Z390 Aorus Xtreme Waterforce: deska s vodním blokem už z výroby

Přichystáno pro přetočení Core i9-9900K na 5,0+ GHz

Core i9-9900K má při přetaktování vysokou spotřebu a kromě silné napájecí kaskády se pro něj obvykle doporučuje i vodní chlazení. Gigabyte teď přišel s deskou slibující, že z něj dostanete, co se dá. Model Z390 Aorus Xtreme Waterforce je založený na nejvyšším modelu firmy z řady Z390 a navrch k tomu přidává rovnou z výroby full cover vodní blok, který chladí procesor, napájení, ale i čipset. Ale hodně za to zaplatíte.

Gigabyte Z390 Aorus Xtreme Waterforce je full ATX deska odvozená z modelu Z390 Aorus Xtreme. Ten byl doteď nejdražší/nejvybavenější deskou Gigabyte pro platformu LGA 1151/Z390 a procesory Coffee Lake Refresh – s cenou okolo 500 eur/14 tisíc korun. Verze WaterForce má mít stejné PCB, porty a výbavu, ale liší se chlazením.

Přímo s deskou je dodáván full cover blok pro custom vodní chlazení. Ten je připraven na zapojení do vodního okruhu standardními G1/4″ závity pro fittingy a má průhlednou horní část a základnu údajně z „NanoKarbonu“. Asi již neodmyslitelnou přísadou je pak RGB podsvícení na ozdobu, podle Gigabyte by ale měl blok mít také detektor prosakování. Na komponenty se osazuje přes vložku která má mít tepelnou vodivost 5 W/mK.

Blok je ještě neobvyklý tím, že nepokrývá jen CPU a napájecí kaskádu. Jak vidíte na obrázcích desky, ústí a výpusť jsou sice u procesoru, ale blok má dlouhý výběžek až nad čipovou sadu osazenou napravo od slotů PCI Express. Kapalina je jím vedena tak, aby byl i čip Z390 chlazen vodou, což znamená, že nehrozí jeho přehřívání, kdyby se ve skříni nedostával průvan. Pokud by se do vodního okruhu zapojilo i GPU, pak by měly všechny hřející komponenty v PC být pokryté – problém by mohlo být jen NVMe SSD ve slotu M.2.

Gigabyte u desky uvádí, že toto chlazení je navrženo pro provoz procesorů Intel (zejména asi Core i9-9900K coby současného nejvyššího modelu v nabídce) na frekvenci 5,0 GHz u všech jader, případně ještě vyšších. Pro tyto účely má deska i hodně silnou digitálně řízenou napájecí kaskádu s 16+2 fázemi. 16 fází pro CPU je tvořeno MOSFETy TDA21462 od Internation Rectifieru. Použitý PWM kontrolér IR35201 umí jen osm fází, ale deska je má korektně zdvojené pomocí čipů IR3599 stejné firmy. Každá z fází má umět dodat proud až 60 A.

Mimochodem, deska má také osm hybridních konektorů pro ventilátory/pumpy (které podporují proud až 2A). Přímo v balení má být také přídavný regulátor ventilátorů, který přidává dalších osm hybridních konektorů pro ventilátory. Podle specifikací umí BIOS řídit ventilátory i podle teploty GPU – plus má deska osm vlastních senzorů a vývody pro připojení přídavných sond. Také je možné použít polopasivní režim, kdy se ventilátory mimo zátěž úplně vypnou (tento zlepšovák mají všechny desky Gigabyte s technologií „Smart Fan 5“).

Gigabyte Z390 Aorus Xtreme Waterforce

Maximální výbava + vodník na míru = vysoká cena

Za tyto speciality ovšem docela hodně zaplatíte. Model Waterforce s vodním blokem stojí dvojnásobek ceny běžného modelu Z390 Aorus Xtreme: ceny v obchodech začínají na 1030 eurech nebo v ČR na 26 tisíc korunách v ČR. To je vysoká částka, protože deska má sice perfektní výbavu (USB-C 3.1 gen2, Thunderbolt 3, 10Gb/s Ethernet Aquantia, Wi-Fi 802.11ac 2×2 Wave2/Bluetooth 5.0, highendové integrované audio, tři sloty M.2 pro SSD), ale tyto funkce má stejně tak i konvenční model Z390 Aorus Xtreme za poloviční peníze. Pokud ale někdo na cenu nehledí, pak by se tato deska pro stavbu extrémního (či reprezentativního) herního PC chlazeného vodou mohla hodit.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením

Na záver testu dosiek X570 sme si pripravili chuťovku. Ide o Aorus Xtreme od Gigabyte, ktorá ako jedna z dvoch dosiek na trhu ponúka pasívne chladenie čipsetu. K tomu pridáva ultimátnu výbavu, za ktorú sa výrobca nehanbí vypýtať vyše 800 eur. Má vôbec takáto doska na mainstremovej platforme význam a oplatí sa priplatiť za prémiové funkcie? Dosku už dlhšie využívame v našom AMD test bench a tu sú naše závery. Celý článok „Gigabyte Aorus X570 Xtreme – kráľovná s pasívnym chladením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Recenzia 1TB SSD Aorus NVMe Gen4 (+ test RAID 0)

S príchodom 3. generácie procesorov Ryzen a základných dosiek X570 sme sa dočkali takisto uvedenia štvrtej generácie PCIe. Medzi prvé produkty, ktoré dokážu využiť vyššie rýchlosti zbernice patria SSD. Sú však skvelé papierové rýchlosti reálne dosiahnuteľné a naozaj uvidíte rozdiel medzi použitím takéhoto SSD v PCIe 4.0 oproti 3.0? A aké výsledky môžete očakávať od konfigurácie v RAIDe? Celý článok „Recenzia 1TB SSD Aorus NVMe Gen4 (+ test RAID 0)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?

Minulý týden vyšly procesory AMD Ryzen Threadripper 3000, které používají novou platformu TRX40 a základní desky se socketem nazvaným sTRX4. Tyto desky mají aktivně chlazený čipset podobný čipu AMD X570, ale zaměříme se u nich na něco jiného, totiž chlazení napájecích kaskád. Nové Threadrippery mají totiž 280W TDP a odemčený násobič, takže na VRM budou u těchto desek velké nároky. Celý článok „Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *