První deska s čipsetem AMD B550 na fotce, levné PCIe 4.0 se blíží

První únik fotky desky s čipsetem B550 ukazuje na blížící se vydání

Prakticky od doby, kdy AMD vydalo Ryzeny 3000 s platformou X570, se čekalo, kdy vyjde levnější, úspornější (a na deskách chlazený bez ventilátoru) čipset B550. To nakonec trvalo hodně dlouhou dobu, ale vypadá to, že čekání se blíží ke konci. Na veřejnost se teď dostaly fotografie první zdá se již sériové desky s čipsetem B550, takže oficiální uvedení by snad mohlo být během dejme tomu dvou až tří měsíců.

První desku s čipsetem B550 odhalil web VideoCardz, který publikoval její celkem detailní fotku. I když ne až tak detailní jak bychom chtěli, jsou totiž vymazané popisky na pouzdru čipsetu, kvůli čemuž nelze porovnat s čipsetem B450. Podle VideoCardz je ale deska opravdu založená na novém čipu B550, nikoliv na čipsetu B550A, což je přeznačená verze B450, která se objevily v některých deskách čistě pro OEM sektor.

Deska je od značky Soyo, která se kdysi v době Pentií III dala sehnat i u nás, ale tato deska je podle všeho určená pro Čínský trh (vyrábět by ji měla stejná firma, jako grafiky Maxsun).To znamená, že tento konkrétní model se u nás určitě neobjeví a nemá tak ani moc smysl se zabývat jeho výbavou (jde s grafickým výstupem pouze VGA, čtyřfázovou napájecí kaskádou a jen dvěma sloty pro paměti o dost lowendovou desku). Důležité je tu pro nás hlavně to, že se fotka zřejmě hotové desky dostala ven. Jde totiž o první únik, jaký by se asi dal čekat zhruba ty dva až tři měsíce před vydáním. Vycházelo by z toho, že by se tyto desky (ovšem už i od standardních výrobců, kteří u nás prodávají) mohly objevit v obchodech v červnu/júni, nebo možná koncem května/mája. Jisté to ale samozřejmě není.

B550 deska značky Soyo (Zdroj: VideoCardz)

Na desce Soyo (čínské znaky) B550M bohužel není nikde popiska avizující podporu PCI Expressu 4.0, takže nelze vyčíst, jaké schopnosti tato platforma přesně bude mít. Pravděpodobně by ale PCIe 4.0 měl umět slot M.2 vyvedený z procesoru a pak první slot PCI Express ×16 pro grafiku. Ty jsou napojené na řadič z procesoru, jenž podporu má. Je tu asi ještě teoretická možnost, že podpora bude záviset na tom, zda konkrétní deska projde validací, což by třeba u některých levných (jako je tato) mohlo být přeskočeno, ale to se doufejme dít nebude.

Ostatní sloty PCI Express, které jsou vyvedené z čipsetu, pravděpodobně PCIe 4.0 poskytovat nebudou, čipset B550 by asi mohl používat PCIe 3.0. Na této desce by to platilo pro krátký slot PCIe ×1 a zřejmě pro druhý vyztužený slot PCIe ×16 – ten má zdá se elektricky jenom čtyři linky a jde asi z čipsetu, protože B550 nebude nejspíš poskytovat možnost rozdělit linky z CPU na ×8/×8. Kolik linek z čipsetu B550 celkem bude moci být vyvedeno (což bude podstatné pro přidávání druhého/třetího slotu M.2 pro NVMe moduly), je bohužel zatím neznámé. Předchozí čipset uměl fyzicky až osm linek PCIe 2.0, ale je možné, že se to u této nové revize nějak změní.

Desky od hlavních výrobců aktivních na našem trhu (tedy víceméně čtyřky Asus, Gigabyte, ASRock, MSI) zatím takto neprosákly. Tedy s jednou výjimkou – v databázi eurasijské ekonomické komise se objevila jména desek, které chystá Gigabyte. Všiml si toho také web VideoCardz, jehož seznam takto zjištěných desek ještě spolu s prosáklými deskami Z490 při Intel Comet Lake a socket LGA 1200 můžete vidět zde:

Uniklá jména desek platforem AMD B550 a Intel Z490 (Zdroj: VideoCardz)


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta

Když AMD odhalilo čipset B550, oznámilo nepříjemnou věc, že procesory s architekturou Zen 3 nebudou podporované na starších deskách s čipsety řady 300 a 400. Vznesla se proti tomu značná kritika. Máme dobrou zprávu: AMD nyní zareagovalo a rozhodnutí změnilo. Na deskách s čipsety B450 a X470 bude možné použít Ryzeny 4000  s jádry Zen 3, ovšem kvůli technickým komplikacím to bude mít různé háčky. Celý článok „AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zvedne AMD spotřebu Ryzenů 4000? Nebo u AM5? Proč to má logiku

Před dvěma týdny odstartovalo AMD kontroverzi, když oznámilo, že oficiálně bude podporovat procesory Ryzen 4000 s jádry Zen3 jen na platformě X570 a B550. Nabízí se jeden důvod, proč toto má nastat: je možné, že AMD zvýší spotřeby procesorů, tedy faktor, kvůli kterému Intel přerušil kompatibilitu u LGA 1151. Zvýšení TDP by totiž pro AMD mohla být docela logická budoucnost; v tomto článku vysvětlíme, proč by se to mohlo stát. Celý článok „Zvedne AMD spotřebu Ryzenů 4000? Nebo u AM5? Proč to má logiku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU

Letos v létě nebo na podzim mají vyjít 7nm APU Ryzen 4000 „Renoir“, v nichž AMD poprvé bude mít procesory s integrovaným GPU, které zároveň ponesou víc než čtyři jádra. A to i šest a osm s SMT a na docela vysokých taktech. Specifikace desktopových Ryzenů 4000G (65W) a 4000GE (35W) teď totiž unikly a vypadají dost zajímavě. Například integrované grafiky mají běžet až na 2100 MHz. Celý článok „Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jestli si správně vzpomínám, desky Soyo byly v kurzu (mám pocit třeba u Rybky) spíše v dobách PII.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *