Chieftec Hawk: Najdecentnejšia lacná „herná“ skrinka

Metodika testovania

Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Metodika testovania

Testovanie prebieha v miestnosti s teplotou 23 stupňov Celzia. K zaťaženiu komponentov sú použité súbežne bežiace záťažové programy, konkrétne Prime95 a FurMark (stress test 2K). V Prime95 nastavujem voliteľnú záťaž s rovnakou minimálnou i maximálnou veľkosťou FFTs 1024 KB na konštantné zaťaženie 16 vlákien procesora Ryzen 3700X.

Tieto programy zostavu zaťažujú po dobu 10 minút. Odčítané maximálne teploty (CPU, GPU, MB, čipsetu a SSD) sú následne zapisované do tabuliek, z ktorých exportujeme grafy. 

Keďže sa skrinka nedodáva so žiadnym ventilátorom, použil som 1× Silent Wings 3 od firmy BeQuiet! vo formáte 120 mm, na zadný výduch. Tento ventilátor je pripevnený cez antivibračné stĺpiky, takže sa žiadne vibrácie na konštrukciu skrinky neprenášajú ani pri plnej rýchlosti ventilátora. Vhodné je ešte poznamenať, že otáčky chladiča CPU a GPU sú regulované dynamicky, podľa krivky PWM. Čiže pri skrinkách so slabším chladením treba počítať s vyššou hlučnosťou týchto kľúčových komponentov. Rozdiely medzi skrinkami oproti fixne nastaveným otáčkam chladičov komponentov tak budú nižšie, ale na druhej strane by nikdy nemalo dochádzať k prehrievaniu so stratami výkonu.

Chladiaci výkon skriniek meriam pri rôznych fixných hladinách hlučnosti odstupňovaných obvykle po 3 dBA. Záleží ale aj na tom, aké minimálne a maximálne nastavenie skrinka umožňuje. Hlukomer používam Voltcraft SL-100 so snímačom zarovnaným na stred vrchnej strany skrinky. To v krátkej vzdialenosti 15 cm pre dosiahnutie čo najvyššieho rozlíšenia. Hlučnosť okolia počas meraní je pritom 32,8 dBA, čo je spodná hranica toho, čo dokážem vo svojich podmienkach dosiahnuť.

Hlučnosti režimov:

  • 32,8 dBA – default, bez ventilátora
  • 36 dBA – zlatá stredná cesta
  • 38 dBA – ďalší prienik so Sekirou 500X zo staršieho testu
  • 39 dBA – max. otáčky


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý. Celý článok „Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *