Asus ROG Zephyrus Duo 15: dva displeje a maximálny výkon

Parametre a detaily

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

Základné parametre


Detaily

Dvojité balenie nie je pri prémiových notebookoch nič výnimočné. V čiernej škatuli sa ukrýva menšia oceľová, kde je len notebook, dokumentácia a podložka pod zápästia. Nabíjačky sú v samostatnej krabici spolu s kamerou.

   

Áno, čítate správne. Nabíjačky a kamera. Hneď po vybalení Zephyrus Duo 15 zaujme netradične bohatým balením, aké sa len tak nevidí.

ROG Zephyrus Duo 15 je ako som už spomenul nová vlajková loď a maximum, čo si za svoje peniaze viete od Asus aktuálne kúpiť. Žiadnym prekvapením preto nemôže byť najvyššia Core i9-10980HK, nová RTX 2080 Super Max-Q v 90 W v prevedení s 1330 MHz boostom, 32 GB 3200 MHz RAM či dvojica 1 TB SSD, bohatá konektivita, veľká batéria a dvojica prémiových obrazoviek. Papierová výbava je naozaj špičková a pokiaľ nehovoríme o custom notebookoch s desktopovými komponentami, toto je najlepšie, čo momentálne na trhu nájdete. Možno budete oponovať, že nové Ryzeny Renoir sú lepšou voľbou CPU, čo nepopieram, no žiaľ zatiaľ na trhu nenájdete kombináciu Renoir + RTX 2080 Super. Takže ak chcete najvyšší grafický výkon, musíte siahnuť po Inteli.

   

Azda prvým prekvapením po vytiahnutí zo škatule je, že notebook je pomerne kompaktný a ľahký. Má taký viac štvorcový tvar, čo je vidieť na veku, aj prednej časti displeja s hrubšou spodnou bradou. Dôvodom je samozrejme displej za klávesnicou, ktorý sa musí niekde schovať. Späť k hmotnosti. Tá je 2,5 kg, čo naozaj nie je zlé na takýto výkonný notebook s dvomi displejmi. Očakával som aspoň 3 kg, takže som ostal príjemne prekvapený. Za nízkou hmotnosťou bude telo zo zliatiny horčíka a hliníka, ktoré je príjemné na dotyk a nijako výrazne sa nešpiní, čo si zaslúži pochvalu.

   

Spracovanie je na vysokej úrovni, nič nevŕzga ani sa neprehýba napriek tomu, že sú tu rôzne pohyblivé časti a o dva pánty viac ako v bežnom notebooku. Zephyrusy vždy trpeli na labilnú spodnú časť, ktorá tvorila základ nad ktorý sa dvíhal zvyšok notebooku. Táto spodná doska bývala veľmi tenká a keď ste si notebook položili na kolená, báli ste sa aby sa nezlomila. Nič také sa tu nedeje a spodok je pevný ako na iných tradičných notebookoch. Chladenie AAS sa presunulo hore, pod výklopný displej, ale o tom o chvíľu.

Správnemu hernému notebooku, ktorý má navyše ambície zaujať kreatívcov a streamerov nesmie chýbať poriadna portová výbava. Preto má Zephyrus Duo 15 trojicu portov USB-A, z čoho dva sú 5-gigabitové 3.2 Gen 1 na pravom boku a jeden 10-gigabitový 3.2 Gen 2 na zadnej strane. Nechýba ani Thunderbolt 3 s podporou DisplayPort 1.4 aj nabíjania cez Power Delivery 3.0. Škoda len že tri porty USB sú na pravom boku, kde budete s najväčšou pravdepodobnosťou hýbať myšou a príslušenstvo tak môže zavadzať. Na ľavom boku je dvojica 3,5 mm audio konektorov pre slúchadlá aj mikrofón. Je tu tiež napájací konektor, čo zase pre zmenu chválim. Lepšie ako by mal byť vpravo.

Vzadu nájdete konektor RJ-45 pre gigabitovýt eternet, už spomínané 10 Gb USB a HDMI 2.0b s podporou 4K pri 60 Hz. Portová výbava je teda veľmi solídna a absentuje snáď len čítačka pamäťových kariet, ktorú by kreatívci určite ocenili. Kedže je ale notebook primárne zameraný pre hráčov, dá sa absencia čítačky pochopiť.

Zaujímavosťou je trojica indikátorov pri zadných portoch, ktoré je vidieť keď je notebook zavretý, aj otvorený.

Chválim zárez na jednoduchšie otváranie veka displeja a to dokonca jednou rukou. Toto mi na Zephyrus G14 chýbalo a notebook sa tak ťažko otváral.

Pri pohľade zhora/zdola možno lepšie vidieť oproti bežným notebookom „štvorcovejší“ tvar.

   

Otvorenie spodnej časti je jednoduché a pomerne rýchle, až teda na vyšší počet skrutiek. Spodná časť možno na prekvapenie neponúka nejaké veľké perforovanie na chladenie, ako by sa mohlo očakávať.

Po odobraní spodného krytu sa dostávate ku komponentom. Vidieť môžete typickú červenú základnú dosku. Pozornosť si určite zaslúži chladenie, veľká batéria či dvojica diskov. Tak sa na to poďme spoločne pozrieť.

Testovaná konfigurácia ponúka najvyššiu možnú výbavu Zephyrusu Duo a teda procesor Intel Core i9-10980HK s 8 jadrami a taktom až 5,3 GHz pre 1 – 2 jadrá či 4,4 GHz pre all core turbo. Poteší 32 GB RAM o rýchlosti 3200 MHz, kde 16 GB je na doske a 16 GB vo formáte SO-DIMM. Druhých 16 GB by sa tak teoreticky malo dať vymeniť za 32 a teda rozšíriť kapacitu na 48 GB. Nechýba ani dvojica PCIe NVMe SSD diskov s 1 TB kapacitou v RAID 0 pre maximálnu rýchlosť.

Hlavnou hviezdou je ale grafická karta RTX 2080 Super v Max-Q prevedení. 90 W a 1330 MHz sú parametre, ktoré má a ešte zaujímavejší bude výkon, na ktorý sa pozrieme o chvíľu. Testovali sme viacero modelov s RTX 2080 Max-Q a sám som zvedavý, aký pokrok vynovená Super verzia prináša. Nižšie konfigurácie ponúkajú tiež 8-jadrový Core i7-10875H, ktorý však bude mať nižšie takty a neponúkne otvorený násobič. Nižší model bude mať 2070 Super tiež v 90 W Max-Q verzii s taktom 1390 MHz. Nižšia bude aj kapacita RAM či SSD.

   

Zaujímavým detailom je prevažne dvojica pántov ukrytá vo vnútri, ktoré jednak otvárajú veko displeja ale hlavne naddvihujú druhý displej. To na inom notebooku len tak neuvidíte. Dvojica reporoduktorov po oboch stranách má výkon 4W, čo je dvojnásobok bežnej hodnoty, na akú sme v notebookoch zvyknutí.

Hlavnou doménou notebooku je ale chladenie, ktoré výužíva sysém AAS Plus, teda Active Aerodynamic System, ktorý otvára 28,5 mm priestor pre chladenie za sekundárnym displejom a umožňuje tak lepšiu cirkuláciu vzduchu. Výrobca tvrdí že prietok vzduchu sa vďaka AAS zlepšil až o 30 %. Väčšia plocha chladenia tiež umožňuje tichší chod, čo pri ultra výkonných notebookoch zrovna zvykom nebýva. Zephyrus Duo 15 sa môže pochváliť použitím tekutého kovu Thermal Grizzly, ktorý znižuje teploty a zvyšuje výkon až o 10 percent. Aplikácia je samozrejme automatizovaná, aby sa použilo správne množstvo tekutého kovu a časom tak nevytiekol mimo dotykových plôch chladiča a die. Za pozornosť stojí aj fakt, že zadná časť notebooku je pomocou nožičiek viditeľne zdvihnutá od podložky.

 

Pri otváraní displeja môžete pekne vidieť ako sa zároveň vyklápa aj sekundárny displej. Osobne by som ocenil, keby sa druhý displej vysunul ešte viac, respektíve, keby mal ešte väčší sklon.

Pri detaile vidieť pánt, ktorý sme našli pri analýze vnútra notebooku.

Prehliadnuť sa nedajú ani ventilátory, ktoré sú prekryté mriežkou.

ROG Screen Pad Plus sa budeme venovať v samostatnej kapitole, pozrime sa teraz na klávesnicu.

Tá ponúka tradičný kompaktný dizajn na spodnej časti notebooku podobne ako prvý Zephyrus. Pre väčšinu hráčov je toto riešenie netradičné, no mne osobne sa veľmi páči. Ruky môžete mať položené na stole a vďaka tenkému profilu bez problémov dosiahnete na klávesy. Nechýba ani podsvietenie RGB všetkých klávesov a synchronizácia cez Aura Sync. Trochu som bol ale sklamaný z nekonzistentnosti podsvietenia jednotlivých klávesov, čo je aj vidieť na gife nižšie. Sekundárne znaky takmer vôbec nevidieť, čo môže pre niekoho predstavovať problém. Takisto testovaný kus mal klasický US layout, predpokladám že väčšina našincov by preferoval CZ/SK rozloženie. Ja naopak by som ocenil anglickú medzinárodnú verziu s dvojriadkovým Enterom.

V balení notebooku nájdete tiež podložku pod zápästia, ktorá ešte viac zvyšuje komfort používania. Viem si však predstaviť, že používanie na cestách bude nepraktické a podložku si necháte doma/v práci, kde notebook najčastejšie používate.

   

Podložka je gumová a nemá žiadne magnety ani nič podobné, aby sa k notebooku prichytila. Nevidím to však ako nejaký veľký problém, vďaka gumovému povrchu na stole dobre drží.

Netradične riešený je aj touchpad, ktorý je umiestnený vpravo od klávesnice. Pravé a ľavé tlačidlo myši má oddelené od dotykovej plochy. Jeho povrch je sklenený a veľmi hladký. Trackovanie je dobré, no menšie rozmery môžu byť pre niekoho prekážkou. Aj tak sa predpokladá, že k notebooku budete pripájať myš, čiže ide skôr o núdzové riešenie. Preto možno oceníte, že sa dá prepnúť do režimu numerickej klávesnice pomocou tlačidla v ľavom hornom rohu.

Notebook nemá prednú kameru, podobne ako Zephyrus G14. To môže v dnešnej dobe home office predstavovať istý problém. Takisto pokiaľ by ste chceli streamovať hry a byť videný na videu. Nič však nie je stratené, nakoľko v balení nájdete plnohodnotnú kameru, ktorú môžete použiť.

Môžete ju uchytiť o vrch displeja, alebo len tak položiť na stôl, prípadne poličku, vďaka kovovému držiaku. Pripája sa cez kábel USB a nič nemusíte nastavovať. Kvalita obrazu je vďaka 1080p a dokonca 60 fps na míle vzdialená všetkým bežným notebookovým 720p kamerám, ktorých obraz vyzerá rovnako azda posledných 10 rokov. Takže externá kamera prináša výhodu v podobe lepšieho obrazu ako v prípade vstavaných kúskov. Nevýhodou je však nutnosť ju zapájať a prípadne teda všade so sebou nosiť.

  

V notebooku nájdeme 90 Wh batériu, čo je naozaj dobrá hodnota. Sú síce aj väčšie, no 90 Wh je rozhodne nadpriemer. K notebooku je dodávaná hlavná 240 W nabíjačka, ktorá sa pripája k ľavému boku cez okrúhly konektor. Nabitie trvá dve hodiny, po hodine ste na 79 %, po hodine a pol na 98 %.

Ako ste mohli v úvode vidieť, v balení je aj 65 W nabíjačka USB-C, ktorou môžete notebook nabíjať cez port Thunderbolt 3 USB-C. Nabíjanie je samozrejme pomalšie, po hodine len 58 %. Takisto nemôžete počítať s plným výkonom pri použití tejto kompaktnej nabíjačky, no ako núdzové a kompaktné riešenie na cesty je to skvelý doplnok.

Ako je na tom výdrž? Testovaný kúsok máme so 4K displejom, čo nikdy nebýva dobré znamenie. Takisto podporuje aj G-Sync, čo často znamená len hodinovú výdrž, kedže dGPU musí stále bežať a nemôže sa prepnúť na iGPU. 90 Wh batéria je veľká no bez Optimus to aj tak bude bieda. Nezabúdajme tiež, že napájame o displej viac ako bežne. Výhliadky teda nie sú najlepšie, no tu opäť Zephyrus Duo 15 milo prekvapil. Vďaka prepínaču v Armoury Crate sa viete prepnúť do Optimus režimu, síce po reštarte, ale lepšie ako nič. V Optimus režime v našom teste YouTube notebook vydržal 3 hodiny a 18 minút, čo vôbec nie je zlá hodnota, keď berieme do úvahy všetky okolnosti. V dGPU + G-Sync režime je to zase len hodina, hodina a pol, čiže tak ako býva zvykom. Toto však nie je notebook zameraný na dlhú výdrž a prekvapenia ako pri Zephyrus G14 sa nekonajú. Napriek tomu je pozitívne vidieť, že batéria aj v našom náročnom teste vydrží vyše 3 hodín. Pri menej náročnej práci by tak 4-5 hodín nemuseli byť úplná utópia, hlavne ak znížite jas displeja.

Prejdime ku ScreenPad Plus a obslužnej aplikácii.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *