Už ne hračka. Je tu Raspberry Pi 4, výkon i výbava ve všem lepší

Nová generace slavného Raspberry Pi přináší průlom prakticky ve všech věcech, které ARM desky dosud trápily

Ze světa osobních počítačů s obvyklými procesory x86 se teď na chvíli přesuneme do světa jednodeskových minipočítačů s čipy ARM, oblíbené to hračce kutilů, zájemců o alternativní CPU i pro další úlohy. Vyšlo totiž nové Raspberry Pi 4, které do této oblasti přináší malou revoluci. Byť má pořád nízkou cenu a další výhody původních Pi, je proti dosti pomalým a omezeným starším verzím tak trochu jako příslovečné nebe a dudy.

Raspberry Pi bylo překvapivě uvedeno do prodeje tento týden, aniž by o něm dopředu kolovaly nějaké zvěsti. Jeho srdcem je úplně nový ARM procesor (SoC) od Broadcomu, BCM2711 v revizi B0. Obsahuje více zlepšení, ale hlavním jsou procesorová jádra. Tento čip nese čtyři výkonná out-of-order jádra Cortex-A72, zatímco Pi 2 a 3 měla slabší in-order jádra (v telefonech se označují little, zatímco Cortex-A72 je „big“ a donedávna to byl design, který ARM oficiálně doporučoval pro servery). A in-order jádra jako Cortex-53 jsou v prakticky ve všech ARM minideskách tohoto typu.

2–3× rychlejší CPU, konečně výkonnější jádra

Díky out-of-order jádrům by výkon měl značně narůst, ale toto bude trošku zmírněno tím, že Broadcom šetří na výrobním procesu a možná i trochu na implementaci, takže jádra jsou taktována jen na 1,5 GHz místo nějakých 2,4 GHz, na nichž běhávají v pokročilejších čipech. I tak by výkon měl narůst o hodně, výrobce uvádí, že proti RPi 3 (Broadcom BCM2837 s 4× Cortex-A53 na 1,4 GHz) dvakrát až třikrát. Tomu pomůže také zvýšení výkonu pamětí. RPi 4 totiž z pomalé DDR2 přešlo na LPDDR4, takže propustnost by se měla dost zvýšit a jádra CPU jí nebudou škrcena.

Procesor BCM2711 má mnohé inovace, zejména out-of-order jádra Cortex-A72. A je konečně místo 40nm vyráběný alespoň na 28nm procesu

Konečně dostatečná RAM

U paměti nastává další revoluce. Předchozí modely byly v použitelnosti pro náročnější účely (včetně toho, pokud jste chtěli desku použít jako desktopové PC s Linuxem) limitovány jen 1GB pamětí RAM. Raspberry Pi 4 umožňuje mít až 4 GB RAM, což otevírá úplně jiné možnosti. Verze s 2 GB a 1 GB existují ale také. Paměť nelze upgradovat ani rozšířit, musíte si variantu zvolit při koupi.

HDMI 2.0, 4K monitor i video

GPU zůstává na architektuře VideoCore unikátní pro SoC používané v Raspberry Pi, ovšem ve verzi IV místo VI a s taktem 500 MHz místo 400 MHz. Výhodou je dobrá podpora v Linuxu, kterou GPU PowerVR a Mali v ostatních SoC moc neoplývají. Na 3D výkon se asi moc hrát nebude, ale je důležité, že toto iGPU podporuje výstup na 4K monitor při 60 Hz – deska má k tomu dvě Micro HDMI 2.0. Druhý monitor může mít FullHD rozlišení, pokud první běží na 4K/60Hz, případně mohou oba běžet současně na 4K při 30 Hz. Procesor má i integrovaný dekodér videa podporující 4K H.264 a HEVC s 60 snímky za sekundu, včetně 10bitového profilu Main 10, takže i zde je velký posun ve schopnostech.

Rychlejší USB, síť i úložiště

Po RAM a výkonu CPU byla třetí velkou bolestí předchozích Pi konektivita: starší SoC poskytovaly jen pomalé USB 2.0 a co hůř, na tomto rozhraní zároveň běžel síťový adaptér, takže ač na papíře byl podporovaný gigabitový Ethernet, reálně se dalo dosáhnout jen nějakých circa 330 Mb/s. Nový procesor v Raspberry Pi 4 má připojen plnohodnotný gigabitový Ethernet, dva porty USB 3.0 plné velikosti a další dvě USB 2.0. A k tomu i bezdrátovou konektivitu dvoupásmové (2,4 GHz i 5,0 GHz) WiFi 802.11ac + Bluetooth 5.0.

Na desce je také audio jack, interní obrazový vstup a výstup (CSI a DSI) a také čtyřicetipinový konektor s řadou dalších rozhraní a GPIO, díky kterému je deska kompatibilní s přídavnými moduly starších verzí. Co je jiné, je napájení. Deska RPi 4 ho má přes oboustranné USB typu C. Také se doporučuje nová nabíječka s výkonem 15 W (5V/3A), ale starší (5V/2,5A) by prý měla být použitelná, pokud nebudete připojovat náročnější zařízení do portů USB 2.0. Samotné desce by měla provoz zvládat.

Úložiště zůstalo výměnné ve formě karty MicroSD. I v něm by měl být nový procesor a deska lepší a lépe se tak propůjčovat pro náročnější úlohy. Rozhraní je dvojnásobně rychlé, takže zatímco předchozí Pi mělo teoretický limit rychlosti čtení nebo zápisu 25 MB/s, zde to bude teoreticky až 50 MB/s (v praxi Tom’s Hardware naměřil čtení 45,7 a zápis 27,7 MB/s). Což je stále dost málo, ale jako alternativa je zde připojení SATA SSD přes převodník k USB 3.0, které má zdá se dostatečný výkon přes 300 MB/s.

SN8kres a specifikace Raspberry Pi 4

Cena za verzi s 1GB RAM zachována, ale vyplatí se připlatit na 2/4 GB

Raspberry Pi 4 už je teď v prodeji. Cena základní verze zůstává nízkých 35 dolarů, což je ovšem s 1GB RAM. 2GB model vyjde na 45 $ a 4GB pak na 55 $, Zde se asi určitě vyplatí připlatit, protože větší paměť výrazně rozšiřuje možnosti této desky – například prohlížet web v klasickém prohlížeči na desktopovém OS je s 2 GB tak na hraně a s 1 GB už problém.

V ČR (od autorizovaného distributora RPishop.cz) se dá RPi 4 objednat za 988 Kč (1 GB), 1262 Kč (2 GB) nebo 1536 Kč za verzi s plnou 4GB operační pamětí. Ceny pro Slovensko jsou 38,54 €, 49,23 € a 59,91 € za jednotlivé verze.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň

Minidesky Raspberry Pi jsou na poměry stolních PC (a asi i notebooků) hodně úsporná zařízení, ale spotřeba jejich ARM SoC jde na nějakých 8 W a pokud je chcete plně zatížit (nebo dokonce i přetaktovat), chce to chladit. Psali jsme už o kuriózním věžovém chladiči s ventilátorem pro RPi 4, ale teď je to o dost lepší řešení: pasivní skříň od Akasa, kde teplo absorbuje a do okolí předává hliníkový plášť, úplně bezhlučně. Celý článok „Bezhlučné chlazení pro Raspberry Pi 4: Akasa uvádí pasivní skříň“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

S novým firmwarem se Raspberry Pi 4 dá přetaktovat na 2 GHz

Raspberry Pi 4 toto léto docela příjemně překvapilo, s jádry Cortex-A72 slibuje na poměry ARM desek docela slušný výkon. V základu to ovšem trochu kazí nízká frekvence 1,5 GHz. Ovšem toto by teď mohlo vylepšit přetaktování. S novým firmwarem, který teď vychází, se totiž procesor BCM2711 dá přetaktovat až o třetinu, což by se mohlo hodně hodit při použití desky jako ARM desktopového počítače. Celý článok „S novým firmwarem se Raspberry Pi 4 dá přetaktovat na 2 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower

Věžové chladiče s heatpipe jsou dnes asi nejosvědčenější chlazení – jednoduché, spolehlivé a výkonné, často konkurenceschopné s vodními AIO. Dnes tu máme jednu pěknou kuriozitu. Už si totiž můžete opatřit věžový chladič včetně heatpipe i pro jednodeskové minipočítače Raspberry Pi. Primárně pro novou verzi 4, která si chlazení celkem žádá, ale tento chladič by měl fungovat i se staršími a má vyřešené i potřebné uchycení. Celý článok „Pro Raspberry Pi 4 už existuje i věžový chladič: Ice Tower“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *