Z390 Aorus Xtreme Waterforce: deska s vodním blokem už z výroby

Přichystáno pro přetočení Core i9-9900K na 5,0+ GHz

Core i9-9900K má při přetaktování vysokou spotřebu a kromě silné napájecí kaskády se pro něj obvykle doporučuje i vodní chlazení. Gigabyte teď přišel s deskou slibující, že z něj dostanete, co se dá. Model Z390 Aorus Xtreme Waterforce je založený na nejvyšším modelu firmy z řady Z390 a navrch k tomu přidává rovnou z výroby full cover vodní blok, který chladí procesor, napájení, ale i čipset. Ale hodně za to zaplatíte.

Gigabyte Z390 Aorus Xtreme Waterforce je full ATX deska odvozená z modelu Z390 Aorus Xtreme. Ten byl doteď nejdražší/nejvybavenější deskou Gigabyte pro platformu LGA 1151/Z390 a procesory Coffee Lake Refresh – s cenou okolo 500 eur/14 tisíc korun. Verze WaterForce má mít stejné PCB, porty a výbavu, ale liší se chlazením.

Přímo s deskou je dodáván full cover blok pro custom vodní chlazení. Ten je připraven na zapojení do vodního okruhu standardními G1/4″ závity pro fittingy a má průhlednou horní část a základnu údajně z „NanoKarbonu“. Asi již neodmyslitelnou přísadou je pak RGB podsvícení na ozdobu, podle Gigabyte by ale měl blok mít také detektor prosakování. Na komponenty se osazuje přes vložku která má mít tepelnou vodivost 5 W/mK.

Blok je ještě neobvyklý tím, že nepokrývá jen CPU a napájecí kaskádu. Jak vidíte na obrázcích desky, ústí a výpusť jsou sice u procesoru, ale blok má dlouhý výběžek až nad čipovou sadu osazenou napravo od slotů PCI Express. Kapalina je jím vedena tak, aby byl i čip Z390 chlazen vodou, což znamená, že nehrozí jeho přehřívání, kdyby se ve skříni nedostával průvan. Pokud by se do vodního okruhu zapojilo i GPU, pak by měly všechny hřející komponenty v PC být pokryté – problém by mohlo být jen NVMe SSD ve slotu M.2.

Gigabyte u desky uvádí, že toto chlazení je navrženo pro provoz procesorů Intel (zejména asi Core i9-9900K coby současného nejvyššího modelu v nabídce) na frekvenci 5,0 GHz u všech jader, případně ještě vyšších. Pro tyto účely má deska i hodně silnou digitálně řízenou napájecí kaskádu s 16+2 fázemi. 16 fází pro CPU je tvořeno MOSFETy TDA21462 od Internation Rectifieru. Použitý PWM kontrolér IR35201 umí jen osm fází, ale deska je má korektně zdvojené pomocí čipů IR3599 stejné firmy. Každá z fází má umět dodat proud až 60 A.

Mimochodem, deska má také osm hybridních konektorů pro ventilátory/pumpy (které podporují proud až 2A). Přímo v balení má být také přídavný regulátor ventilátorů, který přidává dalších osm hybridních konektorů pro ventilátory. Podle specifikací umí BIOS řídit ventilátory i podle teploty GPU – plus má deska osm vlastních senzorů a vývody pro připojení přídavných sond. Také je možné použít polopasivní režim, kdy se ventilátory mimo zátěž úplně vypnou (tento zlepšovák mají všechny desky Gigabyte s technologií „Smart Fan 5“).

Gigabyte Z390 Aorus Xtreme Waterforce

Maximální výbava + vodník na míru = vysoká cena

Za tyto speciality ovšem docela hodně zaplatíte. Model Waterforce s vodním blokem stojí dvojnásobek ceny běžného modelu Z390 Aorus Xtreme: ceny v obchodech začínají na 1030 eurech nebo v ČR na 26 tisíc korunách v ČR. To je vysoká částka, protože deska má sice perfektní výbavu (USB-C 3.1 gen2, Thunderbolt 3, 10Gb/s Ethernet Aquantia, Wi-Fi 802.11ac 2×2 Wave2/Bluetooth 5.0, highendové integrované audio, tři sloty M.2 pro SSD), ale tyto funkce má stejně tak i konvenční model Z390 Aorus Xtreme za poloviční peníze. Pokud ale někdo na cenu nehledí, pak by se tato deska pro stavbu extrémního (či reprezentativního) herního PC chlazeného vodou mohla hodit.

 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

 •  
 •  
 •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh

Otestovali sme prvú základnú dosku Z790, ktorá je primárne určená na použitie so 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake). Výbava čipsetu sa nezmenila, ale okolo neho je veľa nového, pozoruhodného. To vrátane modernizovanej sieťovej konektivity v čele z WiFi 7 a konečne 5-gigabitovým ethernetom. A za ten rok, ktorý na to bol, Gigabyte pracoval aj na mnohých detailoch. Niektoré sa podarili viac, iné menej. Celý článok „Gigabyte Z790 Aorus Pro X: Biela k Raptor Lake Refresh“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *