Jedno z prvých SSD s PCIe 4.0 je už k predobjednaniu na Amazone

Rýchlosť 5 GB/s cez M.2

Výkon najvýkonnejších SSD NVMe je už nejaký čas na hranici možností PCI Express 3.0. AMD X570 a štvrtá generácia tejto zbernice je tak vykúpením a pre mnohé firmy silný impulz. Niekoľko špičkových modelov sa blyslo i na tohtoročnom Computexe. Ten svoj Corsair začal dokonca už predávať. A veruže parametre MP600 má nevídané. Cena by však nemala výrazne presahovať podstatne pomalší Samsung 970 Evo Plus.

PCI Express 4.0 sľubuje oproti staršiemu štandardu dvojnásobnú teoretickú priepustnosť. Pri typických štyroch linkách 32 Gb/s. To znamená v praxi znamená prenosové rýchlosti až okolo 7 GB/s. Nové SSD Corsair MP600 by nemalo byť zase až o toľko pomalšie. Špičkový štítkový výkon výrobca uvádza 4,25 GB/s pre sekvenčné čítanie, ktoré je paradoxne pomalšie než sekvenčný zápis až 4,95 GB/s.

Toto SSD je postavené na radiči Phison PS5016-E16, na ktorom sa veľkou mierou finančne podieľalo i samotné AMD. A pretože má ísť o mainstreamové SSD, pamäte sú typu TLC.

Jedna vec je mimoriadne vysoký výkon a druhá vec to celé úspešne chladiť aj pri intenzívnej záťaži. Tu už zjavne nebol priestor na estetické srandičky a po celej dĺžke PCB na SSD tróni pekne rebrovaný pasív s vyšším profilom. Odhadom by to mohlo byť okolo 8 mm ako pri Patriote Viper, takže k nejakým kolíziám s grafickou kartou a podobne by snáď dochádzať nemalo. Ale i tak je otázne, ako vysoká spotreba vysokovýkonného radiča bude a či zvládne pod sto stupňov Celzia i kombinovanú záťaž pri kopírovaní (čítanie + zápis) alebo sekvenčný zápis. Dá sa očakávať, že model s dvojterabajtovou kapacitou bude mať pomerne veľký buffer SLC a maximálny výkon nebude iba na pár sekúnd.

Cena je nastavená triezvo. Jednoterabajtový variant by v bežnom predaji nemal byť drahší ako 300 eur a za 2 TB úložného priestoru zaplatíte približne 540 eur. To je iba o nejakých päťdesiat eur viac, než stojí teraz kapacitný ekvivalent konkurenčného Samsungu.

O bleskové SSD Corsairu je očividne veľký záujem. Zatiaľ čo ráno cena na japonskom Amazone, kde je exkluzívny predpredaj, zodpovedala odporúčanej cene (MSRP), teraz, večer, je to už po prepočte o 70 eur viac (370 eur). Tak snáď, keď to Corsair rozprúdi naplno a dostupnosť bude celosvetová, sa cena vráti zase na pôvodnú. Ale už teraz máte príležitosť si MP600 objednať v tomto odkaze. S doručením však počítajte tak o tri týždne. Vydanie tohto SSD je naplánované na 13. júla.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *