SSD zase začnou zdražovat, podle analytiků je zlevňování u konce

Nejvhodnější doba pro nákup SSD?

V poslední době dlouho zlevňovala SSD, která se často dostala na ceny, o jakých se před pár lety nesnilo. Jako obvykle za tím stál propad poptávky po PC, kvůli kterému zůstal trh s pamětí NAND Flash přezásobený. Ovšem pozor, tento sešup cen už zřejmě dosáhl dna a od podzimu mají ceny zase začít stoupat, nebo se přinejlepším stabilizovat. Vhodná doba pro upgrady úložišť je tak možná právě teď a v následujících měsících už SSD mohou zdražovat.

Analýzy vývoje ceny pamětí NAND tvořících úložiště (a také DRAM, tedy operačních a grafických pamětí) vypracovává tradičně spolu s odhady jejich budoucího vývoje firma TrendForce a její analytici nyní hlásí konec zlevňování a začátek pohybu cen opačným směrem. Důvodem je, že výrobci pamětí kvůli slabé poptávce a nízkým cenám omezují výrobu. Zlevňování je způsobené převisem nabídky nad poptávkou, kdy výrobci musí snižováním cen soutěžit o „nedostatkové“ odběratele. Pokud se ale objem výroby sníží a poptávka začne převažovat nad nabídkou, tento efekt se obrátí.

Omezení výroby asi budou značná – Samsung od září zkrátí výrobu NAND o 50 % (zejména sníží výrobu čipů starších generací se 128 a méně vrstvami). Další výrobci budou podle TrendForce následovat a snížením výroby se pokusí dosáhnout toho, aby se na trhu zlikvidovaly zbývající přebytečné zásoby z předešlé doby.

Podle TrendForce se kvůli tomuto zlevňování zastaví a zvrátí. Jak v prvním, tak i druhém kvartálu NAND zlevňovala o 10–15 % a v dobíhajícím třetím čtvrtletí bude podle TrendForce zřejmě dosaženo dalšího 5–10% zlevnění (což se kumuluje, celkově by to mělo vycházet na zlevnění o 24 % až 35 % proti cenám na konci roku 2022). Ale ve čtvrtém kvartálu (říjen až prosinec 2023) už nastane konec a je předpokládáno zdražení o 0–5 %. To znamená, že možnosti se pohybují od scénáře, kdy ceny zůstanou mezi koncem září a prosince stejné, až po scénář, kdy mezikvartálně stoupnou o 5 %.

Odhad vývoje cen pamětí NAND Flash v Q4 2023 (Autor: TrendForce)

Toto je zatím odhad, při (náhle) změněných makroekonomických podmínkách může konečná statistika dopadnout jinak, ať už ve prospěch, nebo neprospěch výrobců. Nebude to ale nejspíš dramaticky jinak, takže lze říct, že doba, kdy se vyplatilo s pořízením SSD čekat, asi skončila a okamžik, kdy je pro „investici“ nejlepší čas, nastal, nebo brzo nastane (toto samozřejmě platí, jen pokud SSD opravdu potřebujete; pokud vás nízká cena zláká ke koupi něčeho, co není nezbytné, tak jste nevyhráli).

Podle TrendForce se prodejní ceny čipů NAND už dostaly blízko k výrobním nákladům, takže asi těžko mluvit o nějaké nepoctivé manipulaci trhem. Zastavení výroby minimálně na části linek, kde jsou nejnižší marže, dává ekonomický smysl. Prodejní ceny čipů při dlouhodobě uzavíraných kontraktech (tedy ne na burze) už podle TrendForce začaly stoupat v srpnu, což naznačuje, že předpoklad růstu cen v Q4 2023 není žádná prázdná spekulace.

Na druhou stranu to nevypadá, že by mělo dojít k nějakému strmému obratu, kdy by ceny úložišť začaly růst tak razantně a kontinuálně, jak velké bylo předchozí zlevňování. Obrat vývoje ceny zatím podle TrendForce není úplně robustní a bude vyžadovat nejen to, aby výrobci snížený objem výroby udržovali delší dobu, ale také aby po SSD byla robustní poptávka na enterprise a serverovém trhu.

Zdroje: TechPowerUp, TrendForce (TZ)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Oficiální ceny Ryzenů 9000: Nakonec vyšší, ale proti Zenu 4 klesly

Minulý týden jsme se dozvěděli ceny Ryzenů 9000 – přesněji řečeno jsme si to mysleli. Bohužel ale tuto zprávu musíme zkorigovat. Ač už to vypadalo, že by ceny, které ve svých katalozích ukázaly největší americké obchody, mohly být definitivní, nakonec se to ukázalo být omylem. Teď zveřejnilo skutečně oficiální ceny přímo AMD a ačkoliv ty levnější ze čtyř modelů zůstávají beze změny, výkonnější Ryzeny 9 budou dražší, než se doufalo. Celý článok „Oficiální ceny Ryzenů 9000: Nakonec vyšší, ale proti Zenu 4 klesly“ »

  •  
  •  
  •  

Ceny Ryzenů 9000 odhalené. Zen 5 proti minulé generaci zlevní

Dnes měly původně vyjít procesory AMD Ryzen 9000, tedy desktopová inkarnace architektury Zen 5. AMD je z nějakých neupřesněných důvodů bylo nuceno odložit o jeden až dva týdny, ale dostali jsme aspoň malou náplast. Dnes totiž unikly na internet plánované ceny všech čtyř modelů, objevily se totiž v katalozích amerických obchodů. Tato informace doteď chyběla a ceny vypadají docela oficiálně, i když je ještě nesdělilo přímo AMD. Celý článok „Ceny Ryzenů 9000 odhalené. Zen 5 proti minulé generaci zlevní“ »

  •  
  •  
  •  

I HDD zdražují. WD a Seagate oznámily zvyšování cen všech disků

Od zhruba září se začaly zvyšovat předtím dlouho padající ceny SSD, což se pak vyostřilo v měsících nového roku. Bohužel tento jev nezůstane izolován jen v oblasti elektronických úložišť a obecně produktů založených na paměti NAND Flash. Také výrobci konkurenčních pevných (či magnetických, mechanických, rotačních…) disků oznámili, že budou zvyšovat ceny, dokonce téměř koordinovaně. Celý článok „I HDD zdražují. WD a Seagate oznámily zvyšování cen všech disků“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *