Asus ROG Strix 850G Aura: Najväčší zdroj na zozname

Zdroj Asus ROG Strix 850G Aura (850 W)

Vzbudzuje veľmi dobrý prvý dojem. Vyhotovenie skrinky je niečo, čím sa tento zdroj Asus ROG Strix 850G Aura od ostatných odlišuje. Okrem nadštandardných rozmerov, ktoré naznačujú, že „bohaté“ by to mohli byť i vo vnútri, je tu aj pomerne sofistikovaný kryt, respektíve mriežka a v súlade s estetickými trendmi je aj prítomnosť ARGB LED. Už len v akej podobe bude to hlavné – elektrické vlastnosti.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Skrinka je v základných črtách charakteristická tým, že jej mriežka presahuje prednú stranu s ventilátorom. Výrazne perforovaný plech, ktorý je použitý na konštrukciu mriežky, je po stranách pozohýbaný do pravého uhla. Tak, aby zasahoval aj do dlhších bočných strán zdroja. Teda čiastočne, na 50 %. A i tu plní iba ozdobnú úlohu, keďže bočné steny sú nepriedušné, z plného plechu.

Otvorená časť mriežky je iba pred rotorom ventilátora. Pri jej potenciáli je možno trochu škoda, ale prioritou bolo zachovanie vysokej pevnosti. A konštrukcia je aj pre 1,5-milimetrové plechy naozaj robustná.

Pre štruktúru mriežky s mimoriadne tenkými stenami medzi šesťuhoľníkovými výsekmi však predpokladáme, že chladenie by mohlo byť aj tak nadštandardné. Najmä v kombinácii so 135 mm ventilátorom. Do akej miery Asus zaujímali aj psychoakustické optimalizácie a vzájomné fungovanie použitého ventilátora s použitou mriežkou, zistíte z frekvenčnej analýzy zvuku.

Do polovičnej záťaže môže byť chladenie pasívne. Ale i nemusí byť (a ventilátor bude vždy spínať). Záleží, či tlačidlom na zadnom paneli zvolíte režim „0 dB“.

   

So 180 mm je Asus ROG Strix 850G Aura najdlhší zdroj, aký budeme testovať (o 5 mm je kratší je aj BeQuiet! Dark Power 13). Pre nadštandardné rozmery je na jednej strane o trochu horšia kompatibilita, ale takisto je tu väčšie priestor na súčiastky, čo sa zase môže prejaviť pozitívne.

Testovací variant s udávaným výkonom 850 W má na štítku trvalú zaťažiteľnosť 12 V vetvy 70,8 A, čo v hernej záťaži stačí aj na procesor Intel Core i9-13900K s grafickou kartou GeForce RTX 4090.

16-pinový konektor 12VHPWR je stavaný na 600 W (50 A) a aby bol prechodový odpor (teda kritická veličina, ktorá zvyšuje vnútorné zahrievanie) čo najnižší, sú použité naozaj poriadne dutinky. To znamená také, čo sú v kontakte s jednotlivými pinmi zo všetkých štyroch strán, na veľkej ploche. A čím väčšia styčná plocha, tým je pri rovnakom elektickom prúde menší prechodový odpor a nižšie zahrievanie.

   

Realizácia kabeláže je pozoruhodná. Jednotlivé vodiče majú akýsi „gumený“, vráščitý povrch a sú mäkké, dobre sa s nimi pracuje. Výhoda oproti konvenčným káblom (plochým aj tým v zdieľanej sieťke) je v jednoduchšom prispôsobení hrúbky aj šírky s ohľadom na konkrétne potreby konkrétneho priestoru, ktorým sú vedené.

Vo variante „Aura“ (s osvetlenými grafickými logami ROG) má Asus štyri výkonnostné varianty, 750, 850, 1000 a 1200-wattový. Tie sú dostupné aj v jednoduchších, kratších modeloch bez osvetlenia. Všetky zdroje Asus s podporou ATX 3.0 majú známku účinnosti 80 Plus Gold.

… zvnútra

Demontáž krytu je trochu zložitejšia, ako je to bežné, ale určite ju zvládnete. Tradične treba povoliť štyri skrutky na čelnej strane (tie držia mriežku) a okrem nich potom na najmenších stenách spredu a zozadu ďalšie štyri, ktorými je k zvyšku konštrukcie pripevnený držiak s ventilátorom. Ten je vo formáte 135 mm. Tomu, aby sa dovnútra zmestil o pol čísla väčší ventilátor bránia svetlovodivé panely s penovými vložkami, ktoré zmenšujú dostupný priestor.

PCB zdroja využíva celú dĺžku a osadené je i s pomerne vysokou hustotou. To, ako kvalitný elektrický dizajn to je, ukážu až neskoršie výsledky testov.

Môžeme ale pozukázať na pomerne pomerne vzácne osadneie kondenzátormi v primarnej časti, modelmi (420 V/470 µF) Toshin Kogyo. Sekundár je už posiaty často používanými „Nichiconmi“.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus odhalil OLED herní monitory řady ROG Swift, bez ventilátorů

Během německého herního veletrhu Gamescom se zdá se spustila menší lavina herních monitorů používajících už technologii OLED. Nejdřív odhalil Samsung širokoúhlý prohnutý model s rozlišením 7680 × 2160 bodů, zřejmě první monitor využívající DisplayPort 2.1. Také Asus ale přinesl hráčské OLED, a to rovnou dva modely. Oba patří do řady ROG Swift, jeden ale bude pro příznivce prohnutých 21:9 a druhý pro 16:9 tradicionalisty žádající 4K. Celý článok „Asus odhalil OLED herní monitory řady ROG Swift, bez ventilátorů“ »

 •  
 •  
 •  

Nekupujte si 4G/5G router, kupte si místo toho rozšířitelný router

Routery značky Asus jsou vybaveny technologiemi, které uspokojí potřeby i těch nejnáročnějších uživatelů, tzn. Asus routery jsou nabité možnostmi nezbytnými pro konfiguraci a přizpůsobení zařízení, která používají kabelové a především bezdrátové sítě. V článku uvedeme jeden z příkladů. Celý článok „Nekupujte si 4G/5G router, kupte si místo toho rozšířitelný router“ »

 •  
 •  
 •  

Asus Prime AP201: Ementál medzi počítačovými skrinkami

Lacnejšie, ale pritom slušné skrinky z trhu ešte úplne nevymizli. Jednu takú predstavuje aj Prime AP201 z nižšej triedy produktov Asus. Vzhľadom na cenu hlboko pod sto eur dostanete skrinku s nadštandardným dielenským vyhotovením, ktorú charakterizuje „nekonečná“ perforácia. Prísun chladeného vzduchu ku komponentom je tak teoreticky z každej strany. To ale takisto znamená, že príliš netlmí zvuk. Otázka je, čo z celkového pohľadu zaváži viac. Celý článok „Asus Prime AP201: Ementál medzi počítačovými skrinkami“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *