Chieftec Hawk: Najdecentnejšia lacná „herná“ skrinka

Skromnejší objem, ale predsa stačí

Firma Chieftec má po novom v ponuke pozoruhodnú skrinku, ktorú prezentuje základný vstupný model do sveta herných modelov. Zaujímavé je nielen to, že neobsahuje žiadny systémový ventilátor a necháva v jeho výbere voľnú ruku zákazníkom, ale i to, že zjavom asociuje skôr použitie do kancelárskych zostáv. V našich testoch sa môžete pozrieť na skrinku a jej fungovanie zbližša.

Skromnejší objem, ale predsa stačí

Takmer 40-litrový objem stačí skrinke na to, aby poňala dosky plnotučného formátu ATX. Isteže, osadíte i menšie, všetko do Mini-ITX. Podnos skrinky, ku ktorému sa pripevňuje základná doska, je takisto tenký iba 0,6 mm. Síce oproti bočniciam pre menšiu plochu a ohyby na hranách pôsobí stabilnejšie, no i tak má tendenciu pri montáži sa „ohýbať“. 

Priechodky na kabeláž sú dostatočne veľké a vhodne umiestnené (vrátane tej na kábel EPS). Na podnose však chýba pogumovanie. Buď je to z dôvodu, že na podnose sú plechy na hranách ohnuté do priestoru (a do káblov zase až tak nerežú) alebo sa pri navrhovaní pozeralo na každý cent. Najskôr to bude ale kombinácia oboch veci a skrátka kompromis. Jedna priechodka (jediná pogumovaná) je aj navrchu tunela. Ten má zboku navyše otvor k uľahčeniu pri manipulácií s osádzaním zdroja. Veľké vežovité chladiče jej problém nerobia, zmestia sa všetky s výškou do 166 mm, do ktorých sa drvivá väčšina chladičov zmestí. Presah je len u minima modelov, ako je napríklad Cryorig R1 Ultimate (168 mm) alebo Thermlaright True Spirit 140 (170 mm).

 
Tunel má navyše perforáciu nad šuplíkmi na 3,5″ disky. Zvrchu i zospodu, kde je plechová sieťka podobná tej z predného panela. Takže má znovu hrubšie sito a nejaký ten prach sa cez ňu prepchá. Osobne by som to ale nejako katastrofálne nevidel, hlavné je, že sa dostane chladný vzduch k diskom, čo sa pri montáži dvoch výkonných HDD (a absencií vstupných ventilátorov) hodí.

Pri pohľade naprieč celou hĺbkou skrinky vás nezastaví žiadny ventilátor. Takže ak je účelom používať skrinku ako hernú/pracovnú, treba rátať s dodatočnou investíciou aspoň pre ventilátor na výduch dozadu. Viem si predstaviť vpredu 240mm radiátor vodného chladenia alebo 3× 120mm ventilátory a vzadu ventilátor pre výduch a skrinka by sa určite dala plnohodnotne používať na všetky spôsoby. Ale vzhľadom na low-end a tým pádom predpokladané i lacnejšie (a menej výhrevné) komponenty, bude na väčšinu prípadov, ako uvidíte v testoch, stačiť aj jeden 120mm na výduchu.

Ak sa pozriete zvnútra na vrchnú časť konštrukcie, tak uvidím druhú stranu ovládacieho panela, čo musím ešte raz vyzdvihnúť, že vďaka tomu nie je predný panel fixovaný ku skrinke. Z toho by si mohli brať príklad viacerí výrobcovia.

Po zhodení pravej bočnice sa dostanete k priestoru za základnou doskou, k diskom a k zdroju. Na manažment kabeláže je zboku vytýčený aj organizér, ku ktorému sa káble viažu bežnými drôtikmi potiahnutými zrejme PVC. Tým Chieftec opäť pripomína, že šetrí všade tam, kde sa šetriť dá. Suché zipsy by boli dozaista praktickejším, ale i drahším riešením.

Na samotné káble je k dispozícii približne 16 – 20 mm. Rozšírená je časť so spomínaným organizátorom a s priechodkami na 24-pin a externé napájanie PCI Express. Na 4+4-pin k procesoru je už stiesnenejší priestor, ale i kábel samotný je už tenší a síce je to na chlp, práca s káblami prebiehala v poriadku pri zachovaní všetkej pohodlnosti.

Spodná časť skrinky, respektíve tunel, má najviac priestoru vyhradeného pre zdroj do oficiálnej hĺbky až 200 mm. Treba pochváliť, že kompatibilita zdrojov ATX je naozaj neobmedzená. Odzadu po prvú prekážku/diskový kôš je to 24 cm, čo znamená, že osadíte i tie najdlhšie modely ATX s modulárnou kabelážou (tá kvôli konektorom a ich výške vyžaduje ďalšie extra centimetre nad rámec šasi). Jedinú výhradu mám k tomu, že sa zdroj pri inštalácii trochu šmýka, nakoľko vyvýšené pozície nemajú zdrsnený povrch.

Podpora diskov je v konfigurácii 2 (3,5″) + 2 (2,5″). Do tunela idú iba 3,5″ disky, nejde o zdieľané pozície (2,5″ sa inštalujú za základnú dosku). A treba mať na vedomí, že oba priečinky sú s HDD v kontakte iba cez plastové úchyty. Mäkčené materiály zmierňujúce prenos vibrácii tu nie sú, čo je škoda. Tým môžu vzniknúť nechcené vibrácie v skrinke a pre tenké plechy to môže znamenať, že začnú rezonovať.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0

V ostatnom čase, vlastne skoro celý rok 2023, sme zbierali rôzne zdroje ATX 3.0. Celkovo sa ich zišlo dvanásť, čo je zároveň konečný počet, s ktorým teraz odchádzame za meraniami. Ešte predtým, než začneme testy publikovať, si môžete pozrieť ucelený prehľad všetkých modelov. A prípadne zanechať aj nejakú pripomienku, ktorú eventuálne môžeme v rámci analýz zapracovať. Celý článok „Toto je kompletná testovacia zostava zdrojov ATX 3.0“ »

  •  
  •  
  •  

Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije

Vernosť až po hrob. Aj takto by sa dal definovať vzťah Chieftecu a kruhovej mriežku. Na rozdiel od ostatných výrobcov sa od nej neodvrátil a ich Polaris 3.0 je jediný zo zdrojov ATX 3.0, ktoré budeme testovať, s naozaj poriadnou výbavou pred ventilátorom. Prirodzene sa jedná o podružnú vec a kľúčové je všetko za mriežkou. Prvý dojem však vyvoláva zdroj Chieftecu naozaj dobrý. Celý článok „Chieftec Polaris 3.0: Kruhová mriežka stále žije“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *