Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů

Parametry a detaily

Noctua nepatří mezi výrobce, který by vydával každou chvíli nějaké novinky. Ale pokud už uvede nějakou novinku, vždy to stojí za to. Když před pár měsíci uvedli na trh chladič Noctua NH-U12A, okamžitě mě to zaujalo. Tento chladič nabízí špičkový chladící výkon bez nutnosti gigantických rozměrů dvouvěžových obrů. Postavil jsem tedy proti sobě nový chladič NH-U12A a léty prověřený chladič NH-D15S ve všech možných konfiguracích.

Parametry chladičů

Z tabulky parametrů je vidět, jak je U12A celkem kompaktní oproti D15S. Pokud U12A osadíme oběma ventilátory, tak už rozdíl ve váze či rozměrech není tak dramatický, ale u některých počítačových skříní se hraje o milimetry a D15S je občas celkem nepřekvapivě příliš velký. U modelu U12A navíc Noctua garantuje 100% kompatibilitu se sloty pro operační paměť (platí pro LGA 115x a AM4 patice, u LGA 2011/2066 může být konflikt zadního ventilátoru a zadních slotů pro RAM, pokud je chladič RAM vyšší než 42 mm).

*65 mm bez ventilátoru na předním pasivu, 45 mm se 120 mm ventilátorem na předním pasivu, 32 mm se 140 mm ventilátorem na předním pasivu.

Samotný pasiv U12A by však nebyl k ničemu, pokud by nebyl osazen kvalitními ventilátory. A v balení najdete hned dva kusy NF-A12x25 PWM, což je na trhu v současné době naprostá špička mezi ventilátory. Výrobci se zde povedlo sloučit jak vysoký statický tlak, tak i vysoký průtok vzduchu a to vše s překvapivě nízkou hlučností. Svůj podíl na tom nese i nový polymer z tekutých krystalů s označením Sterrox. Ten díky své extrémně vysoké stabilitě umožňuje, aby byly lopatky ventilátoru daleko blíže rámu (pouhých 0,5 mm!) a tak nevznikalo zbytečně prázdné místo pro odraz proudu vzduchu od překážky (pasivu/radiátoru) nebo turbulence.

Balení, vzhled a klíčové vlastnosti

Na balení chladičů Noctua mám rád, že se nejedná o žádný agresivní marketing s hromadou barev a bombastických nápisů. Prostě jen stylizovaná fotografie základny chladiče, seznam několika klíčových vlastností a jednoduché označení modelu.

Oproti předchůdci s označením U12S je zde několik radikálních změn. Například o 37% vetší plocha žeber pro lepší odvod tepla ze základny chladiče. Teplo ze základny odvádí rovnou sedm silných poniklovaných heatpipes. Co mě mimo jiné překvapilo je fakt, že žebra chladiče jsou k heatpipes pájená pro dokonalejší přenos tepla. Základna je z poniklované mědí a s dokonale rovnou kontaktní plochou.

V balení najdete naprosto vše, co byste mohli potřebovat pro montáž. Kromě samotného chladiče a dvou přibalených ventilátorů NF-A12x25 PWM (které patří mezi naprostou špičku na trhu) zde najdete i montážní sady pro všechny aktuální patice kromě AMD TR4 (kompletní seznam viz tabulka dále v textu).

Montážní systém SecuFirm je neuvěřitelně jednoduchý a asi nejlepší ze všech možných systémů, co jsem měl možnost vyzkoušet. Pokud byste i tak měli nějaký problém, tak Noctua poskytuje detailně zpracovaná instruktážní videa. Samozřejmostí je i rozdvojka pro spojení obou ventilátorů do jednoho konektoru PWM a dva adaptéry low-noise (LNA) pro snížení maximálních otáček ventilátorů. Přibalená teplovodivá pasta NT-H1 je také vysoce kvalitní. Škoda jen, že zde ještě není inovovaná pasta NT-H2. Jako bonus je tu i šroubovák, takže pro celou instalaci si vystačíte jen s tím, co je v balení.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti. Celý článok „Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha

Shadow Rock 3 byl letos uveden jako nový nejvyšší model ze střední řady chladičů od výrobce BeQuiet!. Tento německý výrobce se, jak už název napovídá, zaměřuje na produkci komponent s velmi tichým chodem. Chladič Shadow Rock 3 se specifikacích pyšní velmi tichým chodem i při vysoké hodnotě TDP 190 W. Marketingová hesla však reálné testy nikdy nenahradí a proto vám dnes přinášíme recenzi tohoto chladiče. Celý článok „BeQuiet! Shadow Rock 3 – Ve znamení ticha“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design

Když AMD uvedlo procesory Ryzen, dostaly přibalené vylepšené boxové chladiče, které se sice nemají na velké věžové chladiče, ale na poměry boxů jsou považovány za celkem přijatelné a za výhodu proti procesorům Intel, které mají box chladiče slabší. Ale s příchodem procesorů Comet Lake pro socket LGA 1200 to zdá se také Intel změní a vylepší chladiče, které dává k 65W zamčeným CPU (odemčená CPU chladič v balení nemají). Celý článok „Intel Comet Lake má lepší box chladič. Měděné jádro, černý design“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Vďaka za test. Škoda, že nie je porovnanie so širším spektrom chladičov, ale poteší aj toto. U12A je ozaj impresívny z pohľadu rozmery/výkon/hluk. Beriem ho ako taký showdown od Noctua kde do jedného produktu dali to najlepšie čo vedia, či už v rámci konštrukcie pasívu alebo ventilátorov. A12x25 sú jednodznačne najlepšie vrtule aké kedy vyrobili a to s veľkým náskokom a pasív ich potenciál využíva na maximum.

  Cena vzhľadom na dva fany je pochopiteľná, ale napriek tomu posúva ten chladič skôr do roviny „promo produktu“ než potenciálneho bestselleru. Ale myslím, že s tým v Noctua počítali už od začiatku a slabšie predaje ich nezabrzdia v snahe priniesť podobné riešenie aj v iných modeloch. Podsúva to ale otázku pre koho vlastne U12A je a na to sa trochu ťažko odpovedá. Podľa mňa je pre úzku skupinu ľudí, ktorí rezolútne odmietajú AiO a zároveň sú rozmerovo obmedzení presne na tej hrane kde dvojveže sú pre nich už priveľké, ale 160 mm veža ešte na chlp vlezie. A spolu s tým trpia úchylkou na technologickú dokonalosť. 🙂

  Veľa takýchto ľudí z podstaty veci nie je, ale to asi nie je dôležité. Omnoho dôležitejšie je to, že sa v Noctua odhodlali na to natlačiť top výkon do pasívu kompaktnejších rozmerov bez dopadu na akustiku, toto je podľa mňa cesta ktorou by sa mali vydať pri obnove všetkých ostatných chladičov, pretože tam mali dlhodobo najväčšiu slabinu. Hlavne to platí pre dvojveže, ktoré v poslednej generácii na môj vkus nabrali príliš veľa na objeme a relatívne malo na výkone. Podobná koncepcia aplikovaná na dvojvežový chladič by mohla posunúť laťku vzduchového chladenia o poriadny krok vpred. Chcelo by to rovnako vydarené 140 mm Sterroxy a kompaktnejší pasív doplnený tiež o jednu-dve heatpipe. Ak by sa vydaril podobne ako U12A, tak osobne by som sa na cenu ani nepozrel. Hlavne dnes keď sa prechádza na ďalšie zmenšovanie výrobného procesu a masívne pribúda počet jadier v mainstreame by sa vyššia chladiaca kapacita vzduchových chladičov veľmi hodila.

  1. Díky za zpětnou vazbu. Postupem času zařadím samozřejmě další chladiče, ale tady šlo zejména o prověření tvrzení „140 mm class performance in 120 mm size“ a to se potvrdilo. NF-A12x25 PWM jsou naprosto dokonalé ventilátory (až na tu barvu, což mě v uzavřené skříni nevadí, ale do efektních sestav se skleněnými bednami to je problém samozřejmě).

   Jinak ale souhlasím, cena U12A je vysoká a ten chladič je spíše „look, what we can do“ než mířený na mainstream do většiny sestav. Kdyby vydali nějakou lite verzi s jediným NF-A12x25 PWM v balení s cenovkou okolo 1700-1800 Kč, tak to už by pak bylo také velice zajímavé.

   Jinak na podzim mají vyjít černé verze D15, U12S a N9i, tak uvidím, jestli se mi povede nějaký z nich ulovit na testy 🙂

   1. Lacnejšia verzia s jedným fanom by veru dávala zmysel, ale s ňou by asi U14S aj D15S stratili celkom zmysel, aj z cenového hľadiska. Ale ako som písal, dúfam, že tento chladič naznačil akým smerom sa bude uberať aj obnova iných modelov. Ak to tak bude, tak sa je na čo tešiť.

    1. No, jestli Noctua vydá něco ve smyslu NF-A14x25 PWM Sterrox nebo NF-A15x25 PWM Sterrox a zahustí pasivy na U14 (U14A) a D15 (D15A), tak to může být zajímavé 🙂

 2. Je to právě značka Noctua a její chladiče NH-U12A/S, kteří jako jedni z mála v rámci pc komponent, ne že patří mezi nejlepší, ale mezi bezkonkurenční produkty co se týče kvality.
  A proto dík za každý článek, který je dokáže ocenit, už jen kvůli tomu všemu, co předchází tomu, než Noctua vypustí své produkty na trh.
  Snaha o posun, v tak na první pohled nezajímavé a ne na první pohled ocenitelné věci, jakou je třeba materiál nebo ergonomie lopatek, to že si s tím, někdo opravdu „seriózně“ láme hlavu… ten přístup, či firemní filozofie, nebo jak to nazvat, je mi hrozně sympatický.
  Zaslouží si za svou činnost vyzdvihnout:)
  U nich je ten příplatek opravdu za kvalitu, která je reálně hmatatelná a která se drží po boku věhlasu značky tak, jak si mnohé jiné, ať už z jakéhokoliv odvětví, mnohou nechat jen zdát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *