Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz

Parametre a detaily

Je odvážne, keď firma dnes predstaví drahé pamäte bez osvetlenia RGB. Patriot s modulmi Viper 4 Steel však mieri na trochu iné publikum. Cieľom nie je ohurovať svetielkami a farbičkami, ale vysokým výkonom. Testovaný kit so 4133 MHz je zatiaľ najrýchlejší, aký sa nám do redakcie dostal. Má takto vysoká priepustnosť aj praktický význam? To sa už dozviete v tomto článku.

Detaily

Balenie pamätí Patriot je nám už známe. Okrem samotných pamätí obsahuje aj dvojicu nálepiek s logom Viper.

   

Viper Steel na prvý pohľad pôsobia ako sivá myš, a to doslova. Pamäte majú čierno sivý heatshield, ktorý veľmi neohúri. Po osadení do skrinky ich skoro nevidieť, najmä ak ste zvyknutí na podsvietené ramky ako ja. Vrchná časť je čierna a čiernu nájdeme aj po bokoch chladičov. Viper 4 Steel sú vhodné predovšetkým do no-RGB zostáv, alebo potom práve pre ich hlavnú prednosť – rýchlosť.

Testovaný kit pozostáva z dvojice 8GB modulov o rýchlosti 4133 MHz s CAS 19. Výrobca má v ponuke aj ďalšie rýchlosti, a to konkrétne 3000, 3200, 3400, 3600, 3733, 3866, 4000 a 4400 MHz. Drvivá väčšina balení sú 16GB kity o dvoch 8GB moduloch. Viete si však zaobstarať aj samostatné 3000MHz 8 a 16GB moduly, prípadne 16GB modul o rýchlosti 3200 MHz. 3000 a 3200MHz sú tiež jediné rýchlosti, pri ktorých výrobca ponúka aj 32GB kity.

Pamäte majú výšku 44,4 mm, čo je menej, ako býva zvykom pri podsvietených pamätiach. Kompatibilita s chladičmi tak môže byť istou výhodou. Pozor, nejde však o žiadne nízkoprofilové pamäte.

Výrobca na pamäte dáva doživotnú záruku. Kompatibilita je zaručená so všetkými aktuálnymi platformami, či už ide o Intel Z390/X299 alebo AMD AM4 Ryzen.

Nechýba ani podpora pre Intel XMP 2.0, vďaka čomu môžete pamäte jedným kliknutím v BIOSe pretaktovať na 4133 MHz, respektíve na rýchlosť, akou je váš kit špecifikovaný. Tu však treba poznamenať, že rozbehať tieto pamäte na 4133 MHz sa vám nemusí podariť na každej doske a procesore. Pri takýchto rýchlych pamätiach sa nám osvedčili základné dosky Asus, ktoré majú podľa nášho interného testovania najlepšiu kompatibilitu s pamäťami. To už je však téma na samostatný článok.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD

Prvá, ale aj druhá generácia Ryzenov trpeli na kompatibilitu s pamäťami. Tretia podporu výrazne zlepšila, no stále to nie je také dobré ako na Inteli. Výrobcovia preto začali prichádzať s pamäťami určenými pre Ryzen alebo obe platformy. Garantujú tak, že pamäte budú aj pri vyšších rýchlostiach bez problémov fungovať v XMP. A moduly Patriot Viper 4 Blackout spadajú do tejto kategórie. Celý článok „Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB

Firma Adata je v divízii produktov XPG v poslednej dobe veľmi aktívna. Novým prírastkom do portfólia „herných“ pamätí sú Spectrix D41. Okrem pôsobivého vzhľadu s podsvietením RGB a vysokej frekvencie (3200 MHz) v XMP ich charakterizuje aj mimoriadne priaznivá cena. Podobný profil majú Patriot Viper RGB, ktoré boli donedávna najlacnejšie. Teraz situácia trochu mení, Adata vás už výjde na menej.  Celý článok „Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

G.Skill posúva hranice. Súpravou 8 modulov s 4266 MHz a CL18

Pamäte Trident Z ako klenot často nielen vyzerajú (hlavne vo variante Royal), ale sú ním aj funkčne – teda žiadna „bižutéria“. V porovnaní s ostatnými výrobcami z G.Skillu cítiť to práve nadšenie. Rýchlosť svojich pamäťových súprav pravidelne zvyšuje, všetko podkladá dôkladným testovaním a i v pokročilej fáze životného cyklu DDR4 stále hľadá cestičky, ako popúštať uzdu priepustnosti. Celý článok „G.Skill posúva hranice. Súpravou 8 modulov s 4266 MHz a CL18“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Díky za článok. Už kupujem tú dosku, lebo moja ASrock z390 nechcela tieto RAMky rozbehať ani na 2133mhz, nie to ešte ich taktovať. Seriózne ani nenabootoval inštaláciu windowsu. Ich kompatibilita je žalostná a nikde ich ani nepíšu do compatible listu k doskám. Tento článok mi veľmi pomohol.

  1. To je zvláštne, o ktorej ASRock Z390 je reč? Snáď pre žiadnu by nemala byť problém základná frekvencia DDR4-2133.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *