APU Ryzeny 3000 budou taky mít 35W verze, máme parametry

Parametry a modely úsporných 35W APU Ryzen generace 3000 unikly

Před dvěma týdny jsme tu měli zprávu o Ryzenech 3000 s integrovanou grafikou, nových modelech 3200G a 3400G. To byly 65W modely, ale i v této generaci vedle nich vyjdou verze se sníženou spotřebou, které budou mít TDP 35 W. Zatím ještě nejsou oficiální, ale unikly k nim parametry a jména, takže to hlavní zdá se už máme. A kromě nich se chystají i nová 35W dvoujádra Athlon řady 300 v lowendu.

V řadě APU Ryzenů 3000 (12nm čipy s kódovým označením „Picasso“) bude zřejmě opět existovat 35W model od obou čtyřjader a tyto úsporné verze se jmenují Ryzen 3 3200GE a Ryzen 5 3400GE. Tyto modely se ještě spolu s Pro verzemi 65W APU objevily v seznamu podporovaných CPU na deskách ASRock, jsou tedy potvrzené z prakticky oficiálního zdroje.

Ryzen 5 3400GE máme podchycený skoro kompletně, protože kromě informace od ASRocku také parametry sdělil celkem spolehlivý twitterový leaker Tum Apisak. Toto čtyřjádro s SMT (osmi vlákny) bude mít základní frekvenci 3,3 GHz, tedy o 100 MHz vyšší než měl úsporný model 2400GE z loňska. Větší pokrok bude v jednovláknovém výkonu, protože maximální boost se zvýšil rovnou na 4,0 GHz. A údaje od ASRocku potvrzují, že to stále bude s 35W TDP.

Také integrované GPU bude mít vyšší frekvenci, má běžet na 1300 MHz, tedy o 100 MHz níž, než v 65W modelu, a opět bude obsahovat 704 shaderů (Radeon Vega 11). Ovšem při delší herní zátěži asi GPU může běžet na v průměru nižších taktech. A při současném zatížení CPU asi může být podtaktováno ještě víc. Stejně jako u současných úsporných CPU Intel asi platí, že pokud to chlazení dovolí, bude toto APU v turbu konzumovat více, než je 35 W.

Předchozí generace APU Ryzenů, Raven Ridge. Řada 3000 je refresh těchto čipů na 12nm procesu

Levnější opět 35W model Ryzen 3 3200G bude mít jen čtyři jádra bez SMT (takž jenom čtyři vlákna). Jeho základní frekvence je stejná, 3,3 GHz, ale mohl by asi mít nižší maximální boost. Pokud by AMD opět zvýšilo turbo o 200 MHz proti loňskému předchůdci, pak by asi hodnota mohla být 3,8 GHz. Grafika Radeon Vega 8 bude asi stejná jako v 65W modelu s 512 shadery. Jen s nižší frekvencí, kterou ale ještě neznáme (mohlo by to být 1150 MHz, pokud by také byla snížena o 100 W jako u předchozího modelu).

Oba procesory by měly mít nadále 4MB L3 cache a podporu pro 2933MHz paměti DDR4. Provedení je stále pro socket AM4, ale desky budou potřebovat aktualizaci BIOSu. Tyto procesory nemají jádra Zen 2  ani 7nm tranzistory jako CPU Ryzeny 3000 („Matisse“) a jde vlastně jen o refresh 14nm APU Raven Ridge používající nově 12nm proces. I tak ale pro fungování bude třeba aktualizace. Bohužel je také dost pravděpodobné, že se tyto 35W modely budou velmi špatně shánět. 35W Raven Ridge na trhu prakticky nebyly, jen ojediněle je prodával obchod Quiet PC a typicky se daly koupit jen jako součást OEM sestav. U generace Picasso to může být a asi i bude stejné.

35W modely APU Picasso v seznamu podporovaných CPU ASRocku

Na volný trh by ale měly směřovat 35W dvoujádra Athlon řady 300, které AMD také chystá. Prosákly už před časem, z dokumentů ASRocku ale pro ně máme i frekvence CPU. Objeví se má Athlon 300GE s frekvencí 3,4 GHz, dvěma jádry a SMT (čtyřmi vlákny). Tento lowend si tak polepší o 200 MHz proti Athlonu 200GE, jenž vyšel na podzim. O něco dražší Athlon 320GE bude mít takt 3,5 GHz (o 100 MHz váš než dnešní model 220GE). Informace o GPU nejsou, ale asi stále má jen 192 stream procesorů.

Tyto procesory/APU budou pravděpodobně k dispozici i v normálním prodeji, protože jimi AMD pokrývá lowendový segment proti Pentiím od Intelu. Je možné, že je v nich stejný křemík jako v první generaci dvoujader, tedy 14nm Raven Ridge nebo nativně dvoujádrový menší čip „Raven 2“ – nikoliv 12nm refresh Picasso. Přesto by asi mohly na trh přijít až s určitým zpožděním po výkonnějších čtyřjádrových APU – protože loni Athlony vyšly až v září a v prosinci, nebude je firma asi chtít nahradit tak brzo.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladič Wraith Spire už u Ryzenů 3000 není tak dobrý jako dřív

Jedna z výhod procesorů AMD Ryzen proti konkurenčním Intelům jsou přibalené chladiče, které mají lepší výkon/účinnost a jsou tak uspokojivějším řešením, pokud nekupujete chladič zvlášť. Jedním z relativně ceněných boxů byl model Wraith Spire, vyšší top-flow chladič pro až 95W procesory. Budete si na něj ale teď muset dát pozor, u Ryzenů 3000 mu totiž AMD změnilo konstrukci a bohužel už není tak kvalitní jako dřív. Celý článok „Chladič Wraith Spire už u Ryzenů 3000 není tak dobrý jako dřív“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Teploty, spotřeba a hluk Radeonů Navi. Kdy budou nereferenční?

V neděli se začaly prodávat nové grafické karty Radeon RX 5700 a RX 5700 XT se 7nm GPU Navi. Alespoň v mainstreamovém trhu (do vyššího zatím nevstoupily) přinášejí docela dobrou konkurenci proti GeForce RTX, ale referenční karty mají už trochu očekávané problémy s provozními vlastnostmi (i když ne se spotřebou). Bude tedy dobré počkat na nereferenční verze, které by se snad mohly objevit zhruba za pět až šest týdnů. Celý článok „Teploty, spotřeba a hluk Radeonů Navi. Kdy budou nereferenční?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzen 3000 s jádry Zen 2 delidován. Co přinese nahrazení pájky?

AMD v neděli konečně vydalo procesory Ryzen 3000 se 7nm čipy a architekturou Zen 2. Už jste možná četli různé recenze, nicméně na Youtube se mezi nimi objevila i jedna zajímavost. Overclocker Roman Hartung alias Der8auer totiž jeden z těchto procesorů delidoval, tedy odstranil z něj rozvaděč tepla. Můžeme se tedy podívat, jak to vypadá uvnitř a jestli se tím dají získat nějaké přínosy pro chlazení. Celý článok „Ryzen 3000 s jádry Zen 2 delidován. Co přinese nahrazení pájky?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Shánět se po 35W snad nebude nutné, ne? AMD přeci umožňuje nejméně skrze cTDP příkon zastropovat na 45W.

  1. No, ako na ktorej doske. Konfiguráciu cTDP neovláda každá (dokonca je ich, ak sa nemýlim, pomerne málo)… a verím, že tie úporné GE sú výberové kúsky a môžu byť efektívnejšie než G po podtakovaní a undervoltingu na rovnakú úroveň.

   1. Efektivnější v rámci s. odchylky s malosériovým příplatkem, pro koncáka maximálně jako zajímavost.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *