Gelid Phantom – ticho a výkon za skvělou cenu

Metodika měření a výsledky testů

Gelid není v našich končinách bohužel tolik známá značka jako například Noctua nebo BeQuiet!. To je ovšem trochu škoda, protože Gelid nabízí obvykle výborné chladiče za příznivé ceny. Jedním z takových produktů je právě model Phantom. Dvě věže, sedm heatpipe, tichý chod, vysoký TDP rating a cenovka pod tisícovku? Na papíře to zní až neuvěřitelně dobře. Uvidíme tedy, jak si Phantom povede v zátěžových testech.

Metodika testování

Metodika je pro zachování konzistence mezi testy stejná jako v předchozích recenzích. Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Napájení poskytuje Seasonic Prime Platinum 750 W v hybridním režimu, aby neovlivňoval měření hlučnosti.

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 60 minut. Chladiče testuji při frekvenci procesoru na 4500 MHz s napětím 1,350 V. Power draw je zde 185 – 190 wattů, což představuje vysokou zátěž i pro velmi výkonné chladiče.

Chladiče testuji nejprve na 100% RPM jejich ventilátorů, tedy jejich maximální chladicí potenciál. Hlučnost pak měřím na třech hladinách RPM (40 %, 70 % a 100 %) s pomocí ovladače Noctua NA-FC1. Tyto hladiny RPM obvykle odpovídají klidovému stavu, běžné aplikační zátěži a maximální setrvalé zátěži. Automatická křivka, kterou jsem používal dříve, nebyla spolehlivá, protože byla ovlivněna právě teplotou v místnosti (20 °C). Pro lepší srovnání jsem tedy znovu otestoval i ostatní chladiče, které mám k dispozici. Vše najdete níže v grafech.

Hlučnost jsem měřil 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Úroveň okolního hluku byla 33 dBA. Pro měření teplot a odhad power draw jsem použil data z aplikace HWiNFO64. Po skončení testu jsem zaznamenal nejvyšší hodnotu teploty procesoru. Výsledky jsou shrnuty jako Delta T oproti teplotě v místnosti.

Výsledky testů




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *