Fractal uvádí skříňku Era ITX: kompaktní design, dřevěný panel

Fractal Era ITX: stylová Mini-ITX skříň pro ATX i SFX zdroje v kompaktních rozměrech se šířkou pod 17 cm

Před nedávnem Fractal uvedl nové skříně Define, ale teď přidává pro nás možná zajímavější novinku: úplně novou Mini-ITX skříň Fractal Era ITX, přinášející čerstvý design a rozměry o dost menší, než jeho skříň Define Nano S. Přitom novinka normálně podporuje ATX zdroje, což mnoho kompaktnějších ITX skříní už opouští. A některé z barevných variant budou mít také pěkně vypadající dřevěný horní panel.

Fractal Era ITX je skříň s ocelovou konstrukcí a hliníkovými panely ve stylu tower s rozměry 325 × 310 mm a šířkou jen 16,6 cm. Je to tedy něco přesně pro ty, kdo si zvykli na staré úzké ATX skříně a nelíbí se jim současná norma skříní širokých 20 a více centimetrů. Má to ovšem i svoje nevýhody. Na zadní pozici se vejde jen 80mm ventilátor a je značně omezena výška chladiče procesoru – ten může být maximálně 120 mm vysoký, což vylučuje věžové chladiče se 120mm a často asi i 92mm ventilátory. Budete potřebovat buď nějaký speciální (vešla by se sem například Noctua NH-D9L), nebo top flow chladič.

Skříň ovšem ve svém stropu počítá s instalací až 240mm radiátoru s tloušťkou do 67 mm (skříň je kvůli tomu o dost vyšší, než by jinak asi bylo třeba), takže pokud CPU chladíte AIO, máte to v suchu. Neproteče-li vám doufejme okruh. Lze sem dostat i dva samostatné 120mm radiátory. Skříň je opatřená prachovými filtry – ty jsou na spodní straně, která je hlavním nasávacím prostorem, na výdušné horní straně, ale také na bočnicích, které jsou perforované.

Pokud jde o ventilátory, lze jich osadit až pět: nahoru dva 120mm, dozadu jeden 80mm a do dna skříně dva 140mm – ale to jde jen tehdy, pokud nemáte dvouslotovou grafickou kartu. Grafika jinak může být až 295 mm dlouhá se šířkou 125 mm a tloušťkou maximálně 47 mm.

Zatímco deska a grafika se do skříně osazují normálně (GPU je na dně, takže axiální ventilátory nereferenční grafiky by měly přisávat vzduch částečně zvenku), atypické je to s disky a zdrojem. Jak ATX, tak SFX zdroj se montuje vertikálně dovnitř do přední části skříně, prodlužovací kabel vyvádí konektor pro 230V kabel dozadu. Zdroj tedy nemá přímý výdech ven ani přímé nasávání vzduchu zvenku. Co je ještě podstatné – při použití 240mm radiátoru musíte zdroj posunout níže, a pak zase může kolidovat dole s grafikou. Fractal uvádí, že s takto nízko osazeným ATX zdrojem může být grafika dlouhá jen 190 mm (nebo 210 mm při SFX zdroji).

Montáž SFX (držák má i pozice pro disky) a ATX zdroje

Podobně komplikované je to s disky. S SFX zdrojem lze dovnitř dostat až dva 3,5″ disky nebo čtyři 2,5″ SSD, případně jedno 3,5″ HDD a dvě 2,5″ SSD. Polovina těchto pozic je v držáku vedle zdroje SFX. Držák pro ATX zdroj je zdá se eliminuje, takže s takovým vám zbude vám místo jenom na jeden 3,5″ disk nebo dvě 2,5″ SSD – tyto zbylé pozice jsou na plechu, který se montuje pod bočnici nad základní desku. Tato montáž ale zase omezuje dále výšku chladiče CPU – pokud sem disky osadíte, musíte mít snížený chladič CPU, s 3,5″ HDD se doporučuje low-profile chladič do výšky 70 mm. Pokud tedy chcete mít vyšší chladič a ATX zdroj, musíte se spokojit s M.2 moduly, případně nějak umístění 2,5″ disků zimprovizovat.

Konstrukce Fractal Era ITX

Čelní porty jsou na přední straně po levém okraji, zhruba v jedné třetině výšky (což má proti umístění nahoře výhodu, že se nezanesou prachem). Obsahuje dvě velká USB 3.0 plus 10Gb/s port USB 3.1 Gen2, jenž má provedení USB-C. 3,5mm audio jack je kombinovaný pro sluchátka i mikrofon. Zrada je ale v tlačítcích, protože přítomný je jenom vypínač, ne reset.

Pět barevných provedení, dvě mají dřevěné vršky

Skříň se bude prodávat za 165 € (oficiální americká cena bez DPH je 160 $), což vychází na necelých 4700 Kč. Vybrat si můžete z pěti barevných provedení. Černá (Carbon), modrá (Cobalt) a zlatá (Gold) mají horní panel s černého temperovaného skla. Další dvě verze jsou možná nejatraktivnější (i když modrá verze také vypadá hodně pěkně), protože horní plocha je dřevěná. Stříbrná verze má panel ze světlého buku, titanově šedá pak má nahoře tmavší kaštan.

Barevné varianty Fractal Era ITX

Pokud ovšem chcete horní plochu skříně využít pro airflow (ať už s radiátorem nebo bez), pak se horní panel nahradí mesh mřížkou, která je v balení. S výchozím plným panelem zdá se vzduch vychází ven jen mezerou ponechanou okolo jeho okrajů.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (25) Pridať komentár

  1. Decentná, kompaktná skrinka. „plávačka“ na víku je vec vkusu, mne osobne sa to páči, pre niekoho kto má obývačku/pracovňu ladenú do dreveného štýlu to môže byť plus. Ak by bola na test bolo by to fajn 😀

    1. Typický test mi chybět nebude. Ale líbila by se mi důkladná prověrka prostorového uspořádání s využitím bloku na GPU (vč. full cover), low profile ventilátory (byť 140mm je nabídka omezená) a radiátory. Protože je tady spousta otázek. Co kombinace LP (15mm) 140mm na dně s blokem na GPU? Co kombinace 30mm menších radiátorů pod víkem s LP ventilátory různými zdroji a vlivy na délku grafiky? Je to pozoruhodná skříň, ale asi ne každý má dost fantazie a uznání.

      1. Je teda vážně škoda, že na zádi nemá chlopně a závěs na vhodnou expanzní nádobu s kompresorem – v přirozených barvách by to vzhled skříně myslím ještě dokázalo zdůraznit, ošperkovat.

          1. mea culpa maxima průchodky, ať jsme technicky věcní a důslední až to praští, třeba sebekritikou i s námi, co jsme ji vůči sobě schopni…

  2. skor je horsie, ze podla recenzii ma to drevene „viko“ / vrchny kryt dost nepriaznivy vplyv na teploty cpu, mesh je na tom o nieco lepsie no bez neho to vyslo najlepsie – hlavne v pripade osadenia vodnikom

    1. Řešení víka cením. Kdo upřednostní airflow, má k dispozici mřížku. Kdo ocení konformnější vzhled a stínění hluku, zvolí plné víko, které navíc může prospívat i funkci při přetlakové koncepci (s dalšími malými úpravami).

  3. Celkom podarený na pomery Fractalu netradičný dizajn, bohužiaľ otrasne riešený airflow absolútne nevhodný pre hocičo s decentným výkonom. A na Pentium človek nepotrebuje takúto veľkú krabicu. Som sklamaný, že tak skúsená firma ako Fractal dokáže pustiť do sveta tak otrasne nefunkčný koncept. Určite majú kapacity a schopnosti na to zvládnuť takýto form-factor omnoho lepšie.

    1. Formát mATX s omezenými rozměry (popř. DTX) by tomuto konceptu s ohledem na cenu slušel jistě o mnoho více 😛

        1. Pozice pro dvouslotové GPU ještě nemusí znamenat kompatibilitu s miniDTX. Navíc jsem měl na mysli plné DTX, standardní šířku, rozměr do kterého se s přidáním malé mezery vzácně vejdou i některé mATX.

  4. Krásný design, naprosto katastrofální airflow, zejména pro GK. Tohle je tak na lowpower HTPC, herní mašinu z toho uděláte leda v kombinaci s topným tělesem.

    1. Připojení GPU bloku do lepšího AiO okruhu, nebo GPU vyhrazené AiO zase tolik úsilí, fantazie a peněz (s ohledem na cenovku skříně zvláště) nevyžaduje. Není to tak dávno, kdy AMD produkovala ideální referenční řešení stále ještě aktuální Vegy 64.

      1. No, už mě napadlo třeba využití Eisbaer Solo LT bloku/pumpy na CPU, GPU bloku a 240 mm radiátoru v horní části. Otázka jen, kam se vejde rezervoár, nebo jestli to plnit přes T spojku (což je peklo, ale taky to jde) bez nádržky.

        1. Kdybys použil CPU blok s nízkým profilem, dal by se nějaký malý rezervoár s trochou práce upevnit nad něj (nad CPU), s ohledem na backplate, ochranu MB před fyz. namáháním při CPU by tomu asi vyjma zakázkového závěsu nádoby nic nebránilo.

          1. Rezervoáry jsou i malé, takže by jistě šlo to upevnit místo toho 80 mm ventilátoru vzadu. Ono by to asi nakonec šlo, ale byla by s tím celkem drbačka. HW by musel zůstat na default clocks a naopak provést malý undervolt, aby to ten jeden 240 mm vůbec zvládnul a nebylo to jak startující A300.

            1. Ventilátor při zadním výdechu bych kvůli napájení ponechal (když počítám se sklopeným prkýnkem), s uchycením exp. nádoby, přinejhorším i pod tím ventilátorem, bych si raději pohrál v dílně. Takty a hluk mohou být problémem zatvrzelého fanouška Intelu, méně někoho, kdo nad celým formátem uvažuje alespoň trochu středotřídně.

              1. Sestava 3600X a 2060S přeci nějaký výkon má. Na ustavičnou práci pro více vláken ekvivalentní power viru si přece nebudeš pořizovat ITX skříň s living-room designem.

                1. Ale jo, R5 3600 s 2060 Super/5700 XT by to zvládnout mělo. Nicméně je otázka, jestli má smysl tenhle hardware vůbec chladit vodníkem, který bude stát stejně jako ta grafická karta. Je to prostě dost niche řešení.

                  Já to navíc vnímám i svojí optikou s 9700K + RTX 2080 Ti a to bych jedním 240 mm radiátorem zvládal jen za cenu undervoltu a vyššího hluku 🙂

                  1. Koukáš-li na to jen prizmatem ceny, zní to i rozumně. Ta skříň vážně není levná a k takové úvaze svádí. Ale ona existuje i otázka formátu. Padl tady nadsazený extrém s Pentiem. Opačný a stejně přitažený je 2080Ti.

    1. Souhlas, je to spíše koncept, naznačení, už jen výběr barev, „prkýnko“ a celkově formát, pro nějž je praktičnost na druhém místě v neprospěch poměru ceny k výkonu. Ale díky možnostem řešení víka a možnosti osazení i ATX zdrojem a absenci LED bych teda čekal méně příkré, vstřícnější reakce od konzervativnějších a praktičtěji uvažujících.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *