AMD: next-gen Radeony už nebudou mít referenční blower chladiče

Příští Radeony s archikturou RDNA2 mají mít efektivnější čipy, ale i chlazení

Předloňské grafiky GeForce generace Turing měly mimo jiného jeden velký přínos: referenční karty přestaly používat tzv. blower chladič s radiálním ventilátorem. Jde o chlazení relativně hlučnější, takže bylo pozitivní, že Nvidia přešla na chladiče s axiálními ventilátory ve stylu obvyklém u nereferenčních karet. Teď máme dobrou zprávu: totéž prý učiní i AMD, které také u referenčních grafik použije tyto účinnější chladiče.

Minulý týden AMD pořádalo konferenci pro investory (Financial Analyst Day 2020), kde kromě jiného ukázalo také roadmapu grafických karet a potvrdilo, že letos vydá grafiky s vylepšenou architekturou RDNA2 (čipy se mají označovat jako „Navi 2x“) – budou to highendová GPU, která doplní mainstremové a levné karty „Navi“ s architekturou RDNA.

Roadmapa architektur GPU Radeon, které AMD zveřejnilo minulý týden. RDNA2 má zvýšit energetickou efektivitu až o 50 %

Navi 2x (buď Navi 20, nebo nějaké podobné číslo) má kromě vyššího výkonu údajně mít architektonická vylepšení, která zvýší energetickou efektivitu až o 50 % proti Navi 1x – ale to je asi pro nějaký extrémní případ, uvidíme, zda to v praxi nebude méně výrazné. A AMD také potvrdilo, že tato GPU přinesou podporu pro hardwarovou akceleraci raytracingových efektů podobně jako to zavedly GeForce RTX 2000 od Nvidie, plus také podporu technologie Adaptive Shading. Kromě toho ale pak mimo hlavní konferenci zástupce firmy Scott Herkelman vypustil ono avizovanou dobrou zprávu ohledně provedení referenčních chladičů.

Tento obrázek budoucího Radeonu mělo AMD v prezentaci. Možná jde o next-gen referenční chladič

Přímo v prezentaci byl malý kousek 3D vizualizace jakési grafiky právě s axiálními ventilátory. Radeon s takto vypadajícím designem není znám, takže novináři rychle usoudili, že jde o jakousi ochutnávku vzhledu, který pro nové grafiky AMD chystá. Na dotazy, zda referenční karty budou mít takovéto chlazení, zmíněný Scott Herkelman potvrdil, že to tak opravdu bude. Odpověď lze nalézt na Redditu.

Podle jeho slov „next-gen“ grafiky nebudou mít chladiče typu blower, tedy design s průběžným pasivem radiálním ventilátorem, jaký dostaly referenční Vegy i referenční Navi RX 5700 a RX 5700 XT – a problém byl v tom, že dlouho nebyly nereferenční alternativy. Toto by se asi mělo týkat minimálně oné highendové novinky.

Herkelman dále uvedl, že pokud by o chladiče tohoto typu byl zájem (jejich výhodou je to, že dokáží pracovat i ve skříni bez kvalitního airflow, protože vyfukují teplý vzduch ven záslepkou), pak je výrobci ze své iniciativy pořád mohou vyrábět. Ale už by to byly nereferenční návrhy a minorita. Referenční karty budou podle AMD s axiálními ventilátory (zmíněno je „se dvěma nebo třemi ventilátory“). Je to údajně na základě ohlasu z komunity uživatelů, které ve velké většině byly ve prospěch otevřených víceventilátorových chladičů, kterým se zjednodušeně říká nereferenční – ale teď už naštěstí takové budou i ty referenční.

Toto je určitě pozitivní a vlastně asi můžeme být podruhé vděční Nvidii za stejný krok u Turingu, neboť AMD se patrně zařídilo i po jejím vzoru. Mohlo by to znamenat, že nyní budou referenční karty hned po vydání zajímavější koupě a už nebude tak kritické čekat na nereferenční verze. Zatím ale samozřejmě bude třeba počkat, zda se tyto referenční chladiče povedou. AMD loni vytvořilo axiální chladič pro Radeon VII, ale jeho účinnost (hlučnost) zklamala. Ačkoliv je tedy zlepšení pravděpodobné, zatím nevíme, zda přechod na referenční chlazení nereferenčního typu bude u Radeonů tak úspěšný, jako u Nvidie. Nicméně dobrá zprávy to je skoro určitě.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

První deska s čipsetem AMD B550 na fotce, levné PCIe 4.0 se blíží

Prakticky od doby, kdy AMD vydalo Ryzeny 3000 s platformou X570, se čekalo, kdy vyjde levnější, úspornější (a na deskách chlazený bez ventilátoru) čipset B550. To nakonec trvalo hodně dlouhou dobu, ale vypadá to, že čekání se blíží ke konci. Na veřejnost se teď dostaly fotografie první zdá se již sériové desky s čipsetem B550, takže oficiální uvedení by snad mohlo být během dejme tomu dvou až tří měsíců. Celý článok „První deska s čipsetem AMD B550 na fotce, levné PCIe 4.0 se blíží“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Hlavně aby měly HBM, bylo tedy snazší paměti chladit, a byly i v krátkých (Nano) provedeních.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *