Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů

Metodika testování

Noctua nepatří mezi výrobce, který by vydával každou chvíli nějaké novinky. Ale pokud už uvede nějakou novinku, vždy to stojí za to. Když před pár měsíci uvedli na trh chladič Noctua NH-U12A, okamžitě mě to zaujalo. Tento chladič nabízí špičkový chladící výkon bez nutnosti gigantických rozměrů dvouvěžových obrů. Postavil jsem tedy proti sobě nový chladič NH-U12A a léty prověřený chladič NH-D15S ve všech možných konfiguracích.

Metodika testování

Jako generátor tepla jsem použil Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi osazené čtyřmi moduly Corsair LPX 8 GB 3200 MHz CL16. Sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly dodatečné proudění vzduchu. Vzhledem k absenci iGPU procesoru jsem využil Gigabyte GT 1030 2 GB DDR5. Napájení poskytl Seasonic Prime Platinum 750 W. Disk pro OS byl použit Intel Optane 900P 280 GB. Použitá pasta byla přibalená Noctua NT-H1.

Zátěžové testy proběhly pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45–60 minut. Nejprve jsem testoval chladič při nastavení procesoru na tovární hodnoty (UEFI defaults), příkon procesoru byl ~90 W. Poté proběhlo po 15 minutách klidu druhé měření, kde jsem zvýšil násobič procesoru na hodnotu 42×, nastavil napětí na 1,200 V a Load Line Calibration na Level 1. Příkon procesoru byl při tomto nastavení ~145 W. Jako další stupeň jsem nastavil násobič na 45× a napětí na 1,350 V. Zde už byl příkon procesoru ~180 W a oba chladiče měly co dělat, aby procesor uchladily. Ale toto už jsou extrémní podmínky, zde by se trápilo i dost AIO kapalinových chladičů. Ideálně by to chtělo okruh CLC s větším radiátorem.

Jako křivku t/RPM jsem vybral profil Silent a nechal pracovat automatickou regulaci PWM, vzhledem k tomu, že 99 % uživatelů k tomu bude přistupovat stejně.

Chladič U12A jsem testoval v tovární konfiguraci s oběma NF-A12x25 PWM a také pouze s jedním NF-A12x25 PWM ventilátorem vpředu. U D15S jsem po testu v tovární konfiguraci s jedním NF-A15 PWM na zadní věži poté provedl ještě měření s přidaným NF-A12x25 PWM na přední věži.

Hlučnost jsem měřil 50 cm od chladiče pomocí přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA. Úroveň okolního hluku byla 33 dBA.

Pro měření teplot, otáček ventilátoru a příkonu procesoru jsem použil aplikaci HWiNFO64. Po skončení testu jsem zaznamenal nejvyšší hodnotu teploty procesoru a nejvyšší naměřené otáčky. Výsledky jsou pak shrnuty jako Delta T oproti teplotě v místnosti, abych potlačil vliv okolní teploty na celkové výsledky.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Vďaka za test. Škoda, že nie je porovnanie so širším spektrom chladičov, ale poteší aj toto. U12A je ozaj impresívny z pohľadu rozmery/výkon/hluk. Beriem ho ako taký showdown od Noctua kde do jedného produktu dali to najlepšie čo vedia, či už v rámci konštrukcie pasívu alebo ventilátorov. A12x25 sú jednodznačne najlepšie vrtule aké kedy vyrobili a to s veľkým náskokom a pasív ich potenciál využíva na maximum.

    Cena vzhľadom na dva fany je pochopiteľná, ale napriek tomu posúva ten chladič skôr do roviny „promo produktu“ než potenciálneho bestselleru. Ale myslím, že s tým v Noctua počítali už od začiatku a slabšie predaje ich nezabrzdia v snahe priniesť podobné riešenie aj v iných modeloch. Podsúva to ale otázku pre koho vlastne U12A je a na to sa trochu ťažko odpovedá. Podľa mňa je pre úzku skupinu ľudí, ktorí rezolútne odmietajú AiO a zároveň sú rozmerovo obmedzení presne na tej hrane kde dvojveže sú pre nich už priveľké, ale 160 mm veža ešte na chlp vlezie. A spolu s tým trpia úchylkou na technologickú dokonalosť. 🙂

    Veľa takýchto ľudí z podstaty veci nie je, ale to asi nie je dôležité. Omnoho dôležitejšie je to, že sa v Noctua odhodlali na to natlačiť top výkon do pasívu kompaktnejších rozmerov bez dopadu na akustiku, toto je podľa mňa cesta ktorou by sa mali vydať pri obnove všetkých ostatných chladičov, pretože tam mali dlhodobo najväčšiu slabinu. Hlavne to platí pre dvojveže, ktoré v poslednej generácii na môj vkus nabrali príliš veľa na objeme a relatívne malo na výkone. Podobná koncepcia aplikovaná na dvojvežový chladič by mohla posunúť laťku vzduchového chladenia o poriadny krok vpred. Chcelo by to rovnako vydarené 140 mm Sterroxy a kompaktnejší pasív doplnený tiež o jednu-dve heatpipe. Ak by sa vydaril podobne ako U12A, tak osobne by som sa na cenu ani nepozrel. Hlavne dnes keď sa prechádza na ďalšie zmenšovanie výrobného procesu a masívne pribúda počet jadier v mainstreame by sa vyššia chladiaca kapacita vzduchových chladičov veľmi hodila.

    1. Díky za zpětnou vazbu. Postupem času zařadím samozřejmě další chladiče, ale tady šlo zejména o prověření tvrzení „140 mm class performance in 120 mm size“ a to se potvrdilo. NF-A12x25 PWM jsou naprosto dokonalé ventilátory (až na tu barvu, což mě v uzavřené skříni nevadí, ale do efektních sestav se skleněnými bednami to je problém samozřejmě).

      Jinak ale souhlasím, cena U12A je vysoká a ten chladič je spíše „look, what we can do“ než mířený na mainstream do většiny sestav. Kdyby vydali nějakou lite verzi s jediným NF-A12x25 PWM v balení s cenovkou okolo 1700-1800 Kč, tak to už by pak bylo také velice zajímavé.

      Jinak na podzim mají vyjít černé verze D15, U12S a N9i, tak uvidím, jestli se mi povede nějaký z nich ulovit na testy 🙂

      1. Lacnejšia verzia s jedným fanom by veru dávala zmysel, ale s ňou by asi U14S aj D15S stratili celkom zmysel, aj z cenového hľadiska. Ale ako som písal, dúfam, že tento chladič naznačil akým smerom sa bude uberať aj obnova iných modelov. Ak to tak bude, tak sa je na čo tešiť.

        1. No, jestli Noctua vydá něco ve smyslu NF-A14x25 PWM Sterrox nebo NF-A15x25 PWM Sterrox a zahustí pasivy na U14 (U14A) a D15 (D15A), tak to může být zajímavé 🙂

  2. Je to právě značka Noctua a její chladiče NH-U12A/S, kteří jako jedni z mála v rámci pc komponent, ne že patří mezi nejlepší, ale mezi bezkonkurenční produkty co se týče kvality.
    A proto dík za každý článek, který je dokáže ocenit, už jen kvůli tomu všemu, co předchází tomu, než Noctua vypustí své produkty na trh.
    Snaha o posun, v tak na první pohled nezajímavé a ne na první pohled ocenitelné věci, jakou je třeba materiál nebo ergonomie lopatek, to že si s tím, někdo opravdu „seriózně“ láme hlavu… ten přístup, či firemní filozofie, nebo jak to nazvat, je mi hrozně sympatický.
    Zaslouží si za svou činnost vyzdvihnout:)
    U nich je ten příplatek opravdu za kvalitu, která je reálně hmatatelná a která se drží po boku věhlasu značky tak, jak si mnohé jiné, ať už z jakéhokoliv odvětví, mnohou nechat jen zdát.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *