Radeony VII mají problém s chladičem. Špatný kontakt základny?

Základna podle testů nedoléhá na celou plochu GPU

AMD tento týden vydalo grafiku Radeon VII, což je jeho nový highendový model a také první karta se 7nm GPU. Vypadá to ale, že má celkem zásadní problémy s chladičem. Ten vypadal slibně, jelikož používá velký pasiv s třemi axiálními ventilátory. V testech má ale podobnou (vysokou) hlučnost jako obyčejný referenční chladič Radeonu RX Vega 64. Něco se asi nepovedlo – dost možná přenos tepla, o kterém jsme tu už psali.

Když jsme začátkem týdne psali o grafitové teplovodivé podložce v Radeonu VII, ještě nebyly venku jeho recenze a nebylo známo, jak dobře jeho chladič funguje. Odpověď je bohužel, že nepříliš dobře. Teploty jsou v zátěži okolo 80 stupňů, ale je to za cenu velmi vysokých otáček ventilátorů. Ty jedou v zátěži na úrovních okolo 2900 RPM a karta s nimi dosahuje hlučnosti okolo 50 dB v testech, kde chladič konkurenční GeForce RTX 2080 Founders Edition (tedy ten přímo od Nvidie) podává „výkon“ někde těsně nad 40 dB. Potíž je právě v otáčkách, protože chladič Nvidie při zátěži ventilátory žene jen na zhruba 1900 RPM při dobrých teplotách. Hluk by mělo generovat proudění vzduchu, podle jedné recenze v něm nejsou vysoké frekvence ale hlavně aerodynymický hluk.

Pasiv Radeonu VII je docela masivní (karta váží přes 1,2 kg). Pro přenos tepla používá vapor chamber (která zabírá skoro polovinu karta) coby základnu, zbytek žeber je pak připojený pomocí pěti plochých 10mm heatpipe. Žebrování se vykrývá celou délku karty. Že chladič s třemi axiálními ventilátory dopadá tak špatně, je tedy překvapivé. Radeon VII má TDP 300 W, ale dle recenzí většinou citelně nižší spotřebu než Radeon Vega 64. V jejím referenčním chladiči byl přitom jediný radiální ventilátor a pasiv byl o dost menší.

Je třeba říci, že 7nm čip Vega 20 má o výrazně menší plochu, jen asi 331 mm², zatímco Vega 10 v Radeonu RX Vega 64 je 495mm² čip. Plocha pro přenos tepla je jen asi dvoutřetinová. Ovšem stále je poměrně velká v porovnání s třeba mainstreamovými procesory (Ryzeny jsou proti Vega 20 dvoutřetinové, Coffee Lake a Coffee Lake Refresh poloviční). Možná, že tato záležitost trošku přispívá, ale jediným problém chlazení asi nebude.

Chladič Radeonu VII zespodu s měděnou základnou a vapor chamber (Zdroj: techowerUp)

Křivá základna špatně odvádí teplo?

Problém by mohl být v přenosu tepla mezi základnou a čipem. Podle webu GamersNexus by použití silnější grafitové teplovodivé vložky místo pasty mohlo být motivováno tím, že sesazení PCB/GPU a pasivu není dostatečně přesné a vyrobené chladiče mají různé rozměrové odchylky. Podložka pak má nepravidelosti mezi základnou chladiče a GPU kompenzovat. Nevýhodou ale je, že s větší tloušťkou teplovodivého materiálu klesá jeho schopnost teplo přenášet, takže problém tím není vyřešen kompletně.

Tyto dohady se GamersNexusu zdá se podařilo do značné míry doložit v článku o kartě. Redaktoři vyzkoušeli nahradit podložku kvalitní pastou, ale setkali se s přehříváním GPU a throttlingem. To však patrně nebylo tím, že by grafitová vložka měla lepší vlastnosti pro přenos tepla, ale tím, že pasta nedokázala zajistit dost dobrý kontakt. GamersNexus zkusil také vyzkoušet kontakt chladiče pomocí speciálního filmu citlivého na tlak a vyšlo mu, že vlivem nerovností k sobě obě plochy nesedí v celém profilu. Bez pasty (při osazení nasucho) by velká část plochy GPU uprostřed neměla vůbec kontakt. Možná by to mohly způsobovat sloupky, které vyztužují vnitřní prázdný prostor vapor chamber, základna by u nich mohla být vypouklá, kdežto mezi nimi propadlá.

Film, který se barví podle přítlaku ukazuje, že vapor chamber Radeonu VII velmi špatně doléhá na GPU, bílé části jsou bez přímého kontaktu (Zdoj: GamersNexus)

Zdá se tedy, že chladič (nebo GPU, spíše ale asi chladič) trpí onou nepřesností zpracování a grafitová podložka je opravdu zvolena proto, aby tyto nerovnosti kompenzovala. Ovšem její teplovodivá charakteristicka je pro tloušťku materiálu asi horší a tudíž se teplo do pasivu dostává hůře a ventilátory to musí kompenzovat vysokými otáčkami. Možná by tak mohlo pomoci vybroušení měděné základny s cílem ji vyrovnat (a poté by se asi ještě muselo zajistit, aby si při montáži sedla až na čip a nezůstala mezi nimi mezera). Alternativním vysvětlením, proč pasiv zdá se nepracuje tak dobře, jak by se od jeho rozměrů dalo čekat, by snad mohly být chyby a špatné zpracování i v jeho vnitřní konstrukci.

Základní takt měl původně být o 50 MHz vyšší

Proč je chladič takto nepovedený, se lze jen dohadovat. Je možné, že Radeon VII byl koncipován a vyvinut velmi narychlo, případně málo zkušenými návrháři. Nebo nebyl zvolen kvalitní výrobce. Je to každopádně škoda, protože výrazně vyšší hlučnost než u konkurence kartu dost sráží (PCB a napájecí kaskáda jsou jinak velmi slušné a problémy s teplotami u nich nejsou). Takto její použití asi bude optimálně možné jen pokud chladič nahradíte třeba vodním blokem. Je zajímavé, že na tyto problémy možná AMD samo narazilo při přípravách. Začátkem ledna během CES 2019 totiž slajdy uváděly, že GPU bude mít základní frekvenci 1450 MHz. Aktuální prezentace teď v únoru ale už uvádí jen 1400 MHz. Je proto možné, že parametry chladiče zklamaly proti interním předpokladům a firma kvůli tomu musela ubrat z provozních taktů. I výkon Radeonu VII tak možná kvůli tomuto mohl jít o něco dolů proti dřívějším plánům.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. aaach ty dilino…uz aj tu si prisiel kydat na AMD? tak opustam aj tuto stranku… Jan Olšan, sirit klamstva,za to by ta mali zavret…si pozri recenzie vsade vo svete, teplota je v zatazi na 60-65 stupnov a hlucnost sa neda pripisat teplotam ale inym problemom…teoreticky sa pomocou ovladacov (ktore su este nevyladene) da znizit rychlost ventilatorov kedze teplota je absolutne bezproblemova…

    1. V některých recenzích je 60-65 (PC Perspective 59), ale třeba AnandTech, GamersNexus mají těch 80C, techPowerUp (75C). Čím ten rozdíl je, nevím. Díval jsem se, jestli ty testy nepoužily třeba skříň (a ostatní benchtable), ale tím to zdá se není. Teoreticky by to mohlo být způsobené tím, že některé karty mají ten kontakt horší a některé lepší, ale na 2900 otáček to chlazení myslím běží všude.

      Taky jsem si právě myslel, že by mělo jít snížit otáčky a akceptovat horší teploty, než jsem viděl ty další recenze, kde to bylo 80C.

      P. S. Mně většinou obviňujou z naddržování Radeonům a poškozování Nvidie. Co já si už přečet za litanie třeba od toho pytlíka ….ita 🙂

  2. Chcelo by to vylapovať a hneď sa uvidí či to pomôže… Nemyslím, že grafitová podložka má korigovať nerovnosti. To by mal naopak zvládať lepšie mäkší materiál, nie? Teda skôr pasta. Ak sa jej dá adekvátne množstvo, tak určite lepšie dorovná odchýlky než slabo stlačená grafitová páska. Tá má možno väčšiu hrúbku, ale tepelná vodivosť tam závisí aj od sily prítlaku.

    Tak či onak na 300W záťaže je ten pasív jednoducho poddimenzovaný, tam sa žiadne zázraky už spraviť nedajú. Bohužiaľ hrúbka fanov príliš ubrala z plochy pasívu, takýto dizajn by fungoval, keby pridali ešte 1 slot hrúbky, ale takto si to pýtalo skôr slim fany a viac železa. IMO by to spravilo lepší výsledok, aj keď tiež by to nebolo top chladenie. Na tú nálož jednoducho treba veľa železa, viď aktuálne nereferenčné 3-sloty.

  3. Problém bude asi v konstrukci celé komory, která může navíc trpět roztažností, velikost + tloušťka lisovaného plechu. Prekérka…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *