Ryzen 3000 má lepší možnost přetaktování: PBO Auto Overclocking

Precision Boost Overdrive Automatic Overclocking: chytrý OC přes turbo je u Ryzenů 3000 vylepšený

Za dva týdny vyjdou po dlouhém čekání 7nm procesory AMD Ryzen 3000 pro desktopový socket. Kromě vyššího počtu jader a nové architektury budou tato CPU (ale částečně i 12nm APU, které je doprovázejí) mít také jednu novinku v přetaktování a chování turbo boostu. Bude je totiž možné líp přetaktovat pomocí Precision Boost Overdrive. Tato alternativa klasického OC na pevnou frekvenci bude u Ryzenů 3000 v jednom směru vylepšená.

Od druhé generace Ryzenů (2000) zavedlo AMD alternativní způsob přetaktování procesorů. Místo pevného nastavení násobiče spočívala v tom, že se ponechá v činnosti normální ovládání frekvencí procesoru, kterému AMD říká Precision Boost. Precision Boost nastavuje frekvence v závislosti na tom, jakou má procesor teplotu (a tedy i jak silný má chladič), kolik odebírá proudu z VRM a jaká je jeho spotřeba. Pokud byste si tyto tři veličiny vyznačili jako tři osy trojúhelníku, tak tento trojúhelník ukazuje limit výkonu (celkových aktivních frekvencí všech jader dohromady), který CPU může v nepřetaktovaném stavu dosáhnout – můžete si představit, že se může pohybovat v onom oranžovém trojúhelníku na následujícím obrázku vlevo, zatímco vnější trojúhelník ukazuje limity samotného křemíku.

Vizualizace toho, jak Precision Boost Overdrive přetaktovává CPU tím, že zvýší limity spotřeby a proudu, které může turbo boost dosáhnout (Zdroj: Hexus.net)

Přetaktování přes funkci nazvanou Precision Boost Overdrive (PBO) ale od Ryzenu 2000 umožňovalo zvýšit limity proudu a spotřeby, takže CPU mohlo v plné zátěži všech jader zvýšit frekvence o něco víc za cenu vyšší spotřeby – a vyčerpat tak rezervu, která v procesoru v nepřetaktovaném stavu byla (a na grafu se přiblížit vnějšímu trojúhelníku). Výhoda PBO byla, že pořád pracuje s automatickým nastavováním napětí, kdy CPU samo nejlíp ví, kolik voltů potřebuje, takže spotřeba je typicky lepší, než při manuálním OC. A také si tímto zachováte maximální jednovláknové turbo, o které byste například u Ryzenu 7 2700X přišli, protože manuální OC všech jader se většinou nedostane k jeho maximální boostové frekvenci 4,35 GHz.

Ovšem omezení přetaktování přes PBO bylo, že se systém pořád pohyboval jen v rámci rozsahu továrních taktů, tedy mezi základní frekvencí a maximálním boostem, který nebylo možné překročit. A právě tento limit se u Ryzenů 3000 odstraňuje. AMD při jejich odhalení prozradilo, že Ryzen 3000 bude mít podporu pro funkci „Precision Boost Overdrive Automatic Overclocking“, která stejné fungování rozšíří o možnost zvýšit maximální frekvenci.

Precision Boost Overdrive Automatic Overclocking u Ryzenů 3000 už umožňuje i zvýšení limitu frekvence, a to až o 200 MHz nad maximální turbo

Precision Boost Overdrive Automatic Overclocking

PBO Auto Overclocking bude dovolovat spolu se spotřebou a proudem zvýšit také limit maximálního taktu, a to až o 200 MHz nad nejvyšší turbo. Například u Ryzenu 7  3800X s maximálním boostem 4,5 GHz by tedy mělo PBO Auto OC umožnit s normálním fungováním Boostu jít až na 4,7 GHz. Pokud to ovšem křemík dovolí. To asi AMD negarantuje, dosažení takto vyšší frekvence asi bude záviset na chlazení, kvalitě desky a kusovosti. Jak přetaktovatelné 7nm Ryzeny jsou, zatím nevíme, takže ještě nelze říct, jak užitečná tato funkce bude. Pokud by ale zvýšení nebylo reálně stabilní u vyšších modelů, 200 MHz navíc by asi mohlo pořád dobře fungovat u níže taktovaných CPU, jako je Ryzen 7 3700X (maximum 4,4 GHz) nebo Ryzeny 5 3600/3600X (maxima 4,2 a 4,4 GHz).

Podle výsledků, které AMD ukazovalo v prezentaci, přináší 200MHz navýšení stropu frekvence nejvíc výkonu navíc právě u nejlevnějších modelů, kdežto u vyšších je zisk už malý až zanedbatelný. Je proto možné, že tento auto OC bude opatrný a nebude riskovat nestabilitu. Zvýšení limitu o 200 MHz by tak na top modelech neznamenalo, že se procesor vždy bude snažit jet takto vysoko, v praxi by se mohlo odvážit zvednout takty třeba jen o zlomek. Na levnějších CPU s velkou rezervou by ale mohl boost jít až ke stropu oněch 200 MHz navíc. Zvýšení o 200 MHz se tedy asi týká skutečně jen limitu, neznamená nutně, že se o tolik víc zvýší frekvence.

Zvýšení výkonu s 200MHz PBO Auto OC na Ryzenu 5 3600X podle slajdů AMD. U 4,2GHz modelu 3600 se asi maximální takt zvýšil o hodně, u vyšších modelů s frekvencí boostu 4,4 a 4,5 GHz evidentně reálné navýšení taktu bylo méně než o 200 MHz

Toto přetaktování by opět asi mělo být schopné dosáhnout na vyšší výkon s lepší efektivitou a lepší spotřebou, zatímco ruční nastavení taktu a napětí bude asi vést k vyšší spotřebě a zahřívání. Tentokrát se jím ale bude alespoň teoreticky dát zvýšit také jednovláknový výkon.

Pro využití tohoto způsobu OC bude třeba mít procesor Ryzen 3000, starším zpětně přidána podpora asi nebude. A musí to být minimálně Ryzen 5 nebo vyšší model – pro levné Ryzeny 3 funkce PBO Auto OC povolená nebude. Není úplně jasné, zda budete potřebovat novou desku (s čipsetem X570), nebo by případně toto fungovalo i na starších pomocí ulitity Ryzen Master, či aktualizací BIOSu. Zatím bych radši počítal s tím, že půjde o výsadu desek řady 500, protože jde přece jenom o poměrně velkou změnu.

PBO s automatickým OC bude fungovat i na APU Ryzenu 5 3400G

Zajímavá je jinak ještě jedna věc. Toto automatické přetaktování až o 200 MHz nebude čistě jenom pro 7nm CPU, byť jsme již řekli, že starší CPU mají smůlu. AMD ale funkci povolí i pro 12nm APU Picasso – tedy pro nový model Ryzen 5 3400G (i zde platí, že Ryzeny 3 mají smůlu). Podpora PBO autopřetaktování byla zmíněna, už když jsme o těchto APU psali při jejich odhalení, ovšem tehdy jsme si ještě nevšimli, co to přesně znamená. Opět nevíme, jestli Ryzen 5 3400G zvládne stabilně 4,4GHz frekvenci (200 MHz navíc proti jeho max. boostu 4,2 GHz), ale přinejmenším si to budete moci vyzkoušet. Nebo nastavit zvýšení o něco opatrnější.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU

V předchozích cyklech nové generace GPU měly dvouletý cyklus, což by vycházelo na letošní podzim. Nvidia před časem v roadmapě kladla GeForce RTX 5000 na rok 2025 a u AMD není stále jasné, kdy by mohly Radeony RX 8000 přijít, určitá šance, že to bude letos, ale asi zůstává. Nyní se na internetu objevily specifikace těchto GPU s architekturou RDNA 4. Pokud jsou pravé, možná by to i mohlo ukazovat na vydání relativně brzo. Celý článok „Radeony generace RDNA 4: Unikly specifikace a výkon obou GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté. Celý článok „Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *