Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom

Akasa Turing na pasívny Bean Canyon

Mini počítače Intel NUC s ôsmou generáciou procesorov Core, nazývané Bean Canyon, sú tu s nami už nejaký ten týždeň. Zatiaľ je však stále veľmi málo alternatívnych skriniek. A tie pôvodné sú tradičné – malé a pomerne hlučné. Konečne sa však objavila poriadna pasívna skrinka. Že je od Akasy, ktorá sa na UCFF špecializuje najviac zo všetkých, asi nie je žiadnym prekvapením.

S fotkami a prvými informáciami o skrinke Turing prišiel fanlesstech.com. Dizajn je pasívny, bez ventilátorov a na absorpciu tepla skrinka využíva vlastný plášť. Či do procesu chladenia budú zapojené i heatpipe, zatiaľ známe nie je. Čo však vieme, je, že Akasa teplovodivé trubice príliš nepreferuje a drvivá väčšina návrhov tohto výrobcu ich nepoužíva.

Podľa všetkého pôjde o hliníkový monolit, ktorý v hrubých rysoch pozostáva z dvoch častí/radiátorov, ktoré budú zvierať dosku NUCu. A z dostupných obrázkov nie je ani ťažké odhadovať, v ktorých miestach. Naznačujú to konektory i zapínacie tlačidlo. Vzhľadom možnosť vertikálnej i horizontálnej polohy je doska medzi rebrovanie zapasovaná najlepšie, ako byť mohla. Z pohľadu vertikálnej orientácie je to dostatočne nízko, aby chladič pri samovoľnom stúpaní tepla využíval efektívne čo najväčšiu plochu. Odspodu má však nejaký odstup, a to aj pre účinné chladenie pri horizontálnej orientácii, keď je tým pádom dostatočná vyžarovacia plocha zo všetkých strán. Vzhľadom na obe možnosti orientácie sú vhodne smerované i samotné rebrá – vždy sú natočené v smere gravitácie, teda vertikálne.

Akasa Turing (Zdroj: fanlesstech.com)

Zatiaľ neunikli žiadne informácie o rozmeroch. Odhadom to môže byť v každej osi zhruba dvojnásobkom oproti pôvodnej skrinke Intelu, aj keď hĺbka bude najskôr o trochu menšia. Tak ako tak bude objem po súčine všetkých strán okolo 3,5 litra. To je už na UCFF (ultra-compact form-factor) pomerne dosť, na druhej strane oproti predošlej generácii trochu stúpol tepelný výkon (Core i7-8559U ho má nastavený má už 28 W), takže bude aspoň skrinka dobre pripravená i na drsnejšie podmienky priemyselného prostredia. A takisto na boostovanie frekvencií, po ktorom je reálna spotreba udávané TDP viac či menej presahuje.

Cena je zatiaľ neznáma. Jej výšku by ste sa však mali dozvedieť v nasledujúcich dňoch priamo z ponuky predajcov. Zrejme dobre informovaný web Fanlesstech tvrdí, že dostupnosť s reálnym naskladnením do obchodov je na spadnutie.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem

Moduly M.2 přinesly velmi šikovný fyzický formát pro úložiště SSD, ale protože s nimi přišly také výkonné NVMe disky, objevila se i nutnost je chladit. Firma Akasa teď vydala adaptéry, které řeší chlazení tak, že moduly osazují do karty PCI Express s pasivem. Jejich specialitou ale (kromě vzhledu a obligátního RGB osvícení) je, že se do nich dají posadit rovnou dva moduly – a to NVMe nebo SATA. Celý článok „Akasa má chladicí PCIe adaptéry pro dvě M.2 SSD naráz. S ocáskem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek

Rôzny objem, vnútorné rozloženie, ventilátory a za/pred nimi prekážky, ktoré sa jedna od druhej takisto odlišujú. To a mnohé ďalšie faktory sa podieľajú na tom, ako efektívne skrinka dokáže dostať teplo zvnútra von. Máme pre vás porovnanie základných typov, od 3-litrovej plechovky po 40-litrovú klasiku. Výber zahŕňajú i dve pasívne skrinky, z aktívnych jedna úzka s miestom na veľkú grafiku, vežovitá s doskou vodorovne či zástupkyňa rodu odhlučnených. Celý článok „Od malej po veľkú. Test chladenia 8 počítačových skriniek“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa

Jednoduchý, rozumne vyfrézovaný hliníkový profil. To je základ doplnkového chladenia SSD, ktoré má potenciál dosahovať vysokú efektivitu a byť za nízku cenu. Dôležitá je aj rýchla, pohodlná montáž a dobrá kompatibilita s kartami okolo. Pekný vzhľad takisto poteší. Akasa si dala očividne za cieľ, aby jej chladič bol čo najvhodnejším kompromisom všetkých kľúčových zložiek. Za len štyri eurá má vykročené k bestselleru. Celý článok „Konečne lacný a fungujúci chladič SSD M.2! Z dielne Akasa“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *