První deska s čipsetem AMD B550 na fotce, levné PCIe 4.0 se blíží

První únik fotky desky s čipsetem B550 ukazuje na blížící se vydání

Prakticky od doby, kdy AMD vydalo Ryzeny 3000 s platformou X570, se čekalo, kdy vyjde levnější, úspornější (a na deskách chlazený bez ventilátoru) čipset B550. To nakonec trvalo hodně dlouhou dobu, ale vypadá to, že čekání se blíží ke konci. Na veřejnost se teď dostaly fotografie první zdá se již sériové desky s čipsetem B550, takže oficiální uvedení by snad mohlo být během dejme tomu dvou až tří měsíců.

První desku s čipsetem B550 odhalil web VideoCardz, který publikoval její celkem detailní fotku. I když ne až tak detailní jak bychom chtěli, jsou totiž vymazané popisky na pouzdru čipsetu, kvůli čemuž nelze porovnat s čipsetem B450. Podle VideoCardz je ale deska opravdu založená na novém čipu B550, nikoliv na čipsetu B550A, což je přeznačená verze B450, která se objevily v některých deskách čistě pro OEM sektor.

Deska je od značky Soyo, která se kdysi v době Pentií III dala sehnat i u nás, ale tato deska je podle všeho určená pro Čínský trh (vyrábět by ji měla stejná firma, jako grafiky Maxsun).To znamená, že tento konkrétní model se u nás určitě neobjeví a nemá tak ani moc smysl se zabývat jeho výbavou (jde s grafickým výstupem pouze VGA, čtyřfázovou napájecí kaskádou a jen dvěma sloty pro paměti o dost lowendovou desku). Důležité je tu pro nás hlavně to, že se fotka zřejmě hotové desky dostala ven. Jde totiž o první únik, jaký by se asi dal čekat zhruba ty dva až tři měsíce před vydáním. Vycházelo by z toho, že by se tyto desky (ovšem už i od standardních výrobců, kteří u nás prodávají) mohly objevit v obchodech v červnu/júni, nebo možná koncem května/mája. Jisté to ale samozřejmě není.

B550 deska značky Soyo (Zdroj: VideoCardz)

Na desce Soyo (čínské znaky) B550M bohužel není nikde popiska avizující podporu PCI Expressu 4.0, takže nelze vyčíst, jaké schopnosti tato platforma přesně bude mít. Pravděpodobně by ale PCIe 4.0 měl umět slot M.2 vyvedený z procesoru a pak první slot PCI Express ×16 pro grafiku. Ty jsou napojené na řadič z procesoru, jenž podporu má. Je tu asi ještě teoretická možnost, že podpora bude záviset na tom, zda konkrétní deska projde validací, což by třeba u některých levných (jako je tato) mohlo být přeskočeno, ale to se doufejme dít nebude.

Ostatní sloty PCI Express, které jsou vyvedené z čipsetu, pravděpodobně PCIe 4.0 poskytovat nebudou, čipset B550 by asi mohl používat PCIe 3.0. Na této desce by to platilo pro krátký slot PCIe ×1 a zřejmě pro druhý vyztužený slot PCIe ×16 – ten má zdá se elektricky jenom čtyři linky a jde asi z čipsetu, protože B550 nebude nejspíš poskytovat možnost rozdělit linky z CPU na ×8/×8. Kolik linek z čipsetu B550 celkem bude moci být vyvedeno (což bude podstatné pro přidávání druhého/třetího slotu M.2 pro NVMe moduly), je bohužel zatím neznámé. Předchozí čipset uměl fyzicky až osm linek PCIe 2.0, ale je možné, že se to u této nové revize nějak změní.

Desky od hlavních výrobců aktivních na našem trhu (tedy víceméně čtyřky Asus, Gigabyte, ASRock, MSI) zatím takto neprosákly. Tedy s jednou výjimkou – v databázi eurasijské ekonomické komise se objevila jména desek, které chystá Gigabyte. Všiml si toho také web VideoCardz, jehož seznam takto zjištěných desek ještě spolu s prosáklými deskami Z490 při Intel Comet Lake a socket LGA 1200 můžete vidět zde:

Uniklá jména desek platforem AMD B550 a Intel Z490 (Zdroj: VideoCardz)


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD: next-gen Radeony už nebudou mít referenční blower chladiče

Předloňské grafiky GeForce generace Turing měly mimo jiného jeden velký přínos: referenční karty přestaly používat tzv. blower chladič s radiálním ventilátorem. Jde o chlazení relativně hlučnější, takže bylo pozitivní, že Nvidia přešla na chladiče s axiálními ventilátory ve stylu obvyklém u nereferenčních karet. Teď máme dobrou zprávu: totéž prý učiní i AMD, které také u referenčních grafik použije tyto účinnější chladiče. Celý článok „AMD: next-gen Radeony už nebudou mít referenční blower chladiče“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jestli si správně vzpomínám, desky Soyo byly v kurzu (mám pocit třeba u Rybky) spíše v dobách PII.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *