Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz

Parametre a detaily

Je odvážne, keď firma dnes predstaví drahé pamäte bez osvetlenia RGB. Patriot s modulmi Viper 4 Steel však mieri na trochu iné publikum. Cieľom nie je ohurovať svetielkami a farbičkami, ale vysokým výkonom. Testovaný kit so 4133 MHz je zatiaľ najrýchlejší, aký sa nám do redakcie dostal. Má takto vysoká priepustnosť aj praktický význam? To sa už dozviete v tomto článku.

Detaily

Balenie pamätí Patriot je nám už známe. Okrem samotných pamätí obsahuje aj dvojicu nálepiek s logom Viper.

   

Viper Steel na prvý pohľad pôsobia ako sivá myš, a to doslova. Pamäte majú čierno sivý heatshield, ktorý veľmi neohúri. Po osadení do skrinky ich skoro nevidieť, najmä ak ste zvyknutí na podsvietené ramky ako ja. Vrchná časť je čierna a čiernu nájdeme aj po bokoch chladičov. Viper 4 Steel sú vhodné predovšetkým do no-RGB zostáv, alebo potom práve pre ich hlavnú prednosť – rýchlosť.

Testovaný kit pozostáva z dvojice 8GB modulov o rýchlosti 4133 MHz s CAS 19. Výrobca má v ponuke aj ďalšie rýchlosti, a to konkrétne 3000, 3200, 3400, 3600, 3733, 3866, 4000 a 4400 MHz. Drvivá väčšina balení sú 16GB kity o dvoch 8GB moduloch. Viete si však zaobstarať aj samostatné 3000MHz 8 a 16GB moduly, prípadne 16GB modul o rýchlosti 3200 MHz. 3000 a 3200MHz sú tiež jediné rýchlosti, pri ktorých výrobca ponúka aj 32GB kity.

Pamäte majú výšku 44,4 mm, čo je menej, ako býva zvykom pri podsvietených pamätiach. Kompatibilita s chladičmi tak môže byť istou výhodou. Pozor, nejde však o žiadne nízkoprofilové pamäte.

Výrobca na pamäte dáva doživotnú záruku. Kompatibilita je zaručená so všetkými aktuálnymi platformami, či už ide o Intel Z390/X299 alebo AMD AM4 Ryzen.

Nechýba ani podpora pre Intel XMP 2.0, vďaka čomu môžete pamäte jedným kliknutím v BIOSe pretaktovať na 4133 MHz, respektíve na rýchlosť, akou je váš kit špecifikovaný. Tu však treba poznamenať, že rozbehať tieto pamäte na 4133 MHz sa vám nemusí podariť na každej doske a procesore. Pri takýchto rýchlych pamätiach sa nám osvedčili základné dosky Asus, ktoré majú podľa nášho interného testovania najlepšiu kompatibilitu s pamäťami. To už je však téma na samostatný článok.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Zdraží i operační paměti, ceny mají stoupat po celý rok 2024

Včera jsme tu už probírali zprávy o zdražujících pamětech NAND Flash, kvůli kterým stoupají také ceny SSD, u nichž se za první kvartál čeká zdražení o 15–20 % proti stavu na konci roku 2023. Analytická firma TrendForce, která ceny pamětí sleduje a predikuje, hlásí bohužel podobný trend také pro operační paměti. Bohužel toto zdražování nemusí trvat jen nyní během prvního čtvrtletí, ale i ve zbývajících kvartálech roku. Celý článok „Zdraží i operační paměti, ceny mají stoupat po celý rok 2024“ »

  •  
  •  
  •  

Pozor, operační paměti začínají zdražovat. Víc stoupne cena DDR5

Přesně před měsícem jsme tu publikovali zprávu, že ceny SSD (respektive pamětí NAND, které jsou jejich hlavní komponentou) přestávají klesat a místo toho začíná zdražování. Bohužel se zdá, že musíme následovat i se zprávou o tom, že se obrací k horšímu vývoj den druhého stěžejního typu pamětí pro počítače, operačních pamětí DDR5 a DDR4 (DRAM). I u těch se během podzimních měsíců má cena zvyšovat a asi lze říct, že „líp už bylo“. Celý článok „Pozor, operační paměti začínají zdražovat. Víc stoupne cena DDR5“ »

  •  
  •  
  •  

Příští procesory Intel už jen s DDR5. LGA 1851 vydrží tři roky

Příští rok by měl Intel vydat novou desktopovou platformu se socketem LGA 1851, do níž půjdou procesory generace Arrow Lake. Původně měla jít na trh už s letos chystanými 4nm procesory Meteor Lake, které ale byly pro desktop zrušeny a místo nich přijdou jen refreshované modely Raptor Lake. Nový socket LGA 1851 by podle aktuálních úniků mohl fungovat až pro tři generace procesorů, také ale již nebude kompatibilní s pamětí DDR4. Celý článok „Příští procesory Intel už jen s DDR5. LGA 1851 vydrží tři roky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Díky za článok. Už kupujem tú dosku, lebo moja ASrock z390 nechcela tieto RAMky rozbehať ani na 2133mhz, nie to ešte ich taktovať. Seriózne ani nenabootoval inštaláciu windowsu. Ich kompatibilita je žalostná a nikde ich ani nepíšu do compatible listu k doskám. Tento článok mi veľmi pomohol.

    1. To je zvláštne, o ktorej ASRock Z390 je reč? Snáď pre žiadnu by nemala byť problém základná frekvencia DDR4-2133.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *