12-jadrové procesory AMD sa už predávajú výrazne pod MSRP

Ryzeny sú teraz historicky najvýhodnejšie

Výhľadovo asi nebude veľa príležitostí na avizovanie zlacňovania počítačového hardvéru. Realita bude skôr opačná, to aj vplyvom koronavíru vedúceho k zatváraniu veľkých fabrík na výrobu čipov. Továrne TSMC, kde vznikajú procesory AMD, by však podľa všetkého mali byť stále v dobrej kondícii. A dobrá správa je, že v cenníkoch niektorých obchodov je jasne badať pokles cien Ryzenov.

Hoci AMD nehlásilo žiadne oficiálne znižovanie cien svojich procesorov, v obchodoch ich kúpite už za výrazne nižšiu cenu, než pri uvedení. Tento pokles sa týka všetkých modelov, vrátane aktuálnych Ryzen 3000. Najzaujímavejšia je úprava cien dvanásťjadrových modelov. Tam je pokles najvýraznejší.

Model Ryzen 9 3900X stojí na Amazone namiesto pôvodných 499 dolárov už iba 420 dolárov. To je zhruba mínus 16 %. Pokles cien lacnejších derivátov už síce nie je taký výrazný, ale aj 12 % (zo 199 dolárov na 175) pre Ryzen 5 3600 je pekná zľava. Zaujímavejšie pre vás budú ale asi ceny miestnych predajcov. Na podobné peniaze (po úhrade colných poplatkov a poštovného) vychádza 3900X aj na Alze, kde je aktuálne za 489 eur s DPH. Datacomp má tento procesor dokonca ešte o desať eur lacnejší.

Keď už sa zameriavame na tých 12 jadier, pri ktorých je miera zlacnenia najzaujímavejšia, výhodnejší ako kedykoľvek predtým je aj Threadripper 1920X. Cena od 219 eur (Mironet) je do workstationov ešte lákavejšia. Aj keď dosky X399 sú oproti X570/B450 sú predsa len výrazne drahšie a po zohľadnení celkovej investície (procesor + doska) už ten pomer cena/výkon v prospech HEDT nie je taký očarujúci, ale stále o poznanie lepší než v prípade 2920X s aktuálnou cenou od 400 eur. 1920X tak dáva dobrý zmysel do nízkorozpočtových pracovných staníc.

Zatiaľ čo sa zdá, že väčšiny procesorov AMD je dostatok, tak dostupnosť šesťnásťjadrového modelu 1950X je už pomerne slabá a skladom na neho narazíte málokde a jeho cena (okolo 600 eur s daňou) je už menej atraktívna.

Procesory Intel lacnejšie nekúpite a v mnohých obchodoch sa predávajú nad odporúčané ceny, čo sa týka sa to aj starších 12-jadrových modelov Skylake-X (Ci9-7920X a Ci9-9920X), ktoré už skoro nedostať. Pri extrémne výhodných ponukách z druhej ruky si nezabudnite dávať pozor na pravosť týchto procesorov.

Pozor na falešné CPU Intel! „Bazarové“ kusy mohou být atrapy


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i9-10900K: posledný mohykán

10. generácia procesorov Intel Core s označením Comet Lake-S je najnovšou iteráciou Skylake a na rozdiel od mobilných Ice Lake, je stále 14 nm. Toto neprestajné ladenie tohto výrobného postupu však výustilo k rekordným frekvenciám, ktoré sa špeciálne týkajú momentálne najvýkonnejšieho procesora, ktorý do pätice LGA 1200. Teraz je tu už len tá otázka, či to bude stačiť na Ryzen 9 3900X. Celý článok „Intel Core i9-10900K: posledný mohykán“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W

Highendové procesory Intel pro platformu X299 dostanou příští měsíc nové občerstvení, které by mohlo socket LGA 2066 hodně zatraktivnit. Firma oznámila nové modely označené jako Core i9 10. generace. Jde stále o 14nm čipy s jádry Cascade Lake převzatými z letošní nové generace Xeonů, avšak to vynahradí cena. Nejvyšší model s 18 jádry teď totiž bude stát pod tisíc dolarů, takže nejvýkonnější varianta je nyní dvakrát dostupnější. Celý článok „Intel oznámil nová highendová CPU. O hodně levnější, TDP 165 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zázrak medzi procesormi? V aukcii sa objavila úsporná Core i9

Zdá sa, že Intel čoskoro rozšíri ponuku procesorov Coffee Lake Refresh pozoruhodným kúskom. Odvodený má byť z nenažranej Ci9-9900K. Čip po istých úpravách má však teraz zodpovedať TDP 35 W. Usudzovať sa tak dá z internetovej dražby, v ktorej predávajúci ponúkal Ci9-9900 s „T“ na konci. Dotyčný uviedol i to, že má výkon porovnateľný s minulou generáciou najvýkonnejších modelov Core i7. Celý článok „Zázrak medzi procesormi? V aukcii sa objavila úsporná Core i9“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *