WD Black SN750 NVMe SSD: Keď menšia kapacita nestíha

Analýza

WD SN750 NVMe SSD sme testovali až štyrikrát, než sme tento článok vydali. Prečo? Lebo namerané hodnoty nezodpovedali tomu, čo udával výrobca a chceli sme tomu prísť na kĺb. Na HWC takéto problémy nezametáme pod koberec, práve naopak. Záleží nám na tom, aby ste vedeli o nástrahách a nečakaných komplikáciách, o ktorých sa inde nedočítate. Pripravte si pukance, divoká jazda práve začína!

Veľký chladič a nápaditý dizajn

WD SN750 je jedným z novších modelov výrobcu, ktorý predáva pod značkou Black, čo majú byť produkty určené pre hráčov. Celé portfólio produktov Black sme videli aj na IFA v Berlíne. SN750 sa predáva v dvoch verziách a to s alebo bez heatsinku. My sme testovali drahší model s pasívnym chladičom.

V ponuke sú 4 modely s kapacitami 250 a 500 GB alebo 1 a 2 TB. V závislosti od modelu môžete očakávať aj prenosové rýchlosti a to 3100/3430/3470/3400 MB/s pre sekvenčné čítanie a 1600/2600/3000/2900 MB/s pre sekvenčný zápis. Výrazné rozdiely vidieť aj pri 4KB IOPS a to 220/420/515/480K pri čítaní a 180/380/560/550K pri zápise. Od kapacity sa odvíja aj životnosť v TBW, kde konkrétne hodnoty sú 200/300/600/1200 TB.

   

Všetky modely využívajú pripojenie PCIe 3.0 ×4, podobne ako väčšina SSD na trhu okrem nových PCIe 4.0, ako bol nedávno testovaný model od Aorus. Ak však nemáte novú dosku X570 s Ryzen procesorom a veľmi špecifické pracovné prostredie, nemáte ako využiť rozdiel medzi SSD PCIe 3.0 a 4.0.

Samozrejme nechýba podpora NVMe v1.3. Pamäťové čipy sú 3D TLC SanDisk 64-vrstvové a radič vlastnej výroby.

WD na SSD dáva 5-ročnú záruku.

Aplikácia

K SSD dostanete aj aplikáciu s množstvom funkcií. Môžete v nej sledovať stav SSD ako jeho zaplnenie, zostávajúcu životnosť, aktuálnu teplotu či spôsob pripojenia.

Sledovať môžete výkon v praxi vo forme grafu. Nachádzajú sa tu tiež nástroje ako kontrola updatov, zmazanie disku či diagnostiku S.M.A.R.T.

Vďaka dodatočnému SW od Acronis si môžete na nové SSD WD naklonovať váš starý a to bez nutnosti preinštalovania OS. Nájdete tu ďalšie dodatočné informácie ako sériové číslo ako aj informácie o vašom systéme.

Môžete si nastaviť, či chcete, aby sa aplikácia spúšťala po spustení OS. Nechýba ani podpora a možnosť generovania reportov. Aplikácia ponúka aj prepnutie SSD do herného režimu, žiadne reálne zmeny vo výkone sme však nenamerali.

Príbeh o 500 GB modeli

Na test nám najskôr prišiel 500GB kapacitný variant, ktorí sme otestovali tak ako zvyčajne. Výsledky AS SSD vyzerali dobre a výsledky praktických testov najskôr musia prejsť prevodom z času na MB/s, než je zrejmé, aké si SSD počína. A tu nastal problém. Namerané výsledky boli výrazne horšie, než sa dalo očakávať a než udával výrobca. Oproti iným už nameraným SSD a i vzhľadom na cenu tohto SSD niečo zjavne nebolo v poriadku. Nasledovalo zaslanie ďalšieho 500GB modelu a pretestovanie. Výsledky však boli rovnaké a recenzia by tak bola čisto negatívna. Od kolegu som však vedel, že 1TB model by mal mať lepšie hodnoty, tak som čakal kým sa mi aj ten dostane do rúk. Ubehli štyri mesiace a konečne som sa dopracoval k nejakému záveru. Pozorne si prezrite výsledky testov, kde porovnávame SN750 s VPN100 a Gammix S11 Pro. Závery testu sa dočítate na poslednej strane.

Testovanie prebiehalo ako vždy na platforme Z390, konkrétne na základnej doske Gigabyte Aorus Z390 Xtreme s procesorom Intel Core i9-9900K a 32 GB 3600 MHz DDR4 Corsair Dominator Platinum, z ktorého sa vyčlenilo 25 GB na RAM disk.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Podľa mňa to je zavádzanie kupujúceho… ak disk nedosahuje deklarované hodnoty udávane výrobcom. Disk ako taký nie je zlý ale nie za takú cenu ako má. Hodnotu mu môže navyšovať o niečo viac ako pri konkurencii aj chladič od EK. A to má za následok horší pomer cena-výkon.

    1. Problém závádění zákazníka při M.2 SSD je širší, například u konkurenční ADATA se od výrobce dozvíš pramálo o chování cache a výkonu především na ní závislého. Pokud jde o mě, rád bych měl deklarován i původ použitých pamětí.

      1. súhlasím, veľkosť a typ cache je tiež veľmi dôležitý údaj a nemal by chýbať v popise produktu

        1. No a tím pádem jsou pohoršené reakce na tento článek pomyslnou bouří ve sklenici vody. Posuzování poměru cena/výkon by mělo zohledňovat širší rozpětí testů výkonu v závislosti na mezipaměti potažmo zaplnění disku, ostatně v článku je upozorněno na omezení testu (závěr je už bohužel zjednodušující, zavádějící).

          1. môj prvý komentár je konštatovanie (nie pohoršená reakcia) a v druhom s Vami súhlasím, takže…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *