Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF

Efektný a efektívny chladič CPU

Estetické ladenie komponentov na čele s RGB LED je už tvrdý mainstream. Ak ale stavia na solídnom základe, tak čert to ber… Jedna vec je totiž zostrojiť produkt spôsobom „hlavne aby vyzeral“ v duchu „vzhľad predáva“ a iná vec doplniť osvetlenie na funkčne schopný návrh ako dekoráciu. Najnovší prírastok, ktorý vznikol po dohode dvoch rozumných firiem, ide našťastie tou druhou cestou.

Asus a Scythe na konte už nejaké spoločné chladiče majú: vežovitý Kotetsu Mark II a top-flow Chochen. Teraz pod hlavičku rovnakej „hernej aliancie“ pribúda najzvučnejší – Mugen 5. Asus sa v ostatnom čase začal viac venovať sérii TUF a podobne ako v prípade drahých komponentov ROG pre nadšencov chce zjavne vytvoriť ďalšiu silnú kompletnú rodinu produktov.

Nie je tak dávno, čo boli TUF Sabartooth na vrchole ponuky základných dosiek, v súčasnosti séria „The Ultimate Force“ trochu opúšťa vlastné názvoslovie a formuje skôr ako cenovo dostupná možnosť pre byť to stále náročných, ale už bežných hráčov, ktorí nepotrebujú extrémnosti ROG. Tam má Asus kvapalinové chladiče Ryujin and Ryuo, v rámci ktorých takisto nechal všetko v režii (vrátane ventilátorov Noctua) na špičkových výrobcov vo fachu. Retrospektívne sa vám asi vynorí zopár chladičov, ktoré má Asus historicky na konte. Ale zrejme žiadny, ktorý by zaznamenal nejaký väčší ohlas. To Mugen si sa v strednej triede stabilne drží niekoľko rokov.

Základ Scythe Mugen 5 TUF zostal bezo zmeny a zodpovedá Mugenu 5 rev. B. Trištvrtekilový pasív tak pretkáva šestica 6mm heatpipe a  základňa je vytočená smerom k slotom DIMM, vďaka čomu ventilátor nezasahuje do priestoru pamäťových modulov.

   

Čo do chladiaceho výkonu a hlučnosti, použitý je prakticky rovnaký ventilátor. Rozsah otáčok, počet aj tvar listov zodpovedá „prachobyčajnému“ Kaze Flex 120. Teraz sú navyše akurát RGB LED, svetlovodivý panel a tématicky žlté antivibračné podložky v rohoch ventilátora.

Hlavnou hviezdou večera je však strieška, s ktorou má chladič na výšku 158, teda o nejaké 4 mm viac než originál. Významná časť jej plochy je takisto podsvietená, a to vrátane loga TUF uprostred. Až to dodáva tomuto chladiču šmrnc a jednoznačnú príslušnosť.

V mnohých obchodoch už táto novinka svieti skladom, a to za cenu okolo 70 eur/1800 Kč. Za osvetlenie a symboliku si tak priplatíte zhruba 15 eur/385 Kč, takže Scythe zostáva verný svojej cenovej politiky a môžeme sa baviť o stále slušnom pomere cena/hodnota. Ktovie, koľko by tak stál Asus Mugen 5. 🙂

Chladič Scythe Mugen 5 TUF


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu

Levný věžový chladič Arctic Freezer 7 Pro asi často budete znát, na světě je už hodně dlouho a běhá asi v bezpočtu počítačů. Tato dalo by se říct legenda bude teď po víc než deseti letech na trhu nahrazena novou verzí. Ta se jmenuje Arctic Freezer 7 X a zachovává – respektive by ji měla ještě zlepšit – nízkou cenu, má podobné rozměry, ale přináší novější technologie, díky čemuž má mít chladící výkon lepší o desetinu při menší hlučnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *