Chieftec Hawk: Najdecentnejšia lacná „herná“ skrinka

Obsah balenia a exteriér

Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Základné parametre

Obsah balenia a exteriér

V škatuli na vás čaká pomerne malá a výzorom elegantne navrhnutá skrinka, ktorá aj napriek svojim rozmerom pojme základné dosky formátu ATX. Príslušenstvo nie je nijako ohromujúce, no v cenovej kategórii okolo 40 eur som to ani nečakal. Dodávané je len to najzákladnejšie, teda skrutky na montáž, tenké sťahovacie pásky na lepšiu organizáciu káblov a bzučiak pre základnú dosku vyvolávajúci trochu nostalgiu.

Pri manipulácii so skrinkou mi v prvom momente napadlo, či sa nestala niekde chyba, pretože samotné plechy sú náchylné na ohýbanie pri jemnom dotyku. Spôsobuje to aj hrúbka bočníc, ktorá je len 0,6 mm.

Najviac dominantnou časťou exteriéru je predný panel. Leštený hliník s logom firmy Chieftec dodáva inak obyčajnej skrinke šmrnc. Celistvosť povrchu narúša iba záslepka 5,25″ šachty. Tá je už vídaná iba sporadicky, no napriek tomu možnosť inštalácie optickej mechaniky či regulátora otáčok, prípadne iného zariadenia tohto vytrácajúceho sa formátu oceníte. Vzácnosťou je to, že je čelný panel možné úplne odnímať, to znamená, že ho nedržia káble vedúce ku konektorom a tlačidlám. Tie sú síce navrchu skrinky, zasadené sú až do konštrukcie stropného plechu.

Vzhľadom na túto cenovú triedu treba pochváliť, že má Hawk až tri porty USB, a to v rozumnej konfigurácii dvoch štandardu 3.2 gen 1 a jedného štandardu 2.0. Mnohé „skvosty“ to majú z nepochopiteľných dôvodov opačne (tj. dva dvojkové k jednému trojkovému), ale hlavne väčšina skriniek má iba dva porty USB. A to vrátane u nás populárnych SilentiumPC Regnum/Signum. Nakoniec sa nezabudlo ani na dva 3,5mm jacky. Tlačidlo na zapnutie je veľké, pohodlné a za dôležitý Chieftec očividne stále považuje i reset.

   

Na prísun vzduchu z okolia slúžia prieduchy po bokoch predného panela. Tiahnu sa takmer celou jeho výškou. Po oboch stranách sú plechové sitá. Schválne nepíšem, že prachové filtre, pretože nejde o žiadne sieťky s jemným sitom. Milimetrové zrno totiž veľa prachu na sebe neudrží a väčšina čiastočiek ním prenikne.

Zadná strana, ako sme si už spomínali, očakáva doplnenie ventilátora. Mriežka so štruktúrou výrezov v tvare včelích plástov je pripravená na montáž 120mm modelov podľa vlastného gusta. Krytky na pozíciach pre rozširujúce karty sú tak, ako je v low-ende bežné, vylamovacie a v príslušenstve žiaľ nie sú žiadne náhradné na neskoršie zaplnenie už nevyužívaných pozícií. Ako už bolo spomínané, príslušenstvo je naozaj striedme.

   

Skrinka stojí na štyroch plastových nožičkách, ktoré majú na spodku pogumovanie, aby boli šetrné k podlahe alebo všeobecne povrchu, na ktorom je počítač umiestnený. Následne sa tu nachádzajú dva prachové filtre. Filter pod zdrojom je už jeden konečne jemný, nylonový a pod diskovým košom už zase hrubší, neefektívny. Na jeho úchytoch si môžete všimnúť jemné ohnutie do priestoru, aby sa po vyčistení ľahko nasadili naspäť.

   


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chieftec UK-02B-OP: Malá skrinka pre veľké komponenty

Do rúk sa mi dostala azda najmenšia alebo minimálne jedna z najmenších „kockových“ skriniek pripravených na mainstreamový hardvér. Zmestí sa do nej veľká doska štandardu ATX, dlhá grafika i slušný vodník zároveň. Táto netradičnosť je navyše i pevná a mimoriadne lacná. Ide o 30-eurovú alternatívu k malým a drahým skrinkám. Kde je zakopaný pes, že sme s cenou na takto nízkej sume? Celý článok „Chieftec UK-02B-OP: Malá skrinka pre veľké komponenty“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Recenzia skrinky Chieftronic M1: Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Pri dnešnom trende osvetlenia LED RGB vo všetkom v čom sa dá, nie je divu, že sú tu firmy, ktoré sa snažia o zlepšenie zážitku a pohodlnejšie ovládanie. Firme Chieftec sa podarilo vo mne vzbudiť pocit, že skrinka vie byť skvelým doplnkom do izby a s ľahkosťou je ju možné prispôsobiť podľa potreby, čo sa týka nielen hluku, ale hlavne farieb vďaka diaľkovému ovládaču. Celý článok „Recenzia skrinky Chieftronic M1: Nie je všetko zlato, čo sa blyští“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek

Rôzny objem, vnútorné rozloženie, ventilátory a za/pred nimi prekážky, ktoré sa jedna od druhej takisto odlišujú. To a mnohé ďalšie faktory sa podieľajú na tom, ako efektívne skrinka dokáže dostať teplo zvnútra von. Máme pre vás porovnanie základných typov, od 3-litrovej plechovky po 40-litrovú klasiku. Výber zahŕňajú i dve pasívne skrinky, z aktívnych jedna úzka s miestom na veľkú grafiku, vežovitá s doskou vodorovne či zástupkyňa rodu odhlučnených. Celý článok „Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *