Tak predsa, vychádza lacná doska Mini-ITX pre AMD APU

Vo všetkých smeroch atraktívny low-end pod Raven Ridge

Keď už sa zdalo, že sa minimalistické zostavy postavené na procesoroch AMD musí nutne cenovo znevýhodňovať neprimerane drahá doska, sa ako blesk z čistého neba objavila skvelá správa Asusu. Čoskoro by mala byť vo formáte Mini-ITX dostupná Prime A320I-K, ktorá by mohla byť do nízkorozpočtových mini PC za sedemdesiatpäť eur bezkonkurenčná možnosť.

Sprvu sa low-endové čipsety AMD A320 na Mini-ITX neosadzovali vôbec. Najlacnejšie základné dosky s AMD B350 stáli (a spolu s B450 stále stoja) cez sto eur. Teda viac, než zaplatíte za Ryzen 3 2200. Výborný pomer cena/výkon u tohto procesora a i 2400G vo finále zabíja(la) cena základnej dosky. Dnes už iba tá. Po výraznom znížení cien pamätí a SSD v porovnaní sú situáciou rok dozadu, sa rysuje cena za kompletný Mini PC o dobrých 40 % nižšia. A to už niečo znamená!

Doteraz ste na výber medzi retailovými doskami Mini-ITX postavených na AMD A320 nemali žiadny. Jediná bežne dostupná je do naskladania novinky Asusu doska ASRock A320M-ITX. Aj keď, jej dostupnosť je dosť mizerná (žiadny SK ani CZ e-shop ju momentálne v cenníku nemá) a hlavne, cena u nej je furt vysoká, takmer na úrovní najlacnejších B450 v Mini-ITX. Nezostáva, než dúfať, že Asus Prime A320I-K bude podstatne lacnejšia. Pokiaľ bude reálna cena v obchodoch do 80 eur, je dôvod na menšie oslavy. Výbava tejto dosky je naozaj slušná, priam optimálna pre bežné počítače.

Šesťfázová napájacia kaskáda bude pripravená aj na Ryzen 5 3400G. Chladič MOSFETov sa už ale do ceny nevošiel. Hybridný M.2-2280 je plnohodnotný, štvorlinkový. SSD sa trochu netradične inštaluje nad pasívny chladič čipsetu. Ten je ale pomerne úsporný a ani prevádzku výkonnejších SSD by takáto „schéma“ nemala komplikovať. Podpora pamätí je uvádzaná na 3600 MHz, čo je v tejto cenovej kategórii nevídané.

Potešujúci je pohľad na štvoricu 4-pinových konektorov na ventilátory. Tie sa tiahnu jeden vedľa druhého sprava nad päticou. Najslabším článkom výbavy je tak zrejme prítomnosť Realtek ALC887. Opäť tu však treba prízvukovať na cenu. Ak nebude oveľa vyššia než čakáme, tak kompromis v podobe slabšieho zvukového čipu sa dá prijať.

Portov USB je tak akurát: šesť interne (2× 3.1 gen 1 + 4× 2.0) a šesť externe (2× 3.1 gen 1 + 4× 2.0). Čo na zadnom paneli vyniká, je DisplayPort (1.2). Väčšina sa asi zaobíde aj s HDMI (1.4b), nomajitelia monitorov s rozlíšením 4K môžu jasať. Každopádne šampus zatiaľ neotvárajte, to až potom, keď bude za 75 eur (s DPH) aj na faktúre.

V obchodoch by sa Asus Prime A320I-K mala objaviť každým dňom a vzhľadom na predpokladané oneskorené vydanie AMD A520 by táto doska nejaký čas na trhu mohla zotrvať.

  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *