Gigabyte Aorus RX 5700 XT – zabiják RTX 2060 Super?

Základné parametre a detaily

Nvidia v strednej triede grafických kariet chvíľu nemala konkurenciu. To však menia AMD Navi. Radeony RX zdarne konkurujú modelom RTX a GTX GeForce a môžu byť tak zaujímavou alternatívou či už po cenovej alebo výkonovej stránke. Do rúk sa nám dostala vrcholová verzia Aorus RX 5700 XT od Gigabyte, ktorá s cenou okolo 460 eur priamo konkuruje RTX 2060 Super. Oplatí sa prikloniť na stranu červených, či zelená je stále tá správna voľba? 

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojí z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

V balení nájdete nálepku v tvare erbu a dokumentáciu, vrátane možnosti zaregistrovať si 4-ročnú záruku.

   

Dizajnová stránka sa mierne líši od grafík Nvidia, no zachováva si rovnaký štýl. Pribudli tu dva pásy LED, ktoré na modeloch RTX Gigabyte Gaming a Windforce nie sú a aj tvar chladiča je odlišný.

   

Vzadu sa opäť nachádza čierny kovový backplate, ktorý už nemá fádny dizajn, ale vidíte na ňom logo Aorus aj s nápisom a zopár ostrých línií a hrán.

   

Bočný pohľad ukazuje masívny chladič, viacero heatpipe a dvojicu 8-pinov. Oproti grafikám RTX je chladič výrazne väčší a aj napájanie je posilnené. RTX 2060 Super má 6+8-pin a klasická RTX 2060 vyžaduje len jeden 8-pin.

Portová výbava je prekvapivo bohatá. Nachádza sa tu až 6 výstupov, z toho 1× HDMI 2.0b, 2× HDMI 1.4b a 3× DisplayPort 1.4. Reálne tak ku grafike zapojíte až 6 displejov, čo môže byť pre niekoho zaujímavá možnosť. Nenájdete tu však nový konektor USB-C ani starý DVI.

Hmotnosť grafiky je 1177 gramov, čo je výrazne viac ako 831 g pri RTX 2060 Super či 810 g pri RTX 2060 Gaming Pro OC. Zodpovedá to teda väčšiemu chladiču, veď aj hrúbka 57 mm je viac než na RTX 2080 Ti, čo je dosť prekvapivé.

Pozrite sa na zopár ďalších detailov, ktoré grafika ponúka. Na boku vedľa napájania vidíte prepínač medzi OC a Silent BIOSmi, ktoré oba samozrejme vyskúšame v praxi.

Tradičné ventilátory Windforce sú v šesťdesiatkovej sérii RTX o čosi menšie ako pri vyšších modeloch – RTX 2070, 2080 atď. Majú „len“ 80 mm.

RX 5700 XT však dostala väčšie 82mm ventilátory, aké nájdete napríklad aj na RTX 2080 a 2080 Ti. Už tradične ponúkajú funkciu 3D Active Fan, ktorá ventilátory pri nízkej teplote jadra vypne. Stredný ventilátor sa otáča v opačnom smere ako krajné dva, aby sa zabránilo turbulenciám vzduchu.

   

Ešte bližší pohľad na dizajnový backplate, ktoré nie je taký fádny ako na modeloch RTX.

Na grafike samozrejme nesmie chýbať ani podsvietenie v podobe RGB Fusion, ktoré ľahko prepojíte s grafickými kartami Gigabyte.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové ovladače AMD podporují PCIe ReBAR na Radeonech RX 5000

AMD vydalo nové ovladače pro Radeony (21.9.1) a s nimi pár překvapení. Vedle očekávané oficiální podpory Windows 11 totiž také zapíná podporu pro Smart Access Memory (alias PCIe Resizable BAR) na grafikách předchozí generace RX 5000. Ty by tím měly získat lepší výkon ve hrách. Kupodivu se ale v ovladačích rovnou objevila další velká novinka: nástroj pro automatický OC, který přetaktovává současně procesor Ryzen i grafiku Radeon. Celý článok „Nové ovladače AMD podporují PCIe ReBAR na Radeonech RX 5000“ »

  •  
  •  
  •  

Odľahčená Sapphire Pulse „BE“ už aj ako RX 5700 XT

Vyhotovenia Pulse BE sa dočkal aj najvýkonnejší Radeon AMD Navi. Po RX 5600 XT sa bude v zjednodušenom variante predávať aj grafická karta s najvybavenejším 7 nm GPU. V tomto vyhotovení môže ísť o bezkonkurenčne najlacnejšiu nereferenčnú RX 5700 XT. Sapphire síce musel urobiť zopár škrtov v rozpočte, no nezdajú byť zase až také drastické a medzi výkonnými nízkorozpočtovými modelmi táto grafika nevyzerá vôbec zle. Celý článok „Odľahčená Sapphire Pulse „BE“ už aj ako RX 5700 XT“ »

  •  
  •  
  •  

Asus zrevidoval TUF RX 5700 (XT) a sľubuje lepšie chladenie

Na grafické karty AMD Navi firma Asus nebude spomínať asi úplne s noblesou. Nereferenčné modely vyšli pomerne neskoro a aj tak sa nevyhli pôrodným bolestiam. Či už v rámci prémiového radu Strix alebo cenovo dostupnejšieho TUF, ktorý si s Navi odbil premiéru. Tá nedopadla úplne podľa predstáv a preto Asus pod vplyvom nespokojnosti vyhotovenie prepracoval a vydáva nové modely s prívlastkom „Evo“. Celý článok „Asus zrevidoval TUF RX 5700 (XT) a sľubuje lepšie chladenie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. neprejavili sa u vas zname problemy tychto kariet ako cierna obrazovka, vysoke takty pamäti v idle (prip. aj s 75/120/144 hz monitorom) a pod.?

    1. Ahoj, počas cca 2 týždňov testovania som si nič také nevšimol, kartu som však mal pripojenú k 4K 60 Hz monitoru. Keď mi však príde nejaký nový monitor na test môžem to ešte preveriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *