Plán chladičů Noctua: Bude nový highend, levný Redux, pasiv později

Novinky v roadmapě ventilátorů a chladičů Noctua na letošek a rok 2021

Firma Noctua letos a příští rok vydá nové chladiče (i ventilátory), ukazuje oficiální plán budoucích novinek. Příští rok se má dostat do obchodů výkonný pasivní chladič CPU, ale podle roadmapy se chystá také nový highend – následník dnešního NH-D15, který by mohl být novou špičkou vzduchového chlazení. Hodně zajímavý by mohl být chystaný chladič řady Redux, kterým by se Noctua mohla stát výrazně dostupnější možností.

Radmapy třeba procesorů nebo grafik se dost často dozvídáme jen díky průsakům neoficiálně publikovaným na internetu, ale rodmapa věcí, které chystá Noctua, je přímo na webu firmy. Nyní se v ní objevily určité změny.

Speciální pasivní chladič má trošku zpoždění

Ta první je poněkud negativní a týká se chystaného pasivního chladiče, který bude zřejmě nejzvláštnější novinkou za dlouhou dobu. Firma poprvé oznámila úmysl pokrýt zanedbávanou oblast zcela bezventilátorového chlazení procesorů loni a představila už i prototyp: 1,5 kilo těžký a hodně zvláštní pasiv. Pro fanless design jsou totiž optimální jiné tvary a rozestupy žeber, takže model zamýšlený čistě jako pasivní by mohl být hodně zajímavý a na tuto novinku se hodně lidí dost těší, včetně kolegy Ľubo Samáka. To, co vidíte na fotce, by prý trochou průvanu mohlo zvládat až 180 W, ale i bez skříňového ventilátoru až 120 W(!). Pravda, finální parametry mohou být trochu jiné.

Tato novinka se bohužel trochu zpozdí, byla odložen až na následující rok. Ale naštěstí tento chladič nebyl zrušen a Noctua s ním pořád počítá. Podle současného plánu by měl vyjít již v prvním kvartále roku 2021, takže v prvních měsících roku.

Černý sterrox, bílé ventilátory

Na stejnou (Q1 2021) dobu Noctua chystá také černou verzi (Chromax.black) nového jednověžového chladiče NH-U12A a také na něm použitých sterroxových ventilátorů NF-A12x25.

Vyjdou i nějaké drobnější věci jako kryt pasivu pro tento chladič, osmiportový rozbočovač pro ventilátory a konvertor 24V na 12V napětí, díky kterému by se běžné ventilátory daly použít v průmyslových zařízeních. Pro designové počítače by mohly být docela zajímavé bílé varianty ventilátorů řady Chromax, které také mají vyjít v Q1 2021. Zatím není uvedeno, jaké typy to přesně budou.

V roce 2021 nový špičkový vzduchový chladič, následník NH-D15?

Později v roce 2021 má firma údajně vydat stolní ventilátor pro ofuk samotného uživatele a ne hardwaru, což je spíše kuriozita (ale vzhledem k změnám letního podnebí se možná za rok touto dobou moc smát nebudeme). Ale zejména Noctua chystá „novou generaci NH-D15“, což je teď její úplně nejvýkonnější dvouvěžový chladič a tak trochu měřítko, proto kterému se posuzují noví konkurenti v této kategorii. Těch je dost, NH-D15 už není nejmladší, a mělo by tu tedy být dost prostoru k vylepšení efektivity a maximální chladící schopnosti.

Tato novinka pravděpodobně zase bude dvojvěžová, ale možná by mohla vycházet z různých zlepšení aplikovaných na NH-U12A. Uvidíme, čím firma překvapí. Je docela možné, že tento chladič dostane nové sterroxové ventilátory.

V roadmapě totiž stojí, že se chystá nový 140mm ventilátor nové generace – možná by to mohl být NF-A14x25, vycházející právě ze sterroxového NF-A12x25.

NH-D15 chromax.black

Noctua v levnějších cenových kategoriích? Chystá se chladič CPU řady Redux

Ještě letos mají také vyjít nějaké novinky. Teď v létě (v třetím čtvrtletí) mají vyjít černé verze Chromax.black od chladičů NH-D15S a NH-U9S, takže se zase rozšíří sortiment modelů, které se vyrábějí nejen v klasickém ladění nikl–béžová–hnědá.

Ventilátor Noctua NF-P12 redux: ekonomické provedení klasických ventilátorů Noctua

Velmi zajímavá novinka by ale mohla vyjít v Q4 2020, tedy někdy na podzim. Podle roadmapy chystá Noctua „chladič řady Redux“. Redux je označení ventilátorů prodávaných v šedé barvě a bez rozsáhlého příslušenství (prodlužovačky nebo LNA adaptéry), které díky tomu mají nižší cenu než standardní hnědé ventilátory, ale mechanicky a výkonem/hlučností by měly být stejné.

Pokud bude v řadě Redux vydán i kompletní chladič, pak by podobně mohl mít omezené příslušenství a méně sofistikované balení, ale mohl by být o to levnější. Jak moc, to nevíme. Noctua asi určitě nebude nabízet cenu srovnatelnou třeba s takovými lidovkami, jako je SilentiumPC, ale Redux by nemusel stát o tolik víc, takže by mělo smysl o něm uvažovat (například vzhledem k dobré reputaci ventilátorů).

NH-U12S chromax.black

Jaký chladič bude v řadě Redux vydán, není zatím jasné. Pravděpodobně ne highend, největší smysl by dávala jednoduchá jednověž typická pro mainstream – nejspíš tedy NH-U12S, nepůjde-li o nějakou úplně novou věc, což nejspíš nepůjde. NH-U12S stojí od 54 €/1550 Kč, jak výrazně by se dalo ušetřit s Reduxem, těžko říct. Každopádně by toto mohla být zajímavá volba do sestav, takže jsme zvědaví, jak dopadne.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C

Firma Adata občas vymýšlí všelicos (viz třeba akvárkovou úpravu pamětí), ale její poslední novinka by mohla být docela užitečná. Adata oznámila, že na špičkových paměťových modulech začne používat speciální povrchovou úpravu jejich PCB (desky tištěných spojů), která sama o sobě bude snižovat teplotu modulu pod zátěží. Toto pomůže při přetaktování a bude jedním z ingrediencí, ze kterých firma chce upéct moduly dosahující rychlosti 8000 MHz. Celý článok „Speciální povrchová úprava pamětí Adata má snížit teplotu o 8 °C“ »

  •  
  •  
  •  

Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem

Docela často se objevují nápady, kdy výrobce třeba do PC skříně integruje LCD panel, na kterém se mohou ukazovat monitorovací data, jakou jsou otáčky ventilátorů, zátěž a teploty, nebo mají estetickou funkci (zobrazení animace). Displeje mají často například bloky a pumpy u AIO chladičů. Výrobce Lamptron se rozhodl přenést tento nápad i na vzduchový chladič, ale přeskočit nějaké „proof of concept fáze“. Jeho chladič má rovnou Full HD displej. Celý článok „Lamptron ST060: Chladič CPU zkombinovaný s FullHD monitorem“ »

  •  
  •  
  •  

Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology

Před třemi lety, když vyšly procesory Comet Lake – vůbec poslední z několika refreshů procesory architektury Skylake, které Intel v této problémové době vyrobil – se ho Intel pokusil podpořit technologií kryogenického chlazení, lépe řečeno chlazením s pomocným termoelektrickým článkem, který snižoval teplotu „coldplate“ chladícího procesor pod teplotu okolního prostředí. Tato technologie je teď další z aktivit, které Intel zařízl. Celý článok „Intel ruší vývoj kryogenického chlazení Cryo Cooling Technology“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (26) Pridať komentár

  1. Už se těším na pasivní chladič, který by mohl oživit vody skomírajícího pasivního chlazení. Za poslední roky se totiž v této oblasti nic moc zajímavého (pozitivního) neudálo. Posledními „novinkami“ bylo ukončení výroby Arctic Cooling Accelero, ThermalRight HR22, SilverStone HE02 se také už jen doprodává a před pár dny zkrachovala firma NoFan známá chladiči CR-95C nebo CR-100A. Ještě že alespoň Seasonic uvedl pasivní zdroje řad PX/TX.

    Co se týče pasivu od Noctua, žebra mě přijdou zbytečně tlustá a s až příliš velkými mezerami. Snad se jim vše povede a budu moci upgradovat z již letitého Scythe Orochi 🙂

    1. Nofan skrachoval? To ma teda obišlo. Je k tomu dostupná nejaká na informácie (a vysvetlenia) lepšia správa?

      Jednu vec som však nikdy nepochopil, čo sa týka filozofie Nofanu. Keď už vyrábali skrinky, tak prečo nie také, ktoré idú v ruka v ruky s fyzikálnymi zákonitosťami ich chladičov? Svojho času som CR-95C (a aj CR-80EH) podrobne testoval a pozoruhodné sú dve veci. Jednak tá, že tie konštrukcie nemajú rady aktívne systémové chladenie (bez neho chladia lepšie, pokiaľ sa teda navodí optimálne prostredie s dostatočne deravým stropom), čo v Nofane dobre vedeli, keďže tie ich skrinky nemajú žiadne ventilátory. Ale ako fatálny problém vidím to, že neexistovala v ich ponuke skrinka s uložením dosky vodorovne. V takýchto podmienkach sú chladiče Nofanu výrazne efektívnejšie, na čo poukazuje aj tento priebehový graf: https://www.cnews.cz/sites/default/files/pictures/clanky/2014/12prosinec/zalman-fx70-a-nofan-cr-80eh/graphs/nizsia-zataz-fanless.png a že tých vhodných skriniek od iných výrobcov veľa nebolo…

      Thermalright HR22 ani SilverSonu HE02 som nejako nikdy neprišiel na chuť. Ani ryba, ani rak. Za naj podarenejší pasívny chladič novodobej histórie považujem jednoznačne Zalman FX70. Mrzí ma, že s ním Zalman skončil, to je obrovská škoda. Ľahký, efektívne a za rozumné peniaze. Tak snáď sa tieto fanless chladiče Noctue podarí slušne odpromovať a postupne sa budú chytať aj ostatní výrobcovia. Určite aj FX70 mala nejaké rezervy a v druhej revízii môže byť pevnejšia, pretože krehkejší chladič asi ani neexistuje. 🙂

      Tie veľké medzery a hrubšie rebrá na pasívnom chladiči Noctua by som nezatracoval. Toto je cesta, ako môže byť ten chladič robustnejší, mať zároveň dostatočnú absorbčnú plochu i na žravejšie procesory a fungovať pekne i pri nízkych otáčkach systémových ventilátorov, ktoré sú pri extra tichých zostavách kľúčové. Uvidíme. Tomuto chladiču fandím a verím, že zaň Noctua nebude chcieť s to a viac eur, keď sa dodáva bez drahých ventilátorov…

        1. Pokud nechceš použít žádný ventilátor, takto velké rozestupy mezi žebry právě příjdou vhod. 1,5 Kg (120/180W) obluda je trochu úlet, nepočítal bych s tím, že tohle celkově speciální řešení dají lacině. FX70 jako zástupce fanless chladičů pro normální smrtelníky chybí hodně.

          1. U FX70 se mi zdá nízká váha (nějakých 530g). Sice má 7mm rozestupy žeber pro fanless provoz, ale uchladí tipuji jen 65W TDP procesory. 1155g těžký Orochi s 4mm rozestupy mi zvládá i 95W TDP procesory na nějakých 70-75 stupňů. Je dobré, když se povede mírný undervolting.

            Bezvětrákové PC stojí prostě o něco víc a chladič je to nejméně vhodné místo na šetření. I když si ho kupuje normální smrtelník.

            1. Tak, FX70 sa neroztopí ani nad Core i7-920 (TDP 130 W): https://www.cnews.cz/sites/default/files/pictures/clanky/2016/02unor/velke-zhrnutie-otestovanych-chladicov/graphs/10.html (testované s dvoma 500-otáčkovými stodvadsiatkami na výstupe i vstupe s teplotou vzduchu 21 °C) a trúfam si tvrdiť, že pri zmysluplnom nastavení systémových ventilátorov bude na tom i lepšie než Orochi. Za zmyslupné nastavenie považujem nejaké nižšie otáčky, keď ešte stále existuje dobrý dôvod nemať na chladiči CPU ventilátor.

              1. Možná mě budete mít za masochistu, ale Orochi mi zvládá 70-75 stupňů na 95W TDP CPU zcela bez nuceného proudění vzduchu ve skříni. Pouze mám poměrně děravou skříň v horní části (již od výrobce) a nemám jednu bočnici (protože ji při chodu PC nepotřebuji 🙂 ).

                Snad by to chtělo udělat test několika (i historických) chladičů zcela bez ventilátoru v „open benchtable“ 🙂 Samozřejmě tak aby byl chladič v optimální poloze (žebra svisle, chladnější část heatpipe výš než teplejší atp.). Prostě jen zjistit jaké pasivní části jsou účinější a porovnat je mezi sebou. I když je na Internetu několik testů pasivních chladičů, nedají se mezi sebou porovnávat, protože každý recenzent měl jinou skříň a v ní jinak nastavené větráky.

                Když by proti sobě stály Zalman FX70, Scythe Orochi, NoFan CR-95C popř. i ThermalRight HR22 a Silverstone HE02 a jako zajímavost pasivní Noctua NH-D15, mohl by to být zajímavý souboj s překvapivým vítězem 🙂

                1. Je právě zvláštní, že níže popisuješ nespornou výhodu bezvětrákového řešení, tedy bezprašnost, přitom takové řešení provozuješ bez bočnice a hlavní výhoda se tak z jisté části stírá.
                  Test v otevřené skříni mě i z tohoto důvodu vůbec nezajímá.
                  Dnes už se jinak při výrobě myslím běžně používají heatpipe’s druhé generace, které gravitace ovlivňuje jen velmi málo, pokud vůbec měřitelně.
                  Že Orochi může vyhrát za uměle nastavených podmínek? Možná, ale já si myslím, že po zahoření, nakumulování tepla a naplnění kapacity masy použitého materiálu bude na FX70 v efektivitě přenosu tepla vzduchu ztrácet.

                  1. „níže popisuješ nespornou výhodu bezvětrákového řešení, tedy bezprašnost,“
                    Nic takového níže nepopisuji 😉 Díky nenucenému proudění nedochází k zanesení filtrů a tvorbě souvislé vrstvy mezi větrákem a žebrováním. Prach se usazuje, ale mnohem pomaleji a jde lépe vyfoukat.

                    Gravitace ovlivňuje vždycky všechno. I 25. generaci heatpipe.
                    K jasnému rozhodnutí, jestli je lepší Orochi nebo FX70, bychom došli jen přímým srovnáním, které tě ale, jak uvádíš, „vůbec nezajímá“ 🙂

                    1. Pokud má gravitace zásadní vliv, jak tvrdíš, pak by heatpipe’s přeci měly nejlépe fungovat ve vodorovné, nikoli svislé poloze 😉

                    2. the patient: Opět si z mého příspěvku vyčetl něco, co tam není. Nikde netvrdím, že orientace heatpipe u CPU chladičů má ZÁSADNÍ vliv. Pouze tvrdím, že optimální poloha (navíc ještě rovné) heatpipe je taková aby dole teplo přijímala a nahoře vyzařovala. Samozřejmě, že se u různě naohýbané heatpipe v chladiči CPU nedá této optimální polohy vždy (nikdy?) dosáhnout. Tvrdím jen, že by bylo dobré o této optimální poloze mít povědomí a snažit se jí přiblížit, např. pokud lze chladič nasadit s různým pootočením.

                      Jinak ke Gamers Nexus. Mají pravdu, že rozdíly u CPU s konkrétním vyzářeným výkonem byly zanedbatelné na použitém chladiči s naohýbanými heatpipe. Orientace však hraje roli vždy viz. např. kapitola „3.3 Working against gravity“ https://www.electronics-cooling.com/2016/08/design-considerations-when-using-heat-pipes/

                      V Gamers nexus totiž použili chladič, u kterého měly heatpipe stále velkou rezervu v přeneseném výkonu. Proto se jim nepodařilo naměřit zásadní rozdíl v teplotách.

                    3. Wraith AMD má heatpipes silně ohýbané a vliv postavení u něj naměřili větší. Testované Noctua a Deepcool heatpipe’s zvlášť ohýbané nemají a rozporuplné výsledky celkově nenasvědčují, že bychom vliv gravitace měli brát při testování v potaz. Testovaný výkon je sice malý, ale účinnosti dosáhly heatpipe’s myslím vcelku optimální, když byl použit ventilátor podporující výměnu – při pasivním provozu je účinnost heatpipe výrazně menší.

                    4. „při pasivním provozu je účinnost heatpipe výrazně menší“
                      To není pravda. Účinnost heatpipe je stejná ať chladíš pasivně nebo aktivně. Pouze je důležité splnit dvě podmínky: Odpařovací konec (ten co má být níže aby gravitace pomáhala se stékáním média zpět) musí mít teplotu nad bodem varu a kondenzační konec pod bodem varu. Jestli se kondenzační konec chladí aktivně nebo pasivně, nehraje roli.

                    5. Efektivita heatipe do značné míry (ne donekonečna) samozřejmě stoupá s teplotním rozdílem mezi chladnou a horkou částí.

                    6. Ve studii, na kterou uvádíš odkaz, je to hned úvodní kapitola 😉

                    7. O teplotním rozdílu při aktivním a pasivním chlazení jsi původně vůbec nepsal 🙂 Pak ano, pokud u pasivního způsobu chlazení je rozdíl teplot menší, je menší samozřejmě i účinnost…

                      Takže abychom si to shrnuli:
                      – Netvrdím, že se do pasivně chlazeného PC nepráší.
                      – Ano, tvrdím, že heatpipe jsou ovlivňovány gravitací, byť na některých CPU chladičích tento efekt někdy není měřitelný (pokud heatpipe nejsou úzkých hrdlem při přenosu tepla).

                      A tím bychom naši diskuzi asi ukončil 🙂

                    8. Já ale taky nikde nepsal, že gravitace nemá ŽÁDNÝ vliv 😉 😀 Rozhodně jsem špatně formuloval údiv nad tvým řešením, které stírá největší výhodu fanless řešení, a jeví tak se jaksi polovičatě s ohledem na celé to bezvětrákové snažení.

        2. Aj pri pomalobežných ventilátoroch sa tie veľké rozstupy hodia. Pri mojom vnímaní sveta je rozdiel medzi kompletne pasívnou zostavou a takou, kde je na intaku aj outtaku po jednom ventilátore Noctua NF-A12x25 zregulovanom na 250 otáčok nepočujem rozdiel. A že že rozdiel v celkovom chladiacom výkone je dosť výrazný.

          No, trochu som zabudol, že ta pasívna Noctua bude tak ťažká a pri cenotvorbe sa asi nedá očakávať, že to nastavia pod úroveň dvojtretinového SilverStone Heligon HE02. Navyše tá hrúbka rebier bude na tomto chladiči unikátna, čo výrobné náklady takisto nezníži… nakoniec budeme radi aj za tých sto eur.

          1. Jak jsem psal výše, Orochi má rozestup 4mm, což FX70 překonává se 7mm, ale tento prototyp od Noctua má rozestupy víc než 10mm (možná i 13-15mm).

            Jeden z důvodů proč nemít žádné (ani pomaloběžné) ventilátory je zamezení vytváření „koberce“ na žebrech chladiče, není potřeba čistit filtry a PC se trochu zanese prachem až za několik let. Chápu, že s 250ot./min se chladící výkon podstatně zvýší, ale vše má své klady a zápory a záleží, kdo má jaké priority.

            I ta cena, jestli bude 50, 100 nebo 150 €, nemusí být zcela zásadní, když chladič slouží více než 10 let ve třech sestavách. Stejně jako pasivní zdroj od Seasonicu s 12 roční zárukou si svou cenu obhájí.

          2. Na cenu bude mít tloušťka a rozestup žebroví pro zákazníka spíše pozitivní vliv, ale myslím, že si si nechají připlatit za výjimečnou sumu použitého materiálu. Váhu vnímám velmi negativně, hlavně s ohledem na vyosenou pozici těžiště.

            1. Ani vyosená pozice těžiště nemusí být zásadní problém. 1155g Orochi je také vyosené a má na AM4 obyčejnou sponu. Noctua bude mít uchycení vyřešené určitě lépe.

              1. Noctua to možná bude mít lépe, ale taky bezpochyb nákladně řešené. V žádném případě bych desku/patici/cpu ale nechtěl zatěžovat šikmo cihlou o váze půl druhého kila – Orochi má váhu podle mě limitní.

          3. No, o cene si ilúzie nerobím, ak to príde v takejto alebo podobnej podobe. Muselo by sa to vyrábať v počtoch podobných aktívnym chladičom, aby tam bolo reálne vidieť cenový rozdiel z absencie ventilátora /ventilátorov/ v balení. A to asi u tak špeci produktu nehrozí. Objem materiálu /váha/ je asi posledná vec čo má vplyv na výslednú cenu, základ cenotvorby spraví množstvo špecifických výrobných procesov a dielov vzhľadom na objem produkcie.

            Ale bolo by fajn ak by sa trh v tomto smere oživil.

            1. V tomto směru bych raději oživení Ľubova testu pasivního provozu – Shadow Rock 3 možná má co nabídnout za rozumnější cenu a střízlivějších parametrech.

      1. Som zvedavy ci pri tych rozmeroch nezaberie pri instalacii na mATX prvy PCIEx16 slot.
        Toto je problem aj inak skveleho CR-95. Niekolko rokov som ho pouzival v plne pasivnej zostave az pokial ho nevytlacila dedikovana graficka karta. Skoda ze uz nieje dostat CR-80, ten by sa pravdepodobne vosiel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *