OC Bracket: jemné nastavení pozice chladiče k snížení teploty CPU

Ryzen 3000 OC Bracket dovoluje nastavit centrum základny AIO nebo vodního chladiče tak, aby co nejlépe chladila CPU čiplety Ryzenů 3000

Ryzeny 3000 se poměrně špatně chladí díky tomu, že jádra CPU jsou v hodně malých 74mm² čipletech. Jak se s tím vyrovnat, se řeší všelijak, ale nyní je tady něco pro lidi, kteří se snaží vylepšit chlazení opravdu jak to jenom jde. Roman Hartung alias Der8auer přišel s adaptérem pro upevnění chladičů, který umožňuje přesně vyladit umístění základny chladiče na CPU. Přesná poloha vůči IHS totiž dokáže docela významně ovlivnit výslednou teplotu.

Tomuto zařízení dává smysl zvláštní konstrukce procesorů Ryzen 3000 „Matisse“. Snad všechny jiné procesory mají sice různé tvary a velikosti – někdy čtvercové, jindy hodně obdélníkové – ale tento tvar je pod víčkem vycentrovaný. Pokud tedy nasadíte střed chladiče na střed procesoru, měli byste mít vysokou šanci, že bude odvod tepla ideální (i když je pravda, že třeba i takovéto vycentrované procesory Intelu nebo APU od AMD mají jádra CPU na jedné a jádro GPU na druhé straně).

U Ryzenů je problém v tom, že většinu tepla generují v malých CPU čipletech, které jsou kvůli MCM konstrukci osazené mimo střed a asymetricky. Navíc může být buď jeden, nebo dva. Procesory s jedním 7nm čipletem (Ryzeny 5 a Ryzeny 7) by asi měly benefitovat z vycentrování chladiče směrem ke středu tohoto jednoho čipletu, kdežto Ryzeny 9 zase z posunutí centra chladiče někam ke společnému těžišti tohoto páru kousků křemíku. Roman Hartung zkonstruoval tzv. OC Brackety, které umožňují takto těžiště chladiče na procesoru posunout právě podle toho, jaký procesor máte.

Tabulka ukazující, jak různé procesory mají různé místo pro ideální umístění centra/těžiště chladiče (vodního bloku)

Zařízení OC Bracket je určené pro vodní chladiče s custom nebo AIO s uzavřeným okruhem a speciálně pro platformu AM4. Vyráběné jsou dvě verze, které se značně liší provedením – jedna je totiž určená pro chladiče, které se upevňují do standardního rámečku okolo socketu na platformě AM4, druhá pro ty chladiče, které počítají s instalací do montážních otvorů v PCB. Obě verze umožňují posunout střed vodního bloku tak, aby seděl na místě největšího zahřívání procesoru. Aby to bylo snadné, byla vytvořená tabulka ukazující, jaké posuny v ose X a Y je třeba provést pro ten který procesor (závisí na tom, zda má dva, nebo jeden CPU čiplet), takže si ušetříte asi hodně pracné experimenty.

Verze Ryzen 3000 OC Bracket AIO je určená pro vodní bloky s montáží do rámečku (AIO vodníky, které se montují do děr, potřebují verzi Custom, takž čistě podle názvu se neorientujte). Ta nahrazuje plastový rámeček (původní backplate z desky se použije). Plastové držáky tato sada nahrazuje vlastními. Na těch je posuvná část, kterou lze změnit centrum chladiče v jedné ose, a v jezdci jsou zase šroubky, na jejichž speciální hlavu se uchytí třmeny kovové spony chladiče. Těžiště v druhé ose se pak může mě upravit šroubováním těchto šroubků.

Ryzen 3000 OC Bracket AIO

V druhém případě, pro který je určený adaptér Ryzen 3000 OC Bracket Custom je systém o hodně jednodušší. Zde se do montážních děr jen upevní malé adaptérky se závity (ty jsou tři pro různé tloušťky šroubů). Tyto malé adaptérky natočením (před finálním utažením jejich šroubů) změní offsety závitů a tím centrum chladiče. Natočení se provádí pomocí šablon, které jsou v balení. Nevýhoda je, že tyto adaptérky přemisťují závit pro montážní šrouby nad PCB, takže při montáži jde třeba dát zatraceně dobrý pozor na to, abyste se neprošroubovali až do PCB (je doporučeno kontrolovat, zda zůstává mezeru, například vložením papíru pod závit). Pokud byste se tohoto dopustili, fatálně poškodíte desku.

Ryzen 3000 OC Bracket Custom

Správné vycentrování chladiče touto cestou by asi nemělo přinést nějaké úplně zázračné přínosy v chlazení. Největší rozdíly v teplotě údajně tento mod přináší v krátkodobých výkyvech teploty například při hraní nebo spuštění krátkých benchmarků (kdy pak chladič lépe přibrzdí nárůst teploty), méně už při dlouhodobé stálé zátěži. S Ryzenem 9 3900X a 280mm AIO chladičem Corsair H115I údajně Der8auer zaznamenal snížení teploty až o 6–7 stupňů během testu Cinebench R20. Například při testování v Prime95 se maximální dosažená teplota při delším běhu sníží méně dramaticky, protože sám vodní okruh bude už více saturován teplem.

Ryzen 3000 OC Bracket Custom (celá sada i se šablonami pro nastavení polohy adaptérů)

Cena těchto sad je 30 eur (800 Kč), zatím je prodává německý obchod Caseking.de. Vyplatí se asi hlavně pokud do vodního chlazení investujete relativně velké peníze a chcete ho mít maximálně účinné. Čistě teoreticky by se tyto adaptéry pro montáž asi daly použít i s chladiči vzduchovými, ale u těch není garantována kompatibilita a montáž by byla na vlastní pěst. Plus už by asi nebyla tato investice úplně cenově výhodná.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta

Když AMD odhalilo čipset B550, oznámilo nepříjemnou věc, že procesory s architekturou Zen 3 nebudou podporované na starších deskách s čipsety řady 300 a 400. Vznesla se proti tomu značná kritika. Máme dobrou zprávu: AMD nyní zareagovalo a rozhodnutí změnilo. Na deskách s čipsety B450 a X470 bude možné použít Ryzeny 4000  s jádry Zen 3, ovšem kvůli technickým komplikacím to bude mít různé háčky. Celý článok „AMD ustoupí: podpora Zenu 3 na B450/X470 deskách bude, ale beta“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zvedne AMD spotřebu Ryzenů 4000? Nebo u AM5? Proč to má logiku

Před dvěma týdny odstartovalo AMD kontroverzi, když oznámilo, že oficiálně bude podporovat procesory Ryzen 4000 s jádry Zen3 jen na platformě X570 a B550. Nabízí se jeden důvod, proč toto má nastat: je možné, že AMD zvýší spotřeby procesorů, tedy faktor, kvůli kterému Intel přerušil kompatibilitu u LGA 1151. Zvýšení TDP by totiž pro AMD mohla být docela logická budoucnost; v tomto článku vysvětlíme, proč by se to mohlo stát. Celý článok „Zvedne AMD spotřebu Ryzenů 4000? Nebo u AM5? Proč to má logiku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU

Letos v létě nebo na podzim mají vyjít 7nm APU Ryzen 4000 „Renoir“, v nichž AMD poprvé bude mít procesory s integrovaným GPU, které zároveň ponesou víc než čtyři jádra. A to i šest a osm s SMT a na docela vysokých taktech. Specifikace desktopových Ryzenů 4000G (65W) a 4000GE (35W) teď totiž unikly a vypadají dost zajímavě. Například integrované grafiky mají běžet až na 2100 MHz. Celý článok „Specifikace APU Ryzenů 4000 pro AM4 unikly: vysoké takty iGPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *