Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Obsah a detaily

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT.

Základné parametre


Obsah a detaily

Štyridsať kusov teplovodivých podložiek a mohutný pasív s troma nainštalovanými 92mm ventilátormi Arcticu. Spolu 991-gramový chladič by dal slotu PCI Express zabrať nebyť pomocného držiaku, ktorý je takisto v balení. Accelero Xtreme IV nemusím nejako zvlášť predstavovať, nakoľko sa na trhu nachádza už nejaký ten rok a jeho podrobnejší rozbor Ľubo už dávnejšie spracoval v tejto recenzii.

Nová revízia je obohatená o oficiálnu podporu nových grafických kariet GeForce Turing (vrátane modelov RTX) či Radeonov RX 5xxx. Obsah balenia sa inak nezmenil. Obsahuje teda hlavne mohutný, rebrovaný backplate k chladeniu VRM a pamätí. Pre odvod tepla do backplatu pomáha 40 thermalpadov nastrihaných na malé štvorčeky.

Aj samotné parametre zostali totožné ako mala pôvodná revízia Accelera. Teraz mám na mysli rozstupy a hrúbky rebier a aj heatpipe v počte 5 kusov a priemerom 6 mm. Hrúbka rebier pasívu je 0,30 – 0,35mm, rozstupy medzi nimi sú 1,8mm. Namerané hodnoty pre rebrá backplatu sú 1 mm hrúbka a rozstup medzi rebrami 4,1 mm.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu

Levný věžový chladič Arctic Freezer 7 Pro asi často budete znát, na světě je už hodně dlouho a běhá asi v bezpočtu počítačů. Tato dalo by se říct legenda bude teď po víc než deseti letech na trhu nahrazena novou verzí. Ta se jmenuje Arctic Freezer 7 X a zachovává – respektive by ji měla ještě zlepšit – nízkou cenu, má podobné rozměry, ale přináší novější technologie, díky čemuž má mít chladící výkon lepší o desetinu při menší hlučnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude

Najpopulárnejšia séria samostatných chladičov na grafické karty má svoje dni spočítané. Predchodca Accelero S3 (S1 rev. 2) bol v časoch najväčšej slávy na každej druhej grafike. Predaje sa však pomaly prepadali a tento revolučný dizajn strácal na užitočnosti. Vyústilo to až v to, že sa aktuálne objavil na listine „nepokračujúcich“ produktov (EOL) a žiadna budúcnosť Accelero Sx už podľa všetkého nečaká. Celý článok „Arctic Accelero S3 končí. Štvorka sa nechystá a ani nebude“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladiče GPU Arctic jsou oficiálně kompatibilní s Radeony Navi

Radeony RX 5700 a RX 5700 XT přišly s ne zrovna uspokojivým referenčním chladičem a nereferenční verze s custom chlazením budou asi na prodej až od druhé poloviny srpna. Co s tím do té doby, když nechcete čekat? Řešení jsou. S novými Radeony jsou oficiálně kompatibilní chladiče GPU Accelero od Arcticu. Kutilové ale hlásí, že na karty se dají namontovat třeba i chladiče ze starých Radeonů R9 290/390, jejichž montážní díry sedí. Celý článok „Chladiče GPU Arctic jsou oficiálně kompatibilní s Radeony Navi“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (10) Pridať komentár

 1. Chladič ako taký ma skvelý výkon. No vzhľadom na menšie nedostatky (popísané v recenzii) by som osobne do tohto riešenia nešiel, iba v prípade že už kartu typu blower mám a nejdem cestou vodného chladenia. Inač sa podľa mňa oplatí tých 55€ dať radšej za nejakú lepšiu nereferenčnú verziu.

  Recenzia napísaná veľmi pekne.

  1. Rovnako som toho názoru, že siahnúť po Accelere, iba ak mám blower.
   Pochvála potešila, ďakujem :-).

 2. Celý backplate vyhodiť do koša lebo je nanič a riešiť chladenie VRM a RAM prilepením pasívov pod chladič, tí šikovnejší si vyrežú fullcover pasív na mieru (ako napr. tu: https://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopic.php?f=35&t=124186). Alebo Accelero Xtreme II alebo III z bazáru, k tým ešte boli pribalené malé nalepovacie pasívy a nie ten debilný backplate. Tie teploty RAM sú jednoducho moc vysoké a pravdepodobe aj dôvod prečo sa veľa ľudí sťažovalo že sa po namontovaní Accelera stala ich RX5700XT pri dlhšej záťaži nestabilná.

 3. Rád bych viděl test Raijintek Morpheus, jak si vůči sobě povedou. V balení má pasivy na paměti i VRM. Teploty mi přijdou i přesto vysoké, nevím zda AMD má odlišné měření teploty jádra, ale na 1080Ti se nedostanu přes 49°C s 2x Noctua nf-a12x25 PWM. Po zregulování na minimální hlučnost okolo 55-60°C.

   1. Tiež mám Morpheusa na 1080Ti a som veľmi spokojný. Len treba brať do úvahy, že cena u Morpheusa je za holý pasív, kdežto Accelero je kombo s fanmi. Každopádne Morpheus je zrejme aktuálne najvýkonnejší aftermarket pasív a možnosť výberu vlastných full size fanov podľa potreby považujem skôr za plus. Aftermarket chladiče v tejto kategórii už neberiem ako budget riešenie, skôr riešenie pre „fajnšmekrov“, ktorí nechcú byť vo výbere chladenia závislí na tom čo dodá výrobca, hlavne čo sa týka kvality fanov.

    Každopádne chladenie VRM a aktuálne už aj pamätí je achilovka všetkých aftermarket chladičov a aktuálne o to viac u GDDR6, ktoré jednak viac pečú, ale zároveň je ťažšie na to vymyslieť aj funkčné custom riešenie, keďže čipy sa oproti predchádzajúcim kartám dostali omnoho bližšie k GPU a veľmi často hlavný pasív bráni osadeniu lepšie dimenzovaných ježkov.

    Ideálne riešenie k tomu ako vyššie linkoval Wingo, ale do toho sa naozaj pustí málokto.

 4. GDDR6 karty jsou jen pro lidi s vodním okruhem připraveným k zapojení full cover pro VGA. Bojovat s tím vzduchem je marné.

 5. Já se GDDR6 kartám vyhnu a jako nástupce budu vybírat jednodušší kartu s HBM, výparníkovou komorou. Rád bych se ale podíval na práci někoho, kdo se bude chlazením aktuálních GDDR6 se zápalem zabývat a pokusí se vytvořit pokrytí s pomocí heatpipe při minimalizaci vůle, aby šla použít i lepší pasta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *