Gigabyte Aorus RX 5700 XT – zabiják RTX 2060 Super?

Základné parametre a detaily

Nvidia v strednej triede grafických kariet chvíľu nemala konkurenciu. To však menia AMD Navi. Radeony RX zdarne konkurujú modelom RTX a GTX GeForce a môžu byť tak zaujímavou alternatívou či už po cenovej alebo výkonovej stránke. Do rúk sa nám dostala vrcholová verzia Aorus RX 5700 XT od Gigabyte, ktorá s cenou okolo 460 eur priamo konkuruje RTX 2060 Super. Oplatí sa prikloniť na stranu červených, či zelená je stále tá správna voľba? 

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojí z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

V balení nájdete nálepku v tvare erbu a dokumentáciu, vrátane možnosti zaregistrovať si 4-ročnú záruku.

   

Dizajnová stránka sa mierne líši od grafík Nvidia, no zachováva si rovnaký štýl. Pribudli tu dva pásy LED, ktoré na modeloch RTX Gigabyte Gaming a Windforce nie sú a aj tvar chladiča je odlišný.

   

Vzadu sa opäť nachádza čierny kovový backplate, ktorý už nemá fádny dizajn, ale vidíte na ňom logo Aorus aj s nápisom a zopár ostrých línií a hrán.

   

Bočný pohľad ukazuje masívny chladič, viacero heatpipe a dvojicu 8-pinov. Oproti grafikám RTX je chladič výrazne väčší a aj napájanie je posilnené. RTX 2060 Super má 6+8-pin a klasická RTX 2060 vyžaduje len jeden 8-pin.

Portová výbava je prekvapivo bohatá. Nachádza sa tu až 6 výstupov, z toho 1× HDMI 2.0b, 2× HDMI 1.4b a 3× DisplayPort 1.4. Reálne tak ku grafike zapojíte až 6 displejov, čo môže byť pre niekoho zaujímavá možnosť. Nenájdete tu však nový konektor USB-C ani starý DVI.

Hmotnosť grafiky je 1177 gramov, čo je výrazne viac ako 831 g pri RTX 2060 Super či 810 g pri RTX 2060 Gaming Pro OC. Zodpovedá to teda väčšiemu chladiču, veď aj hrúbka 57 mm je viac než na RTX 2080 Ti, čo je dosť prekvapivé.

Pozrite sa na zopár ďalších detailov, ktoré grafika ponúka. Na boku vedľa napájania vidíte prepínač medzi OC a Silent BIOSmi, ktoré oba samozrejme vyskúšame v praxi.

Tradičné ventilátory Windforce sú v šesťdesiatkovej sérii RTX o čosi menšie ako pri vyšších modeloch – RTX 2070, 2080 atď. Majú „len“ 80 mm.

RX 5700 XT však dostala väčšie 82mm ventilátory, aké nájdete napríklad aj na RTX 2080 a 2080 Ti. Už tradične ponúkajú funkciu 3D Active Fan, ktorá ventilátory pri nízkej teplote jadra vypne. Stredný ventilátor sa otáča v opačnom smere ako krajné dva, aby sa zabránilo turbulenciám vzduchu.

   

Ešte bližší pohľad na dizajnový backplate, ktoré nie je taký fádny ako na modeloch RTX.

Na grafike samozrejme nesmie chýbať ani podsvietenie v podobe RGB Fusion, ktoré ľahko prepojíte s grafickými kartami Gigabyte.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus zrevidoval TUF RX 5700 (XT) a sľubuje lepšie chladenie

Na grafické karty AMD Navi firma Asus nebude spomínať asi úplne s noblesou. Nereferenčné modely vyšli pomerne neskoro a aj tak sa nevyhli pôrodným bolestiam. Či už v rámci prémiového radu Strix alebo cenovo dostupnejšieho TUF, ktorý si s Navi odbil premiéru. Tá nedopadla úplne podľa predstáv a preto Asus pod vplyvom nespokojnosti vyhotovenie prepracoval a vydáva nové modely s prívlastkom „Evo“. Celý článok „Asus zrevidoval TUF RX 5700 (XT) a sľubuje lepšie chladenie“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PowerColor prišiel s najkratším Radeonom RX 5700 (ITX)

V prvej vlne nereferenčných grafických kariet s čipmi AMD Navi sa síce modely SFF neobjavili, no zdá sa, že sa blýska na lepšie časy. Čínsky PowerColor svetu ukázal vôbec prvý Radeon RX 5700 s dĺžkou nepresahujúcou dosky Mini-ITX. Výhľadovo tak ide o jedinú takto výkonnú grafiku AMD vhodnú do priestorovo úsporných desktopov. Táto RX 5700 ITX navyše vyzerá naozaj solídne. Celý článok „PowerColor prišiel s najkratším Radeonom RX 5700 (ITX)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Radeon RX 5500 XT je tu. 130W 7nm GPU pro FullHD za 184 €

Dnes vychází od AMD grafická karta Radeon, která po delší době přinese novou technologii do pásma levnějších grafik: Radeon RX 5500 XT se 7nm čipem Navi 14. AMD proti novým GeForce GTX 1600 zatím nabízelo jenom různé modely karet dva až tři roky staré generace Polaris s dnes už o dost horší spotřebou. RX 5500 XT má kromě nové architektury a technologií také „jen“ 130W TDP, takže bude o dost zajímavější. Celý článok „AMD Radeon RX 5500 XT je tu. 130W 7nm GPU pro FullHD za 184 €“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. neprejavili sa u vas zname problemy tychto kariet ako cierna obrazovka, vysoke takty pamäti v idle (prip. aj s 75/120/144 hz monitorom) a pod.?

  1. Ahoj, počas cca 2 týždňov testovania som si nič také nevšimol, kartu som však mal pripojenú k 4K 60 Hz monitoru. Keď mi však príde nejaký nový monitor na test môžem to ešte preveriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *