AIO vodní chladič od In Win má dvě turbíny, fungují redundantně

In Win AIO SR24: vodník s uzavřeným okruhem, používající dvě paralelní čerpadla

V all-in-one vodních chladičích není taková rozmanitost koncepcí jako u vzduchových, liší se hlavně velikosti radiátorů (i když to neříká o výkonu vše). Teď se ale objevil AIO vodník, který má výraznou inovaci na opačném místě, v pumpě. Chladič In Win IO SR24 má v jednom bloku na procesoru totiž integrované dvě paralelní pumpy. Kromě jiného fungují redundantně: při poruše jedné se rozsvítí varování, ale okruh funguje dál.

In Win AIO SR24 se na první pohled moc nevymyká – má 240mm radiátor s RGB iluminovanými ventilátory. Jen blok s pumpou je poměrně vysoký – obě čerpadla jsou totiž uložená na výšku bok po boku. Obě čerpadla jsou napojená na jeden odtok a jeden přítok okruhu, takže hadice jsou jednom jedny (a také měděná základna předávající teplo kapalině je jedna), ale interně je systém čerpání zdvojený a obě čerpadla jedou paralelně. Jejich otáčky jsou 2400 RPM plus minus 10 %.

In Win AIO SR24

Podle výrobce zajišťují dvě čerpadla celkově lepší křivku tlaku kapaliny a chladící výkon vodníku by tím měl být vylepšen oproti klasice s jediným čerpadlem. Zde lze asi čekat, že firma uvede také verzi s 280mm nebo 360mm radiátorem, aby se výhody využily maximálně. Ovšem možná ještě zajímavější je tato koncepce z hlediska spolehlivosti, která asi u AIO vodníků je největší potenciální komplikací proti jednoduchému vzduchovému chlazení.

Schéma konstrukce AIO SR24 se dvěma turbínami

AIO SR24 dokáže podle výrobce běžet i jen s jednou funkční turbínou z těchto dvou, takže při selhání z jakéhokoliv důvodu nepřicházíte o chladící funkci. Logo na horní ploše bloku funguje jako kontrolní světlo, které se při selhání čerpadla poruchu signalizuje. Normálně svítí bíle, ale při detekování zvýšené teploty nebo proudu indikujícího poruchu začne blikat modře a červeně, abyste byli na problém upozorněni. Pak přirozeně je nutné okruh odstavit, na rozdíl od redundantních zdrojů nevyměníte jednu ze zdvojených turbín za chodu.

Poruchu turbíny signalizuje toto světlo

Blok podporuje osazení na mainstreamové sockety Intelu i AMD (LGA 115x, LGA 1200) i AMD (AM2/FM1 až AM4), ale i na highendové platformy LGA 1366/2011/2066 a TR4 pro Threadrippery. Co je ale škoda, je použití hliníku pro radiátor, kde bychom raději viděli měď (vodní blok je z kombinace plastu a mědi). Zvlášť by to slušelo vzhledem k avizovanému přínosu dvou čerpadel pro spolehlivost, protože dlouhodobé zkombinování hliníku a mědi v jednom okruhu vede ke korozivním vlivům a není proto vhodné, byť to asi bude nějak zmírněné aditivy v kapalině.

Na radiátoru jsou osazené ventilátory In Win Jupiter AJF120 s dvojkuličkovým ložiskem a průtokem vzduchu až 105,1 CFM (stop krychlových za minutu), které mají být schopné vyvinout statický tlak až 4,22 mm vodního sloupce. Toto jsou pravděpodobně údaje pro režim jejich maximálních otáček (2500 RPM). Ventilátory také mají adresovatelné RGB podsvícení s 5V/třípinovým konektorem, které kompatibilní s technologií Gigabyte, MSI, ASRocku, Asusu a také Razeru. In Win uvádí „normální“ hlučnost 23 dB, ale není jasné, zda platí pro úplně maximální výkon.

Výrobce zatím u tohoto chladiče neoznámil cenu a ani v obchodech se ještě neobjevil. Jak zajímavý tedy bude, zatím těžko říct.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper

Na CES 2020 byla k vidění jedna specialita v oblasti vodního chlazení CPU, přesněji AIO vodníků s uzavřeným okruhem. Asus zde totiž ukázal něco, co není zrovna běžné: all-in-one vodníka s 420mm radiátorem, tedy stavěným na trojici 140mm ventilátorů vedle sebe. Určený je k chlazení nejnáročnějších desktopových CPU, konkrétně Ryzenů Threadripper 3000 s jejich 280W TDP. Speciálně asi míří na 64jádrový model 3990X. Celý článok „Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Speciální mini AIO vodník pro malá PC: Asetek s 92mm radiátorem

All-in-one vodní chlazení má svoje mouchy a hadice plus radiátor zabírají hodně místa. Zároveň ale také dokážou usnadnit chlazení malých PC, protože vyfukují teplo rovnou ven ze skříně a zejména jim stačí pár centimetrů místa nad socketem procesoru. Právě pro použití AIO chladičů v malých PC má teď něco speciálního Asetek: miniaturní AIO vodník se zmenšeným radiátorem, stavěným na rozměr jen 92mm ventilátorů. Celý článok „Speciální mini AIO vodník pro malá PC: Asetek s 92mm radiátorem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Deepcool Anti-Leak Tech: ochrana před vytečením AIO vodníků

Průsaky z vodního chlazení, to je odvěký a také asi největší a základní problém s custom i all-in-one kapalinovými chladícími okruhy v počítačích. Firma Deepcool letos přišla s patentovanými technologiemi, které mají nebezpečí průsaků či vytečení bránit u bezúdržbových AIO a udělat je bezpečnější. Poprvé jsou použité v chladiči Captain 240 Pro, který už je na trhu, teď ale máme bližší informace o tom, jak to celé funguje. Celý článok „Deepcool Anti-Leak Tech: ochrana před vytečením AIO vodníků“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Tak hlučnost by díky tomu právě mohla být o něco nižší, ne? I když zase skládáním a tlakem na úsporu prostoru, miniaturizací to asi nebude o tolik. Pokus s redundancí pumpy a vlivem na hlučnost, potažmoi její optimalizaci by mohl být zajímavý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *