MSI MEG Z390 Ace – Dračí eso v rukávu MSI

Parametry a rozbor

MSI MEG Z390 Ace spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 Godlike tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model Godlike se svojí extrémní cenou, dá se model Ace považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 Ace vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení.

Základní parametry


Co najdete v balení

Obsah balení této základní desky je celkem pestrý. Kryt I/O však budete hledat marně, protože je již napevno předinstalován přímo na desce, což osobně velice vítám. Najdete zde však čtyři 6Gb kabely SATA pro připojení pevných disků. Dále několik šroubků pro disky M.2, anténu WiFi a můstek SLI HB M. MSI také přibalilo několik kabelů pro zapojení podsvícení RGB. Jedná se o jednu 12V rozdvojku RGB a dále pak jeden 5V propojovací kabel D-RGB a jeden speciální 5V propojovací kabel Corsair RGB. Dále zde najdete několik štítků pro označení kabelů, samolepku MSI Dragon a několik dalších tištěných materiálů včetně přehledně zpracovaného manuálu. Je zde i DVD s ovladači, což ale v dnešní době působí poněkud zpátečnicky. Postačil by pouze štítek s QR kódem s odkazem na MSI Support.

Analýza základní desky

Deska je klasického formátu ATX a již při prvním pohledu je jasné, že MSI nikde zbytečně nešetřilo. Deska působí celkově velice odolně, okolí patice procesoru je osazeno robustní napájecí kaskádou, kterou kryje velký pasiv.

Kryt I/O na můj vkus zbytečně zakrývá velkou část chladiče VRM, nicméně zde musela funkce ustoupit vzhledu a MSI zde osadilo panel tzv. Mystic Light Infinity s efektem nekonečného zrcadla. Vypadá to celkem působivě, nemyslíte?

Všechny tři dlouhé sloty PCIe mají ocelové vyztužení (MSI Steel Armor) pro vyšší odolnost. Stejně jsou provedeny i sloty pro RAM. Osobně se domnívám, že u slotů RAM je to čistě pro atraktivnější vzhled, než že by to plnilo nějakou funkci. Dále je zde k nalezení trojice slotů Turbo M.2, z nichž spodní je krytý pomocí pasivu Shield Frozr. Sluší se dodat, že sloty M.2, jak bývá častým zvykem, sdílejí pásmo spolu se sloty SATA. Takže při zapojování více disků a SSD je vhodné zkontrolovat manuál. Nechybí samozřejmě pro MSI typické dračí logo na pasivu čipsetu.

Základem kterékoliv kvalitní desky pro nadšence a overclockery je robustní napájecí kaskáda. U tohoto modelu se MSI nedrželo zpátky, což je vidět i na dvojici 8-pin konektorů EPS. Je to nejspíše zbytečně naddimenzované řešení. Kvalitní kabel EPS by měl vydržet i odběr nad 300 W, ale není špatné mít rezervu. Pokud váš zdroj nemá druhý kabel EPS, tak nemusíte zoufat, deska pojede i s jediným kabelem EPS.

Napájení procesoru obstarává kaskáda dvanácti fází (jedná se o šest zdvojených fází). Každá fáze má zvlášť high-side a low-side MOSFET, jak je i z obrázku patrné. VRM je tedy skutečně kvalitní a mělo by si bez problému poradit i s přetaktovaným Core i9-9900K. Chlazení kaskády je také velice dobré. Během benchmarků nepřesáhly teploty hodnotu 55 °C ani při OC procesoru 9700K na 5 GHz na všech jádrech. Testy probíhaly na open air bench bez airflow a měření teplot kaskády bylo orientační pomocí termočlánku.

Na spodní straně desky jsou umístěny tlačítka Power a Reset. Vedle těchto tlačítek se nachází otočný volič Game Boost pro automatické přetaktování s celkem osmi OC profily. Osobně nejsem zastánce tohoto řešení. Automatické OC obvykle používá zbytečně vysoké napětí vedoucí k extrémním teplotám procesoru. Proto vždy preferuji pečlivé a odladěné OC s co nejnižším možným napětím pro stabilní systém.

Co se týče síťové konektivity, tak ta plně odpovídá základní desce v tomto segmentu. Tedy kombinace ethernetového portu Killer E2500 Gigabit LAN a připojení WiFi Intel Wireless AC 9560 (1,733 Gb/s) kombinovaného s BlueTooth 5.0.

Celkem unikátní vlastnost této desky je dvojice konektorů USB-C pro přední panel. Jedná se spíše o futureproofing, protože zatím nevím o jediné PC skříni, která by měla dva USB-C konektory na předním panelu.

Slotů PCIe 3.0 je celkem šest, tři dlouhé sloty PCIe ×16 a tři krátké sloty PCIe ×1. Vzhledem k tomu, že k dispozici je 16 linek PCIe z CPU, tak pro grafické karty lze využít režimy 16×/0×/0×, 8×/8×/ 0× a 8×/4×/4× a deska samozřejmě podporuje jak CrossFireX tak Nvidia SLI pro zapojení více grafických karet.

Jediné, co mě na této základní desce trochu zklamalo je naprostá absence video výstupů. Stačil by jediný HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.4, ale bohužel nic z toho vzadu na panelu I/O nenajdete. Je mi jasné, že 99,9%  uživatelů nebude provozovat tuto desku bez dedikované grafické karty a že tedy video výstup z procesoru nevyužije. Ale v případě závady na grafické kartě máte smůlu a nebudete moct dočasně využít iGPU procesoru jako nouzové řešení. Je to jen drobný nedostatek a s příchodem Ci7-9700KF a Ci9-9900KF procesorů se stává prakticky irelevantním.

Zvukové řešení je příjemně naddimenzované. Obstarává jej čip od Realteku, typ ALC 1220, podpořený ESS Sabre 9018 DAC a plejádou kondenzátorů Nippon-Chemicon Gold audio. Toto řešení poskytuje až osmikanálový zvuk (7.1). Nechybí samozřejmě ani software typický pro MSI, tedy Audio Boost HD, Nahimic 3 nebo Voice Boost. Pro drtivou většinu uživatelů nebo hráčů by toto řešení mělo poskytnout více než dostatečnou kvalitu zvuku, která uspokojí i náročnější posluchače.

V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani podsvícení RGB. Vestavěné LED RGB najdeme pod krytem I/O ve formě MSI Mystic Light Infinity. Na desce jsou samozřejmě také 12V porty RGB. Jeden u slotů RAM vedle dvojciferného displeje Debug a jeden na spodním okraji desky. Dále dva 5V porty RGB z nichž jede jen proprietární pro LED Corsair. Není tedy problém zapojit další pásky LED, podsvícení chladiče CPU nebo další ventilátory s podsvícením RGB. Ovládání a synchronizace podsvícení RGB jsou řešeny pomocí aplikace MSI Mystic Light.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva

Minulý týden Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti – grafickou kartu, která bude až do vydání nové generace GPU na podzim nejvýkonnější herní grafikou. Má ale primát také v dosud nejvyšší spotřebě u standardní jednočipové grafiky, kvůli čemuž jako první používá nový napájecí konektor 12VHPWR schopný dodat až 600 W a zamýšlený pro karty PCI Express 5.0. Bohužel to ale vypadá, že ani tato novinka nebude navždy stačit. Celý článok „16pinový konektor dá až 600 W, část RTX 3090 Ti už ale má dva“ »

  •  
  •  
  •  

K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny

Nvidia by brzo měla představit svou novou highendovou a dosud nejvýkonnější herní grafiku 8nm generace Ampere, GeForce RTX 3090 Ti. Ta má podle prosáklých informací velmi vysoké TDP – rovnou 450 W. A kvůli tomu jako první karta používá napájení přes konektor 12VHPWR podle specifikace zdrojů ATX 3.0. Nicméně vlastnictví takového zdroje nebude podmínkou. Karty se budou dát alternativně napájet ze tří osmipinových konektorů. Celý článok „K GeForce RTX 3090 Ti bude přibalen adaptér na tři osmipiny“ »

  •  
  •  
  •  

Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky

Před nedlouhým časem přišel Intel s novou technologií počítačových zdrojů, standardem ATX12VO, který má šetřit energii sjednocením větví zdroje jen na 12 V (s tím, že ostatní napětí musí konvertovat deska) – zejména snížit klidové spotřeby PC. Teď trochu překvapivě ale uvádí novou revoluci jinde: novou verzi klasického standardu ATX, a to novou „major verzi“ 3.0. Verze 2.x tu s námi byla od roku 2003, skoro polovinu historie PC. Celý článok „Zdroje čekají velké změny: ATX 3.0 má 16pin pro GPU, další novinky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

      1. Éj, a neopravovali sme to už raz v tých grafoch? Každpádne už je tá jednotka v zátvorke uvedená správne a snáď som tam nedokrkval zase čosi iného 🙂 Díky za upozornenie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *