Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom

Akasa Turing na pasívny Bean Canyon

Mini počítače Intel NUC s ôsmou generáciou procesorov Core, nazývané Bean Canyon, sú tu s nami už nejaký ten týždeň. Zatiaľ je však stále veľmi málo alternatívnych skriniek. A tie pôvodné sú tradičné – malé a pomerne hlučné. Konečne sa však objavila poriadna pasívna skrinka. Že je od Akasy, ktorá sa na UCFF špecializuje najviac zo všetkých, asi nie je žiadnym prekvapením.

S fotkami a prvými informáciami o skrinke Turing prišiel fanlesstech.com. Dizajn je pasívny, bez ventilátorov a na absorpciu tepla skrinka využíva vlastný plášť. Či do procesu chladenia budú zapojené i heatpipe, zatiaľ známe nie je. Čo však vieme, je, že Akasa teplovodivé trubice príliš nepreferuje a drvivá väčšina návrhov tohto výrobcu ich nepoužíva.

Podľa všetkého pôjde o hliníkový monolit, ktorý v hrubých rysoch pozostáva z dvoch častí/radiátorov, ktoré budú zvierať dosku NUCu. A z dostupných obrázkov nie je ani ťažké odhadovať, v ktorých miestach. Naznačujú to konektory i zapínacie tlačidlo. Vzhľadom možnosť vertikálnej i horizontálnej polohy je doska medzi rebrovanie zapasovaná najlepšie, ako byť mohla. Z pohľadu vertikálnej orientácie je to dostatočne nízko, aby chladič pri samovoľnom stúpaní tepla využíval efektívne čo najväčšiu plochu. Odspodu má však nejaký odstup, a to aj pre účinné chladenie pri horizontálnej orientácii, keď je tým pádom dostatočná vyžarovacia plocha zo všetkých strán. Vzhľadom na obe možnosti orientácie sú vhodne smerované i samotné rebrá – vždy sú natočené v smere gravitácie, teda vertikálne.

Akasa Turing (Zdroj: fanlesstech.com)

Zatiaľ neunikli žiadne informácie o rozmeroch. Odhadom to môže byť v každej osi zhruba dvojnásobkom oproti pôvodnej skrinke Intelu, aj keď hĺbka bude najskôr o trochu menšia. Tak ako tak bude objem po súčine všetkých strán okolo 3,5 litra. To je už na UCFF (ultra-compact form-factor) pomerne dosť, na druhej strane oproti predošlej generácii trochu stúpol tepelný výkon (Core i7-8559U ho má nastavený má už 28 W), takže bude aspoň skrinka dobre pripravená i na drsnejšie podmienky priemyselného prostredia. A takisto na boostovanie frekvencií, po ktorom je reálna spotreba udávané TDP viac či menej presahuje.

Cena je zatiaľ neznáma. Jej výšku by ste sa však mali dozvedieť v nasledujúcich dňoch priamo z ponuky predajcov. Zrejme dobre informovaný web Fanlesstech tvrdí, že dostupnosť s reálnym naskladnením do obchodov je na spadnutie.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem

Moduly M.2 přinesly velmi šikovný fyzický formát pro úložiště SSD, ale protože s nimi přišly také výkonné NVMe disky, objevila se i nutnost je chladit. Firma Akasa teď vydala adaptéry, které řeší chlazení tak, že moduly osazují do karty PCI Express s pasivem. Jejich specialitou ale (kromě vzhledu a obligátního RGB osvícení) je, že se do nich dají posadit rovnou dva moduly – a to NVMe nebo SATA. Celý článok „Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *