Asus ROG Zephyrus Duo 15: dva displeje a maximálny výkon

Rendering a Geekbench

Asus ROG Zephyrus je prémiový rad herných notebookov, ktorý spája maximálny výkon a unikátne dizajnové aj funkčné riešenia. Poznávacím znamením bolo vždy AAS, teda chladenie s výsuvnou spodnou časťou, ktorá o pár milimetrov nadvihla notebook. Na druhej strane portfólia sú pracovné ZenBooky, kde minulý rok zaujal Pro Duo s dvomi displejmi. Nová vlajková loď, ktorá spája to najlepšie, čo výrobca dokáže ponúknuť je tu.

Rendering, Geekbench

Zephyrus Duo 15 prichádza s najsilnejším mobilným Intelom Core i9-10980HK. Ide o priameho nástupcu minulej generácie 9980HK, ktorý sme videli napríklad v ROG Mothership a mierne slabší ekvivalent 9880H napríklad z HP Omen X 2S tiež nie je papierovo veľmi vzdialený. 8 jadier bol donedávna úplny vrchol mobilných procesorov, no ako iste viete, AMD s Ryzen 4000 Renoir osemjadrá v notebookoch donieslo aj do nižších cenových kategórií a najmä Zephyrus G14 s 4900HS podával v testoch skvelé výsledky. Bude teda zaujímavé pozorovať, či Intel dokázal ešte niečo vytlačiť z architektúry Skylake podobne ako pri desktopoch desiatej generácie.




Začnime tradične Cinebench R15 pre prvý pohľad na surový výkon procesora. Nová i9 v Zephyruse si v single-core drží náskok 10 – 13 % od minulej generácie v HP Omen X 2S alebo MSI GS75 Stealth. Takisto od 4900HS v Zephyrus G14. Dorovnala sa na desktopový 8700K. Ide tak o najvyšší single-core výkon v notebooku ak nerátame ROG Mothership, čo je však koncept zariadenia, ktoré sa normálne nepredáva. V multi-core má nová i9 náskok 11 % oproti Renoir a 30 – 40 % oproti Intelom 9. generácie. To je naozaj solídny nárast výkonu.

Novší R20 už ukazuje menšie rozdieli v single-core v porovnaní s Renoir procesormi. 4900HS je tak len o 4 % pomalší. Naopak Intely sú stále o 12 – 13 % pomalšie. Zaujímavosťou je utrabookový Acer Swift 3 s 4700U, ktorý stráca na vrcholnú i9 len 3 %. V multi-core je Zephyrus o 7 % rýchlejší ako súrodenec s AMD a až 37 % ako HP s i9 minulej generácie. Vyzerá to teda tak, že Intel v 10 generácií vytlačil z rovnakej architekútry pomerne značné nárasty výkonu.


Praktické testy Cinebench a POV-Ray ukazujú reálnu silu Zephyrusu a novej i9. V Blenderi je Ci9 o 19 % rýchlejšia ako 4900HS v G14 a až 25 % ako predchádzajúca i9 v HP. POV-Ray má prekvapivo len 5 % náskok oproti G14 s Renoir ale HP so starou i9 je až o 30 % pomalší.








Geekbench v 3 verziách opať trochu napovedá, aké sú rozdiely medzi jednotlivými procesormi v notebookoch. Zephyrus Duo 15 porovnáme s G14 a Omen X 2S. Proti súrodencovi s AMD má novinka s i9 bilanciu -1/14/10 % v single-core a 10/21/11 % v multi-core. Celkovo je tak silnejšia, no netreba zabúdať, že 4900HS je 35W procesor a porovnávame ho so 45W. Porovnanie s HP a minulou i9 je 5/6/10 % v single-core v prospech nového Zephyrus a 12/8/12 % v mutlicore, opäť v prospech novinky.

V Compute porovnáme výkon 2080 Max-Q v HP a novšej 2080 Super Max-Q v Zephyruse. Geekbench 4 je prakticky zhodný, s 2 % stratou pre Zephyrus, čo sa však dá prisúdiť chybe merania. Naopak novší Geekbench 5 už ukazuje 20 % vyšší výkon novšieho Super modelu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *