Desktopové Ryzeny 5000G s iGPU se budou dát koupit za dva měsíce

Ryzen 5000G, Zen 3 v APU pro desktop

Od té doby, kdy AMD nevypustilo 7nm APU Ryzen 4000G na běžný trh, se nedá koupit procesor Ryzen pro desktopový socket AM4, který by měl zároveň aktuální architekturu a integrované GPU. Teď s vydáním APU Ryzenů 5000 „Cezanne“ s architekturou Zen 3 se to naštěstí změní. AMD potvrdilo, že se budou zase prodávat i samostatně, a už máme i datum, kdy. Horší zpráva je, že to bude až za dva měsíce a ceny budou začínat poměrně vysoko.

Už včera jsme psali o dvou novinkách AMD z Computexu 2021. Firma představila technologii 3D čipletů, která posune výkon architektury Zen 3 pomocí přídavné L3 cache osazené vrstveně na CPU čiplety v procesorech Epyc a možná i Ryzen. Věnovali jsme se i ukázce upscalingu AMD FidelityFX Super Resolution.

Vedle toho AMD oznámilo také menší věc, ale podstatnou pro stavbu PC a koncový trh s PC komponenty. Po dlouhé době, kdy firma své nejmodernější procesory s integrovanou grafikou nepouštěla na běžný trh a k dispozici je měli jen OEM výrobci počítačů, je tu konečně náprava. Nové Ryzeny 5000 s integrovanou grafikou přijdou zase normálně do obchodů.

AMD během prezentace vlastně opětovně oznámilo 7nm APU Cezanne s jádry Zen 3 pro desktopový socket AM4, tedy Ryzeny 5000G. Ty pro nás nejsou úplná novinka, protože firma už je stihla vydat pro OEM trh. De facto tedy již byly vydané, ale firma to tehdy udělala skoro potichu, takže to na Computexu skoro vypadalo jako jejich uvedení.

Podstatné ale je, že nyní AMD potvrdilo, že tato APU se konečně zase budou prodávat i na běžném trhu a dalo nám i datum, takže nyní budou vydané i pro tzv. retail, nebo jak se také říká DIY trh – uživatele, kteří PC skládají nebo upgradují sami z komponent. Předchozí Ryzen 4000G s jádry Zen 2 AMD do volného prodeje nikdy nepustilo, nyní je to tedy po roce napraveno.

Na volném trhu se budou prodávat dva modely: Ryzen 7 5700G a Ryzen 5 5600G; vypadá to bohužel, že levnější model Ryzen 3 5300G si AMD zatím nechává jen pro OEM trh (je ale možné, že se ještě objeví později, pokud ne, bude to škoda). Zbývající dva procesory tak nebudou zrovna levné, takže vstupenka do světa moderních APU vyjde kvůli absenci 5300G celkem draho.

Top model Ryzen 7 5700G má osm jader Zen 3 a 16 vláken. Základní takt mu AMD nastavilo na 3,8 GHz, maximální boost je uváděn 4,6 GHz. Procesor má integrované GPU s architekturou Vega o 8 CU (512 shaderech), které běží na maximální frekvenci 2000 MHz. Cena tohoto modelu je oficiálně 359 $, což pro nás vychází na něco málo přes 9000 Kč nebo v eurozóně asi 355 € (pokud přičítáme 21% DPH).

Oba procesory budou mít provedení pro socket AM4, měly by podporovat PCI Express 3.0 ×4 pro SSD a PCI Express 3.0 ×16 pro přídavnou grafiku a dvoukanálové paměti DDR4-3200. TDP je klasicky 65W, což znamená, že maximální spotřeba v boostu by měla být zastropovaná na 88 W. Základní desky budou potřebovat aktualizaci BIOSu, než v nich bude možné tyto procesory používat. Zatím ještě nevíme, od které verzi AGESA již bude možné Cezanne/Ryzen 5000G rozběhat.

Nižší Ryzen 5 5600G má šest jader Zen 3 a 12 vláken. Zde je takt v základu 3,9 GHz, ale maximální boost bude jen 4,4 GHz. Také grafika bude pomalejší, jen 7 CU (448 shaderů) na 1900 MHz. Cena tohoto modelu je doporučena na 259 $, u nás něco málo přes 6500 Kč, v eurozóně 256 €.

V eshopech od 5. srpna/augusta

Datum, kdy se začnou prodávat, již také bylo řečeno, je ale zatím dva měsíce vzdálené: na prodej oba tyto procesory/APU budou 5. srpna/augusta.

Chybí moderní levné APU

Cena začínající až od od 6500 Kč je bohužel dost vysoká. Částečně asi odpovídá podobně vysoké ceně čipletových Ryzenů 5000X – vlastně proti ní tyto modely APU už nevypadají tak zle (šestijádro 5600X totiž stojí dokonce od nějakých 7700 Kč, osmijádro 5800X od 11 300 Kč). Navíc by se dalo říct, že si modely 5600G a 5700G mohou něco v duchu odečíst za integrované GPU s ne úplně mizerným výkonem – mělo by být schopné celkem dobře nahradit třeba GeForce GT 1030.

Jenže trh levnějších procesorů s iGPU tím zůstává v podstatě opuštěný. Jednak pásmo dejme tomu od 4000 do 5000 Kč, která bude asi dost populární (a ještě by ho mohlo pokrýt čtyřjádro Ryzen 3 5300G, kdyby si to AMD rozmyslelo). Ale také chybí nějaký model, který by mohl jít do levných PC, pro což by byla třeba cena 2000 až 3000 Kč. AMD chybí nástupce levných a ve své době výhodných APU jako byl Ryzen 3 2200G (a nástupce 3200G), tento segment mu de facto zůstal zastoupen pořád jen těmito procesory z roku 2018 na 14nm/12nm procesu. Momentální celosvětový nedostatek čipů navíc způsobil, že ani ty nejsou nikde ke koupení.

AMD Ryzen 3 5300G, který bohužel zatím nemá být volně na prodej (Zdroj: AMD, via Tom’s Hardware)

AMD by hodně potřebovalo dostat do této oblasti nějaký modernější čip, ať už 7nm, nebo příští rok snad 6nm s architekturou Rembrandt/Zen 3 (hezká by byla levnější čtyřjádrová verze). Ale bohužel zatím nemáme žádné zprávy o tom, že by se něco takového chystalo.

Zdroj: AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *