Chcete mít lepší turbo na Ryzenu 3000? Držte teplotu pod 75°C

AMD změnilo interní požadavky turbo, pro stejný takt musíte teď chladit o něco líp než předtím

Jen před chvílí jsme tu měli problém frekvencí na Ryzenech 3000, ale tak snadno se tohoto tématu nezbavíme. Objevila se totiž zajímavá informace o precision boostu těchto CPU a naopak tom, proč někdy nejde tak vysoko, jak byste chtěli. Vypadá to, že AMD skutečně změnilo chování turba mezi jednotlivými revizemi kódu AGESA/BIOSů. Týká se to vlivu teplot na frekvenci a o této změně je asi docela dobré vědět.

Tuto informaci můžete najít na fóru Overclock.net, kde má nadšenec The Stilt velmi zajímavé vlákno (a článek) o 7nm Ryzenech 3000. Řeší se v něm i to, že některým majitelům turbo na Ryzenu 3000 funguje jinak od updatu BIOSu – dosahované frekvence jsou nižší, než předtím. Tato změna se patrně udála někde mezi AGESA 1.0.0.1 a 1.0.0.3. The Stilt, jenž má o těchto CPU hodně hluboké znalosti, potvrdil, že nejde o náhodu, ale že AMD mezitím skutečně upravovalo řízení frekvencí změnou firmwaru řídící jednotky SMU.

Aspoň jednu z těchto změn Stilt vysvětlil podrobně v tomto komentáři. Turbo (precision boost 2) u Ryzenů „Matisse“ má závislost na teplotě čipu. Původně systém rozeznával dvě pásma. Normální teploty, což znamenalo nižší než 80 stupňů Celsia (patrně nevčetně), kdy procesor měl povoleno jít v boostu až na maximální specifikovanou frekvenci (i když jiné okolnosti, jako napětí nebo další aktivní jádra ho samozřejmě pořád mohla omezit nezávisle na teplotě). Ovšem pokud se teplota dostala přes limit „HighTemperature“, tedy do pásma 80–95°C, je patrně kvůli ochraně čipu před poškozením snížen maximální limit frekvence. U Ryzenu 9 3900X například na 4400 MHz, u Ryzenu 7 3700X na 4200 MHz, typicky tedy zhruba o 200 MHz. Zde máte tabulku těchto frekvencí podle The Stilta.

Jaké frekvence mohl ve starších AGESA/BIOSech maximálně dosáhnout boost na Ryzenech 3000 podle toho, jaká byla teplota čipu (Zdroj: The Stilt)

Limit teploty pro plné turbo se posunul dolů o 5°C

Je tedy vidět, že jeden z důvodů (ovšem ne nutně jediný), proč Ryzen 3000 mohl někomu „neturbovat“ na slíbené vysoké frekvence maximálního jednovláknového turbo, byla teplota přes 80 stupňů. Ovšem teď přichází ta změna. Buď v AGESA 1.0.0.2, nebo podle ostatních příspěvků možná až ve verzi 1.0.0.3 tuto prahovou teplotu AMD snížilo, čímž se logicky mohlo snížit i turbo v některých případech. The Stilt píše, že limit HighTemperature byl posunut níž, na 75 stupňů Celsia. To znamená, že už dosažení této mety způsobí omezení maximální frekvence turba o oněch 200 MHz, jako dřív 80°C. To znamená, že pokud chcete mít co nejlepší výkon (máte-li turbo zapnuté), je potřeba držet teplotu na hodnotách maximálně 74°C a ideálně nižších. Což bohužel není tak snadné kvůli malé ploše 7nm křemíku (jen 74 mm²), z nějž je tak odvod tepla zhoršen proti velkým (210 mm²) čipům Ryzenů 1000 a 2000.

Aby to nebylo tak snadné, v nejnovějších AGESA/BIOSech možná ani tato teplota nestačí. The Stilt zmiňuje, že kromě limitu HighTemperature (nyní na 75°C) zavedlo navíc AMD další limit MiddleTemperature. To by implikovalo, že mezi „bezpečné pásmo“ s plnými takty a přehřáté pásmo od 75°C, kde jsou snížené o 200 MHz, AMD vložilo ještě mezistupeň. O tom ale bohužel detaily nemáme, takže nevíme, zda znamená třeba snížení maximálního taktu jen o 100 MHz, nebo co přesně dělá. A co hůř, bohužel také nevíme, kde se nachází limit teploty, po němž se CPU do tohoto pásma „MiddleTemperature“ překlopí. Zde tudíž už radu nemáme, kromě toho, že obecně nižší teplota by měla pomoci.

The Stilt respektive ještě uvádí jednu věc – zónu teplot MiddleTemperature procesor aplikuje jenom ve výchozím stavu. Údajně je deaktivována, pokud máte zapnuté přetaktování pomocí funkce Precision Boost Overdrive. S aktivním PBO by pro vás tedy měl platit jenom limit HighTemperature na 75°C a pod ním byste teplotně měli být v suchu.

Z tohoto je vidět, že princip fungování turba AMD po vydání opravdu měnilo. A asi ještě pořád může měnit, protože je možné, že ladění může dál pokračovat, ať už kvůli výkonu, nebo kvůli spolehlivosti (snížení prahové teploty z 80 na 75°C bylo asi motivováno tím druhým). Toto tedy může vysvětlovat nižší dosažený výkon s novějšími BIOSy. I když striktně vzato by se dalo argumentovat i tak, že AMD tak docela výkon CPU nesnížilo – jen teď musíte zajistit lepší chlazení, aby se teplota držela pod určitými limitem, který je teď o několik stupňů nižší.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5

Před nedávnem internetem proletěla kontroverze okolo procesoru Ryzen 7 5700 založeném na čipu Cezanne s menší cache a podporou jen PCIe 3.0, na což bylo široce (i u nás) upozorňováno při vydání, nicméně ne ke každému tato informace asi dorazila. Brzo možná bude něco podobného, protože AMD teď chystá obdobné procesory pro platformu AM5 – Ryzeny 8000F bez integrované grafiky, ale založené na APU čipech Hawk Point. Celý článok „AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší

Před několika dny prosákly informace o připravované konzoli PlayStation 5 Pro od Sony, která přinese upgradovaný hardware s výrazně silnějším grafickým procesorem a akceleraci AI, která umožní použít uspcaling PSSR založený na umělé inteligenci. Další podrobnosti, které se teď objevily, ale mají dopad i na připravované grafiky Radeon RX 8000, mluví totiž o schopnostech GPU architektury RDNA 4 v ray tracingu, které se mají o dost zlepšit. Celý článok „Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *