Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF

Efektný a efektívny chladič CPU

Estetické ladenie komponentov na čele s RGB LED je už tvrdý mainstream. Ak ale stavia na solídnom základe, tak čert to ber… Jedna vec je totiž zostrojiť produkt spôsobom „hlavne aby vyzeral“ v duchu „vzhľad predáva“ a iná vec doplniť osvetlenie na funkčne schopný návrh ako dekoráciu. Najnovší prírastok, ktorý vznikol po dohode dvoch rozumných firiem, ide našťastie tou druhou cestou.

Asus a Scythe na konte už nejaké spoločné chladiče majú: vežovitý Kotetsu Mark II a top-flow Chochen. Teraz pod hlavičku rovnakej „hernej aliancie“ pribúda najzvučnejší – Mugen 5. Asus sa v ostatnom čase začal viac venovať sérii TUF a podobne ako v prípade drahých komponentov ROG pre nadšencov chce zjavne vytvoriť ďalšiu silnú kompletnú rodinu produktov.

Nie je tak dávno, čo boli TUF Sabartooth na vrchole ponuky základných dosiek, v súčasnosti séria „The Ultimate Force“ trochu opúšťa vlastné názvoslovie a formuje skôr ako cenovo dostupná možnosť pre byť to stále náročných, ale už bežných hráčov, ktorí nepotrebujú extrémnosti ROG. Tam má Asus kvapalinové chladiče Ryujin and Ryuo, v rámci ktorých takisto nechal všetko v režii (vrátane ventilátorov Noctua) na špičkových výrobcov vo fachu. Retrospektívne sa vám asi vynorí zopár chladičov, ktoré má Asus historicky na konte. Ale zrejme žiadny, ktorý by zaznamenal nejaký väčší ohlas. To Mugen si sa v strednej triede stabilne drží niekoľko rokov.

Základ Scythe Mugen 5 TUF zostal bezo zmeny a zodpovedá Mugenu 5 rev. B. Trištvrtekilový pasív tak pretkáva šestica 6mm heatpipe a  základňa je vytočená smerom k slotom DIMM, vďaka čomu ventilátor nezasahuje do priestoru pamäťových modulov.

   

Čo do chladiaceho výkonu a hlučnosti, použitý je prakticky rovnaký ventilátor. Rozsah otáčok, počet aj tvar listov zodpovedá „prachobyčajnému“ Kaze Flex 120. Teraz sú navyše akurát RGB LED, svetlovodivý panel a tématicky žlté antivibračné podložky v rohoch ventilátora.

Hlavnou hviezdou večera je však strieška, s ktorou má chladič na výšku 158, teda o nejaké 4 mm viac než originál. Významná časť jej plochy je takisto podsvietená, a to vrátane loga TUF uprostred. Až to dodáva tomuto chladiču šmrnc a jednoznačnú príslušnosť.

V mnohých obchodoch už táto novinka svieti skladom, a to za cenu okolo 70 eur/1800 Kč. Za osvetlenie a symboliku si tak priplatíte zhruba 15 eur/385 Kč, takže Scythe zostáva verný svojej cenovej politiky a môžeme sa baviť o stále slušnom pomere cena/hodnota. Ktovie, koľko by tak stál Asus Mugen 5. 🙂

Chladič Scythe Mugen 5 TUF


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…

Pasta, v lepšom prípade indiová pájka a pri AMD prestup tepla zneefektívňujú ešte i 7 nm tranzistory a celkovo malá plocha čipletov, ktorá pre ochladzovanie takisto predstavuje úzke hrdlo. To sú dôvody, pre ktoré sa často v diskusiách objavujú názory, že za výkonné chladiče nemá veľmi zmysel priplácať. Rozdiel teplôt oproti lacnejším modelom však nie je taký malý, ako sa to všade možne často prezentuje. Celý článok „Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů

Noctua nepatří mezi výrobce, který by vydával každou chvíli nějaké novinky. Ale pokud už uvede nějakou novinku, vždy to stojí za to. Když před pár měsíci uvedli na trh chladič Noctua NH-U12A, okamžitě mě to zaujalo. Tento chladič nabízí špičkový chladící výkon bez nutnosti gigantických rozměrů dvouvěžových obrů. Postavil jsem tedy proti sobě nový chladič NH-U12A a léty prověřený chladič NH-D15S ve všech možných konfiguracích. Celý článok „Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ID-Cooling IS-50X: 57mm top-flow chladič s oknem pro ofuk VRM

Na trh se dostává nový chladič pro kompaktní SFF počítače s top flow orientací, kdy ventilátor profukuje pasiv směrem k socketu, a vytváří tak průvan i pro napájecí kaskádu. Chladič ID-Cooling IS-50X slibuje, že uchladí až 130 W tepla z procesoru, přičemž se včetně 120mm ventilátoru vejde do profilu 5,7 cm díky nízkému pasivu. Ten je asymetrický kvůli slotům pro paměti na Mini-ITX deskách a zvlášť počítá i s chlazením VRM. Celý článok „ID-Cooling IS-50X: 57mm top-flow chladič s oknem pro ofuk VRM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *