Comet Lake-S bude bez PCIe 4.0, Intel ho bude mít až v roce 2021

Plánoval Intel PCI Express 4.0 i u Comet Lake, než ho zrušil?

Letos Intel uvede nové desktopové procesory Comet Lake-S a socket LGA 1200 s novými deskami. Zatímco na platformě AMD X570 je od loňska možné mít PCI Express 4.0, jenž má nyní využití zejména pro rychlá SSD, na platformě Intelu to zřejmě bude komplikovanější. Nové desky, které letos vyjdou, by v některých případech údajně už mohly být připravené na PCI Express 4.0, ale s letošními procesory Comet Lake fungovat nebude.

Procesory Comet Lake-S budou založené pořád na 14nm procesu s jádry architektury Skylake, ovšem maximem bude až deset jader (u Core i9-10900K). Vyjít by mohly odhadem okolo května/mája. S nimi přijdou nové desky s čipsety Z490, B460, H470 a H410, jejichž jména už v některých případech prosákly a údajně jsou již víceméně připravené k uvedení, čeká se hlavně na procesory.

Jak to u této nové platformy bude s PCI Expressem 4.0? Podle dřívějších informací nemělo Comet Lake-S tuto novou technologii umět a podporovat mělo pořád jenom PCIe 3.0. To by nebylo překvapivé, protože tyto procesory ve značné míře používají technologie z předchozí řady Coffee Lake. Podle starších informací měla podporu PCI Expressu 4.0 dostat až druhá generace procesorů, která měla na platformu LGA 1200 přijít v roce 2021 – ta se jmenuje Rocket Lake. Půjde stále o 14nm čipy, ale vypadá to, že Intel už v tomto případe recyklovat nebude. Rocket Lake mají dle úniků údajně přeportované 10nm architektury CPU i GPU z procesorů Tiger Lake. A součástí toho má podle úniků být i podpora PCI Expressu 4.0.

Minulý týden přišly v tomto ohledu nové informace, které situaci trochu zamotaly. Podle webu Tom’s Hardware údajně Intel dřív zvažoval, že by PCIe 4.0 mohly umět i ty letošní procesory Comet Lake. Je otázka, zda třeba tato informace není omyl (zda si to někdo nespletl s procesory Rocket Lake), ovšem je to už bezpředmětné, protože tento cíl byl podle Tom’s Hardware mezitím stejně zase zrušen. Comet Lake-S tedy pořád bude mít jenom PCIe 3.0. Nicméně kde by tento detail mohl mít význam, jsou základní desky.

Podle Tom’s Hardware totiž výrobci desek s podporou PCIe 4.0 počítali a údajně už některé desky letošní platformy Z490 postavili na odpovídajících PCB a vybavili patřičnými komponenty, aby tento standard zvládly. Nicméně když CPU Comet Lake tuto technologii mít nebude, patrně nakonec podpora nebude validována a možná ani uvedená ve specifikacích. Ovšem fyzicky by desky mohly být připravené.

Takové desky by teoreticky mohly dostat oficiální podporu PCIe 4.0, nebo by ji mohly dostat aktualizací BIOSu po uvedení procesorů Rocket Lake, na nichž už PCIe 4.0 zřejmě bude. Ale je také možné, že Intel udělá totéž, co loni AMD a podporu na starší platformě (Z490) nepovolí. PCIe 4.0 by pak potřebovalo koupi nové desky s čipsetem Z590 (či jak se bude nazývat). I pokud by tedy deska Z490 měla potřebné komponenty, nemusí to stačit.

Je to ještě komplikované jednou věcí. Podle Tom’s Hardware procesory Comet Lake-S údajně měly PCIe 4.0 v podstatě funkční (pokud to není mýlka, jak už bylo řečeno), ale problémy byly prý s čipsetem. Tedy asi nejspíš s napojením čipsetu na CPU, kde byl špatný signál, vyžadující použití přídavných generátorů taktu, aby mezi nimi rozhraní fungovalo. Je-li toto pravda, tak by asi fungování PCIe 4.0 na eskách Z490 mělo stejné problémy i s budoucími procesory Rocket Lake.

Uniklé dokumenty z léta 2019, podle nichž budou desetijádra Comet Lake používat nový socket LGA 1200 a mít až 125W TDP, ale PCI Express má být jen 3.0 u CPU i u čipsetu (Zdroj: XFastest)

Když se tu bavíme o podpoře PCIe 4.0 přímo v procesorech, je pravděpodobně řeč o slotu PCIe ×16, jenž je vyvedený z procesoru. Platforma LGA 1200 v tomto bude podle stávajících informací stejná jako LGA 1151, Z CPU budou tedy vyvedené jen tyto linky a nikoliv další rozhraní ×4 pro SSD, jako je to na AMD AM4. Je proto zvláštní, že Tom’s Hardware mluví o problémech se signálem mezi čipsetem a procesorem, protože tam pravděpodobně pořád bylo propojení DMI na úrovni PCIe 3.0 ×4.

Ve starších únicích se dokonce objevily zmínky o tom, že Intel by mohl na LGA 1200 rozšířit rozhraní DMI na dvojnásobnou kapacitu PCIe 3.0 ×8, což má příští rok využít procesor Rocket Lake. Je možné, že už čipset Z490 má podporu pro toto DMI ×8 a díky tomu chtěl u něj Intel přidat podporu PCIe 4.0 ×4 pro sloty M.2 připojené k tomuto čipsetu (protože propustnost PCIe 3.0 ×8 by stačila pro transport dat do CPU bez zpomalení – pokud by tedy nekomunikovala i další zařízení). Došlo by tím ke kuriózní situaci, kdy procesor by PCIe 4.0 neuměl, ale čipset by umožňoval ho použít u NVMe SSD. Pak se možná informace Tom’s Hardware o zrušené podpoře PCIe 4.0 netýkají procesorů Comet Lake-S, ale jen čipsetu samotného – uvidíme. Musíme ovšem říct, že dosavadní uniklé slajdy a materiály nikde neukazovaly, že by čipsety řady 400 vyváděly linky PCIe 4.0.

První uniklá fotka procesoru Comet Lake v provedení pro socket LGA 1200

Informace jsou zmatečné, ale PCIe 4.0 bude skoro jistě až příští rok

Informace jsou tedy zatím dost zmatečné, jak můžete vidět. Je ale asi téměř jisté, že Comet Lake-S nebude umět PCI Express 4.0 na slotu PCI ×16 pro grafiku. Desky Z490 ho ani zřejmě nepovolí použít u SSD, takže nebude možné maximálně využít nadcházející NVMe disky jako Samsung SSD 980 Pro, který bude PCIe 4.0 ×4 používat a má s ním dosahovat rychlostí až 6500 MB/s. Toto se u Intelu zřejmě tedy objeví až v roce 2021, spolu s procesory Rocket Lake.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Procesory Intel Comet Lake pro desktop/LGA 1200 vyjdou 30. dubna

Kdy Intel uvede novou (10.) generaci desktopových procesorů Core s označením Comet Lake-S, nebylo dlouho jasné. Původně se očekávalo, že hned z kraje roku, poté se mluvilo o termínech v rozmezí března až května. Nyní už asi máme přesný termín uvedení. Odhalení procesorů a současně desek se socketem LGA 1200 pro ně se odehraje poslední den dubna (apríla). Ovšem fyzicky v obchodech budou až asi za dva týdny poté. Celý článok „Procesory Intel Comet Lake pro desktop/LGA 1200 vyjdou 30. dubna“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Procesory Intel Comet Lake pro desktop možná vyjdou už za měsíc

Vydání nové generace procesorů Intel pro mainstreamový desktop – totiž čipů Comet Lake-S na nové platformě LGA 1200 – je možná blíž, než se zdálo. Podle dřívějších informací byly tyto procesory opožděné a měly vyjít spíše až v květnu/máji, ale vypadá to, že by mohly být venku možná už příští měsíc. Máme již jejich specifikace a dokonce se předběžně objevily i v českých a slovenských eshopech, což by mluvilo pro brzké vydání. Celý článok „Procesory Intel Comet Lake pro desktop možná vyjdou už za měsíc“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové minipočítače Zotac: Zboxy s Comet Lake a 15W Ryzeny 3000

Zotac je firma, která vyráběla „NUCy“ ještě předtím, než tento koncept Intel představil, a v minipočítačích a barebonech taky pořád pokračuje. Teď na CES 2020 firma představila několik novinek – například model pro tvůrce obsahu, pasivně chlazenou verzi a také mini PC založená na úsporných 15W procesorech AMD Ryzen a také na Intel Comet Lake. V nabídce budou aktivně, ale i pasivně chlazené verze. Celý článok „Nové minipočítače Zotac: Zboxy s Comet Lake a 15W Ryzeny 3000“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Neplánovali k čipsetu doplnit nějaký problematický externí prvek (řadič) překládající Gen4 na Gen3 pro M.2 NVMe? Asi by úplně stačilo vyjít s CPUxPCH Gen3 x8 – hlavně kvůli periferiím, možnost dodatečně připojit Gen4 NVMe by byla pak příjemným bonusem, k prezentaci ponejvíc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *