Už ne Core i9 a i7. Intel mění značku, Meteor Lake je Core Ultra

Íčka ve jménech procesorů po patnácti letech končí

V květnu se objevily zprávy o plánované změně dlouholetého „brandu“ a značení procesorů Intel se 4nm generací procesorů Meteor Lake. Tato změna teď byla oficiálně oznámena a potvrzena. Změní se styl, kterým se procesory Intel vyznačovaly od roku 2008, a možná trošku ironicky se přiblíží tomu, jak procesory pojmenovává AMD. Také s tím přijde nové jméno „Core Ultra“ pro elitnější modely nabídky, kterým se Intel bude snažit vyniknout.

Už je tedy potvrzeno, že z nabídky procesorů Intel zmizí už klasické pojmenování Core i7, i5 a tak dále. Eliminováno ale je jen to malé I, zatímco čísla rozlišující od sebe cenovou a výkonnostní třídu procesoru zůstanou. Z Core i7 se stane jen Core 7, z Core i5 jen Core 5 a z Core i3 bude Core 3.

Asi vás napadlo, že se tímto značení přiblíží AMD (to má Ryzen 9, Ryzen 7 a tak dále), které samo přitom tento modifikovaný styl zavedlo po vzoru Intelu. Nabízelo by se ale i to, že Intel tuto změnu udělal spíš proto, že malé I na začátku bývá asociováno s Applem (ačkoliv Intel ho měl dřív), ale skutečný důvod možná bude ještě jinde – v následující změně.

Nové značení a loga procesorů Intel Core

Core Ultra: Extrabuřty pro Meteor Lake

Intel totiž zavede ještě novou značku Core Ultra, která bude stát vedle obyčejných procesorů Core. Core Ultra by mělo být „prémiovější“. Vypadá to, že nyní to bude tak, že pod značkou Core Ultra se budou prodávat procesory nové generace Meteor Lake, které přinesou dost velké změny – 4nm výrobní proces, lepší iGPU, poprvé čipletovou stavbu, ale také úsporná „LP“ jádra E-Core speciálně určená ke zlepšení výdrže na baterie a nový akcelerátor AI aplikací VPU.

Označení Core Ultra tak má upozorňovat na tyto technologické přednosti. Je možné, že toto celé Intel udělal proto, že procesory Meteor Lake budou mít (podle neoficiálních zvěstí) problém dosáhnout výkonů potřebných pro highendové modely (kvůli nižšímu počtu jader a možná i frekvencím), a budou tedy obsazovat jen nižší výkonnostní modely. Slovo Ultra je má tedy asi vyzdvihnout, aby mezi staršími CPU nezapadly.

Nové značení a loga procesorů Intel Core Ultra

Procesory Core Ultra budou také mít číselné rozlišení, takže v praxi se setkáte s Core Ultra 5, Core Ultra 7 a Core Ultra 9 (Core Ultra 3 nebude).

Naproti tomu klasické označení Core 3, Core 5 a Core 7 (Core 9, zdá se, nebude, jen Core Ultra 9) by bylo vyhrazené pro méně „zajímavé“ procesory. Mohlo by asi jít o refresh předcházející generace Raptor Lake, který bude místo Meteor Lake prodávaný v desktopu.

Za Core Ultra 5/7/9 nebo Core 3/5/7 bude ještě následovat další číslo přesně vymezující model. To bude patrně nyní mít čtyři číslice, z nichž první bude určovat generaci. Meteor Lake tedy asi začne jako Core Ultra „číslo“ 1000, následující generace Arrow Lake bude 2000 a tak dále. Za čtyřmístným modelovým číslem ještě bude připojeno písmeno určující typ, například U nebo H u notebookových procesorů. To by zřejmě mohlo odpovídat dnešnímu použití.

Slajd k rebrandingu procesorů Intel

Konec „generací“

Intel také uvádí, že už nebude u procesorů rozlišovat generaci. To se ale týká jen celkového označování určité rodiny či ročníku procesorů, které Intel uváděl před jménem, kdy například Sandy Bridge bylo celkově „2. generace Core“, Alder Lake „12. generace Core“ a tak podobně. Intel už zřejmě toto nebude používat. Nicméně generaci signalizující číslice by pořád měla být přítomná v onom čtyřmístném číslu vymezujícím model procesoru, takže z něj bude pořád možné generaci vyčíst úplně stejně jako dnes.

Intel také v „manuálu“ k tomuto brandingu uvádí doporučení pro použití v textu, které se ale týkají hlavně angličtiny. Správně (respektive podle názoru Intelu) se má toto označování používat stylem „Intel Core Ultra 7 processor 1000H“, tedy se slovem procesor mezi označením třídy (třeba Core 3, Core Ultra 9) a modelovým číslem. Nicméně pro nás to v podstatě není relevantní, protože v češtině patří „procesor“ dopředu před označení ve stylu „procesor Intel Core Ultra 7 1000H“. Psát „Intel Core Ultra 7 procesor 1000H“ zvlášť při dalším skloňování zní hrozně a je to v podstatě chyba (i když menší než „Intel Core Ultra 7 1000H procesor“, což už je asi úplně scestné – nejsem sice absolutně proti předsazování nesklonných přívlastků, protože někdy to smysl dává, ale toto vypadá strašně).

Tyto změny oficiálně mají začít s procesory Meteor Lake v druhé polovině roku 2023, a to pro klientské procesory (tedy notebookové a desktopové modely pro PC). Do té doby, ale teoreticky asi i potom mohou ještě vyjít nějaké modely, u kterých bude zůstávat staré značení.

Zdroje: Intel, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

 •  
 •  
 •  

TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU

Nejmodernější výrobní procesy jsou čím dál dražší, a dokonce i cena v přepočtu na tranzistor už neklesá, takže čím dál víc asi uvidíme, že levné procesory a GPU nebudou moci použít nejnovější výrobní proces. Naštěstí TSMC chystá vedle špičkových procesů také verze se sníženou cenou. Nyní je takovou ekonomickou technologií 6nm proces, ale místo něj by brzo měla být dostupná také levnější 4nm výroba, která by mohla hodně pomoct hlavně u GPU. Celý článok „TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *