AMD prý ještě vydá nové procesory pro AM4. Levné, ale i s V-Cache

AMD ještě není hotové s procesory pro socket AM4. Co na něj přijde a co už ne?

Když AMD před měsícem na Computexu oznámilo podzimní příchod nové desktopové platformy AM5 (a s ní procesorů Ryzen 7000), bylo řečeno, že to neznamená konec dnešní platformy AM4. A opravdu se teď objevují informace o tom, že pro AM4 desky přijdou ještě nové procesory, podle divočejších zpráv dokonce i Zen 4. Jenže je třeba si dát pozor na to, co pod označením „nové procesory“ očekáváte, úplně nové čipy už se asi neobjeví.

Nové levné procesory a Zen3D?

Informace o nových procesorech pro socket AM4 se objevily všude možně, ale jedním z hlavních zdrojů je zdá se leaker Greymon55 na Twitteru. Podle toho se dají čekat dvě skupiny nových CPU. AMD podle něj vydá nové levné (lowendové) procesory, které budou určené pro socket AM4. Toto je poměrně logické, protože socket AM4 používá levnější paměti DDR4 a dokud DDR5, kterou budou výlučně používat AM5 desky, nebude na podobné ceně, bude pro levná PC atraktivní stará platforma. Ještě v roce 2023 asi bude situace taková, že výkonnější procesory budou pro socket AM5, ale v nižších cenových patrech bude AMD nabízet dál procesory na bázi AM4.

Vedle toho ale údajně AMD pracuje i na nějakých dražších modelech – podle Greymona55 totiž chystá další procesory pro socket AM4 používající „Zen3D“, tedy čiplety s architekturou Zen 3, opatřené 3D V-Cache, jakou disponuje Ryzen 7 5800X3D. Zatím není jasné, jaké nové procesory to budou. Pravděpodobnější jsou spíše dražší modely, tedy Ryzen 9 5900X3D s 12 jádry a/nebo Ryzen 9 5950X3D s 16 jádry. Takovéto dvoučipletové modely by měly 2×96 MB L3 cache. Jejich herní výkon by mohl být ještě vyšší než u modelu 5800X3D a zároveň by měly vysoký mnohovláknový výkon pro aplikační software (kterým ale V-Cache samotná obvykle nepomáhá).

Tyto procesory asi budou mířit spíš na existující majitele desek se socketem AM4, kteří se poohlížejí po možnosti místo kompletní výměny počítače pořídit výkonnější procesor pro existující desku jak upgrade. Logicky by byly dražší než modely 5900X a 5950X. Vydání nějaké naopak levnější alternativy jako šestijádra 5600X3D je asi méně pravděpodobné. Také je nicméně možné, že ony další „Zen3D“ produkty by mohly být Threadrippery Pro.

Greymon55 uvádí, že o těchto procesorech by mělo být známo více v průběhu aktuálního měsíce, tak se snad brzo vyjasní, o co přesně půjde.

Zen 4 pro socket AM4? Málo pravděpodobné

Objevily se dokonce i drby, podle kterých AMD zkouší procesory s architekturou Zen 4 pro socket AM4 (a tím i pro paměti DDR4). Zpráva o takové verzi Zenu 4 se objevila už dost dávno a podle Greymona55 AMD opravdu něco takového má – ale jen experimentálně v laboratoři. Toto by pravděpodobně byl hybrid kombinující starý IO čiplet z Ryzenů 3000/5000 s 5nm CPU čiplety z generace Raphael. Chyběla by tedy podpora PCIe 5.0 nebo nová integrovaná grafika.

V tomto případně je ale asi hodně nepravděpodobné, že by se takový procesor opravdu dostal na trh. Nejspíš s ním nejspíš počítalo teoreticky jako s pojistkou pro případ, že by se nový IO čiplet pro socket AM5 a paměti DDR5 hodně nepovedl nebo došlo k nějakému průšvihu neumožňujícímu vydat Ryzeny 7000 pro socket AM5. Podpora Zenu 4 na platformě AM4 by měla značné náklady navíc (odladění AGESA a firmwaru desek, testování), přitom by se ale potenciální odbytiště těchto procesorů překrývalo s Ryzeny 7000 na platformě AM5 a nemá moc smysl, aby AMD konkurovalo samo sobě.

„Nový“ lowend pro AM4 bude pravděpodobně používat existující čipy

AMD sice chce platformu AM4 dál prodávat (firma uvedla, že má ještě před sebou relativně dlouhý život), ale myslí se tím prakticky určitě to, že AM4 bude poskytovat levnější alternativu k socketu AM5 po dobu, kdy paměti DDR5 budou drahé a než se objeví nějaké levné desky. Pro tuto roli ale zrovna procesory s architekturou Zen 4 nebudou mít smysl, protože hlavně z počátku asi budou pokrývat jen oblast výkonnějších a dražších procesorů.

V této roli budou naopak mít smysl právě levné (lowendové) procesory, o kterých mluvil Greymon55, s cenou tak do pěti, šesti tisíc. Nejde ale asi o to, že by AMD uvedlo nějaké úplně nové čipy. Pokud teď kolují informace o příchodu nových procesorů pro AM4, jde určitě spíš o nové modely založené na starších čipech s architekturami Zen 2 a Zen 3. Tento „ještě dlouhý život“ neznamená nové generace procesorů, ale spíš pokračující prodej těch dnešních.

Již od jara víme o řadě modelů, které prý byly v přípravě, například o Ryzenu 7 5700 (osmijádrové APU Cezanne s vypnutou grafikou), Ryzenu 7 4700 (totéž, ale s architekturou Zen 2 na bázi APU Renoir) nebo Ryzenu 3 5100 (Cezanne opět bez grafiky osekané jen na čtyři jádra Zen 3).

AMD Athlon Gold Pro 4150GE na prodej na čínském internetovém jarmarku. Cena by doufejme v případě oficiálního vydání byla nižší než 3600 Kč (Zdroj: Aliexpress)

Dále je také možné vydání Athlonu Gold 4100GE na volný trh, což by bylo levné 35W čtyřjádro architektury Zen 2 s integrovanou grafikou založené na čipech Renoir (zatím unikla verze Athlon Gold Pro 4150GE, což je totéž pro OEM trh). Detaily najdete v těchto článcích:

Takže příchod oněch „nových procesorů“ dost možná bude jen to, že se konečně začnou volně prodávat tyto staronové modely, které už v únicích byly prozrazené před delší dobou, ale dosud se nedostaly reálně ven do obchodů. Nedá se vyloučit, že s nimi nedorazí i nějaké další modely odvozené z APU Renoir, Cezanne a případně od čipletových Ryzenů 5000 Vermeer, které dřív neunikly (zejména bychom se nezlobili za levnější Ryzeny a Athlony s integrovanou grafikou). Ale pravděpodobně to vždy budou deriváty již vydaných generací procesorů, ne něco úplně nového.

Zdroje: Greymon55 (1, 2, 3)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU

Už jsme psali o prvních „APU“ procesorech pro socket AM5, Ryzenech 8000G, které AMD odhalilo na CES 2024, a Radeonu RX 7600 XT. Spolu s nimi ale firma vydává i nové procesory pro platformu AM4, takže té se dostává nějaká péče i nyní v roce 2024. Nejsou to nějaké nové procesory, které by posouvaly dál výkon, jen nové modely zvětšující výběr. Ovšem jsou mezi nimi nová APU a procesor s 3D V-Cache, jenž bude zajímavý pro hráče. Celý článok „Nové AM4 procesory: Herní Ryzen 7 5700X3D s V-Cache a „GT“ APU“ »

  •  
  •  
  •  

Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D

V létě AMD vydalo Ryzen 5 5600X3D, šestijádrovou verzi herního procesoru s 3D V-Cache pro socket AM4. Tato poměrně žádaná levnější konfigurace se ale prodávala exkluzivně jen v americkém obchodě Microcenter. Vypadá to ale, že ti, kdo by chtěli levnější možnost upgradu herního počítače s AM4 deskou, budou mít ještě jednu šanci – respektive dvě. AMD prý chystá ještě levnější CPU v tomto stylu, byť je otázka, zda budou podobně schopná. Celý článok „Budou nové Ryzeny s V-Cache pro socket AM4: 5700X3D a 5500X3D“ »

  •  
  •  
  •  

3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče

Už před pár dny prosáklo, že se AMD chystá vydat procesory s 3D V-Cache, které by díky ní měly podávat velmi dobré výsledky ve hrách, také pro hráčské notebooky. Oficiální vydání na sebe nenechalo dlouho čekat a dnes firma první model této řady oznámila. Je to Ryzen 9 7945HX3D s 16 jádry a 128 MB L3 cache, který do notebooků přináší stejnou konfiguraci, jakou má výkonný desktopový Ryzen 9 7950X3D, pochopitelně ale s nižším TDP. Celý článok „3D V-Cache pro notebooky: Ryzen HX3D může být ideál pro hráče“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. DDR5 sú teraz len o cca 50% drahšie, už sú dostupné aj vyššie kapacity.
    Ak by som sa mal teraz a najbližšie 2-3 mesiace rozhodovať, idem do DDR5.
    Pri AM5 bude podobný problem ako u LGA1700. Drahé základné dosky. Pri AM4 aj pri starších Inteloch bolo veľmi príjemné mať schopné dosky od 35 do 60Eur, síce základná chipsetová sada, ale ku procesorom do 150 Eur (pri tých Athlonoch, Celeronoch, Pentiách viac ako dobré) plne dostatočné.
    Teraz mám už i ja problém len tak si kúpiť niečo nové na vyskúšanie. 90-120 Eur doska ma nezrujnuje, ale je to dosť peňazí len tak na hranie.
    Pri AMD je otázka, je problém urobiť Zen4 pre AM4? Mne napadá či AM5 má nejak inak rozložené piny, či ich potrebuje viac na obsluhu jadra ako AM4. Pokiaľ nie, neboo by márne, keby do AM4 dali niekoľko lowendových Zen4. 4-6jadro. Nejaké slabšie APU. Aj nové AM4 dosky sú stále dostupné, sú lacné. Lacnejše dosky už asi nikdy nebudú. AM5 by bolo aspoň dočasne prémiové. Pre silné APU, pre silné mnohojadrové procesory.
    Kedysi to tak AMD asi aj malo. že mali na trhu v podobnom čase viacero socketov, socket 754 a ku tomu 939 a neskôr AM1.
    Tiež si spomínam, keď začínako AM4, najprv do nich urobili procesory staršej generácie, nezenové.
    AM2, AM2+, AM3. Tiež taký mix.

    Na záver si myslím, Zen4 pre AM4 nebude. Kým príde na trh Zen4, DDR5 budú nie o veľmi drahšie ako DDR4, do AM4 sú stále vyhovujúce Zen3. Čo chýba AMD, sú athlony, nemá žiadnu alternatívu ku Cleronom, Pentiám, čo je chyba. Chýbajú ku najlacnejším doskám. Nevidel som v eshopoch veľmi dlhu dobu žiaden AMD procesor medzi 35-100Eur.
    Keby malo AMD athlony, alebo aspoň 3200G, boli by bezkonkurenčne cenovo najvýhodnejšie pre základné počítače.
    Pozeral som AMD APU, v ponuke je len 5600G, už okolo 180 Eur, kým intel má Celeron, Pentium za 80. Keby AMD dalo na trh 2/4, 4/4 APU v starých cenách, do 100-120Eur sa dá procesor + AM4 doska.
    Najbohatší kontinent, ako politici radi vravia o EÚ, prestáva už aj kupovať každoročne, či obrok nové mobily. Uvidíme tú srandu o pár mesiacov, kedy začne vykurovacia sezóna a na akú teplotu.

    Možno to bude ako pri potravinách. Obchody majú teraz vraj 2 kategórie zákazníkov. Tí čo kupujú to najlacnejšie z danej kategórie a potom tých, ktorí kupujú prémiové značky, chcú to najlepšie. Vraj mizne stred. Všeobecne milionárov pribúda, chudobných pribúda a stredná vrstva (tá ktorá v zdravej spoločnosti má byť najsilnejšia), sa zmenšuje, mizne.
    Po lete začne „zábava“.

    1. Mna teda stoji ddr5 2x32gb kit s relevantymi parametrami cca 14-18 tisic Kc bez dane a rovnaka kapacita u ddr4 ma stoji ~5 – 7 tisic co rozhodne nieje 50% rozdiel v cene. Kupovat tie najnizsie CL40 s 4800mhz a mat 2-3% vykon oproti ddr4 3600 za 50% ceny navyse fakt nestoji zato a to neratam 70-90% narast ceny u MB k tomu. Ak clovek nejde vyslovene po tych xy% vykonu z CPU
      na novom sockete navyse, co nemusi ani zdaleka potrebovat kazdy uzivatel, nevdim stale rozumnu ponuku v ddr5. Dal by som len za tie ramky (128gb ktore potrebujem) a MB navyse 40 tisic Kc bez dph a to ani neratam drahsie CPU aj ked ironicky na nom je ten rozdiel ceny najmensi. Pri zmene socketov na sposob intelu sa neda ani hovorit o nejakom „futureproof“ systeme alebo upgrade moznosti systemu neskor ked budu ddr5 za prijatelne ceny v sirokej ponuke. Moj skromny odhad je ze to bude okej az buducu generaciu zen 5 procesorov (ak nas nejaka katastrofa zase nepostihne a nepojde ekonomika do haja).

  2. Vysoko postavené modely budou ale v takovém případě asi dost chladit prodeje další generace. Nová platforma bude potřebovat pádný odstup, aby uhájila investici do řady zatím nevyužitelných rozhraní. Zdá se mi to dost nepravděpodobné, spíše bych očekával vydání právě toho 6 jádra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *