BeQuiet! Dark Power 13, zdroj ATX 3.0 s titánovou známkou

Zdroj BeQuiet! Dark Power 13 (850 W)

Pod modelový rad Dark Power BeQuiet! sústredí to najvyspelejšie, čo vie z počítačových zdrojov vyprodukovať. Štandard ATX 3.0 posúva číslovanie na „13“, ktorých má byť účinnosť v najefektívnejšom pásme záťaže nad 95 %. A hoci sa v súvislosti s Dark Power 13 na Reddite nedávno objavil smutný pohĺad na roztavený 16-pin, tak konštrukcia týchto zdrojov je v tomto nevinne, k čomu máme dôkazy.

Upozornenie: Tento článok neobsahuje testy, ale iba akúsi prípravu na ne. Vlastné vybavenie na meranie napájacích zdrojov síce nemáme (a ani nebudeme mať), ale koncom roka by sme sa mohli dostať do špecializovaného laboratória, kde je všetko potrebné na analýzu relevantných elektrických veličín. Do tej doby nazbierame zopár modelov (najmä a možno iba s podporou štandardu ATX 3.0), ktoré si najprv nafotíme, trochu rozoberieme ich konštrukčné detaily, spravíme prehľadovú tabuľku parametrov a neskôr budeme vzájomne konfrontovať aj kvalitatívne, z pohľadu napájania. To už budú veci unikátnych meraní.

Zvonku…

Zdroje s novým štandardom ATX 3.0 má BeQuiet! už v troch „kvalitatívnych“ triedach, od základnej (Pure Power 12 M), cez strednú (Straight Power 12) až po Dark Power 13, ktorá predstavuje vrchol ponuky. S prívlastkom „Pro“ (Dark Power Pro 13) je dostupný 1300 W či dokonca 1600 W výkonnostný variant. Viac nás ale teraz bude podrobnejšie zaujímať 850 W Dark Power 13 (BN334), ktorý je medzi 750 W1000 W variantom. Charakteristickým znakom okrem špičkovej účinnosti, ktorá má spĺňať Štandard 80 Plus Titanium, je napríklad aj mriežka tvorená drobnými štvorčkovými výsekmi.

Všetky zdroje Dark Power 13 majú rovnakú, nadštandardne veľkú skrinku. Tá má na dĺžku až 175 mm, ale ak má zdroj dosahovať elitnú účinnosť musí byť postavený na väčšom množstve súčiastok, ktoré stoja nejaké priestorové kapacity. Čiže kompatibilita a samotná inštalácia budú niekedy zložitejšie, ale odmenou za to potom majú byť veľmi atraktívne prevádzkové vlastnosti.

   

A prejdime hneď k tomu, čo momentálne najviac hýbe svetom počítačových zdrojov – konštrukcia konektora 12VHPWR. Dutinky sú od NTK a jedná sa o typ, ktorý má (na rozdiel od alternatívnych Astronov) väčšiu kontaktnú plochu s pinmi konektora grafickej karty. To znamená, že vnútri konektora bude o trochu menší prechodový odpor, ale pokiaľ dôjde k správnemu zapojeniu, zase až tak na tom nezáleží. Každopádne použitie nadimenzovaných súčiastok je, samozrejme, výhoda.

   

Kompletné testy zdroja opublikujeme síce až koncom roka, ale už teraz sme konektor zaťažili 440 W grafickej karty GeForce RTX 4090. To kvôli termovízii a uisteniu, že ani pri takejto vysokej záťaži je ďaleko od niečoho, čo by sa dalo označiť za „nebezpečné“.

Isteže, pokiaľ nedôjde k odbornej montáži, tak aj v tomto prípade môže dôjsť nenávratnému poškodeniu roztavením plastov okolo dutiniek podobne, ako sa to stalo aj jednému z majiteľov tohto zdroja. Nie je však dôvod na paniku, bez poriadneho kontaktu (t.j. po celej ploche pinov/dutiniek) sa takémuto výsledku nevyvarujete u žiadneho konektor (ani u „veľkých“ 6+2-pinov). Pre použitých dutinkách NTK je však dobré upozorniť na to, že zasunutie až na doraz vyžaduje pre tesnejší kontakt trochu vyššiu silu. Ak však konektor nejdete zošikma, ale pekne kolmo, tak sa po tupé cvaknutie (po zaskočení poistky) určite dostanete aj jednou rukou.

Pomerne unikátne je u zdrojov BeQuiet! voľba medzi použitím jednej silnej 12 V vetvy (single-rail) alebo štyroch slabších (multi-rail), kde na jednu pripadá menšia prúdová záťaž, ale zase lepšia elektromagnetická kompatibilita (EMC). Pri náhlej zmene záťaže napríklad grafickej karty nebude mať pokles napätia (na jej vetve) na zakolísanie napätia inej vetvy, ktorou je napájaný trebárs procesor.

Režim single alebo multi-rail je možné nastaviť dvoma spôsobmi. Buď vyvedeným prepínačom na zadnom paneli skrinky alebo skratovacím káblikom priamo na zdroji.

… zvnútra

Rotor ale zodpovedá rotoru 135 mm ventilátorov Silent Wings 3.

Ventilátor je k zdroju pripojený 2-pinovým konektorom a nikdy sa nevypína a teda nepodporuje polo-pasívny režim. To je používateľmi často kritizované. Na druhej strane pri nižšej záťaži sú dosahované nízke otáčky a to, ktoré veľa používateľov od pasívneho režimu nerozpozná. Obvykle tak ventilátor prehluší svojou aktivitou iný komponent. Vždy aktívny režim je prospešný aj z ohľadu vyššej životnosti, ale samozrejme sa nedá oponovať ani pohľadu, že v nečinnosti (napríklad pri 5-percentnej záťaži) zdroj zbytočne nasáva prach a eventuálne sa rýchlejšie zanáša.

   

Pasívy na napäťových regulátoroch meničov sú menšie, ale také môžu byť – so stúpajúcou účinnosťou klesá potreba masívneho chladenia. Ich plochu má BeQuiet! vypočítanú pravdepodobne dobre.

Elektrolytické kondenzátory sú všetky 105-stupňové Nippon-Chemicony. V primárnej časti sú to dva 420 V KHE s kapacitou 470 µF.

   

* Počet konektorov PCI Express uvádzame ako súčet natívnych k zdieľaným (druhé číslo za znamienkom „+“). Natívne predstavujú také konektory, ktoré sú na obidvoch stranách rovnaké. Zdieľané sa potom na strane zdroja pripájajú cez iné konektory, napríklad jeden 300-wattový 16-pin (12VHPWR) vzniká použitím dvoch konektorov na 6+2-piny a naopak – 16-pinový konektor môže slúžiť na zapojenie kábla s dvoma 6+2-pinmi.
Poznámka: Napájacie zdroje pre nás sú a do budúcna i budú okrajová téma, preto neočakávajte, že pri nich budeme zachádzať do takých podrobností a detailov ako u iných komponentov. Cieľ však samozrejme je, aby ste si vedeli podľa základných charakteristík i tu vedeli vybrať svojho favorita. Účinnosť pri rôznych úrovniach zaťaženia, vplyv elektrického výkonu na úbytok napätia či jeho výstupné zvlnenie, to všetko zmapujeme. A možno, pokiaľ bude o to záujem, venujeme priestor aj frekvenčnej analýze zvuku cievok. Na výsledky akýchkoľvek testov si však musíte ešte chvíľu počkať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)

Zvoliť variant s deviatimi dlhšími lopatkami, alebo so siedmimi kratšími? To je otázka, ktorou sa budeme v tomto teste 140-milimetrového ventilátora Pure Wings 3 zaoberať. Okrem rôznej geometrie si vyberáte aj medzi rôznymi rozsahmi s rôzne položenými maximálnymi otáčkami. Vysokorýchlostný variant má podľa očakávaní navrch vtedy, pokiaľ ide o potrebu dosahovania čo najvyššieho prietoku. Vyniká ale aj v iných situáciách. Celý článok „Viac rýchlejších lopatiek, BeQuiet! Pure Wings 3 (BL113)“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek

Silent Wings (Pro) 4 predstavujú vrchol ponuky počítačových ventilátorov. Varianty bez Pro v označení vynikajú najmä v systémových pozíciách a na radiátory sa príliš nehodia. To je zámer a v súlade s akousi „mikrosegmentáciou“ BeQuiet! V bielom vyhotovení, ako je i to testované, bude pomerne zložité násjť iné 140 mm ventilátory, ktoré by boli pri porovnateľnom prietoku tichšie. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings 4 (BL117): Biela voľba do skriniek“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Zrovna včera som si pozeral zroje na alze, rozšírili výrazne ponuku. BeQuiet! majú pri drvivej väčšine uvedené že súu dodávateľa. Takže neobjednal som ešte. Čo je pri BeQuiet! fajn, píšu energetickú účinnosť aj pri nižšej, ako 20% záťaži. Konkrétne 10% a pri BeQuiet! Dark Power 13 aj pri 2% = 72.2%. 10% = 91.8%.

    Tento ATX 3.0 nebudem kupovať. Prišlo mi len zaujímavé, že pri nižšej záťaži má obyčajnejší zdroj lepšiu účinnosť ako ten o triedu účinnejší ale s vyššou wattážou.
    Na trend 600 W grafík nebude naskakovať. Pôvodne som chcel Fortron 200W, ten nie je dostupný. Včera čo som pozeral, najlepšie vychádza BeQuiet! POWER 9 CM 400W, ale má len 3 ročnú záruku, kým ešte o 3 eurá lacnejší Be quiet! SYSTEM POWER 10 450 W má záruku 5 ročnú. Mám skúsenosti s Fortronom (okrem toho že silent neznamená tichý). Vytečené, zoxidované kondenzárory (celkovo 3ks zdrojov, vo svojej dobe všade boli fortrony a potom ešte lacnejšie zdroje).

    Otázka pre mňa je, ten s 3 ročnou zárukou, na čom sa šetrilo oproti lacnejšiemu s 5 ročnou zárukou? Kvôli vyššej efektivite pri nižšej záťaži, vhodnejšie vyzerá ten drahší, asi aj „horší“. I keď po pravde, je to aj jedno, hlavne sľubújú tiché ventilátory. Nenapadlo mi, chcieť zdroj ktorý vypína ventilátor. Síce sa ušetrí tým nejaký ten W, ale 9 dB „hluku“ nepovažujem za hluk, zároveň spôsobuje nejaké to prúdenie vzduchu v skrini, odvádza teplo od procesora von zo skrine. Možno to stojí, možno nie za odmeranie, či po vypnutí ventilátora bude hore teplota +- rovnaká, či stúpne. V mATX skrini (nad 38cm hĺbku nechcem) mám tam disky, nie je od veci, pokiaľ ich ochladzuje aj keď jemnúčko, ale predsajlen prúdiaci vzduch. Na druhú stranu, niekto nevypína šetriace módy, u mňa však disky bežia nonstop. Samozrejme, zdroj štandardne umiestnený hore, nie dolu. Pri tých nízkych otáčkach, neviem koľko toho prachu nasaje, keď štandardný s CPU dodávaný chladič funguje aj v min. záťaži na vyšších otáčkach.
    Aby som nezabudol, otvory v bočnici mám uzavreté. Ani neviem, či sa predávajú ešte stále skrine s tým tunelom.

    Kiež by som mal ešte taký sluch, že by som bol schopný počuť 9dB zvuk ventilátora. Ešte stále počujem pískanie podsvietenia jedného monitoru, ale u výrazne slabšie. Avšak pri pískaní chladenia notebooku, technik vybavujúci reklamáciu vravel, že nepočuje nič. To bol mladší kao ja. Ale po výmene ventilátora, pískanie zmizlo.

    Čo mi prišlo zaujímavé, neviem ako sa to stalo, ale píska, klopká mi klasické 2,5″ Kingston SSDčko. Keď je zaťažené, vydáva zvuky. Som si ešte donedávna myslel, že SSDčka sú úplne bez zvukov. Ktorá súčiastka v ňom je na konci so životom? Rýchlosti čítania klesli na 150MB/s.
    Keď už som pri tom SSD, nedávno som pokúpil veľké 2,5″ 2TB SATA SSDčka, nahradil nimi 4TB 3,5″ disky. Nečakal som že TLC 2TB SSD, bude mať rýchlosť zápisu „až“ 65MB/s. Skoro som odpadol, medzi 3,5″ diskami som bežne presúval dáta 120-180 MB/s (videá) a zistil som, že tie úžasné SATA SSD majú pri zápise výkon 12 rokov starého 2,5″ 120 GB HDD.
    NVMe problém nerieši, na doskách sú 1-2, slotový adaptér zas je na úkor grafiky.

    Že len disky stále pomalšie a grafiky stále žravejšie. I keď nie je to tak zlé, aspoň ľudia už neblbnú s 1kW zdrojmi, ktoré v diskusiách odporúčavali vo veľkom. Žravé grafiky sú naozaj drahé. Najefektívnejšie zdroje, no najlepšiu efektivitu dosahujú pri vysokých spotrebách, čo je tak trochu nezmysel. Kto chce šetriť, snaží sa mať čo najnižší základ (nie trvalú spotrebu 300- 400W) a tam to pri zdrojoch, nie je nič moc. To je aj dôvod, prečo tie najefektívnejšie robia v tých najmenej potrebných výkonoch. Nech zamachrujú a urobia titáta s max. výkonom 350-400W.

    1. Pro ATX tower je přeci jen logické uvažovat o standardním výkonu 600-800W. Uvažujeme-li o nižším výkonu, začne nekompromisně působit tlak na cenu. Prémiovější zdroj o nižším výkonu bude zřejmě už spíše SFX. Zájem o zdroj, který by se ti líbil, bude nejspíš příliš okrajový na to, aby se někdo namáhal s jeho uvedením.

  2. Zajímala by mě jedna věc. ATX 3.0 je zpětně kompatibilní s ATX 2.x, ale funguje to i z druhé strany? Budu moct nové desky provozovat na ATX 2.x zdrojích?
    Jde mi o to, že mám nějaký plán na upgrade, ale s výměnou zdroje nepočítám. Tudíž bych snad koupil nějakou desku+procesor z řady AMD B550, B650? než čekal na upgrade později, protože měnit zdroj by byla čára přes rozpočet.
    Už teď jsem se v tom přestal orientovat, protože desky B650 by ještě snad měly mít ze zdroje do desky 8 PIN, respektive 2x 4PIN, ale Intel má na deskách už těch PINů víc a já jich mám na zdroji jen 8. Takže je možné, že Intel platforma by mi nefungovala už teď, ale to naštěstí neřešim, protože hodlám být věrný AMD, dokud nebude dělat biglittle.


    Jestli bych se mohl ještě zeptat pryč od tématu. Na cnews už nepíšeš? Občas tam ještě nakouknu, ale neviděl jsem, že bys tam něco měl nového. Já tam chodím už jen minimálně, když zrušili diskuze a už se tam nejde přihlásit. Ikdyž jsem koukal, že někteří tam diskuzní příspěvky mají, ale asi je to jen pro předplatitele a zase tak mě ten web neoslovuje.

    Předem dík za odpověď.

    1. „ATX 3.0 je zpětně kompatibilní s ATX 2.x, ale funguje to i z druhé strany? Budu môcť nové desky provozovat na ATX 2.x zdrojích?“

      Viac než so základnými doskami môže byt asi nekompatibilita s grafickými kartami, ktoré budú spoliehať na vyššie prúdové špičky zdrojov ATX 3.0. Zatiaľ čo niektoré slušne naddimenzované zdroje ATX 2.x ich ustáť môžu, iné (menej kvalitné modely na spodnej hranici požiadaviek štandardu) nemusia. To sa už asi môže diať teraz, so súčasnými grafikami? A možno je tu ešte otázka, či bude GK vždy stačiť adaptér zo 6+2-pinov na 16-pin (12VHPWR) a nebude natívna potreba tých štyroch signalizačných vodičov.

      Cnews: Redizajn webu znamenal aj zmenu redakčného systému a s tými xy-kapitolovými článkami so stovkami grafov je to momentálne zložitejšie. Malo by ísť ale iba o dočasnú odmlku. 🙂

      1. Ok, dik.

        Pokud nebude problém s deskou, tak si myslim, že je to v pohodě. Používám kvalitní zdroj. U té grafiky teda si myslím, že proudově v pohodě a podle mého názoru minimálně AMD bude ještě nějakou dobu podporovat klasický 8 pin. U NVidie je to otázka, ale třeba Gigabyte uvedl u RTX 4070 i grafiky s 8 PINy tam, kde ostatní nasadili 16 PIN a má s tím značný úspěch, takže si myslím, že se toho budou držet ještě i dále.

        Podle mě to na cnews definitivně zabili tim redakčním systémem ala lupa a root patřící do stejné skupiny. Nakonec se můžeš podívat i na tyhle weby, jaké jsou tam články paskvily. Třeba ne obsahově, ale jak to vypadá a nikde tam nevychází tak rozsáhlé články se spoustou grafů, jako děláš ty. Jestli teda jde o tohle, tak bych s nějakým psaním pro cnews už moc nepočítal. Za mě je škoda, že hwcooling není moc známý a asi nebude mít tolik čtenářů a tím pádem ani diskutujících. Ono, když se pomine pár trollů, tak ty diskuze pod článkem často poskytujou i nějaký další vhled na problematiku a přijdou mi dost obohacující, přitom samotný web to stojí jen trošku úložného prostoru. 🙂

        1. „hwcooling není moc známý a asi nebude mít tolik čtenářů a tím pádem ani diskutujících“ v tomto by som priamu úmeru úplne nehľadal, uvažujú tak aj niektorí PR manažeri, ale… čím menej bulváru, tým inteligentnejší čitateľ, ktorý nemá potrebu do komentárov písať bezobsažné príspevky.

          Samozrejme dlhodobo premýšľam, ako tu podnietiť diskusie, ale pokiaľ by nemali byť konštruktívne, tak radšej žiadne. Na anglickej verzii webu výhľadovo komunitu diskutujúcich v nejakej miere snáď vybudujeme, ale teda hlavne asi pod ventilátorovými témami, ktoré sú veľmi úspešné aj v zahraničí. Ono to často prebieha aj tak, že niekto zazdieľa vybraný článok na nejakom externom mieste (napríklad na Reddite) a diskusia prebieha tam, no.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *