Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD

Parametre a detaily

Prvá, ale aj druhá generácia Ryzenov trpeli na kompatibilitu s pamäťami. Tretia podporu výrazne zlepšila, no stále to nie je také dobré ako na Inteli. Výrobcovia preto začali prichádzať s pamäťami určenými pre Ryzen alebo obe platformy. Garantujú tak, že pamäte budú aj pri vyšších rýchlostiach bez problémov fungovať v XMP. A moduly Patriot Viper 4 Blackout spadajú do tejto kategórie.

Detaily

Balenie pamätí Patriot je nám už známe. Okrem samotných pamätí obsahuje aj dvojicu nálepiek s logom Viper.

Viper 4 Blackout sú opäť netradičnou novinkou na poli pamätí, ktoré je preplnené modelmi RGB. Blackouty podobne ako Viper Steel neponúkajú žiadnu formu osvetlenia. Ulahodia tak odporcom RGB LED, ktorí nechcú, aby im počítač svietil ako vianočný stromček. Čierno-sivý heatsink je decentný a pôsobí až nenápadne. Azda najdynamickejším prvkom pamätí je drobný heatsink navrchu.

Testovaný kit pozostáva z dvojice 8GB modulov o rýchlosti 3600 MHz s CAS 17. Výrobca má v ponuke aj ďalšie rýchlosti, a to konkrétne 3000, 3200 a 4000 MHz. 16GB kity sú v 3000, 3200, 3600 a 4000MHz verziách a jednotlivé moduly viete zakúpiť len v 3000 a 3200 MHz rýchlostiach.

Pamäte majú výšku 42,6 mm, čo je menej, ako býva zvykom pri podsvietených pamätiach a menej ako 44,4 mm Viper Steel. Kompatibilita s chladičmi tak môže byť istou výhodou. Pozor, nejde však o žiadne nízkoprofilové pamäte.

Výrobca na pamäte dáva doživotnú záruku. Kompatibilita je zaručená so všetkými aktuálnymi platformami, či už ide o Intel Z390/X299 alebo AMD AM4 Ryzen.

Nechýba ani podpora pre Intel XMP 2.0, vďaka čomu môžete pamäte jedným kliknutím v BIOSe pretaktovať na 3600 MHz, respektíve na rýchlosť, akou je váš kit špecifikovaný. Pri testovaní sme sa zamerali primárne na platformu AMD AM4 a Viper 4 Blackout sme použili pri všetkých testoch dosiek X570, či už Asus alebo ASRock a i v pripravovanom teste Aorus.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz

Je odvážne, keď firma dnes predstaví drahé pamäte bez osvetlenia RGB. Patriot s modulmi Viper 4 Steel však mieri na trochu iné publikum. Cieľom nie je ohurovať svetielkami a farbičkami, ale vysokým výkonom. Testovaný kit so 4133 MHz je zatiaľ najrýchlejší, aký sa nám do redakcie dostal. Má takto vysoká priepustnosť aj praktický význam? To sa už dozviete v tomto článku. Celý článok „Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB

Firma Adata je v divízii produktov XPG v poslednej dobe veľmi aktívna. Novým prírastkom do portfólia „herných“ pamätí sú Spectrix D41. Okrem pôsobivého vzhľadu s podsvietením RGB a vysokej frekvencie (3200 MHz) v XMP ich charakterizuje aj mimoriadne priaznivá cena. Podobný profil majú Patriot Viper RGB, ktoré boli donedávna najlacnejšie. Teraz situácia trochu mení, Adata vás už výjde na menej.  Celý článok „Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

G.Skill posúva hranice. Súpravou 8 modulov s 4266 MHz a CL18

Pamäte Trident Z ako klenot často nielen vyzerajú (hlavne vo variante Royal), ale sú ním aj funkčne – teda žiadna „bižutéria“. V porovnaní s ostatnými výrobcami z G.Skillu cítiť to práve nadšenie. Rýchlosť svojich pamäťových súprav pravidelne zvyšuje, všetko podkladá dôkladným testovaním a i v pokročilej fáze životného cyklu DDR4 stále hľadá cestičky, ako popúštať uzdu priepustnosti. Celý článok „G.Skill posúva hranice. Súpravou 8 modulov s 4266 MHz a CL18“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. pekný test, ale načo je viackrát spomínané RGB osvetlenie, keď ho moduly nemajú? takisto ako nemajú vodné chladenie, ventilátory ani holografické 3D logo premietané na presklenú bočnú stenu skrinky… chvála za to výrobcovi!

  1. Ahoj, RGB je v článku spomínané 2x a v oboch prípadoch určite nie v negatívnom zmysle, že by týmto modulom chýbali. Ak narážaš na grafy, konkurečné pamäte majú RGB v názve, takýe tomu sa nedalo vyhnúť 🙂

 2. mozno by nezaskodilo skusit aj co urobi mensia freq. a nizsie CL resp. ci zvladnu aj nejake oc a ako sa to podpise na vykone hlavne v kombinacii s ryzenom.

  inak v grafoch ku Corsair Dominator Platinum RGB by sa nedalo zobrazit aj CL?

  dik za recku a tiez chvalim ze zacali vychadzat castejsie recenzie.

  1. Ahoj, vďaka za nápad na ďalšie testy, keď bude čas určite sa k tejto téme vrátime.

   Corsair má CL16 tak ako G.skill, kvôli dlhému názvu sa to nezmestí do grafov 🙁

   V blízkej dobe bude vychádzať veľa obsahu, teda aspoň odo mňa. Mám tu ssd, dosku, grafiku, router, 2x notebook, nejaké príslušenstvo, nasku na ceste a vybavujem ďalšie veci, tak sa máte na čo tešiť.

   Dík za podporu!
   T.

    1. Tak, opravené. Vyriešila to skrátenina jedného slova v názve. Ono je to o tom, že je v grafoch na popis obmedený počet znakov a ten ked sa presiahne, tak je to useknuté. Pre každý prípad som frekvencie a časovanie pridal aj medzi kritéria. To znamená, že po nabehnutí kurzorom myši na ktorýkoľvek pruh vyskočí okno takto obohatené rozširujúcimi parametrami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *