Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF

Efektný a efektívny chladič CPU

Estetické ladenie komponentov na čele s RGB LED je už tvrdý mainstream. Ak ale stavia na solídnom základe, tak čert to ber… Jedna vec je totiž zostrojiť produkt spôsobom „hlavne aby vyzeral“ v duchu „vzhľad predáva“ a iná vec doplniť osvetlenie na funkčne schopný návrh ako dekoráciu. Najnovší prírastok, ktorý vznikol po dohode dvoch rozumných firiem, ide našťastie tou druhou cestou.

Asus a Scythe na konte už nejaké spoločné chladiče majú: vežovitý Kotetsu Mark II a top-flow Chochen. Teraz pod hlavičku rovnakej „hernej aliancie“ pribúda najzvučnejší – Mugen 5. Asus sa v ostatnom čase začal viac venovať sérii TUF a podobne ako v prípade drahých komponentov ROG pre nadšencov chce zjavne vytvoriť ďalšiu silnú kompletnú rodinu produktov.

Nie je tak dávno, čo boli TUF Sabartooth na vrchole ponuky základných dosiek, v súčasnosti séria „The Ultimate Force“ trochu opúšťa vlastné názvoslovie a formuje skôr ako cenovo dostupná možnosť pre byť to stále náročných, ale už bežných hráčov, ktorí nepotrebujú extrémnosti ROG. Tam má Asus kvapalinové chladiče Ryujin and Ryuo, v rámci ktorých takisto nechal všetko v režii (vrátane ventilátorov Noctua) na špičkových výrobcov vo fachu. Retrospektívne sa vám asi vynorí zopár chladičov, ktoré má Asus historicky na konte. Ale zrejme žiadny, ktorý by zaznamenal nejaký väčší ohlas. To Mugen si sa v strednej triede stabilne drží niekoľko rokov.

Základ Scythe Mugen 5 TUF zostal bezo zmeny a zodpovedá Mugenu 5 rev. B. Trištvrtekilový pasív tak pretkáva šestica 6mm heatpipe a  základňa je vytočená smerom k slotom DIMM, vďaka čomu ventilátor nezasahuje do priestoru pamäťových modulov.

   

Čo do chladiaceho výkonu a hlučnosti, použitý je prakticky rovnaký ventilátor. Rozsah otáčok, počet aj tvar listov zodpovedá „prachobyčajnému“ Kaze Flex 120. Teraz sú navyše akurát RGB LED, svetlovodivý panel a tématicky žlté antivibračné podložky v rohoch ventilátora.

Hlavnou hviezdou večera je však strieška, s ktorou má chladič na výšku 158, teda o nejaké 4 mm viac než originál. Významná časť jej plochy je takisto podsvietená, a to vrátane loga TUF uprostred. Až to dodáva tomuto chladiču šmrnc a jednoznačnú príslušnosť.

V mnohých obchodoch už táto novinka svieti skladom, a to za cenu okolo 70 eur/1800 Kč. Za osvetlenie a symboliku si tak priplatíte zhruba 15 eur/385 Kč, takže Scythe zostáva verný svojej cenovej politiky a môžeme sa baviť o stále slušnom pomere cena/hodnota. Ktovie, koľko by tak stál Asus Mugen 5. 🙂

Chladič Scythe Mugen 5 TUF


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua. Celý článok „Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene. Celý článok „Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *