Asus zrevidoval TUF RX 5700 (XT) a sľubuje lepšie chladenie

Rýchla evolúcia Asus TUF Gaming

Na grafické karty AMD Navi firma Asus nebude spomínať asi úplne s noblesou. Nereferenčné modely vyšli pomerne neskoro a aj tak sa nevyhli pôrodným bolestiam. Či už v rámci prémiového radu Strix alebo cenovo dostupnejšieho TUF, ktorý si s Navi odbil premiéru. Tá nedopadla úplne podľa predstáv a preto Asus pod vplyvom nespokojnosti vyhotovenie prepracoval a vydáva nové modely s prívlastkom „Evo“.

Séria grafických kariet Asus s GPU Navi zatiaľ trochu stráca na suverenite. Neskorší príchod na trh zrejme nebol spôsobený tým, že by sa ladili k dokonalosti a s výrobou sa nestíhalo kvôli iným prioritám. A i napriek tomuto časovému sklzu sa do predaja dostali pomerne kontroverzné karty.

Obvykle špičkové grafiky ROG Strix Gaming sprvu prekvapili slabým prítlakom chladiča na VRM kvôli pridlhým skrutkám. Napájacie obvody sa preto viac zahrievali, než mohli. Ale hlavne sklamaní zostali verní fanúšikovia Asusu, ktorí čakali na lacnejšie modely TUF Gaming 3X. Redakcia Hardware Unboxed priam varovala pred TUF RX 5700 XT a kúpu neodporúčala. V iných testoch to zase až tak čierno nevychádzalo (a nakoniec i v re-teste druhého, „lepšieho“ kusu si na HU si táto karta trochu zlepšila renomé).

Nech je to ale tak či onak v tvrdej konkurencii TUF RX 5700 (XT) Gaming v hlučnosti a zahrievaní patria spodné priečky v grafoch. Medzi grafikami s Navi 10 tak ide o jednu z najhlučnejších a najviac sa zahrievajúcich možností. Ale týmto nelichotivým prevádzkovým vlastnostiam zodpoveda i cena. Veľa lacnejších RX 5700 XT nie je.

Napriek tomu v Asuse evidetne nepanuje spokojnosť z výsledkov a v krátkom časovom odstupe po vydaní pôvodnej karty vydáva druhú revíziu. Tá má väčšie rozmery v každej osi, ale najvýraznejšie narástla do dĺžky (z 269 na 283 mm), ale o 4 mm sa karta i prehĺbila (na 128,5 mm), takže do boja ide viac dlhších rebier. Výška zostáva rovnaká, trojslotová.

Vlna negatívnej kritiky sa valila aj na coldplate a vyššie zahrievanie pamätí. Ako je karta vylepšená v tomto je zatiaľ nejasné. Ale nebolo by zlé, ak by rovný tenký plech Asusu nahratil za masívnejší a členitejší zo Strixky. Veríme však, že i efektívnejšie chladenie VRAM bolo predmetom tejto novej revízie.

Vymenené sú i ventilátory. Po novom už nebudú tri 80milimetrové, ale dva väčšie po krajoch (zrejme 85mm) a jeden menší (75mm?) v strede. Ich najväčším ťahákom je, že majú konce lopatiek zapustené do kruhového rámčeka, ktorý rotuje spolu s nimi. Táto konštrukcia má eliminovať nežiaduci únik vzduchu do strán a zabezpečiť čo najefektívnejšie laminárne prúdenie.

S frekvenciami sa v špecifikáciách nehýbalo. Boost je teda do 1980 MHz (XT), resp. 1750 MHz (non-XT). Na rovnakej úrovni má zostať i odporúčaná cena. Dajte si však pozor na to, aby ste nedopatrením nekúpili prvú revíziu, hľadáte kartu s kompletným označením TUF 3-RX5700XT-O8G-EVO-GAMING alebo TUF 3-RX5700-O8G-EVO-GAMING.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte Aorus RX 5700 XT – zabiják RTX 2060 Super?

Nvidia v strednej triede grafických kariet chvíľu nemala konkurenciu. To však menia AMD Navi. Radeony RX zdarne konkurujú modelom RTX a GTX GeForce a môžu byť tak zaujímavou alternatívou či už po cenovej alebo výkonovej stránke. Do rúk sa nám dostala vrcholová verzia Aorus RX 5700 XT od Gigabyte, ktorá s cenou okolo 460 eur priamo konkuruje RTX 2060 Super. Oplatí sa prikloniť na stranu červených, či zelená je stále tá správna voľba?  Celý článok „Gigabyte Aorus RX 5700 XT – zabiják RTX 2060 Super?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

PowerColor prišiel s najkratším Radeonom RX 5700 (ITX)

V prvej vlne nereferenčných grafických kariet s čipmi AMD Navi sa síce modely SFF neobjavili, no zdá sa, že sa blýska na lepšie časy. Čínsky PowerColor svetu ukázal vôbec prvý Radeon RX 5700 s dĺžkou nepresahujúcou dosky Mini-ITX. Výhľadovo tak ide o jedinú takto výkonnú grafiku AMD vhodnú do priestorovo úsporných desktopov. Táto RX 5700 ITX navyše vyzerá naozaj solídne. Celý článok „PowerColor prišiel s najkratším Radeonom RX 5700 (ITX)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD Radeon RX 5500 XT je tu. 130W 7nm GPU pro FullHD za 184 €

Dnes vychází od AMD grafická karta Radeon, která po delší době přinese novou technologii do pásma levnějších grafik: Radeon RX 5500 XT se 7nm čipem Navi 14. AMD proti novým GeForce GTX 1600 zatím nabízelo jenom různé modely karet dva až tři roky staré generace Polaris s dnes už o dost horší spotřebou. RX 5500 XT má kromě nové architektury a technologií také „jen“ 130W TDP, takže bude o dost zajímavější. Celý článok „AMD Radeon RX 5500 XT je tu. 130W 7nm GPU pro FullHD za 184 €“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Gratulace těm, kterým se podaří stabilní provoz XT BIOSU při této snad opravdu odladěnější TUF 5700.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *