AOC Agon AG273QZ: expresných 240 Hz v Quad HD

Obrazové vlastnosti

Nedávno sme sa pozreli na 240 Hz Full HD monitor od Alienware, ktorý ma ohromil svojou plynulosťou. Uhlopriečka s 25 palcami s FHD však nebola úplne moja šálka kávy, nakoľko som zvyknutý na väščie rozmery aj rozlíšenia. Na rad preto prichádza Agon AG273QZ s 27 palcami a QHD (2560 × 1440 px) pri zachovaní veľmi vysokej obnovovacej frekvencie 240 Hz.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu TN s uhlopriečkou 27″ a pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a minimalistické rámčeky z troch strán. Ide o zlatú strednú cestu, čo sa hustoty pixelov a náročnosti na grafiku týka. Full HD je už na dnešnú dobu málo a naopak 4K je vzhľadom na náročnosť zobrazovania príliš veľa. 2K 27″ monitory sa preto momentálne tešia veľkej obľube medzi hráčmi. Zatiaľ čo väčšina modelov na trhu ponúka 144 Hz obnovovaciu frekvenciu, Agon má neuveriteľných 240 Hz rovnako ako Alienware s Full HD rozlíšením. Čiže pozeráte sa na úplnú špičku na trhu a to najlepšie, čo na hranie hier môžete momentálne, ale aj do budúcna použiť. 4K 120+ Hz je stále cenovo nedostupné pre väčšinu používateľov a ani výkon grafík na to zatiaľ nestačí. Monitor navyše ponúka Adaptive Sync, AMD FreeSync Premium Pro a aj podporu G-Sync Compatible, ako sme už uviedli. Monitor ponúka aj certifikáciu  HDR 400, no ako už býva zvykom, ide skôr o možnosť zobrazenia obsahu HDR ako plnohodnotný zážitok HDR, aký by ponúkol predovšetkým OLED.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Na stránke výrobcu nájdete informácie o 126 % pokrytí sRGB, kontrast 1000:1 a jas 400 nitov. Osobne nie som fanúšikom panelov TN, pre zlé podanie farieb a slabé pozorovacie uhly. Do poslednej chvíle som však bol presvedčený, že sa pozerám na VA a nie TN. Preto ma medzi špecifikáciami na stránke výrobcu prekvapila informácia o tom, že panel je TN. Podanie farieb bolo na voľné oko veľmi dobré a rovnako aj pozorovacie uhly, pokiaľ ste na displej nepozerali z príliš veľkého vertikálneho uhla. Aké hodnoty sme namerali sondou? Tá nám potvrdila viac ako 100 % pokrytie sRGB a pridala aj informácie o 84 % AdobeRGB, 95 % DCI-P3. To sú lepšie hodnoty ako mal IPS Alienware. Gamma presne kopíruje krivku 2.2 s minimálnou odchýlkou. Farebná odchýlka Delta E má hodntu 2,59, čo je takmer ideálna. Monitor ponúka aj režim sRGB, určený pre prácu a povedzme pre tlač a podobne. Zníženie zobrazených farieb sa odrazí na 97 % sRGB, 75 % AdobeRGB a 74 % DCI-P3 pokrytí. Gamma sa zmenila na 2,4 a výrazne sa zhoršila Delta E na 4,45.

Monitor ponúka tri režimy Gamma – 1, 2 a 3. Namerané hodnoty sú 2,2, 2,0 a 2,4. Maximálny nameraný jas je 432 nitov, čo je mierne viac ako udáva výrobca. Maximálny kontrast v sRGB režime bol 700:1, v bežnom len 530:1. Uniformita farieb nemá nijaké veľké odchýlky, no uniformita podsvietenia má väčšie odchýlky hore aj dole, čo som videl hlavne pri väčších uhloch náklonu.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Monitor ponúka režim Low Input Lag, ktorý ho dokáže znížiť. V bežnom režime sa časy hýbu okolo 19,6 – 19,4 ms podľa režimu Overdride. Pri zapnutom Low Input Lag tieto hodnoty klesnú na 15,1 – 14,9 ms.  Mali sme tu monitory aj so 7 ms, aj najbližší Alienware mal 12 ms.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 0,5 ms response time, teda rýchlosti obnovy pixelov. Táto hodnota však platí pre MPRT, pri ktorom sa veľmi znižuje jas, ako je vidieť pri hodnote úplne napravo. Ostatné režimy override ponúkajú rovnaký jas. Všetky okrem Silného vyzerajú veľmi podobne a nemajú výrazné artefakty. Pri režime Silný sa však prejavuje inverse ghosting, preto tento režim nemôžem odporučiť.

Plynulosť 240 Hz je priam dychberúca a prekvapila ma už pri Alienware monitore. Agon s vyšším rozlíšením ponúka podľa mňa ešte lepší zážitok. Samozrejme záleží od použitia. Už v samotnom Windows pri pohybe myši je vidieť mimoriadná plynulosť, no nikto nebude kupovať takýto monitor aby mu rýchlo vykreslovalo indikátor myši. Dôležité sú hry, kde môže byť strašiakom vyššie rozlíšenie a 240 Hz. Predsalen na to treba silnú grafiku. Odskúšal som preto aj nejaké hry a napríklad v CS GO pri najvyšších nastaveniach na RTX 2080 Ti nebol problém dosiahnuť 350 – 380 fps. Takže na takýto typ hier nebude problém dosiahnuť vysoké fps aj pri slabších grafikách.

Iná situácia je pri AAA tituloch, kde napríklad vo Far Cry 5 v ultra nastaveniach už len 138 fps, teda zhruba polovica maximálnej zobrazovacej frekvencie monitora. Zároveň testujemem na najvýkonnejšej aktuálne dostupnej hernej grafike, teda na nižších modeloch bude fps ešte nižšie. Monitor teda má obrovský priestor na upgrady grafik, kým 2K 240 Hz nebudú zvládať aj bežné mainstreamové modely.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *