Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

ASRock X570D4I-2T, speciální Mini-ITX deska pro Ryzen 3000

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC).

Deska, kterou ASRock vyrábí ve své divizi ASRock Rack, se jmenuje ASRock X570D4I-2T a jejím cílem je využít desktopové Ryzeny 3000 v levnějších serverech používajících formát Mini-ITX – proto jsou také všechny součástky na desce včetně čipsetu chlazené pasivně. Deska má klasický socket AM4 pro procesory s TDP až 105W TDP (takže by mělo fungovat i 16jádro Ryzen 9 3950X), ale jak můžete vidět, až na slot PCI Express 4.0 ×16 v obvyklém umístění je řešení PCB hodně netradiční.

Jednou z hlavních atrakcí jsou čtyři sloty pro paměti SO-DIMM, podporující i moduly DDR4 s ECC (neregistrované). Ty jsou na nad socketem všechny vedle sebe. Napájecí kaskáda se kvůli tomu přesunula na neobvyklé umístění hned nad slotem PCIe ×16, pod hliníkový chladič s celkem pěkně vysokými žebry, jen orientovanými v nezvyklém směru. Počítá se totiž s tím, že vzduch bude plochou serverovou skříní proudit ve směru slotu PCI Express.

ASRock X570D4I-2T

Čipset je napravo od procesoru pod svým vlastním a také pěkně žebrovaným pasivem (na rozdíl od ATX desek se tu totiž nemusí respektovat dlouhé grafiky). Toto uložení znamená, že vzduch nejprve přijde do kontaktu s chladičem čipsetu a až pak s chladičem na procesoru. Zvláštní rozložení pak pokračuje tím, že slot M.2 pro NVMe moduly je uložen na levém kraji desky, SSD se do něj osazuje svisle směrem dolů vedle konektorů. Pokud vás jinak zajímá, co je pod třetím pasivem v levém horním rohu, najdete tam dvouportovou 10Gb/s síťovkou Intel X550-AT2, z níž jsou vyvedené dva porty RJ-45 na zadní panel.

Jak už bylo řečeno, deska je serverová, čemuž výbava odpovídá. Postrádá zcela zvukovku, na zadním panelu jsou jenom dva porty USB 3.1 Gen 2 a dál lze vytáhnou už jen další dvě USB 3.0 (vývod pro čelní panel). Přítomný je IPMI čip ASpeed AST2500, který obsluhuje coby nouzová pouze 2D neakcelerovaná grafika jeden VGA výstup pro monitor, a současně je do něj napojen třetí síťový port (Realtek RTL8211E) pro vzdálenou správu serveru. Deska má ještě vývod pro připojení sériového portu, ale tím externí konektivita vlastně končí.

Úložiště lze osadit do slotu M.2 (PCIe 4.0 ×4 z procesoru, máte-li Ryzen 3000 Matisse), ale kromě toho je čipset X570 využitý k vyvedení dvou portů OCuLink. Ty buď po kabelu poskytují 2× PCI Express 4.0 ×4 pro dvě NVMe SSD, nebo lze ke každému z těchto portů alternativně připojit čtyři SATA disky – celkem jich tedy tato deska uživí osm, dost pro slušný NAS.

Uchycení chladiče jako u LGA 2066 a zvláštní napájení

Speciální je jinak také řešení chladiče. Není použitý standardní upevňovací mechanismus AMD, ale ani montážní díry pro socket AM4. Už jsme tu měli AM4 desku ASRocku, která používala pro montáž chladiče otvory ve stylu Intel LGA 1151 (v praxi asi byla kompatibilní hlavně s vodními bloky). V tomto případě zase ASRock zvolil montáž jako pro socket LGA 2011/2066, takže chladič musí být kompatibilní s ním.

Pokud byste na této desce chtěli založit netradiční desktop, tak kromě malého počtu USB portů a nutnosti řešit zvuk například přes grafickou kartu (desky s IPMI mimochodem také většinou mají pomalý start) budete ještě konfrontování se zvláštním napájením. Tato deska postrádá 24pinový konektor ATX a používá čistě 12V napětí, ovšem ještě ne podle chystaného standardu ATX12VO. Řešené je to docela zajímavě a ve výsledku je deska normálně použitelná i s ATX zdrojem.

Konektor, do nějž se zapojuje redukce z 24pinového ATX konektoru

V pravém horním rohu je osmipinový konektor EPS, do kterého se dává klasicky kabel pro napájení procesoru. Čtyřpinový konektor nahoře je pak ta kritická část. Zní to trošku bizarně, ale ASRock dodává redukci z 24pinového konektoru ATX na tento čtyřpin (do kterého se nesmí připojit žádné normální napájecí konektory). Tato redukce z 24pinového konektoru vyvádí jen kriticky nutný vodič pro signál Power OK, vodič pro spuštění počítače plus zem a 5V standby větev. Víc deska nepotřebuje, 12V napětí do ní jde z osmipinu pro procesor, 5V a 3,3V je zřejmě vyráběno na desce jak u modelů s DC napájením. Disky SATA se jinak dají napájet přímo z desky, pokud byste neměli klasický ATX zdroj, ale nějaký čistě 12V: v pravém dolním rohu k tomu slouží čtvercový čtyřpinový konektor, do něj se zapojuje kabel vyvádějící konektory SATA Power pro disky.

Tato deska kvůli svému serverovému zaměření každopádně nebude nic levného. Cenu neznáme, ale na domácí použití to určitě moc reálné nebude. Zajímavý hardware to ale bezesporu je, například to použití čtveřice slotů SO-DIMM by mohlo rozhodně být častější věcí i na Mini-ITX deskách pro běžná PC.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS

Na grafické konferenci GDC 2024 odhalilo AMD novou verzi herního upscalingu FidelityFX Super Resolution (FSR) 3.1. Jde o evoluční vylepšení vycházející z loňského FSR 3.0, které má mimo jiného zlepšovat obrazovou kvalitu, ale současně přináší zajímavou změnu. Ve FSR 3 se objevila technologie generování snímků (analogická generování snímků v DLSS 3 a 3.5 od Nvidie). Ta se v generaci FSR 3.1 dá nově využít i samostatně a zkombinovat s DLSS. Celý článok „FSR 3.1 zlepšuje kvalitu, umí přidat generování snímků k DLSS“ »

  •  
  •  
  •  

AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5

Před nedávnem internetem proletěla kontroverze okolo procesoru Ryzen 7 5700 založeném na čipu Cezanne s menší cache a podporou jen PCIe 3.0, na což bylo široce (i u nás) upozorňováno při vydání, nicméně ne ke každému tato informace asi dorazila. Brzo možná bude něco podobného, protože AMD teď chystá obdobné procesory pro platformu AM5 – Ryzeny 8000F bez integrované grafiky, ale založené na APU čipech Hawk Point. Celý článok „AMD Ryzen 8700F a 8400F: Levná APU bez grafiky do AM5“ »

  •  
  •  
  •  

Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší

Před několika dny prosákly informace o připravované konzoli PlayStation 5 Pro od Sony, která přinese upgradovaný hardware s výrazně silnějším grafickým procesorem a akceleraci AI, která umožní použít uspcaling PSSR založený na umělé inteligenci. Další podrobnosti, které se teď objevily, ale mají dopad i na připravované grafiky Radeon RX 8000, mluví totiž o schopnostech GPU architektury RDNA 4 v ray tracingu, které se mají o dost zlepšit. Celý článok „Ray tracing na AMD RDNA 4 bude díky BVH8 dvakrát rychlejší“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Mě osobně přijde zvláštní, že neexistuje levná Mini-ITX deska pro AMD. Ty nejlevnější od ASrock, či Gigabyte se pohybují kolem 3tisíc, což je cena neakceptovatelná při osazení takového AMD Athlon 200GE s cenou lehce přes tisícovku. Člověku tak nezbývá nic jiného než opustit myšlenku malého multimediálního PC s integrovaným zdrojem na platformě AMD. Jedinou alternativou co znám je ASROCK DeskMini A300 – za nějaké 4tisíce skříň s deskou a zdrojem.

    1. A bylo to i u předchozích socketů… vysvětlení netuším, pokud to není pořád ta stará věc, že AMD má menší objem prodejů a výrobci pro ně pořád dělají menší výběr desek.

      Existuje teda https://www.hwcooling.net/tak-predsa-vychadza-lacna-doska-mini-itx-vhodna-pre-amd-apu/ stojící dva tisíce, ale je za tu cenu ve snad jen dvou obchodech (má ji alza). Slyšel jsem jednou, že se údajně mini desky hůř prodávají a zvlášť pro AMD, tak možná trh celkově nemá zájem.

      1. Ku mne sa dostalo i také vysvetlenie, že tu sú marže už natoĺko, že sa doskami Mini-ITX s A320 z obchodného hľadiska na retailovom trhu prakticky vôbec neoplatí zaoberať. Dosiek s H310 v tomto formáte zopár je (asi úmerne tomu, o koľko je o túto platformu väčší dopyt), ale takisto je to žiaľ slabé.

        1. S miniaturizací provedení holt klesá poměr cena/výkon napříč platformami počínaje skříněmi. Buď chci počítač levný (mATX), nebo malý (miniITX).

      2. Osobně sem právě čekal, že po příchodu APU Ryzen se takové desky objeví a ono nic. Ideálně tak ještě s DC napájením.
        Asi půjdu do toho ASROCK DeskMini A300 – když spočítám kolik stojí deska/SFX zdroj/slušná mini skříň…

        1. Je pravda, že nabídka v tomto segmentu má velmi vleklý rozjezd, za zvážení by mi osobně stálo za aktuální situace pořízení notebooku s BGA U Ryzenem – šířka nabídky a poměr užitné hodnoty jsou tady už velmi dobré.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *