Arctic Accelero Xtreme IV rev. 2 namiesto bloweru?

Obsah a detaily

Chladiče grafík typu blower sú pre svoju neefektivitu pomerne nepopulárne, ale zato karty nimi vybavené patria k najlacnejším v rámci svojho radu, čo je ich hlavná výhoda. V kombinácii s chladičmi tretích strán je vždy možnosť pôvodný chladič nahradiť lepším. Jeden taký má aj Arctic konkrétne v podobe Accelero Xtreme IV (rev. 2). V jeho teste sme sa zamerali na to, ako výrazne ním polepšíte referenčnému Radeonu RX 5700 XT.

Základné parametre


Obsah a detaily

Štyridsať kusov teplovodivých podložiek a mohutný pasív s troma nainštalovanými 92mm ventilátormi Arcticu. Spolu 991-gramový chladič by dal slotu PCI Express zabrať nebyť pomocného držiaku, ktorý je takisto v balení. Accelero Xtreme IV nemusím nejako zvlášť predstavovať, nakoľko sa na trhu nachádza už nejaký ten rok a jeho podrobnejší rozbor Ľubo už dávnejšie spracoval v tejto recenzii.

Nová revízia je obohatená o oficiálnu podporu nových grafických kariet GeForce Turing (vrátane modelov RTX) či Radeonov RX 5xxx. Obsah balenia sa inak nezmenil. Obsahuje teda hlavne mohutný, rebrovaný backplate k chladeniu VRM a pamätí. Pre odvod tepla do backplatu pomáha 40 thermalpadov nastrihaných na malé štvorčeky.

Aj samotné parametre zostali totožné ako mala pôvodná revízia Accelera. Teraz mám na mysli rozstupy a hrúbky rebier a aj heatpipe v počte 5 kusov a priemerom 6 mm. Hrúbka rebier pasívu je 0,30 – 0,35mm, rozstupy medzi nimi sú 1,8mm. Namerané hodnoty pre rebrá backplatu sú 1 mm hrúbka a rozstup medzi rebrami 4,1 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Chladič ako taký ma skvelý výkon. No vzhľadom na menšie nedostatky (popísané v recenzii) by som osobne do tohto riešenia nešiel, iba v prípade že už kartu typu blower mám a nejdem cestou vodného chladenia. Inač sa podľa mňa oplatí tých 55€ dať radšej za nejakú lepšiu nereferenčnú verziu.

    Recenzia napísaná veľmi pekne.

    1. Rovnako som toho názoru, že siahnúť po Accelere, iba ak mám blower.
      Pochvála potešila, ďakujem :-).

    2. To nie je celkom spravna uvaha, ja mam osobne 980ti od msi s chladicom twin frozr a hadajte co. tiez to nie ziadna slava. Totizto ziaden vyrobca Vam neda chladenie, ktore bude tiche a zaroven ucinne( dovod znova peniaze a znizovanie nakladov)msi karta drzala teplotu okolo 75C, ale uz zasahoval soft na riadenie frekvecie, spotreby atd, zaroven otacky uz boli na neprijatelne vysokych otackach. Cim vlastne chcem povedat, ze karta uz nepracuje na svom maxime, pretoze naraza na tepelny limit. Po vymene za accelero teploty do 65 s podstatne nizsim hlukom a karta po cely cas pracuje na maximalnych frekvenciach. Naco je mi draha karta, ked kvoli teplotam nedokaze pracovat na svojej maximalnej frekvencii. Skvely priklad je napr. vega 64 s blower chladicom, kvoli tepelnemu limitu dokaze pracovat namiesto 1600mhz len nieco okolo 1300mhz a teplota 85C. Takze zaver je, chladic accelero odporucam pre akukolvek kartu, ci je to blower, alebo nereferecne riesenie, vzdy bude accelero ucinnejsie a tichsie voci akemukolvek chladeniu ktory vyrobcovia davaju svoje karty, ktore su takmer vzdy poddimenzovane kvoli nakladom.

      1. Ja som posledný kto bude odhovárať od aftermarket chladenia, už na tom fungujem bez prestávky cca 8 rokov. Ale časy sa od 980Ti dosť zmenili, hlavne v high-ende s príchodom 3-slotových chladičov na GTX1080/1080Ti to bol dosť veľký skok v pomere teploty/hluk a na súčasnej generácii sa to ešte o chlp posunulo. Druhá vec je, že v tejto kategórii je rozdiel medzi najlacnejšími modelmi a top chladením kľudne aj cez 100 €, čo už v pohode vydá aj na taký Raijintek Morpheus s dvomi špičkovými fanmi a to je stále ešte kombo čo dá dole aj najlepšie nereferenčky. Tiež ale treba riešiť veci ktoré človek pri nereferenčke nerieši… chladenie VRM, niekedy komplikovaná regulácia fanov cez kartu… nie je to zďaleka plug&play záležitosť a to proste odrádza.

  2. Celý backplate vyhodiť do koša lebo je nanič a riešiť chladenie VRM a RAM prilepením pasívov pod chladič, tí šikovnejší si vyrežú fullcover pasív na mieru (ako napr. tu: https://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopic.php?f=35&t=124186). Alebo Accelero Xtreme II alebo III z bazáru, k tým ešte boli pribalené malé nalepovacie pasívy a nie ten debilný backplate. Tie teploty RAM sú jednoducho moc vysoké a pravdepodobe aj dôvod prečo sa veľa ľudí sťažovalo že sa po namontovaní Accelera stala ich RX5700XT pri dlhšej záťaži nestabilná.

  3. Rád bych viděl test Raijintek Morpheus, jak si vůči sobě povedou. V balení má pasivy na paměti i VRM. Teploty mi přijdou i přesto vysoké, nevím zda AMD má odlišné měření teploty jádra, ale na 1080Ti se nedostanu přes 49°C s 2x Noctua nf-a12x25 PWM. Po zregulování na minimální hlučnost okolo 55-60°C.

      1. Tiež mám Morpheusa na 1080Ti a som veľmi spokojný. Len treba brať do úvahy, že cena u Morpheusa je za holý pasív, kdežto Accelero je kombo s fanmi. Každopádne Morpheus je zrejme aktuálne najvýkonnejší aftermarket pasív a možnosť výberu vlastných full size fanov podľa potreby považujem skôr za plus. Aftermarket chladiče v tejto kategórii už neberiem ako budget riešenie, skôr riešenie pre „fajnšmekrov“, ktorí nechcú byť vo výbere chladenia závislí na tom čo dodá výrobca, hlavne čo sa týka kvality fanov.

        Každopádne chladenie VRM a aktuálne už aj pamätí je achilovka všetkých aftermarket chladičov a aktuálne o to viac u GDDR6, ktoré jednak viac pečú, ale zároveň je ťažšie na to vymyslieť aj funkčné custom riešenie, keďže čipy sa oproti predchádzajúcim kartám dostali omnoho bližšie k GPU a veľmi často hlavný pasív bráni osadeniu lepšie dimenzovaných ježkov.

        Ideálne riešenie k tomu ako vyššie linkoval Wingo, ale do toho sa naozaj pustí málokto.

  4. GDDR6 karty jsou jen pro lidi s vodním okruhem připraveným k zapojení full cover pro VGA. Bojovat s tím vzduchem je marné.

  5. Já se GDDR6 kartám vyhnu a jako nástupce budu vybírat jednodušší kartu s HBM, výparníkovou komorou. Rád bych se ale podíval na práci někoho, kdo se bude chlazením aktuálních GDDR6 se zápalem zabývat a pokusí se vytvořit pokrytí s pomocí heatpipe při minimalizaci vůle, aby šla použít i lepší pasta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *