Silent Wings 3 (BL066): To najlepšie od BeQuiet!… zatiaľ

Detaily BeQuiet! Silent Wings 3 (BL066)

Prihorieva. Do testov sme pridali prvý trojáčkový ventilátor, ktorý sme celé roky vnímali „nejako“ a teraz sa ukáže, ako na tom je presne – v čom má slabiny a čo sú jeho silné stránky. Niektorí diskutovali aj na tému, či náhodou Silent Wings 3 nepredstavuje najefektívnejší ventilátor vôbec. Ako to už ale býva, je to trochu zložitejšie ako na jednoslovnú odpoveď typu áno alebo nie.

Do 19. júla je Silent Wings 3 stále najefektívnejší ventilátor, ktorý BeQuiet! má. Nebudeme sa tváriť, že sa to potom, po zahájení predaja Silent Wings 4, nezmení. Aj keď ešte nemáme otestované, tak na základe jeho geometrie to môžeme tvrdiť prakticky s istotou. Pred testami SW4 je však dôležité si rozobrať aj SW3. Jednak, aby ste mali prehľad o miere medzigeneračných vylepšení, jednak aby bolo jasné v tom, ako Silent Wings 3 stál oproti konkurencii doteraz.

Tak ako u všetkých ventilátorov BeQuiet! aj na Silent Wings 3 rotor charakterizuje vrúbkovaný povrch alebo kanáliky. Tie v smere „rezania“ vzduchu po celej ploche lopatiek, a to z obidvoch strán. Môžeme poznamenať, že sa jedná o viacúčelový prvok. Jednak na vstupe krotia nežiaduce turbulentné prúdenie (vďaka čomu môže rotorom pretiecť viac vzduchu), jednak majú vplyv na aerodynamický zvuk ventilátora.

Na zvuk Pure Wings 2 mali vrúbky pozitívny dosah, keďže za žiadnych okolnosti nedochádzalo k frekvenčným špičkám v spektre zvuku, čo znamená, že sa chod ventilátora nikdy (na prachovom filtri, na mriežke, ani na radiátore) nevyznačoval nepríjemným prenikavým tónom. Všetky frekvencie boli, naopak, pekne vyvážené. To samozrejme nie je záruka toho, že rovnaký scenár nastane aj na Silent Wings 3 s iným sklonom a celkovo s iným tvarom lopatiek.

Lopatky ventilátora sú pod ostrejším uhlom a i rozstupy medzi nimi sú menšie. To sú opatrenia, pre ktoré bude dosahovaný vyšší statický tlak a úbytok prietoku vzduchu vplyvom praktickej prekážky (napríklad pasívu procesorového chladiča) bude menší. Preto sa tieto ventilátory aj používajú na radiátory kvapalinových AIO chladičov. Nielen tých od BeQuiet!, ale napríklad i Alphacoolu (Eisbaer Extreme). Trúfame si tvrdiť, že je to zároveň jeden z posledných high-endových ventilátorov, ktoré vsádzajú na menší počet lopatiek s väčšou šírkou na jednu. Prečo, k tomu sa budeme opakovane vracať, najbližšie v testoch Silent Wings 4.

   

Na Silent Wings 3 musíme byť prísni. Okrem toho, že je to už pomerne drahý ventilátor, tak bol vo svojej zlatej ére niektorými vnímaný ako to najlepšie vôbec. A je pravda, že v čase jeho vydania (v roku 2016) veľa efektívnejších ventilátorov nebolo. Zo súčasného pohľadu ho už znevýhodňuje hneď väčšia medzera medzi koncami lopatiek a vnútornou kružnicou rámčeku, čo znižuje statický tlak a v týchto miestach dochádza k neefektívnym únikom vzduchu. V pomere k zvyšku síce v pomerne malom priereze, ale rozdiel medzi úplnou špičkou a „tým ďalším v poradí“ robia takéto detaily.

Zatiaľ čo SW3 má túto medzeru 1,2 mm, tak u Noctua NF-A12x25 je to iba 0,5 mm. Ako malá táto medzera môže byť závisí nielen od presnosti centrovania rotora, jeho vyváženia, ale i toho, ako sa lopatky správajú za letu.

Materiály s relatívne nižšou pevnosťou a vyššou tepelnou rozťažnosťou musia mať prirodzene väčší odstup, aby nedochádzalo ku kolíziám (lopatiek s rámčekom). Silent Wings 3 má síce pomerne hrubé lopatky a v najširšom mieste, pri krajoch (pri rámčeku) majú hrúbku až tri milimetre, ale vyrobené sú stále z pomerne „mäkkého“ materiálu. BeQuiet! ho ani bližšie nešpecifikuje, takže evidentne nejde o nič nadštandardné, čo by sa dalo nejako marketingovo uchopiť.

Unikátne sú Silent Wings 3 vymeniteľnými rohmi. V balení sú dva typy – jeden s tradičnými montážnymi otvormi na uchytenie do skrinky cez samorezky a druhý cez push-piny. Tie sú celé z gumy, ktorá oddeľuje tvrdé časti (skrinky a ventilátora). Rohy na tradičnú montáž skrutkami už toľko gumy nemajú. Je na nich síce antivibračná podložka, ale iba tenučká, na povrchu. Tomuto uchyteniu môže dať niekto prednosť najmä pre pohodlnejšiu demontáž (piny idú von pomerne stuha).

Skrutky sa tu už ale zarezávajú do plastu (teda do tvrdého materiálu, ktorý je v kontakte s časťami, kde dochádza k mechanickému pohybu), odkiaľ sa už nejaké vibrácie na skrinku šíria.  Vždy však veľmi malé. Silent Wings 3 má totižto trojfázový krútiaci moment, respektíve motorček má až šesť (t.j. o dva viac, než drvivá väčšina konkurenčných ventilátorov) statorových slotov. Aj vďaka nim dochádza pri otáčaní k nižšiemu treniu, ktoré má mimo iné dosah aj na nižšie vibrácie. Ale takisto na nižšie rozbehové otáčky. Čím nižšie trenie, tým menšiu stačí vynaložiť silu na otáčanie rotorom.

Použité ložiská sú fluidné so strednou dobou medzi poruchami uvádzanou na extrémnych 300 000 hodín. Tým BeQuiet! papierovo poráža ložiská SSO2 Noctuy, či majú naozaj vyššiu životnosť, to sa len tak nedozviete.  Na druhej strane, či sa ventilátory kazia priemerne za 18 rokov alebo 33, je celkom jedno. Tento údaj je vždy irelevantný a iba vecou predpokladov (a často možno dosť optimisticky), bez jasne stanovených podmienok prevádzky.

120-milimetrové Silent Wings 3 existujú v štyroch variantoch. Z PWM reguláciou sú dva modely, ktoré sa odlišujú rozsahom otáčok. Jeden v parametroch končí na 1450 ot./min (nás testovaný model s kódovým označením BL066), druhý je „vysokorýchlostný“ (BL070), s maximálnymi 2200 ot./min. Rovnaké rýchlosti dosahujú aj varianty s doplnkovým označením BL064 (pomalší) a BL068 (rýchlejší). Rozdiel je iba v spôsobe regulácie napätia, tá je už lineárna (DC).

* Pri čítaní výkonnostných hodnôt treba vždy počítať s určitou toleranciou. Pre maximálne otáčky sa obvykle uvádza ± 10 %, minimálne otáčky sa kus od kusa môžu rozchádzať podstatne výraznejšie, niekedy sa výrobcovia kryjú aj ± 50 %. To je potom potrebné adekvátne zohľadňovať aj pri hodnotách prietoku vzduchu, statického tlaku či hladiny hluku. Ak je v bunke tabuľky uvádzaná iba jedna hodnota, znamená to, že tá vždy odkazuje na situáciu pri maximálnych otáčkach, ktoré sú dosahované pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM. Spodnú hranicu výkonnostných špecifikácií výrobca vtedy vo svojich materiáloch nezverejňuje. Cena v poslednom stĺpci je vždy iba orientačná.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL099): 140 mm suverén

Konečne 140-milimetrový ventilátor, ktorý sa nebrodí medzi 120 mm, ale má nad nimi jasný náskok – aj nad tými „najlepšími“. A je to úplne iný príbeh ako u menšieho bračeka, ktorého najväčšími negatívami 140 mm model netrpí. Zato je tu jedna nová, pomerne zbytočná chyba. Za cenu určitého kompromisu ju však je možné eliminovať. Ale možno si jej ani nevšimnete a vtedy môžete tento ventilátor vyhodnotiť ako výbornú voľbu. Celý článok „BeQuiet! Silent Wings Pro 4 (BL099): 140 mm suverén“ »

 •  
 •  
 •  

Ventilátory BeQuiet! Light Wings sú už aj v bielych variantoch

Pre používateľov, ktorí preferujú kontrast tradičných vecí, BeQuiet! vydal biele ventilátory Light Wings, v 120 mm i v 140 mm formáte. Na pomery osvetlených ventilátorov pôjde o modely s jednými z najpevnejších lopatiek, najmä v prípade menšieho formátu. Pre jeho konštrukčné vlastnosti je vysoko pravdepodobné, že bude dosahovať mimoriadne nízke vibrácie popri nadštandardne nerušivom zvukovom profile. Celý článok „Ventilátory BeQuiet! Light Wings sú už aj v bielych variantoch“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Light Wings (BL075): Iný formát (140 mm), iná geometria

Ventilátor „Light Wings“ sme analyzovali pomerne nedávno, to ale v 120 mm formáte. K 140 mm modelu BeQuiet! pristupoval, čo sa týka návrhu, trochu inak. Rámček je síce zväčšené iba proporčne, ale tvar rotora je už výrazne odlišný. Vsádza na dlhé, zakrivené lopatky, ktoré v tomto priereze vyzerajú skvelo, no isté konštrukčné rezervy sú. Napriek tomu ale v niektorých aplikáciách tento ventilátor exceluje. Celý článok „BeQuiet! Light Wings (BL075): Iný formát (140 mm), iná geometria“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Čaute vospolok, po dlhom čase sa ozývam. Mal som iné starosti, takže som veľa vymeškal, vidím, že sa testy pekne rozbehli a mám čo dobiehať. 🙂

  V prvom rade veľké dík za skvelé testy Ľubo a spol., na také kvalitné rozbory fajnšmekri čakali dlhé roky.

  K SW3, najzaujímavejší sa mi zdal rozbor frekvencií. Lebo svojho času keď SW3 nahradili pôvodné 2-ky, tak subjektívne som mal pocit, že ich je počuť viac, resp. neboli tak príjemné na ucho ako predchodca. Ale bral som to tak, že je to daň za lepší výkon naprieč spektrom otáčok. Ak sa nemýlim Pure Wings 2 vychádzajú tvarom lopatiek práve zo SW2 a tak sa mi ten pocit po rokoch potvrdil aj v číslach.

  Nič, idem lúskať staršie veci a medzitým si rád počkám na moje dlhoročné favority NB Multiframe. Zbaviť sa ich ma donútili až Sterroxy, tak som fakt zvedavý ako dopadnú v testoch.

  1. Tak vítaj späť, Miňo! V zásade ti nič dramatické neušlo, ale od pondelka už musíš byť na špičkách (haha). To sa ešte len začína sranda. A jo, pomaly dôjde aj na tvoje Multiframy, už už sa dostávajú na rad. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *