Odľahčená Sapphire Pulse „BE“ už aj ako RX 5700 XT

Vychádza najlacnejšia RX 5700 XT od Sapphiru

Vyhotovenia Pulse BE sa dočkal aj najvýkonnejší Radeon AMD Navi. Po RX 5600 XT sa bude v zjednodušenom variante predávať aj grafická karta s najvybavenejším 7 nm GPU. V tomto vyhotovení môže ísť o bezkonkurenčne najlacnejšiu nereferenčnú RX 5700 XT. Sapphire síce musel urobiť zopár škrtov v rozpočte, no nezdajú byť zase až také drastické a medzi výkonnými nízkorozpočtovými modelmi táto grafika nevyzerá vôbec zle.

Grafické karty „Pulse“ od Sapphire predstavujú lacnejšiu alternatívu k modelom „Nitro+“. Stále majú však veľa nadštandardných prvkov, ktoré zvyšujú výrobné náklady a vo finále to vždy nevychádza tak, aby mohli tieto karty predstavovať najlacnejšiu možnosť s daným GPU. Na dosiahnutie čo najnižšej ceny dáva preto zmysel ešte zopár vecí zo štandardných Pulse vypustiť. Takto upravené (alebo ochudobnené) karty nesú za označením Pulse v prívlastok BE.

Sapphire nespresnil, čo ona skratka (BE) znamená a tak nečudo, že sa stala terčom rôznych srandičiek a uštipačných výmyslov. Nech je už pravda akákoľvek, význam „Basic Edition“ nebude mať od nej ďaleko. Oproti pôvodnej Pulse RX 5700 XT (11293-01-20G) nová Pulse BE RX 5700 XT (11293-09-20G) má niekoľko úspor v návrhu. Zaujímavé je, že zatiaľ čo pri RX 5600 XT v prípade lacnejšej karty (BE) Sapphire nastavil nižšie frekvencie GPU a celkovo je karta i menšia, tak pri RX 5700 XT Pulse BE oba tieto parametre zostali zachované a zodpovedajú pôvodnej Pulse.

Udávané frekvencie GPU pre Pulse RX 5700X BE sú teda 1925, 1815 a 1670 MHz (Boost, Game a Base clock). Avšak je dosť pravdepodobné, že i pri tejto rovnosti papierových parametrov bude Pulse BE dosahovať nižších frekvencii. Napriek tomu, že má verzia BE vo všetkých osiach rovnaké rozmery (254 × 135 × 46,5 mm) ako štandardná Pulse, tak z nej bola minimálne vyňatá jedna z troch heatpipe, ktorá odvádzala teplo do zadnej časti pasívu. Iné majú byť aj ventilátory. Ich formát (95 mm), tvar rotora i ložiská (guľôčkové) však zostali zachované. Je možné, že tu budú vyššie otáčky (na dobiehanie slabšieho pasívu) a chod Pulse RX 5700 XT BE bude hlučnejší. Sapphire v špecifikáciách uvádza rovnakú spotrebu 241 W, čo zodpovedá pôvodnej Pulse rovnako tak ako externé napájanie v konfigurácii 6+2pin + 6pin.

Sapphire Pulse RX 5700 XT BE

Z funkčných vlastností Pulse BE prichádza o Quick Connect Fan, čo znamená, že ventilátory sa už nepripájajú do konektoru v rámčeku a nebude ich tak možné ľahko demontovať. To je tradičná devíza grafických kariet Sapphire, ktorá umožňuje ľahkú údržbu i servis na používateľskej úrovni. Či už pre poriadne vyčistenie zaprášených lopatiek alebo výmenu ventilátora v prípade jeho poruchy. Na PCB nenájdete už ani prepínač medzi dvoma BIOSmi (silent/performance) – tu už je iba jeden.

Šetrilo sa takisto na prednom kryte chladiča. Mimo to, že je farebne menej pestrý, tak už nemá ani kovové doplnky. Tie pripomína len štruktúra povrchu. Použitý plast je však typu ABS, takže o pevnosť materiálu obavy mať nemusíte, nepôjde o žiadnu škrupinku. Z estetických prvkov potom ešte chýbajú osvetlujúce LED za logom Sapphire na boku karty.

Výstupy sú v plnohodnotnej zostave – 3× DisplayPort 1.4 a 1× HDMI 2.0b a zadok poriadny backplate, čo je pri drahších grafických kartách nepísaným štandardnom. Za každú cenu teda Sapphire nešetril.

Odporúčaná cena (MSRP) Sapphire Pulse RX 5700 XT BE je stanovená na 399 USD. Predpokladáme, že na našom trhu sa bude od Pulse RX 5700 XT  aspoň o 30 eur lacnejšia, čím by sa cena u lacnejších predajcov dostala výrazne pod 400 eur.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové ovladače AMD podporují PCIe ReBAR na Radeonech RX 5000

AMD vydalo nové ovladače pro Radeony (21.9.1) a s nimi pár překvapení. Vedle očekávané oficiální podpory Windows 11 totiž také zapíná podporu pro Smart Access Memory (alias PCIe Resizable BAR) na grafikách předchozí generace RX 5000. Ty by tím měly získat lepší výkon ve hrách. Kupodivu se ale v ovladačích rovnou objevila další velká novinka: nástroj pro automatický OC, který přetaktovává současně procesor Ryzen i grafiku Radeon. Celý článok „Nové ovladače AMD podporují PCIe ReBAR na Radeonech RX 5000“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte Aorus RX 5700 XT – zabiják RTX 2060 Super?

Nvidia v strednej triede grafických kariet chvíľu nemala konkurenciu. To však menia AMD Navi. Radeony RX zdarne konkurujú modelom RTX a GTX GeForce a môžu byť tak zaujímavou alternatívou či už po cenovej alebo výkonovej stránke. Do rúk sa nám dostala vrcholová verzia Aorus RX 5700 XT od Gigabyte, ktorá s cenou okolo 460 eur priamo konkuruje RTX 2060 Super. Oplatí sa prikloniť na stranu červených, či zelená je stále tá správna voľba?  Celý článok „Gigabyte Aorus RX 5700 XT – zabiják RTX 2060 Super?“ »

  •  
  •  
  •  

Asus zrevidoval TUF RX 5700 (XT) a sľubuje lepšie chladenie

Na grafické karty AMD Navi firma Asus nebude spomínať asi úplne s noblesou. Nereferenčné modely vyšli pomerne neskoro a aj tak sa nevyhli pôrodným bolestiam. Či už v rámci prémiového radu Strix alebo cenovo dostupnejšieho TUF, ktorý si s Navi odbil premiéru. Tá nedopadla úplne podľa predstáv a preto Asus pod vplyvom nespokojnosti vyhotovenie prepracoval a vydáva nové modely s prívlastkom „Evo“. Celý článok „Asus zrevidoval TUF RX 5700 (XT) a sľubuje lepšie chladenie“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. BE = Budget Edition (IMHO).
    A myslím si, že to je dobrý nápad. Podstatné věci jako backplate+porty jsou, že dekl je plastový a BIOS jen jeden, to asi nikoho netrápí. Snad jen ty neodopojitelné ventilátory by mohly vadit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *