AIO vodní chladič od In Win má dvě turbíny, fungují redundantně

In Win AIO SR24: vodník s uzavřeným okruhem, používající dvě paralelní čerpadla

V all-in-one vodních chladičích není taková rozmanitost koncepcí jako u vzduchových, liší se hlavně velikosti radiátorů (i když to neříká o výkonu vše). Teď se ale objevil AIO vodník, který má výraznou inovaci na opačném místě, v pumpě. Chladič In Win IO SR24 má v jednom bloku na procesoru totiž integrované dvě paralelní pumpy. Kromě jiného fungují redundantně: při poruše jedné se rozsvítí varování, ale okruh funguje dál.

In Win AIO SR24 se na první pohled moc nevymyká – má 240mm radiátor s RGB iluminovanými ventilátory. Jen blok s pumpou je poměrně vysoký – obě čerpadla jsou totiž uložená na výšku bok po boku. Obě čerpadla jsou napojená na jeden odtok a jeden přítok okruhu, takže hadice jsou jednom jedny (a také měděná základna předávající teplo kapalině je jedna), ale interně je systém čerpání zdvojený a obě čerpadla jedou paralelně. Jejich otáčky jsou 2400 RPM plus minus 10 %.

In Win AIO SR24

Podle výrobce zajišťují dvě čerpadla celkově lepší křivku tlaku kapaliny a chladící výkon vodníku by tím měl být vylepšen oproti klasice s jediným čerpadlem. Zde lze asi čekat, že firma uvede také verzi s 280mm nebo 360mm radiátorem, aby se výhody využily maximálně. Ovšem možná ještě zajímavější je tato koncepce z hlediska spolehlivosti, která asi u AIO vodníků je největší potenciální komplikací proti jednoduchému vzduchovému chlazení.

Schéma konstrukce AIO SR24 se dvěma turbínami

AIO SR24 dokáže podle výrobce běžet i jen s jednou funkční turbínou z těchto dvou, takže při selhání z jakéhokoliv důvodu nepřicházíte o chladící funkci. Logo na horní ploše bloku funguje jako kontrolní světlo, které se při selhání čerpadla poruchu signalizuje. Normálně svítí bíle, ale při detekování zvýšené teploty nebo proudu indikujícího poruchu začne blikat modře a červeně, abyste byli na problém upozorněni. Pak přirozeně je nutné okruh odstavit, na rozdíl od redundantních zdrojů nevyměníte jednu ze zdvojených turbín za chodu.

Poruchu turbíny signalizuje toto světlo

Blok podporuje osazení na mainstreamové sockety Intelu i AMD (LGA 115x, LGA 1200) i AMD (AM2/FM1 až AM4), ale i na highendové platformy LGA 1366/2011/2066 a TR4 pro Threadrippery. Co je ale škoda, je použití hliníku pro radiátor, kde bychom raději viděli měď (vodní blok je z kombinace plastu a mědi). Zvlášť by to slušelo vzhledem k avizovanému přínosu dvou čerpadel pro spolehlivost, protože dlouhodobé zkombinování hliníku a mědi v jednom okruhu vede ke korozivním vlivům a není proto vhodné, byť to asi bude nějak zmírněné aditivy v kapalině.

Na radiátoru jsou osazené ventilátory In Win Jupiter AJF120 s dvojkuličkovým ložiskem a průtokem vzduchu až 105,1 CFM (stop krychlových za minutu), které mají být schopné vyvinout statický tlak až 4,22 mm vodního sloupce. Toto jsou pravděpodobně údaje pro režim jejich maximálních otáček (2500 RPM). Ventilátory také mají adresovatelné RGB podsvícení s 5V/třípinovým konektorem, které kompatibilní s technologií Gigabyte, MSI, ASRocku, Asusu a také Razeru. In Win uvádí „normální“ hlučnost 23 dB, ale není jasné, zda platí pro úplně maximální výkon.

Výrobce zatím u tohoto chladiče neoznámil cenu a ani v obchodech se ještě neobjevil. Jak zajímavý tedy bude, zatím těžko říct.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO

Existuje dost základních desek opatřených na míru vyrobeným vodním blokem, který chladí nejen procesor, ale i také napájecí kaskádu. Takový speciální monoblok je asi nejlepší způsob, jak VRM chladit, ale dá se používat jen s custom vodním okruhem, který je dost nepraktický. Ovšem pozor – Gigabyte teď tento nápad zkombinoval s populárními a snadno instalovatelnými AIO vodníky, takže chlazení VRM vodou je rázem skoro bezproblémové. Celý článok „Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO“ »

 •  
 •  
 •  

Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one

Společnost MSI představuje zcela nové 23,8″ a menší 15,6″ počítače typu All-in-One, Je nezbytné mít stabilní datovou a informační platformu pro vaše rostoucí E-komerce/M-komerce. Novinkou je také první efektivní mini-PC na světě vybavené procesorem 10. generace Intel Comet Lake: Cubi 5. Tento PC lze namontovat na zadní stranu nového monitoru Pro MP221 a vytvořit tak dobře organizované pracovní prostředí. Celý článok „Nové profesionální pracovní řešení s MSI all-in-one“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper

Na CES 2020 byla k vidění jedna specialita v oblasti vodního chlazení CPU, přesněji AIO vodníků s uzavřeným okruhem. Asus zde totiž ukázal něco, co není zrovna běžné: all-in-one vodníka s 420mm radiátorem, tedy stavěným na trojici 140mm ventilátorů vedle sebe. Určený je k chlazení nejnáročnějších desktopových CPU, konkrétně Ryzenů Threadripper 3000 s jejich 280W TDP. Speciálně asi míří na 64jádrový model 3990X. Celý článok „Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Tak hlučnost by díky tomu právě mohla být o něco nižší, ne? I když zase skládáním a tlakem na úsporu prostoru, miniaturizací to asi nebude o tolik. Pokus s redundancí pumpy a vlivem na hlučnost, potažmoi její optimalizaci by mohl být zajímavý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *