AOC Agon AG273QZ: expresných 240 Hz v Quad HD

Detaily

Nedávno sme sa pozreli na 240 Hz Full HD monitor od Alienware, ktorý ma ohromil svojou plynulosťou. Uhlopriečka s 25 palcami s FHD však nebola úplne moja šálka kávy, nakoľko som zvyknutý na väščie rozmery aj rozlíšenia. Na rad preto prichádza Agon AG273QZ s 27 palcami a QHD (2560 × 1440 px) pri zachovaní veľmi vysokej obnovovacej frekvencie 240 Hz.

Základné parametre


Balenie a výbava

Dizajnová škatuľa nám zobrazuje monitor aj zopár základných vlastností.

V balení nájdete káble HDMI a DisplayPort, napájací kábel, CD s ovládačmi, skrutky a ovládací „disk“, ktorý si ukážeme neskôr.

Stojan sa skladá z dvoch častí. Spodnú tvoria tri nožičky, ktoré sa pripájajú k hlavnej časti vďaka jednej skrutke, ktorú dotiahnete ľahko v prstoch bez nutnosti použiť skrutkovač.

Hlavná časť stojana má rúčku pre ľahšiu manipuláciu a takisto otvor v spodnej časti pre organizáciu káblov.

Zadná časť displeja má kruhový otvor pre uchytenie stojanu, ktorý len ľahko zapasujete a nemusíte nič skrutkovať. V prípade, že chcete použiť vlastný stojan v s rozmermi 100 × 100, môžete naň potom použiť pribalené skrutky.

Rovnako ako pripojenie aj odpojenie je jednoduché, vďaka tlačidlu v spodnej časti okrúhleho krytu.

 

Pohľad na monitor spredu ukazuje, že stojan má veľkú dizajnovú úlohu. Vďaka tomu, že je prehnutý, je možné pod stojan niečo odložiť. Tri rámčeky displeja sú tenké, spodný je len o trochu širší.

Zadná strana má podsvietenie RGB, ako sa na herný monitor v dnešnej dobe patrí. Podsvietený je celý kruh okolo uchytenia stojana.

Portová výbava je veľmi solídna. Napravo sú dva vstupy HDMI 2.0 a DisplayPorty 1.4, audio jack a miniUSB na pripojenie ovládača.

Na druhej strane je až štvorica portov USB pričom jeden ponúka rýchle nabíjanie. Je tu samozrejme aj USB typu B, ktoré slúži na pripojenie k počítaču. Nachádza sa tu aj dvojica audio portov a konektor pre napájací adaptér. Monitor má integrovaný zdroj, nebudete tak musieť niekam schovávať veľký a ťažký napájací adaptér. Len pripojíte jeden kábel a môžete monitor používať.

V spodnej časti uprostred sa nachádza joystick na ovládanie monitora a pohyb v menu OSD. Zaujímavosťou je držiak pre slúchadlá na ľavom aj pravom boku monitora.

Displej ponúka 108 mm flexibilitu na výšku. V najnižšom bode je 95 mm od podložky spodnou hranou a 458 mm vrchnou hranou. V najvyššej polohe je vo výške 203 mm a 565 mm pre vrch displeja.

Okrem výšky viete nastaviť aj sklon monitora od -5 do +21 stupňov. A rovnako aj naklonenie do strany, čo sme už videli pri prvom pohľade na prednú stranu. Otočenie je o 20 stupňov do oboch strán.

Monitor ponúka aj funkciu pivot, teda možnosť otočiť displej o 90 stupňov do vertikálnej polohy.

Otočenie je však možné len jedným smerom, na rozdiel od už spomínaného Alienware.

Backlightbleed bol pomerne v norme pri priamom pohľade. Akonáhle sa však pozriete na monitor z uhla, bolo vidieť nedokonalosti v uniformite. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena

4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2. Celý článok „AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U27V4EA: 4K na 27″ pre sporivých, ale s panelom IPS

Monitory s rozlíšením 4K sú tu s nami už nejaký ten rok, ale ich výraznejšiemu rozšíreniu dlho bránila vyššia cena. Za solídnejšie modely ste zaplatili aj viac ako 500 eur a tie lacnejšie zase často ponúkali pomerne nekvalitné panely s matricou TN. Doba sa však zmenila a 4K monitor už nemusí byť výsada, ale bežný mainstreamový produkt. Presne o to sa snaží firma AOC s novinkou U27V4EA. Celý článok „AOC U27V4EA: 4K na 27″ pre sporivých, ale s panelom IPS“ »

 •  
 •  
 •  

Agon by AOC: rebranding, expanzia a novinky medzi monitormi

Herná divízia firmy AOC prechádza menšou transformáciou. Jej značka mení názov na Agon by AOC a zastrešovať má aj príslušenstvo mimo segment monitorov. To napríklad myši, podložky pod myš, klávesnice či headsety. Všetky tieto veci sa tak zjednocujú pod spoločnú hlavičku. Okrem toho je pre AOC nových aj zopár monitorov, z ktorých jeden má 360 Hz panel a tieniace štíty, ďalší zase 5120 px na šírku. Celý článok „Agon by AOC: rebranding, expanzia a novinky medzi monitormi“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *