AMD: next-gen Radeony už nebudou mít referenční blower chladiče

Příští Radeony s archikturou RDNA2 mají mít efektivnější čipy, ale i chlazení

Předloňské grafiky GeForce generace Turing měly mimo jiného jeden velký přínos: referenční karty přestaly používat tzv. blower chladič s radiálním ventilátorem. Jde o chlazení relativně hlučnější, takže bylo pozitivní, že Nvidia přešla na chladiče s axiálními ventilátory ve stylu obvyklém u nereferenčních karet. Teď máme dobrou zprávu: totéž prý učiní i AMD, které také u referenčních grafik použije tyto účinnější chladiče.

Minulý týden AMD pořádalo konferenci pro investory (Financial Analyst Day 2020), kde kromě jiného ukázalo také roadmapu grafických karet a potvrdilo, že letos vydá grafiky s vylepšenou architekturou RDNA2 (čipy se mají označovat jako „Navi 2x“) – budou to highendová GPU, která doplní mainstremové a levné karty „Navi“ s architekturou RDNA.

Roadmapa architektur GPU Radeon, které AMD zveřejnilo minulý týden. RDNA2 má zvýšit energetickou efektivitu až o 50 %

Navi 2x (buď Navi 20, nebo nějaké podobné číslo) má kromě vyššího výkonu údajně mít architektonická vylepšení, která zvýší energetickou efektivitu až o 50 % proti Navi 1x – ale to je asi pro nějaký extrémní případ, uvidíme, zda to v praxi nebude méně výrazné. A AMD také potvrdilo, že tato GPU přinesou podporu pro hardwarovou akceleraci raytracingových efektů podobně jako to zavedly GeForce RTX 2000 od Nvidie, plus také podporu technologie Adaptive Shading. Kromě toho ale pak mimo hlavní konferenci zástupce firmy Scott Herkelman vypustil ono avizovanou dobrou zprávu ohledně provedení referenčních chladičů.

Tento obrázek budoucího Radeonu mělo AMD v prezentaci. Možná jde o next-gen referenční chladič

Přímo v prezentaci byl malý kousek 3D vizualizace jakési grafiky právě s axiálními ventilátory. Radeon s takto vypadajícím designem není znám, takže novináři rychle usoudili, že jde o jakousi ochutnávku vzhledu, který pro nové grafiky AMD chystá. Na dotazy, zda referenční karty budou mít takovéto chlazení, zmíněný Scott Herkelman potvrdil, že to tak opravdu bude. Odpověď lze nalézt na Redditu.

Podle jeho slov „next-gen“ grafiky nebudou mít chladiče typu blower, tedy design s průběžným pasivem radiálním ventilátorem, jaký dostaly referenční Vegy i referenční Navi RX 5700 a RX 5700 XT – a problém byl v tom, že dlouho nebyly nereferenční alternativy. Toto by se asi mělo týkat minimálně oné highendové novinky.

Herkelman dále uvedl, že pokud by o chladiče tohoto typu byl zájem (jejich výhodou je to, že dokáží pracovat i ve skříni bez kvalitního airflow, protože vyfukují teplý vzduch ven záslepkou), pak je výrobci ze své iniciativy pořád mohou vyrábět. Ale už by to byly nereferenční návrhy a minorita. Referenční karty budou podle AMD s axiálními ventilátory (zmíněno je „se dvěma nebo třemi ventilátory“). Je to údajně na základě ohlasu z komunity uživatelů, které ve velké většině byly ve prospěch otevřených víceventilátorových chladičů, kterým se zjednodušeně říká nereferenční – ale teď už naštěstí takové budou i ty referenční.

Toto je určitě pozitivní a vlastně asi můžeme být podruhé vděční Nvidii za stejný krok u Turingu, neboť AMD se patrně zařídilo i po jejím vzoru. Mohlo by to znamenat, že nyní budou referenční karty hned po vydání zajímavější koupě a už nebude tak kritické čekat na nereferenční verze. Zatím ale samozřejmě bude třeba počkat, zda se tyto referenční chladiče povedou. AMD loni vytvořilo axiální chladič pro Radeon VII, ale jeho účinnost (hlučnost) zklamala. Ačkoliv je tedy zlepšení pravděpodobné, zatím nevíme, zda přechod na referenční chlazení nereferenčního typu bude u Radeonů tak úspěšný, jako u Nvidie. Nicméně dobrá zprávy to je skoro určitě.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta

Když AMD odhalilo čipset B550, oznámilo nepříjemnou věc, že procesory s architekturou Zen 3 nebudou podporované na starších deskách s čipsety řady 300 a 400. Vznesla se proti tomu značná kritika. Máme dobrou zprávu: AMD nyní zareagovalo a rozhodnutí změnilo. Na deskách s čipsety B450 a X470 bude možné použít Ryzeny 4000  s jádry Zen 3, ovšem kvůli technickým komplikacím to bude mít různé háčky. Celý článok „AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zvedne AMD spotřebu Ryzenů 4000? Nebo u AM5? Proč to má logiku

Před dvěma týdny odstartovalo AMD kontroverzi, když oznámilo, že oficiálně bude podporovat procesory Ryzen 4000 s jádry Zen3 jen na platformě X570 a B550. Nabízí se jeden důvod, proč toto má nastat: je možné, že AMD zvýší spotřeby procesorů, tedy faktor, kvůli kterému Intel přerušil kompatibilitu u LGA 1151. Zvýšení TDP by totiž pro AMD mohla být docela logická budoucnost; v tomto článku vysvětlíme, proč by se to mohlo stát. Celý článok „Zvedne AMD spotřebu Ryzenů 4000? Nebo u AM5? Proč to má logiku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU

Letos v létě nebo na podzim mají vyjít 7nm APU Ryzen 4000 „Renoir“, v nichž AMD poprvé bude mít procesory s integrovaným GPU, které zároveň ponesou víc než čtyři jádra. A to i šest a osm s SMT a na docela vysokých taktech. Specifikace desktopových Ryzenů 4000G (65W) a 4000GE (35W) teď totiž unikly a vypadají dost zajímavě. Například integrované grafiky mají běžet až na 2100 MHz. Celý článok „Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Hlavně aby měly HBM, bylo tedy snazší paměti chladit, a byly i v krátkých (Nano) provedeních.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *