Chieftec Hawk: Najdecentnejšia lacná „herná“ skrinka

Obsah balenia a exteriér

Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Základné parametre

Obsah balenia a exteriér

V škatuli na vás čaká pomerne malá a výzorom elegantne navrhnutá skrinka, ktorá aj napriek svojim rozmerom pojme základné dosky formátu ATX. Príslušenstvo nie je nijako ohromujúce, no v cenovej kategórii okolo 40 eur som to ani nečakal. Dodávané je len to najzákladnejšie, teda skrutky na montáž, tenké sťahovacie pásky na lepšiu organizáciu káblov a bzučiak pre základnú dosku vyvolávajúci trochu nostalgiu.

Pri manipulácii so skrinkou mi v prvom momente napadlo, či sa nestala niekde chyba, pretože samotné plechy sú náchylné na ohýbanie pri jemnom dotyku. Spôsobuje to aj hrúbka bočníc, ktorá je len 0,6 mm.

Najviac dominantnou časťou exteriéru je predný panel. Leštený hliník s logom firmy Chieftec dodáva inak obyčajnej skrinke šmrnc. Celistvosť povrchu narúša iba záslepka 5,25″ šachty. Tá je už vídaná iba sporadicky, no napriek tomu možnosť inštalácie optickej mechaniky či regulátora otáčok, prípadne iného zariadenia tohto vytrácajúceho sa formátu oceníte. Vzácnosťou je to, že je čelný panel možné úplne odnímať, to znamená, že ho nedržia káble vedúce ku konektorom a tlačidlám. Tie sú síce navrchu skrinky, zasadené sú až do konštrukcie stropného plechu.

Vzhľadom na túto cenovú triedu treba pochváliť, že má Hawk až tri porty USB, a to v rozumnej konfigurácii dvoch štandardu 3.2 gen 1 a jedného štandardu 2.0. Mnohé „skvosty“ to majú z nepochopiteľných dôvodov opačne (tj. dva dvojkové k jednému trojkovému), ale hlavne väčšina skriniek má iba dva porty USB. A to vrátane u nás populárnych SilentiumPC Regnum/Signum. Nakoniec sa nezabudlo ani na dva 3,5mm jacky. Tlačidlo na zapnutie je veľké, pohodlné a za dôležitý Chieftec očividne stále považuje i reset.

   

Na prísun vzduchu z okolia slúžia prieduchy po bokoch predného panela. Tiahnu sa takmer celou jeho výškou. Po oboch stranách sú plechové sitá. Schválne nepíšem, že prachové filtre, pretože nejde o žiadne sieťky s jemným sitom. Milimetrové zrno totiž veľa prachu na sebe neudrží a väčšina čiastočiek ním prenikne.

Zadná strana, ako sme si už spomínali, očakáva doplnenie ventilátora. Mriežka so štruktúrou výrezov v tvare včelích plástov je pripravená na montáž 120mm modelov podľa vlastného gusta. Krytky na pozíciach pre rozširujúce karty sú tak, ako je v low-ende bežné, vylamovacie a v príslušenstve žiaľ nie sú žiadne náhradné na neskoršie zaplnenie už nevyužívaných pozícií. Ako už bolo spomínané, príslušenstvo je naozaj striedme.

   

Skrinka stojí na štyroch plastových nožičkách, ktoré majú na spodku pogumovanie, aby boli šetrné k podlahe alebo všeobecne povrchu, na ktorom je počítač umiestnený. Následne sa tu nachádzajú dva prachové filtre. Filter pod zdrojom je už jeden konečne jemný, nylonový a pod diskovým košom už zase hrubší, neefektívny. Na jeho úchytoch si môžete všimnúť jemné ohnutie do priestoru, aby sa po vyčistení ľahko nasadili naspäť.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý. Celý článok „Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *