Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD

Metodika testovania

Prvá, ale aj druhá generácia Ryzenov trpeli na kompatibilitu s pamäťami. Tretia podporu výrazne zlepšila, no stále to nie je také dobré ako na Inteli. Výrobcovia preto začali prichádzať s pamäťami určenými pre Ryzen alebo obe platformy. Garantujú tak, že pamäte budú aj pri vyšších rýchlostiach bez problémov fungovať v XMP. A moduly Patriot Viper 4 Blackout spadajú do tejto kategórie.

Metodika testovania

Pamäte sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Pri porovnaní s ostatnými grafikami boli použité totožné komponenty. Ich zoznam je nasledovný:

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie prenosových rýchlostí a latencie. Meráme tiež vplyv pamätí na výkon procesora v benchmarkoch ale aj v grafickom teste. Cieľom je tak otestovať vplyv pamätí v rôznych scenároch a spraviť si komplexný pohľad o ich výkone.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Zdraží i operační paměti, ceny mají stoupat po celý rok 2024

Včera jsme tu už probírali zprávy o zdražujících pamětech NAND Flash, kvůli kterým stoupají také ceny SSD, u nichž se za první kvartál čeká zdražení o 15–20 % proti stavu na konci roku 2023. Analytická firma TrendForce, která ceny pamětí sleduje a predikuje, hlásí bohužel podobný trend také pro operační paměti. Bohužel toto zdražování nemusí trvat jen nyní během prvního čtvrtletí, ale i ve zbývajících kvartálech roku. Celý článok „Zdraží i operační paměti, ceny mají stoupat po celý rok 2024“ »

  •  
  •  
  •  

Pozor, operační paměti začínají zdražovat. Víc stoupne cena DDR5

Přesně před měsícem jsme tu publikovali zprávu, že ceny SSD (respektive pamětí NAND, které jsou jejich hlavní komponentou) přestávají klesat a místo toho začíná zdražování. Bohužel se zdá, že musíme následovat i se zprávou o tom, že se obrací k horšímu vývoj den druhého stěžejního typu pamětí pro počítače, operačních pamětí DDR5 a DDR4 (DRAM). I u těch se během podzimních měsíců má cena zvyšovat a asi lze říct, že „líp už bylo“. Celý článok „Pozor, operační paměti začínají zdražovat. Víc stoupne cena DDR5“ »

  •  
  •  
  •  

Příští procesory Intel už jen s DDR5. LGA 1851 vydrží tři roky

Příští rok by měl Intel vydat novou desktopovou platformu se socketem LGA 1851, do níž půjdou procesory generace Arrow Lake. Původně měla jít na trh už s letos chystanými 4nm procesory Meteor Lake, které ale byly pro desktop zrušeny a místo nich přijdou jen refreshované modely Raptor Lake. Nový socket LGA 1851 by podle aktuálních úniků mohl fungovat až pro tři generace procesorů, také ale již nebude kompatibilní s pamětí DDR4. Celý článok „Příští procesory Intel už jen s DDR5. LGA 1851 vydrží tři roky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. pekný test, ale načo je viackrát spomínané RGB osvetlenie, keď ho moduly nemajú? takisto ako nemajú vodné chladenie, ventilátory ani holografické 3D logo premietané na presklenú bočnú stenu skrinky… chvála za to výrobcovi!

    1. Ahoj, RGB je v článku spomínané 2x a v oboch prípadoch určite nie v negatívnom zmysle, že by týmto modulom chýbali. Ak narážaš na grafy, konkurečné pamäte majú RGB v názve, takýe tomu sa nedalo vyhnúť 🙂

  2. mozno by nezaskodilo skusit aj co urobi mensia freq. a nizsie CL resp. ci zvladnu aj nejake oc a ako sa to podpise na vykone hlavne v kombinacii s ryzenom.

    inak v grafoch ku Corsair Dominator Platinum RGB by sa nedalo zobrazit aj CL?

    dik za recku a tiez chvalim ze zacali vychadzat castejsie recenzie.

    1. Ahoj, vďaka za nápad na ďalšie testy, keď bude čas určite sa k tejto téme vrátime.

      Corsair má CL16 tak ako G.skill, kvôli dlhému názvu sa to nezmestí do grafov 🙁

      V blízkej dobe bude vychádzať veľa obsahu, teda aspoň odo mňa. Mám tu ssd, dosku, grafiku, router, 2x notebook, nejaké príslušenstvo, nasku na ceste a vybavujem ďalšie veci, tak sa máte na čo tešiť.

      Dík za podporu!
      T.

        1. Tak, opravené. Vyriešila to skrátenina jedného slova v názve. Ono je to o tom, že je v grafoch na popis obmedený počet znakov a ten ked sa presiahne, tak je to useknuté. Pre každý prípad som frekvencie a časovanie pridal aj medzi kritéria. To znamená, že po nabehnutí kurzorom myši na ktorýkoľvek pruh vyskočí okno takto obohatené rozširujúcimi parametrami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *