MSI MEG Z390 ACE – Dračí eso v rukávu MSI

Parametry a rozbor

MSI MEG Z390 ACE spadá do nejvyšší řady MEG (MSI Enthusiast Gaming) základní desek od MSI. Spolu s MSI MEG Z390 GODLIKE tvoří vrchol nabídky. Pokud tedy pomineme model GODLIKE se svojí extrémní cenou, dá se model ACE považovat za to nejlepší od MSI s čipsetem Z390 Express. Za ještě celkem akceptovatelnou cenu nabízí MEG Z390 ACE vysoký výkon, spolehlivost a nejen pestrou výbavu, ale také atraktivní vizuální provedení.

Základní parametry


Co najdete v balení

Obsah balení této základní desky je celkem pestrý. I/O kryt však budete hledat marně, protože je již napevno předinstalován přímo na desce, což osobně velice vítám. Najdete zde však čtyři SATA 6Gbps kabely pro připojení pevných disků. Dále několik šroubků pro M.2 disky, WiFi anténu a SLI HB M můstek. MSI také přibalilo několik kabelů pro zapojení RGB podsvícení. Jedná se o jednu 12V RGB rozdvojku a dále pak jeden 5V D-RGB propojovací kabel a jeden speciální Corsair 5V RGB propojovací kabel. Dále zde najdete několik štítků pro označení kabelů, MSI Dragon samolepku a několik dalších tištěných materiálů včetně přehledně zpracovaného manuálu. Je zde i DVD s ovladači, což ale v dnešní době působí poněkud zpátečnicky. Postačil by pouze štítek s QR kódem s odkazem na MSI Support.

Analýza základní desky

Deska je klasického ATX formátu a již při prvním pohledu je jasné, že MSI nikde zbytečně nešetřilo. Deska působí celkově velice odolně, okolí patice procesoru je osazeno robustní napájecí kaskádou, kterou kryje velký pasiv.

Kryt I/O na můj vkus zbytečně zakrývá velkou část VRM chladiče, nicméně zde musela funkce ustoupit vzhledu a MSI zde osadilo tzv. Mystic Light Infinity panel s efektem nekonečného zrcadla. Vypadá to celkem působivě, nemyslíte?

Všechny tři dlouhé PCIe sloty mají ocelové vyztužení (MSI Steel Armor) pro vyšší odolnost. Stejně jsou provedeny i sloty pro RAM. Osobně se domnívám, že u RAM slotu je to čistě pro atraktivnější vzhled, než že by to plnilo nějakou funkci. Dále je zde k nalezení trojice Turbo M.2 slotů, z nichž spodní je krytý pomocí pasivu Shield Frozr. Sluší se dodat, že M.2 sloty, jak bývá častým zvykem, sdílejí pásmo spolu se SATA sloty. Takže při zapojování více disků a SSD je vhodné zkontrolovat manuál. Nechybí samozřejmě pro MSI typické dračí logo na pasivu čipsetu.

Základem kterékoliv kvalitní desky pro nadšence a overclockery je robustní napájecí kaskáda. U tohoto modelu se MSI nedrželo zpátky, což je vidět i na dvojici 8-pin EPS konektorů. Je to nejspíše zbytečně naddimenzované řešení. Kvalitní EPS kabel by měl vydržet i odběr nad 300 W, ale není špatné mít rezervu. Pokud váš zdroj nemá druhý EPS kabel, tak nemusíte zoufat, deska pojede i s jediným EPS kabelem.

Napájení procesoru obstarává kaskáda dvanácti fází (jedná se o šest zdvojených fází). Každá fáze má zvlášť high-side a low-side MOSFET, jak je i z obrázku patrné. VRM je tedy skutečně kvalitní a mělo by si bez problému poradit i s přetaktovaným Core i9-9900K. Chlazení kaskády je také velice dobré. Během benchmarků nepřesáhly teploty hodnotu 55°C ani při OC procesoru 9700K na 5 GHz na všech jádrech. Testy probíhaly na open air bench bez airflow a měření teplot kaskády bylo orientační pomocí termočlánku.

Na spodní straně desky jsou umístěny tlačítka Power a Reset. Vedle těchto tlačítek se nachází otočný volič Game Boost pro automatické přetaktování s celkem osmi OC profily. Osobně nejsem zastánce tohoto řešení. Automatické OC obvykle používá zbytečně vysoké napětí vedoucí k extrémním teplotám procesoru. Proto vždy preferuji pečlivé a odladěné OC s co nejnižším možným napětím pro stabilní systém.

Co se týče síťové konektivity, tak ta plně odpovídá základní desce v tomto segmentu. Tedy kombinace Ethernetového portu Killer E2500 Gigabit LAN a WiFi připojení Intel Wireless AC 9560 (1.733 Gbps) kombinovaného s BlueTooth 5.0.

Celkem unikátní vlastnost této desky je dvojice USB-C konektorů pro přední panel. Jedná se spíše o futureproofing, protože zatím nevím o jediné PC skříni, která by měla dva USB-C konektory na předním panelu.

PCIe 3.0 slotů je celkem šest, tři dlouhé PCIe x16 sloty a tři krátké PCIe x1 sloty. Vzhledem k tomu, že k dispozici je 16 PCIe linek z CPU, tak pro grafické karty lze využít režimy 16x/0x/0x, 8x/8x/ 0x a 8x/4x/4x a deska samozřejmě podporuje jak CrossFireX tak Nvidia SLI pro zapojení více grafických karet.

Jediné, co mě na této základní desce trochu zklamalo je naprostá absence video výstupů. Stačil by jediný HDMI 2.0 nebo DisplayPort 1.4, ale bohužel nic z toho vzadu na I/O panelu nenajdete. Je mi jasné, že 99.9% uživatelů nebude provozovat tuto desku bez dedikované grafické karty a že tedy video výstup z procesoru nevyužije. Ale v případě závady na grafické kartě máte smůlu a nebudete moct dočasně využít iGPU procesoru jako nouzové řešení. Je to jen drobný nedostatek a s příchodem 9700KF a 9900KF procesorů se stává prakticky irelevantním.

Zvukové řešení je příjemně naddimenzované. Obstarává jej čip od Realteku, typ ALC 1220, podpořený ESS Sabre 9018 DAC a plejádou Nippon-Chemicon Gold audio kapacitorů. Toto řešení poskytuje až osmikanálový zvuk (7.1). Nechybí samozřejmě ani software typický pro MSI, tedy Audio Boost HD, Nahimic 3 nebo Voice Boost. Pro drtivou většinu uživatelů nebo hráčů by toto řešení mělo poskytnout více než dostatečnou kvalitu zvuku, která uspokojí i náročnější posluchače.

V dnešní době samozřejmě nemůže chybět ani RGB podsvícení. Vestavěné RGB LED najdeme pod I/O krytem ve formě MSI Mystic Light Infinity. Na desce jsou samozřejmě také 12 V RGB porty. Jeden u RAM slotů vedle dvojciferného Debug displeje a jeden na spodním okraji desky. Dále dva 5 V RGB porty z nichž jede jen proprietární pro Corsair LED. Není tedy problém zapojit další LED pásky, podsvícení CPU chladiče nebo další ventilátory s RGB podsvícením. Ovládání a synchronizace RGB podsvícení jsou řešeny pomocí aplikace MSI Mystic Light.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem. Celý článok „ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů. Celý článok „Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu

ASRock celkem nedávno představil pětici základních desek s chipsetem B365, přičemž model Phantom Gaming 4 je nejvyšším modelem mezi těmito deskami. Tomu odpovídá celkem pestrá výbava, zejména vzhledem k předpokládanému využití základní desky v levnějších herních sestavách. Svým designem cílí tato deska především na hráče a díky svým možnostem podsvícení RGB se bude vyjímat především v sestavách s prosklenou bočnicí. Celý článok „ASRock B365 Phantom Gaming 4 – zajímavá deska za dobrou cenu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *