Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO

Gigabyte Z490 Aorus Master WaterForce: kombinace AIO a monobloku pro snadné vodní chlazení procesorů Comet Lake i s VRM

Existuje dost základních desek opatřených na míru vyrobeným vodním blokem, který chladí nejen procesor, ale i také napájecí kaskádu. Takový speciální monoblok je asi nejlepší způsob, jak VRM chladit, ale dá se používat jen s custom vodním okruhem, který je dost nepraktický. Ovšem pozor – Gigabyte teď tento nápad zkombinoval s populárními a snadno instalovatelnými AIO vodníky, takže chlazení VRM vodou je rázem skoro bezproblémové.

Tato deska nese označení Gigabyte Z490 Aorus Master WaterForce a monoblok na ní tedy bude sloužit ke krocení procesorů Intel Comet Lake a jejich potenciálně hodně vysoké spotřeby. Řada WaterForce není nová a existovala již od předchozích platforem (Z390 Aorus Xtreme WaterForce například chladí i čipset), ale tehdy se právě jednalo o řešen s blokem k zapojení do custom vodního okruhu.

Z490 Aorus Master WaterForce má místo toho do bloku pokrývajícího procesor i VRM okolo a designově sladěného se zbytkem desky zapojený rovnou připravený 360mm radiátor, a celek tak tvoří zapečetěné a bezúdržbové vodní chlazení. Stačí tedy (po osazení bloku na CPU/desku) radiátor s ventilátory osadit ve skříni a monoblokové chlazení VRM je hotové.

Chladič má označení Aorus CPU+VRM Liquid Cooler 360. Jeho radiátor s třemi 120m ARGB (používají efekty Gigabyte RGB Fusion) ventilátory má 38 cm dlouhými přívody, je vyroben z hliníku. Zde je potenciální problém, základna bloku je měděná. Nastává tedy riziko galvanické koroze, bude důležité, zda je uvnitř pokovení a případně antikorozivní aditiva v kapalině. Pokud chcete desku používat třeba pět, osm let, aniž byste se do AIO museli podívat, pak toto asi není řešení pro vás.

Vodní blok je jinak hodně velký, ale ne plně monolitický. Přímý kontakt má jen s procesorem, VRM jsou na hlavní měděnou část tepelně připojené pomocí heatpipe – jedna pro každý ze dvou segmentů VRM. Toto není jediné chlazení, nad VRM jsou i pasivy se žebrováním, které jsou ovšem poněkud schované v krytu a nemají tedy zeshora moc velký přístup vzduchu, ale je možné, že trošku to pomáhá. Mezi chladičem a VRM jsou aplikovány teplovodivé vložky Laird, které mají mít tepelnou vodivost 7,5 W/mK.

Napájení procesoru tvoří u této desky 14+1 fází Intersil/Renesas ISL99390B (přičemž jedna použitá power stage má dávat až 90 A). Díky chlazení monoblokem by mělo být možné vytáhnout z VRM opravdu velkou wattáž, limitem asi bude to, kolik tepla dokáže AIO vytáhnout ze samotného CPU. Gigabyte tvrdí, že toto chlazení má snížit teplotu VRM až o 25 stupňů. Proti modelu Z490 Aorus Master se vzduchovým (asi věžovým) chladičem má údajně být teplota VRM o 23 % nižší – toto je pro běh Prime95 v29.8 b6 Small FTT a Intel XTU na Core i9-10900K přetočeném na 5,2 GHz.

Deska má jinak výbavu na hihengové úrovni: Wi-Fi Intel 802.11ax/Wi-Fi 6, vylepšené audio Amp-Up s Realtekem ALC1220-VB, D/A převodníkem ESS Sabre 9118, 2,5Gb/s Ethernet Intel i225, debug displej a také samozřejmě podporu pro RGB iluminaci, která je použitá i na ventilátorech sedících na radiátoru. Jsou osazené tři sloty M.2 pro SSD, PCB i sloty PCIe/M.2 by také měly být připravené na PCIe 4.0 s budoucími procesory Rocket Lake.

Gigabyte Z490 Aorus Master WaterForce

Nápad hodný rozšíření, otázka je životnost AIO

Nápad spojit kvalitní chlazení VRM u monobloků se snadno použitelným AIO vodníkem s uzavřeným okruhem zní jako potenciálně dost šikovný nápad. Toto řešení se tak snad uchytí. Samozřejmě tu teď nehodnotíme finanční stránku, toto bude asi hodně drahá hračka. Cenu zatím firma Gigabyte nesdělila (a také zatím neřekla, kdy bude tato deska dostupná), bude ale asi hodně vysoká, tipujeme tak 900–1200 $.

Ovšem ideálně bychom to chtěli vidět se spolehlivějším měděným radiátorem, kde se nebude třeba tolik bát životnosti. Je totiž třeba pamatovat, že pokud vám AIO chladič odejde na korozi, jste zároveň bez chladiče VRM. Můžete tedy osadit běžný chladič CPU, ale bude třeba ručně vyrobit nebo zimprovizovat konvenční pasivy na VRM. Je možné, že bude pasovat běžný díl z modelu Z490 Aorus Master neWaterForce (PCB je snad stejné), ale zkuste ho někde za dva-tři roky shánět…


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Peklo zamrzlo, Noctua chystá vodní chlazení. Je hodně speciální

Tak to je novinka, kterou jsme z Computexu 2024 nečekali: Noctua – jméno, které se řadě z vás asi jako první vynoří v hlavě, když je řeč o chladičích a ventilátorech – představila vodní chladič. Divné je to proto, že tato firma je hodně zaměřená na tichost (s kterou mívají pumpy u vodníků problém) a spolehlivost a módní AIO kapalinové chladiče doteď tvrdošíjně nevyráběla. Vodník od Noctuy ale jde jinou než obvyklou cestou. Celý článok „Peklo zamrzlo, Noctua chystá vodní chlazení. Je hodně speciální“ »

  •  
  •  
  •  

Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů

Asi se schyluje k malému dramatu v oboru počítačového chlazení, hlavně toho vodního. To zažilo velký boom s AIO chladiči, které mají uzavřený okruh a snadný provoz i instalaci. Na jejich rozšíření a popularizaci měl značný podíl Asetek, ale právě tato firma je teď zdá se v problémech. Firmě se propadly tržby, ale údajně také vystupňovala patentové spory proti dalším výrobcům AIO, což může mít na trh s chladiči svoje dopady. Celý článok „Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů“ »

  •  
  •  
  •  

Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD

NVMe SSD mají při plném zatížení často docela vysokou spotřebu, u highendových modulů M.2 se uvádí maximální příkon až 8–9 W. Tudíž jejich chlazení je relevantní otázka, byť většinou vyřešená prostými pasivy. Existují ale i bizarnější řešení jako vysoké heatpipe chladiče nebo vodní bloky pro zapojení SSD do custom okruhu. Ovšem teď tu asi máme vítěze, protože větší divočinu asi dlouho nikdo nevyrobí: SSD s vlastním AIO chladičem. Celý článok „Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *