třeba použít paměti s nízkým profilem (do 33 milimetrů), případně posunout přední ventilátor o něco výše.

   

   

V balení chladiče nic zásadního nechybí. Na krabici chladiče je sice uvedeno, že montážní systém pro patice LGA 2011 a AM4 se musí zakoupit zvlášť, ale v krabici jsem našel dva pytlíčky s označením LGA 2011 a AM4, kde bylo veškeré příslušenství pro tyto patice. Což je nakonec jistě lepší varianta, než kdyby tomu bylo naopak. Montážní hardware doplňuje rozdvojka pro ventilátory a také malá tuba kvalitní teplovodivé pasty GC-Pro.

   

Instalace chladiče je trošku obtížnější. Na vině jsou šroubky, kterými se upevňuje chladič k montážnímu rámečku okolo patice. Tyto šroubky totiž musíte jednou rukou držet mezi dvěma svazky žeber, což je pro lidi se silnějšími prsty cesta ke škrábancům. Druhou rukou pak musíte držet chladič na místě a třetí rukou pak šroubky dotáhnout. Vzhledem k tomu, že nás příroda vybavila pouze párem horních končetin, je tato část instalace krapet složitější. Chladič naštěstí nepatří mez komponenty, které se musí často měnit, takže jej obvykle stačí nainstalovat jednou a pak máte několik let klid. Potěšilo by však, kdyby Gelid u další revize tohoto chladiče upravil montážní systém tak, aby byly šroubky už rovnou uchycené na chladiči, podobně, jako to má například Noctua u svých chladičů.

Parametry chladiče a ventilátorů

Gelid Phantom svými rozměry nijak nevybočuje. Je potřeba brát pouze ohled na jeho výšku při výběru vhodné počítačové skříně. Pokud používáte pouze dva moduly RAM, nejste nijak limitovaní jejich výškou. Pokud však plánujete osadit čtyři moduly, pak je potřeba vybrat nízkoprofilové RAM, jinak dojde ke kolizi s předním ventilátorem. Se slotem PCI Express naštěstí žádný konflikt nehrozí. Ve většině případů tedy nemusíte nic řešit, jen je třeba si ohlídat výšku modulu RAM v prvním slotu DIMM, to je vše.



Dodávané ventilátory představují malou záhadu. Na webu Gelid nelze dohledat příliš mnoho informací a tyto ventilátory ani nejsou ve standardní nabídce jejich produktů. Jedná se o 120mm ventilátory s PWM regulací. Uvedené parametry však vypadají solidně a pětiletá záruka na celý chladič je také obvykle známkou důvěry výrobce ve svůj produkt.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *