Nové info o AMD Zen 4: GPU, obrázky, 16jádra CPU pro notebooky

Pohled na procesory architektury Zen 4 a jejich evoluci

Před nedávnem se objevily tajné detaily procesorů AMD s architekturou Zen 4 a používajících již nový desktopový socket AM5. K tomu, co už o nich víme, teď přibyly další detaily. Máme podrobnější obrázky, ale také se objevily slajdy popisující Ryzeny 7000. Jsou již staré, ale obsahují pozoruhodné věci: asi zrušenou verzi pro socket AM4 a plán vyrábět 16jádrové čipletové procesory Raphael i pro notebooky, ve verzi s TDP 35 až 65 W.

Od leakera s přezdívkou ExecutableFix jsme už tu měli jeho vlastní 3D rendery podoby procesorů Ryzen 7000 „Raphael“ pro socket AM5. Jejich rozměry a a podoba má být věrná skutečnosti (vychází prý z interních schémat). I když určité detaily se ještě mohou změnit.

ExecutableFix teď zveřejnil další rendery, které mají navíc ukázané SMD součástky (odpory, kondenzátory), které na prvních obrázcích vypustil. Ukazuje se, že budou posazené na horní straně substrátu, a to téměř na jeho okrajích. Budou vykukovat ven z rozvaděče tepla, což teď vysvětluje ty vykouslé části po okrajích.

Vypadá to, že rozvaděč tepla bude na substrátu sedět jen v části obvodu „nohami“ a ve zbylých částech bude štěrbina mezi substrátem a kovem, v které budou moci být umístěné SMD součástky. Vypadá to jako značná komplikace pro delidování (doufejme, že procesor bude mít uvnitř pájku a delid nebude třeba).

3D render podoby procesoru AMD pro Socket AM5 (Zdroj: ExecutableFix)

Staré slajdy ukazují plány na Zen 4 ze začátku roku 2020

Další zdroj informací ukázal web GamersNexus, který údajně loni v březnu dostal slajdy týkající se procesorů Raphael, ale nevěděl, zda jde o pravdivé informace. Nyní je zveřejnil, a osvědčený leaker ExecutableFix je zdá se také pokládá za pravé– ovšem jsou přes rok staré. Zřejmě vznikly v době, kdy rysy procesorů Ryzen Raphael nebyly ještě dané, protože je v nich mnoho rozporů s novějšími daty, která nyní máme. Vypadá to tedy, že parametry se dost měnily, takže na jednu stranu musíme upozornit na to, co už platí, ale také jde o docela zajímavý dokument o tom, jak se podoba Ryzenu 7000 vyvíjela.

Na prvním slajdu se uvádí, že Ryzen Raphael bude mít konfiguraci s dvěma CPU čiplety po osmi jádrech Zen 4 a 16 vláknech (SMT2, pořád žádné SMT4). Maximální konfigurace pro socket AM5 by tedy byla stejná (16jádro/32jádro) a také se prý neměla změnit kapacita L3 cache na jeden čiplet (32 MB pro 8 jader). Tříčipletové 24jádro tedy zdá se nebylo v plánu, nebo aspoň ne oficiálně. Není jasné, zda toto vše ještě dnes platí, ale podle ExecutableFixe je například pravda, že interní kódové označení CPU čipletu je Durango, toto je tedy potvrzené.

Slajdy o Ryzenech o Ryzenech 7000 Raphael s jádry zen 4 získané v březnu 2020 webem GamersNexus. Pozor, již jsou neaktuální, řada věcí neplatí (Zdroj: GamersNexus)

Na druhou stranu je také ve slajdu uvedeno, že TDP mělo být 45 W až 105 W, tedy beze změny proti generacím Ryzen 2000 až 5000. Ale zrovna toto se již změnilo. Teď ExecutableFix uvádí, že 105W třída CPU lehce zežroutní a bude mít 120W TDP – výjimečné modely, snad nějaké speciální, edice dokonce mohou být 170 W (je otázka, zda třeba vyšší TPD není i kvůli plánu používat v některých modelech teď odhalenou 3D V-Cache?).

Tip: AMD chystá 3D čiplety: Herní demo Zenu 3 se 192MB 3D V-Cache

Warhol?

Také je řečeno, že výkon procesorů měl být při stejném TDP vyšší než u předchozí generace Warhol, což je logické (vyšší IPC a výrazně lepší proces). Warhol měl být 7nm refresh procesorů Zen 3. Je zajímavé, že momentálně prý v dokumentech AMD takto označená generace procesorů Ryzen nefiguruje, od leaknutí tohoto kódového jména loni je prý o něm úplné ticho (toto uvádí ExecutableFix).

Buď je Warhol tak banální refresh (něco ve stylu Ryzenů 3000 XT), že už AMD ani nezmiňuje jeho kódové jméno, nebo byl zrušen. Teoreticky je tu i možnost, že to bylo označení pro Ryzen 5000 s 3D V-Cache a proto ho AMD teď nikde neuvádělo, protože tyto plány chtělo utajit?

Integrovaná grafika je potvrzená, budou 16jádra pro notebooky?

Slajd také říká pozoruhodnou věc: že Ryzen Raphael by snad měl mít notebookovou verzi pro výkonné herní přístroje. Ta by měla 35W až 65W TDP, tedy nic hrozného (65W TDP už teď volitelně má Intel, s krátkodobým boostem až 115 W). Ač je Raphael čipletové CPU, toto by mohlo asi být umožněno jednou věci: zřejmě v IO čipletu bude integrovaná grafika na bázi „Navi2“ (asi RDNA 2). Ta bude nejspíš mít jen pár CU (tipnu si 128 až 256 shaderů?) pro základní grafický výstup, ale mohla by umožnit použití těchto CPU v noteboocích. Až 16 jader by byl docela extraordinérní výkon, takže doufáme, že toto nakonec opravdu bude existovat, i kdyby mělo jít jen o bizarní okrajovou věc.

Jak už bylo řečeno, většina věcí v těchto slajdech už klidně nemusí platit a mohla se změnit. Přítomnost integrovaného GPU je však výjimka, která prý naštěstí vydržela. ExecutableFIx uvádí, že v Raphaelu grafika opravdu bude. Verzi pro notebooky ale zatím nepotvrdil.

3D render podoby procesoru AMD pro Socket AM5 (Zdroj: ExecutableFix)

GamersNexus dále ukázal další dva slajdy ukazující schéma procesoru a platformy. Zde je opět vidět jen dvoučipletová konfigurace (takže 16jádro s 2×32 MB L3 cache). Ale opět tu máme doklad toho, že AMD měnilo plány. Schéma například ukazuje, že IO čiplet měl původně mít řadič pamětí nejen pro DDR5, ale i pro DDR4. Toto už neplatí, Raphael bude nakonec umět jen DDR5, jak uvádí ExecutableFix. Ten také uvádí, že čip bude mít 28 linek PCI Express 4.0, z čehož zřejmě něco zrekvíruje připojení k čipsetu. Na zde uniklém starém schématu ještě je 32 linek (z nichž něco by bral čipset), ale toto už tedy neplatí.

Slajdy o Ryzenech o Ryzenech 7000 Raphael s jádry zen 4 získané v březnu 2020 webem GamersNexus. Pozor, již jsou neaktuální, řada věcí neplatí (Zdroj: GamersNexus)

7nm IO čiplet?

Staré slajdy také říkají, že zatímco CPU čiplety jsou, jak už delší dobu víme/předpokládáme, vyráběné na 5nm procesu TSMC, IO čiplet s grafikou, řadičem pamětí a PCI Expressu 4.0 (plus USB, SATA) prý měl být vyráběný na 7nm procesu TSMC (N7). To by znamenalo zlepšenou energetickou efektivitu, která by hlavně při případném notebookovém nasazení byla velmi žádoucí. Snad se sníží spotřeba mimo zátěž. Zase ale nevíme, zda toto pořád platí. Objevily se i úniky (nebo spekulace?), že by IO čiplet mohl být dokonce 6nm (TSMC N6), protože by byl odvozený od APU Rembrandt, které přijde na trh asi o něco dříve. Nevíme, zda je toto pravda.

Měla dřív existovat i (zrušená) verze Zenu 4 pro AM4?

To, že ExecutableFix nerozporoval pravost slajdů, je dost zajímavé hlavně z jednoho důvodu: bylo mezi nimi totiž také schéma, které ukazuje procesor Raphael pro socket AM4. AMD zřejmě možná zvažovalo vyrobit jeho verzi pro starou platformu s pamětí DDR4, což už teď je asi mimo hru (teoreticky by ještě mohlo jít o záměrně vyrobený fake, kterým se AMD snažilo loni odhalit zdroje úniků). Je také pravda, že to, že ExecutableFix neprohlásil slajdy za falzum, může být toliko proto, že si není jistý; a před rokem v době jejich aktuálnosti tyto slajdy neviděl.

Slajdy o Ryzenech o Ryzenech 7000 Raphael s jádry zen 4 získané v březnu 2020 webem GamersNexus. Pozor, již jsou neaktuální, řada věcí neplatí (Zdroj: GamersNexus)

Procesory „Raphael“ se Zenem 4 by měly vyjít jako Ryzeny 7000 pro desktop. Momentálně se to očekává až v koncové části roku 2022 (na podzim, takže třeba v listopadu), i když úplně jasně to potvrzené není. Bavili jsme se tu tedy o procesorech, které jsou ještě rok a půl vzdálené.

Zdroje: ExecutableFix (1, 2, 3, 4), VideoCardz, GamersNexus

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

 •  
 •  
 •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *