WD Black SN750 NVMe SSD: Keď menšia kapacita nestíha

Čítanie

WD SN750 NVMe SSD sme testovali až štyrikrát, než sme tento článok vydali. Prečo? Lebo namerané hodnoty nezodpovedali tomu, čo udával výrobca a chceli sme tomu prísť na kĺb. Na HWC takéto problémy nezametáme pod koberec, práve naopak. Záleží nám na tom, aby ste vedeli o nástrahách a nečakaných komplikáciách, o ktorých sa inde nedočítate. Pripravte si pukance, divoká jazda práve začína!

Čítanie: praktické testy

Testy spočívajú v sekvenčnom presune adresátov z RAM disku na SSD. Súbory týchto adresárov majú rôznu veľkosť. Od najväčších, respektíve najväčšieho 9-gigabajtového (kedy väčšina SSD dosahuje maximálny výkon) sa postupne zmenšujú až k veľmi malým (12 – 59 kB) – pri takejto práci už býva výkon pomerne nízky.





Čítanie: syntetické testy

Výsledky sú z benchmarku AS SSD. Veľkosť knižnice je nastavená na 1 GB, to znamená, že sa do nameraných hodnôt ešte nepremietajú obmedzenia plynúce zo stiesneného bufferu SLC, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny rýchlych lacnejších SSD s pamäťami TLC.





  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Podľa mňa to je zavádzanie kupujúceho… ak disk nedosahuje deklarované hodnoty udávane výrobcom. Disk ako taký nie je zlý ale nie za takú cenu ako má. Hodnotu mu môže navyšovať o niečo viac ako pri konkurencii aj chladič od EK. A to má za následok horší pomer cena-výkon.

    1. Problém závádění zákazníka při M.2 SSD je širší, například u konkurenční ADATA se od výrobce dozvíš pramálo o chování cache a výkonu především na ní závislého. Pokud jde o mě, rád bych měl deklarován i původ použitých pamětí.

      1. súhlasím, veľkosť a typ cache je tiež veľmi dôležitý údaj a nemal by chýbať v popise produktu

        1. No a tím pádem jsou pohoršené reakce na tento článek pomyslnou bouří ve sklenici vody. Posuzování poměru cena/výkon by mělo zohledňovat širší rozpětí testů výkonu v závislosti na mezipaměti potažmo zaplnění disku, ostatně v článku je upozorněno na omezení testu (závěr je už bohužel zjednodušující, zavádějící).

          1. môj prvý komentár je konštatovanie (nie pohoršená reakcia) a v druhom s Vami súhlasím, takže…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *